0   

Uros @habbich 13. Jun 2008, 18:43

Lep pozdrav!
Sem nov na forumu in sem sredi nakupa novega digitalca kompaktnega razreda. Res je da ste skoraj vsi tukaj profesionalci ali pa vsaj profesionalni amaterji in boste popluvali kompaktni razred, ampak meni je pomembna velikost. Nov fotoaparat bi rabil predvsem za izlete in potovanja in sem bil ze s prejsnjim zadovoljen. MPji mi niso toliko pomembni kot pa stabilizator slike visok ISO in se kaksni drugi bonboncki.
Po krajsem pregledu trga, sem se ogrel za spodnje modele:

-Nikon Coolpix S600
-Canon Ixus 960/970IS (naj bi bil najboljsi med temi? Ali ne?)
-Panasonic TZ5 (velik zoom+dokaj tanek)
-Fuji Finepix F100D oz. Z200FD

V glavnem me zanimajo TOP modeli med kompaktnezi.

Na fotoaparate ne spoznam prav veliko, tudi nisem imel priloznosti preizkusiti kateregakoli od zgoraj nastetih modelov. Verjamem da obstaja se kaksen drug boljsi proizvajalec, bi prosil ce ga omenite.Torej kaj izbrati?

Prosim za kak kratek opis posameznih modelov(+ in -) in oceno. Najlepsa hvala!
 0   

Andrej @fotokaj 13. Jun 2008, 18:50

Sam bi se odločal med S600 in TZ-5; ocen, mnenj, komentarjev in primerjav je pa na netu toliko, da se iz njih drek dela.
 0   

Uros @habbich 13. Jun 2008, 19:27

Kako pa je kaj z Ixusom...Kot se spomnim so bili to vcasih najboljsi digitalci...
 0   

Uros @habbich 13. Jun 2008, 21:34

Odlocil sem se da ima zoom prednost pred kompaktnostjo. Zato kolebam med telima dvema modeloma:
-Panasonic Lumix DMC-TZ5
-Ricoh Caplio R7

Se kak skoraj da ultrakompaktnez z velikim zoomom?
 0   

ziga @ZiGGi 13. Jun 2008, 21:44

Samo 3 izbire maš:

S600
Ixus 860 - nima smisla dat 100 € več za 970
Tz-5

Ultrazoom pa majhen kompakt ne grejo skupi. Če hočš velik zooma morš tak objektiv nekam spravt, nikakor pa to ne gre v mejhno ohišje. Za velik zoom maš izbiro med P80 ali S5, ki je pa že malce zastarel. 570 -ka je počasna. To je vse
 0   

Aleš @lial 14. Jun 2008, 08:20

Kaj pa Pentax Z10? Pred kratkim sem za potrebe digiskopije kupil Pentax-a A30, ki sicer ni enak predlaganemu, verjetno pa so rezultati primerljivi. In ti rezultati so v mojem primeru presenetljivo kvalitetni, precej bolj, kakor sem pričakoval!

Še nekaj o tem:
habbich je napisal/a:
Res je da ste skoraj vsi tukaj profesionalci ali pa vsaj profesionalni amaterji in boste popluvali kompaktni razred, ampak meni je pomembna velikost.

Tisti, ki 'popljuva' kompakte s tem samo kaže svojo omejenost v razmišljanju, zato se kar drži svojih želj in naj te ta odnos ne skrbi.
Sploh ni važno, kako velika ali kakšne barve je mačka, le da lovi miši, je nekoč dejal kitajski voditelj...

LP
 0   

Aleš @lial 14. Jun 2008, 09:15

In pod črto moji prejšnji trditvi še tole:
Ker večinoma svoje trditve poskušam dokazati tudi s fotografijo, sem pograbil A700 z 18-200 in omenjenega Pentax-a, šel na vrt in škljocnil po ENO fotko na najbolj osnovnih nastavitvah, z vsakim od njiju. Rezultat je takle:

Ena fotka je narejena s kompaktom, druga z DSLR-jem, v razmaku nekaj sekund. NOBENA ni dodatno obdelana, le pomanjšani na enako velikost sta. EXIF je delno izbrisan, ker me zanima, če lahko tudi brez tega kdo ugotovi katera je iz katerega aparata. grin grin
 0   

Tical @Tical 14. Jun 2008, 09:29

jest bi rekel tako na hitro da je spodnja iz kompakta..
Napačno izmerjena svetloba in ostrina po robovih peša???
Mogoče se pa čisto motim smile
 0   

Matej Gazvoda @MatejG 14. Jun 2008, 10:13

Lial, iz tako majhnih fotografij se res ne da ugotoviti katera je kera. Iz tako majhnih se niti ne bi dalo ločiti fotografiji, narejenih z mobitelom in 1ds mark III.

Mi je pa osebno bolj všeč druga, barve so natančnejše, pri prvi je Hue čisto mimo, kontrast pa pretiran...
 0   

Matej Gazvoda @MatejG 14. Jun 2008, 10:17

Sicer, če pa že, bi sam rekel, da je prva narejena z kompaktom, druga pa z DSLR, ker se pri drugi opazi manjša globinska ostrina...
 0   

Andrej @fotokaj 14. Jun 2008, 11:36

Ja itak da je prva iz kompakta, ima namreč stranice v razmerju 4:3, druga, narejena z DSLR ima stranice pa v razmerju 2:3.
 0   

Aleš @lial 14. Jun 2008, 11:56

Nisem dvomil, da bodo strokovnjaki (kakršna sta Matej in fotokaj) z lahkoto ugotovili za kaj gre. Globinska ostrina in razmerje stranic je vsekakor podatek ki pove dovolj.
Zanimiva pa mi je pripomba o pretiranem kontrastu pri Pentax-u, ker sem za to sam bil do sedaj morda premalo pozoren - res ga je preveč.
Kljub temu pa se bomo morda strinjali, da bi fotke take velikosti na papirju (20x15) zadovoljile vsakega laika, morda bi bili nepoznavalci celo bolj navdušeni nad prvo, pa čeprav je narejena z tehniko, ki po vrednosti komaj dosega desetino cene aparata, ki je naredil drugi posnetek...

Da pa ne bom narobe razumljen, še nekaj: vsekakor imajo DSLR-ji ogromno prednost pred veliko večino kompaktov (pa ne vsi proti vsem!), če jih ZNAMO uporabiti. Če pa tega znanja ni in ga uporabnik niti ne želi pridobiti, potem je investicija v drago tehniko nesmiselna, veliko več veselja bi bilo s cenejšo škatlico 'za v žep'.

LP
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 14. Jun 2008, 13:43

Tukaj je primer kdaj se NE splača kupiti DSLR:
https://www.slo-foto.net/ftopict-11936.html
https://www.slo-foto.net/ftopicp-126135.html#126135

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati