0   

Ivan Pavlakovič ml. @ziggy 18. Jul 2008, 11:28

Zanima me, kateri program se bolje obnese ADOBE PHOTOSHOP CS3 ali LIGHTROOM (dobre, slabe izkušnje)?
 0   

miha @justaboy 18. Jul 2008, 11:47

Jah moje mnenje je: cs3 je zakompliceran za uporabo, 2. je pa malo čudno narejen za moj okus . Meni osebno je veliko bolj pri srcu paintshop x2, kateri pa ne zmore čisto vsega kar zmore cs3. Tako da malo kombineram:)

L.P.
 0   

chips @chips 18. Jul 2008, 12:08

Malo cudna primerjava. Kaj priporocate, da bi clovek prisel na nek cilj, kolo ali avto?

Lightroom je odlicen za za RAW konverzijo in osnovne popravke. Photoshop je bolj zakompliciran za uporabo, sicer pa z neomejimi moznostmi uporabe.

Vse zavisi od tega kaj rabis.
[i:0172c3323d]"Z zensko, ki jo ljubim, gledam soncni zahod in si mislim: 1/250, f8" (Canon)[/i:0172c3323d]
| [url=http://www.deniszupan.com]DENISZUPAN.COM[/url] | [url=http://blog.deniszupan.com]BLOG[/url] |
 0   

Matej Galič @NeoN 18. Jul 2008, 12:12

Takole ti bom rekel:

- Lightroom za obdelat množico RAW ali JPG datotek, ker je simpl.
- Photoshop za obdelat kakšno fotko bolj natančno, ker si lahko z njim bolj precizen.

Tako jaz delam, ampak bom nehal, če dajo v LR2 notr RGB curves in pa sharpen ob exportu pomanjšanih slik (to je že v beti). Aja, jezi me tud ker ni post-crop vignettinga, ampak so dodal v beti. lp
 0   

iztok @izo 18. Jul 2008, 12:26

tako je:
lightroom je okleščen fotošop, prirejen za fotografe, ki (vsaj večina) ne rabijo vseh tistih možnosti, ki so v fotošopu. osnova je drgač enaka, vmesnik pa kr precej drugačen.
je pa tako, da lahko v cs3 obdelaš tudi jpege z istim vmesnikom kot raw datoteko in v bistvu so v tem vmeniku enake funkcije kto pri lightroomu. zato in tudi zaradi tega, ker fotošop po svoje ne dela back-upa, arhiva in še dodatnih kopij, imama samo fotošop, s katerim postorim vse.
za raw pa je recimo za canon fotiče med najboljšimi, če ne najboljšimi kar njihov originalni dpp, pa sem probal ža marsikaj drugega.
 0   

Ivan Pavlakovič ml. @ziggy 18. Jul 2008, 18:03

Sam trenutno uporabljam adobe photoshop CS3...sicer se ga še navajam in proučujem. Se mi zdi zelo dober in tudi mislim, da bom pri njem ostal.

Moti me edino, ker je predogled slik v drugem programo BRIDGE. Sicer, če se pa tudi v njega bolj poglobiš ima svoje prednosti, saj ti nudi vse informacije o sliki.

Če ima še gdo kak koristen nasvet...prosim...
 0   

Aleš @tele 18. Jul 2008, 23:18

istega mnenja, res photoshop uporabljam samo za resize in končni smart sharpen, saj v 1.2 lightroom sharpen že sam po sebi dela slabo, pa po exportu tudi ne dela.

drugače pa je lightroom res 99 vsega kar rabim

bete nisem še sprobal da bi videl kak je sharpen, če je tak kot v 1.2 je malo kriza, bo treba še vedno na roke potem

za "best of" pa seveda iz nule v photoshopu

NeoN je napisal/a:
Takole ti bom rekel:

- Lightroom za obdelat množico RAW ali JPG datotek, ker je simpl.
- Photoshop za obdelat kakšno fotko bolj natančno, ker si lahko z njim bolj precizen.

Tako jaz delam, ampak bom nehal, če dajo v LR2 notr RGB curves in pa sharpen ob exportu pomanjšanih slik (to je že v beti). Aja, jezi me tud ker ni post-crop vignettinga, ampak so dodal v beti. lp
 0   

Matic Kos @MaticK 19. Jul 2008, 08:26

Cisto odvisno za kaj rabiš. Ce rabiš osnovno obdelavo fotke bo Lightroom verjetno boljši (predvsem lazji), za razne efekte, dodelave, retuše, montaže, robove itd, pa je PS nepogrešljiv. Ce PS ne poznaš, je ze kakšna verzija 7 ali CS cisto ok. CS3 je hudo zmogljiva zadeva, zame ze zaradi smart objectov nepogrešljiv izdelek, se da pa prakticno vse narediti tudi v starejših verzijah.

LR je še dojencek, ko bo prilezel do verzije 3 bo pa PS mogoce res ze samo kot dodatek. Je pa trenutno za vodenje, arhiviranje, obdelavo, predstavitev in objavo slik online krepko na prvem mestu.
 0   

Jernej Lasič @Sviri 19. Jul 2008, 10:16

tudi jaz sem imel pri lightroomu probleme z ostrenjem. tako grdo je izostril sliko, prav tak grd bel, nazobčan rob je okoli napravil. Vse ostalo se mi zdi super v lightroomu, tisti sharpen mi pa potem vse pokvari.

sam delam skoraj vse v photoshopu, zdaj ko dobim pa novo kišto imam pa namen malo spremeniti workflow, in je lightroom med kandidati. če ga ne bo spet sral pri ostrenju bigrazz

kdo kaj ve o tem?
 0   

Matej Galič @NeoN 19. Jul 2008, 11:11

Lightroom 2 beta ima pri exportu možnost sharpeninga, če fotko zmanjšaš. To je precej manjkal, res.

Ker zdej vn butne čist megleno ubistvu, če jo zmanjšaš. Če pa nabiješ sharpen na veliki sliki je pa pol vse skup grdo na mali.
 0   

Ivan Pavlakovič ml. @ziggy 19. Jul 2008, 11:45

zanima me, če se da v CS3 označit samo del slike, na katerem lahko potem spreminjaš recimo barve. To bi potreboval pri presvetlem nebu, recimo.
 0   

Matej Galič @NeoN 19. Jul 2008, 11:54

Valda.

Kar ti srce poželi, v bistvu smile
 0   

Ivan Pavlakovič ml. @ziggy 19. Jul 2008, 12:17

A je varijanta v raw formatu ali se to dela v jpg? Če se raw ne da v CS3 obdelad, kateri program priporočaš?
 0   

Boštjan @stipe 19. Jul 2008, 12:20

RAW se seveda da obdelovati v CS3, rabiš pa plugin z Adobove strani (je brezplačen).
 0   

Ivan Pavlakovič ml. @ziggy 19. Jul 2008, 13:44

zanima me samo izbrani detalj za obdelavo, na da mi spreminja celotno sliko. Se pravi, ali se da v raw ali je to možno samo v jpg. Želel bi v raw.
 0   

Jernej Lasič @Sviri 19. Jul 2008, 18:34

kolikor je meni znano se tega kar ti želiš ne da delati z RAW formati.
 0   

Ivan Pavlakovič ml. @ziggy 20. Jul 2008, 15:12

a ha...se pravi da je to mogoče samo v jpg, po obdelavi raw-a. Mam prav ali se motim?
 0   

Grega Podobnik @sajko 20. Jul 2008, 23:14

Ne. Če uporabiš ACR (adobe camera raw) lahko direktno iz raw odpres v PS CS3 v "raw" formatu (nevem ali pretvori v kak format ali ne, vsekakor pa ni jpg). Imaš pa možnost tut .tiff in .psd, ki sta boljša kot jpg.
[url]http://blog.grega.info[/url]

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati