0   

vesna @weischna 19. Jun 2008, 20:32

kupujem svoj prvi dslr in me zanima, kaj priporocate:

sony aplha a200k
ali
nikon d60

je pri obema moznost zaprednih posnetkov?

in ne vem, kaj pomeni napajanje na NP-FM500 H??? pri sonyju

kaksna je razlika med kompenzacijo slike: sony: +/-2.0 EV, v korakih po 0.3 EV) in nikon:Od –5 do +5 EV v korakih po 1/3 EV

no, poleg tega sony prednjaci tudi pri iso do 3200, medtem ko ima nikon do 1600

pa se to: sony ima neke cudne pomnilniske kartice, za katere prvic slisim: reža za Compact Flash, tip I / II / MicroDrive™. Memory Stick Duo™ / Memory Stick PRO Duo™ in Memory Stick PRO™ HG z dodatnim adapterjem

kaj pa druge firme, ki so primerljive?

hvala za kakrsnokoli pomoc!
w
 0   

Marko @alessy 20. Jun 2008, 06:56

Kupuješ svoj prvi dslr. Si si pogledal vse dslr kamere ki so v tem cenovnem razredu ?
Nikon D60, Nikon D40, Sony A200, Pentax K200D, Canon Eos 1000D, Olympus E-420 in Olympus E-520 ...

Je pri obeh možnost zaporednih posnetkov. Kater fotoaparat pa tega ne zmore ?
Samo da eni imajo hitrejše zaporedno slikanje eni počasnejše. Za nikon vem da ima 3 fps, za sony pa nisem prepričan, pa mislim da ima 2,5, ne vem točno, malo preveri.

Z napajanjem se ne sekiraj sony in nikon imata svoj akumolatorček kateri je v primerjavi z navadnimi baterijami veliko bolj vzdžljiv in lažji...

Glede tega da sony prednjači v iso nebi rekel . Tudi nikon ima iso 3200, samo da ima to zapisano kot HI1 in se s tem ne hvali. Pri iso 3200 je že šuma zelo veliko in se ga uporablja samo v primeru ko veš kaj delaš, drugače se tega izogibaš. Pri sony je pa težava malce drugačna. Čudi me da niso omogočli še ISO 6400, pa se s tem hvalili okol - kao marketinška tako kot je iso 3200. Problem pri sony je pa da so že slike v ISO 400 težave z šumom in če bi bili realni, bi seveda omogočili iso samo do 800, ker kar je več je pri sony-u neuporabno, kar za konkurenco ostalih kamer ne morem reči. Ampak da kao sony nebi bil manj vreden so dali možnost iso 3200, pa četudi je bedarija ...

Kar se pa tiče pomnilniških kartic je pač tako. Važno da imaš vsesplošne kartice kot so compact flash ali pa secure digital, pa je ok. Vse neke posebne sony kartice pa tako kot tudi olympusove so veliko dražje in nič kaj bistveno ne pridobiš s tem tako da se ne sekiraj preveč s tem...
 0   

vesna @weischna 20. Jun 2008, 07:13

kaj pa stabilizator slike, baje je pri canonu in nikonu ta funkcija v objektivih, sony pa ima to v ohisju - kaksen je komentar na to? je to kaksna slabost, ali se prednost opazi le v financnem smislu, ker so objektivi za sony potem cenejsi?
 0   

Matej Ružič @mat 20. Jun 2008, 07:35

Pa zakaj je treba spet tako pljuvat pon Soniju in s tem posredno povzdigovat Nikon?

Nasvet: Oba sta dobra, razlike med njima so minimalne-en je malo boljši v tem, drugi v nečem drugem.
Poglej še ostale aparate v istem cenovnem razredu in kupi tistega, ki ti bo v živo najbolj všeč.

Pa si prepričana da rabiš DSLR?
Povej kaj več o svojem znanju in pričakovanjih, ki jih imaš od aparata.

Lp Matej
 0   

misfits @misfits 20. Jun 2008, 07:58

alessy, ta z isom je pa malo bosa.
 0   

Marko @alessy 20. Jun 2008, 07:59

weischna je napisal/a:
kaj pa stabilizator slike, baje je pri canonu in nikonu ta funkcija v objektivih, sony pa ima to v ohisju - kaksen je komentar na to? je to kaksna slabost, ali se prednost opazi le v financnem smislu, ker so objektivi za sony potem cenejsi?

Kar se tiče stabilizator slike v bodyu. Je dobro zato, ker so potem posledično cenejši objektivi samo to je prednost. Vse ostalo je pa slabost v primerjavi s stabilizatorjem v objektivu...
 0   

Marko @alessy 20. Jun 2008, 08:03

Sony je najslabši v primerjavi z iso občutljivostjo v primerjavi z konkurenco.
Neglede a gledam v primerjavi z nikonom ali z canonom ali pentaxom ... , kar se tiče iso in kontrolo šuma je sony podn .... Sony je žal samo ime in nič drugega. Kaj ti naj zdaj.
Njega je zanimalo to in sem mu tudi povedal tako kot je. Nič se nisem zlagal...
Kaj je to tak problem. Zakaj to ene tako boli... Pejt jokat mami pod kiklo če te to tak moti...
 0   

Marko @alessy 20. Jun 2008, 08:07

Pa da ne bo takšnih zamer in vedno pridemo v neko debato kjer ni konca, ti priporočam da kupiš pentaxa k200d kot pa sony. Aja, pa pentax ima tudi stabilizator slike v body-u kar posledično pomeni cenejši objektivi, pa še pentax ima večjo izbiro objektivov kot sony.
A ste zdaj zadovoljni, a je kaj bolje ker nisem omenil nikon.

Pač to jaz priporočam, kaj pa drugi priporočajo je pač njihova stvar.
 0   

Andrej @Pophotnik 20. Jun 2008, 08:44

alessy je napisal/a:
Pa da ne bo takšnih zamer in vedno pridemo v neko debato kjer ni konca, ti priporočam da kupiš pentaxa k200d kot pa sony. Aja, pa pentax ima tudi stabilizator slike v body-u kar posledično pomeni cenejši objektivi, pa še pentax ima večjo izbiro objektivov kot sony.
A ste zdaj zadovoljni, a je kaj bolje ker nisem omenil nikon.

Pač to jaz priporočam, kaj pa drugi priporočajo je pač njihova stvar.

Gre se samo za to, da je ta forum postal prepoln nekih kvazi fotografov, ki mislijo da vse vedo in da poznajo odgovore prav na vsa vprašanja. Povsem navdušen začetnik pride na slo-foto forum in postavi nekaj tipičnih vprašanj v smislu: pentax ali nikon, nikon ali canon, zraven poda še svoje mnenje in pove med katerima dvema fotoaparatoma izbira, dobi pa vse prej kot pameten odgovor, dokler se ne oglasijo ljudje (redki), ki res vedo za kaj gre in svoja mnenja potrdijo na primerih. Padajo pred tem pa seveda zelo pametni komentarji - meni je ljubši nikon, naslednji komentar - meni pa je ljubši pentax, ipd. Če ne veste odgovorov na taka vprašanja bodite tiho, predvsem pa je pomembno da so odgovori jasno predstavljeni, da se človek lahko potem prav odloči. Sploh pa nima pomena da se v takih temah kregamo Canon al Nikon, Pentax ali Sony, kdo je boljši in večji. Povejte človeku kaj je boljše pri enem in pri drugem in katere slabosti imata.
Ah, kurtz pa slo-foto pravm jest.
 0   

Marko @alessy 20. Jun 2008, 09:05

Kaj ima kater fotoaparat piše vse v opisih fotoaparatov, ki se lahko dobijo vsepovsod.
Če znate angleško je ena dobra stran za te stvari tukaj http://www.dpreview.com/
In boste našli veliko stvari...

Kar se tiče fotoaparata je prvo vprašanje ali dslr ali kompakt. Verjetno je to prvo vprašanje in če sam-a ne veš kaj je to dslr potem ne sprašuj kater fotoaparat med dslr ampak se zanimaj za kompaktne fotoaparate. Šele ko boš vedel-a kaj je kompaktni fotoaparat se zanimaj za dslr.

Kar se tiče vprašanja ki jih je podal-a, sem lepo odgovoril tako kot stvari stojijo in nisem nič kaj napisal, kar ta oseba ni vprašala in se nisem popolnoma nič zlagal. Po vašem kritiziranju in jokanju sem navedel pentaxa, za katerega ni bilo vprašanja ampak sem tako vsaj dosegel da se debata ni razvila v kreganje. Opažam da ko se omenja Nikon se oglasijo nasprotniki in začnete se nekaj bunit in jokat. Ko se omenja pentax, je vse lepo in prav. Prav smešni ste ...
 0   

Primož @Zebdi 20. Jun 2008, 09:17

weischna je napisal/a:

kaksna je razlika med kompenzacijo slike: sony: +/-2.0 EV, v korakih po 0.3 EV) in nikon:Od –5 do +5 EV v korakih po 1/3 EV

To pomeni preprosto to, da lahko korigiraš avtomatsko osvetlitev. Če se ti npr. zdi, da ti je aparat preosvetlil fotko, preprosto izbereš kompenzacijo osvetlitve -0.3 ali pa -0.7 EV, pa je. Večji razpon ti pride prav, če se igraš s HDR, ampak za to bo še dovolj časa.

Glede spominskih kartic: Sony uporablja CF (Compact flash), Nikon pa SD (Secure digital). To sta nekako najbolj razširjena tipa spominskih kartic, tako da brez skrbi.

Oba aparata ponujata možnost treh posnetkov na sekundo (3fps), tako da sta v tem pogledu izenačena. Sony ima 9 fokusnih točk, medtem ko ima Nikon (le) 3. Zakaj oklepaj? Nekaterim je to pomembno, ostalim pač ne. Meni osebno bi bile tri točke premalo, marsikdo pa itak uporablja samo centralno točko, na kateri po potrebi zaklene fokus in prekadrira.

Glede stabilizacije v objektivu/bodyu: Stabilizacija v objektivu ti umiri sliko v viewvinderju, medtem ko ti je tista v bodyu ne. Čeprav, tole zadnje vzami malo z rezervo, ker nisem popolnoma prepričan. Sicer sem to že večkrat slišal, ne morem ti pa potrditi iz lastnih izkušenj. Prednost stabilizacije v bodyu je seveda tudi v tem, da ti bo delala z vsemi objektivi, kar te zna priti precej ceneje. Pa evo ti še ene nepreverjene informacije: stabilizacija v objektivu naj bi bila bolj učinkovita od tiste v bodyu. Ne jemlji tega kot sveto resnico, se je pa mogoče vredno pozanimati tudi v tej smeri...

Glede visokih ISO vrednosti: če že trdite, da ima sony največ šuma, bi bilo lepo, če bi to potrdili s kakšnimi primeri. Kajti, zanimivo, jaz sem slišal, da ima sony najmanj šuma, je pa res, da tudi najbolj "speglano" sliko. Na dpreview.com na žalost ni reviewa za Sony 200, je le za 350. Le-ta ima na tistih primerih res najmanj šuma, toda tudi najbolj zglajeno sliko, kar ti v praksi pomeni izgubo detajlov. Najboljše bi bilo, če poskusiš dobit primere fotk pri visokem isu, pa glej, da bodo 100% cropi.

Pa še tole moram pokomentirat: "Sony je žal samo ime in nič drugega"
A dej nehi? Čeprav, ja, imaš prav. Res je samo ime. Za imenom se pa skriva Minolta. Si že kdaj slišal za njo? upset

weischna, najboljši nasvet, kar ti ga lahko dam, je ta, da pojdi v trgovino in vzemi oba aparata v roko. Vzami tistega, ki ti da najboljši občutek v roki. Poglej tudi, kako lahko dostopaš do posameznih funkcij. Kolikor sem gledal Nikona, moraš bolj ali manj do vsega dostopati preko menija. Nekaterih to sicer ne moti, ampak meni pa paše, da lahko recimo ISO ali pa WB spreminjam s pritiskom na en gumb in vrtenjem koleščka.

Pa veliko veselja z novim aparatom! grin
 0   

Andrej @Pophotnik 20. Jun 2008, 10:38

alessy je napisal/a:
Kaj ima kater fotoaparat piše vse v opisih fotoaparatov, ki se lahko dobijo vsepovsod.
Če znate angleško je ena dobra stran za te stvari tukaj http://www.dpreview.com/
In boste našli veliko stvari...

A dej no dej, a res?!

alessy je napisal/a:
Kar se tiče fotoaparata je prvo vprašanje ali dslr ali kompakt. Verjetno je to prvo vprašanje in če sam-a ne veš kaj je to dslr potem ne sprašuj kater fotoaparat med dslr ampak se zanimaj za kompaktne fotoaparate. Šele ko boš vedel-a kaj je kompaktni fotoaparat se zanimaj za dslr.

Če sem slučajno narobe prebral me popravi, ampak v prvem postu te teme lepo piše da človek kupuje svoj prvi DSLR aparat, ne vem kaj mutiš?!

alessy je napisal/a:
Kar se tiče vprašanja ki jih je podal-a, sem lepo odgovoril tako kot stvari stojijo in nisem nič kaj napisal, kar ta oseba ni vprašala in se nisem popolnoma nič zlagal. Po vašem kritiziranju in jokanju sem navedel pentaxa, za katerega ni bilo vprašanja ampak sem tako vsaj dosegel da se debata ni razvila v kreganje. Opažam da ko se omenja Nikon se oglasijo nasprotniki in začnete se nekaj bunit in jokat. Ko se omenja pentax, je vse lepo in prav. Prav smešni ste ...

Prav lep odgovor pa res ni bil. Tisto s pentaxom je bilo povsem nepotrebno, sploh pa v tej temi. Sploh si pa POVSEM narobe razumel "nasprotnike Nikona". Nihče ni govoril o pentaxu ali nikonu na splošno, šlo se je konkretno za pentax k200d in Nikon D60. Če je kdo tukaj smešen si pa to ti! Jao bolan, si baš sve zbrbljao...
 0   

Marko @alessy 20. Jun 2008, 12:28

Pravš da ima sony najmanj šuma. Daj preber si teste, pa ne nekaj. Lenobe ti že ne bom podpiral.

Tukaj gre konkretno za Sony A200 in Nikon D60.

GLede dslr in pa kompakt sem mislil o tem, ker je bilo omenjeno da če je prepričan-a če potrebuje dslr kamero... Samo dobro namerno in ni letelo nate pohotni...

Nakoncu je pa dejstvo da katerega koli bo izbrala ne bo zgrešila, tukaj pa mislim da se strinjamo vsi ... Na koncu ni važno nič več samo da je moj najbolši...
 0   

Primož @Zebdi 20. Jun 2008, 12:57

alessy je napisal/a:
Pravš da ima sony najmanj šuma. Daj preber si teste, pa ne nekaj. Lenobe ti že ne bom podpiral.

Ja?
Sony a200 @ISO800
Sony a200 @ISO1600
Nikon D60 @ISO800
Nikon D60 @ISO1600

Huda razlika, ne? Vsekakor je Sony popolnoma zanič upset upset
 0   

Matej Ružič @mat 20. Jun 2008, 13:12

allesy

Saj sploh ne gre za firmo, ampak za to, kako stvari predstaviš novincu.

Ja sigurno bo enim bolj všeč nikon, drugim sony, tretjim olympus...
Razlike med vsemi pa so po tehnični plati pač zelo majhne.

za ISO pa pa je Zebdi lepo demonstriral stanje...po mojem mnenju tudi rahla prednost Sonija.
Kar pa seveda ne sme biti merodajno. Sploh se zdi kot da je šum edino merilo za knaliteto aparata ko človek take bere. Sam ne vem splpoh kdaj sem ISO nazadnje dal na več kot 800...

Še enkrat torej: v trgovino sprobat in kar je komur všeč naj kupi.

Lp Matej
 0   

Marko @alessy 20. Jun 2008, 13:19

Ok, priznam napako. Imam teste od "boljšega" sony A 350, pričakoval sem enake rezultate tudi pri ostalih sony kamerah. Očitno število pixlov dosti vpliva na šum.
Pri A200 je kontrola šuma bolje poštimana .
 0   

Andrej @Pophotnik 20. Jun 2008, 14:09

alessy je napisal/a:
Ok, priznam napako. Imam teste od "boljšega" sony A 350, pričakoval sem enake rezultate tudi pri ostalih sony kamerah. Očitno število pixlov dosti vpliva na šum.

Bravo, bravo! S temi cvetkami prav poživljaš forum!
 0   

Alien @Alien 20. Jun 2008, 14:48

Mater se imate za pregovarjat, kupiš pač Nikon fotoaparat, pa Sony televizijo ali videorekorder. Kaj je tukaj za modrovat... cool
 0   

Srecko @sreckoa4 20. Jun 2008, 14:59

Pophotnik je napisal/a:
alessy je napisal/a:

Bravo, bravo! S temi cvetkami prav poživljaš forum!

Jaz ne vidim da bi bilo kaj pri tem narobe. Vedno se naučiš kaj novega in dobro je o tem debatirat.
 0   

iztok @izo 20. Jun 2008, 15:01

no, sony že ve, kaj dela. so glih dali ven fleš, ki ga lahko zasukaš za 90 stopinj ipd.
drgač pa sony dela senzorje skoraj vsem firmam, ki delajo kompakte, pravtako za samsung, nikon.. dslr-je ipd. zato je malce zgrešeno rečt, da sony nima osnove. mogoče še niso tolk samo procesiranje barv in šuma tolk dovršili kto ostali, še vedno pa daleč od podpovprečja, recimo.
imajo tudi ogromno rešitve, ki se jih ne bi branila nobena firma, in so mogoče bolj pomembne kot sam šum itd.
potem imamo tukaj še zeiss optiko (sicer pod japonsko izdelavo oz sestavo, ampak ok). zdej pride še ff sony itd.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati