0   

nika @abercrombie 21. Jul 2008, 10:27

Lp!
Mene pa zanima kakšna je oziroma če sploh je kakšna razlika med širokokotnim objektivom ali objektivom fisheye.
Kakšna pa je razlika med konverterjem in objektivom?

Hvala. thumbsup
 0   

Rene @EN-EL9 21. Jul 2008, 11:19

med širokokotnim in fishem je zeeelo velika razlika. širokokotni zajamejo širok kot in pri tem skoraj nimajo popačenja (malo na robovih), fisheye pa vbistvu ima vlko "popačenje" oz. je zato narejen, da ima poseben efetk. je res da oba zajameta širok kot ampak se uporabljata za čisto druge namene

http://www.gdargaud.net/Photo/Fisheye/20050606_FisheyeChristophe2.jpg <-- slikano z fishem

http://www.matejbrezovsek.com/Oprema/Ikone/Sigma10-20/Sigma10-20_Trobenta.jpg <--- slikano z sigmo 10-20

upam da razumeš, sem tak po domače povedal hehe smile . fisheye je narejen zato da ima "popačenje" ker je to njegov namen
 0   

nika @abercrombie 21. Jul 2008, 12:28

Hvala! thumbsup
Potem širokokotni objektiv ni za slikanje portretov?
Kaj pa je to konverter?
Za kakšne namene se pa potem uporablja fisheye?
 0   

Rene @EN-EL9 21. Jul 2008, 12:39

širokokotni se lahko uporablja za slikanje portretov. v večini primerov se uporabljajo kakšni fiksni, ampak se široki kot tudi lahko uporabi.
fisheye pa se dosti uporablja v športih (bordanje, skejtanje, bajkeri, ...) in pa pač ko hočeš imet ta poseben efekt, tudi v arhitekturi,...
kakšen konverter imaš v mislih? telekonverter?
 0   

nika @abercrombie 21. Jul 2008, 13:10

Ne, v mislih imam širokokotni konverter. V bistvu nevem kakšna je razlika med širokokotnim objektivom in širokokotnim konverterjem.
 0   

Rene @EN-EL9 21. Jul 2008, 13:14

širokokotni konverterji se uporabljajo pri kompaktih pri dlsr pa so samo širokokotni objektivi. nisem še videl širokootnega konverterja za dlsr objektiv (mogoče se motim pa celo obstaja).
 0   

nika @abercrombie 21. Jul 2008, 19:45

Torej, če prav razumem zadevo so konverterji samo za kompaktne fotoaparate, objektivi pa so samo za zrcalno refleksne fotoaparate. thumbsup
 0   

Rene @EN-EL9 21. Jul 2008, 19:50

objektivi so tudi na kompaktih, ampak tam so neizmenljivi in so več namenskih. na (D)SLR kamerah pa se objektivi izmenljivi in vsak služi svojemu namenu.
pri kompaktih si lahko pomagamo z širokokotnim in telekonverterjem, ki se natakne na objektiv in nam poveča zum ali pa poveča kot.

tak kot si ti napisal maš prav jaz sem tu samo malo bol zakompliciral smile
 0   

Tomaž @sixtoo 21. Jul 2008, 21:13

sem bil tudi sam včasih zmeden, kar se tiče fisheye-a in širokokotnega objektiva, nakar mi je nekdo razložil z zdravo kmečko pametjo smile

fisheye (kot vidi riba, ribje oko), veliko popačenje zaradi velikega kota, ki ga zajema, medtem ko je širokokotni objektiv isto, samo bolj človeški smile

osebno mi je s širokokotnim super fotkat, ker dobiš ven kakšne hude efekt. Zadnjič sem npr. slikal avto in se je pri 11mm tako lepo "podaljšal", da sem skoraj rekel, lej kak velik avto mam! biggrin
Fisheye mi je osebno bolj za "hec" objektiv, ker je res tako specifičen, ravno zaradi popačenja, ki ga ustvarja.
 0   

nika @abercrombie 22. Jul 2008, 09:06

Hvala za odgovore. biggrin
Nekje na internetu sem prebrala, da če slikaš portret z širokokotnim, nastane podoben, ampak malo manj izrazitejši efekt kot pri slikanju z fisheye. Je to res?
 0   

Rene @EN-EL9 22. Jul 2008, 09:09

je neka mala podobnost ja. širokokotnik stvari ki so v prvem planu naredi "večje" kot tiste malo bol zadaj. pri fishu pa je to toliko bolj izrazito. če z širokokotnim slikaš od zares blizu potem se kar pozna
 0   

David @dlicen 22. Jul 2008, 17:27

A širokokotnika načeloma ne uporabljaš za portrete (še manj pa fisheye), razen v posebnih primerih, ko hočeš zavestno deformacijo obraza. Za portrete se običajno uporabljajo srednje goriščnice..
 0   

nika @abercrombie 22. Jul 2008, 19:11

Aha ful hvala za odgovore thumbsup A bi se dalo kje videt, kakšen portret naredi širokokotni objektiv?
 0   

Rene @EN-EL9 22. Jul 2008, 19:17

http://renne.blog.siol.net/2008/07/11/1062008-portret-grafitarke/

tukaj prve 3 in zadnja narejene z 18mm

http://renne.blog.siol.net/2008/06/11/belvi-photoshooting-116/

tukaj pa so zadnje fotke narejene z 18mm (tiste kjer se ne vozi)
 0   

nika @abercrombie 22. Jul 2008, 19:50

Hvala! thumbsup
 0   

nika @abercrombie 24. Jul 2008, 20:26

Še nekaj me zanima. Kaj pomeni lens 0,25x ? Kaj pove ta številka?

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati