0   

Primož Uršič @primvs 23. Jul 2008, 08:02

Živjo!

Upam, da mi boste lahko pomagali pri izbiri mojega naslednjega fotoaparata.
Odločam se med modeloma Nikon Coolpix P80 ali D40, kot piše zgoraj.
Nikon zato, ker sem v to znamko dokaj zaljubljen, glede na vrsto kompaktov, ki sem jih imel v rokah, mi je bil vedno najbolj pri srcu in so mi bili tudi izdelki najbolj všeč.

Ne slepim se o nekem posebnem znanju. Sem pač ljubiteljski fotograf, ki poskuša upoštevati pravila dobre fotografije in hkrati uživati v lepih posnetkih. Zato se tudi nadejam, da se resni fotografi ne boste smejali moji izbiri ali potrebam.
Večina fotografij je narava oz. pokrajine, velikokrat končam v rokah z aparatom na kakih družabnih prireditvah, v dvomljivi svetlobi. Precejšen del slik je s potovanj, tako da niti ne razmišljam o tovorjenju večjega števila objektivov naokrog. Všeč mi je, če slika ''sede'' brez dodatnega popravljanja, čeprav sva prijatelja tudi s Photoshopom. Letno pritisnem, kaj pa vem, do 1000x, morda 200 gre v print. Velikosti nad A4 še nisem delal, do sedaj nisem kaj veliko razmišlajal o snemanju istočasno, vendar je ta opcija včasih zelo zanimiva.
Pretekli aparati, ki jih imamo v družini so coolpix 3200 in 5100, dva sonyja ki pa se po kvaliteti skrijeta, zadnji SLR pa je bil prav tako Nikonov (bemti, zdej e pa štev. ne spomnim..)
EDIT: A ja, razlog za nakup je predvsem v tem, ker sem se zadnje čase čutil hudo podhranjen zaradi fotografiranja srednjih razdalj, v mraku in z neposredne bližine.

Upam, da si boste s temi informacijami kaj pomagali in da mi pomagate izbrati ustrezen aparat. thumbsup
 0   

Matej Ružič @mat 23. Jul 2008, 08:11

Pa veš da primerjaš kompakta in DSLR-a?

če imaš nikonove objektive in dovolj znanja ali veselja do fotografije vsekakor DSLR, pri čemer bi jaz modela D40/x in D60 pustil kar lepo pri miru. Raje poglej zakakim rabljemin D70S ali D80.

Kakšne objektive še imaš od analognega?

Lp Matej
 0   

Primož Uršič @primvs 23. Jul 2008, 08:20

Ja, vem. smile
Saj to je tudi bila dilema: res dober kompakt oz. začetni DSLR.
Analogni aparat počiva, imel je samo osnovni objektiv.
Vem, da se kup ljudi zapodi v neke nakupe brez realnih ocen, kaj znajo in kaj ne, kupujejo aparate vsaj 3x dražje od tega, kar potrebujejo / znajo izkoristiti in potem na veliko fiilozofirajo. Mene vse to pač ne zanima smile Na koncu pa je faktor tudi cena.

Ali imam dovolj znanja, bolj nekje upam, da boste znali oceniti iz napisanega. Drugače mi pravijo, da imam smisel za slikanje, in to je to.
 0   

Matej Ružič @mat 23. Jul 2008, 08:31

No oko za dobro fotko je sigurno najpomembnejši element, saj se tehnike človek hitro nauči.

Jaz ti lahko samo rečem mojo izkušnjo, in sicer sem tudi imel najprej tak mega-zoom kompakt, ampak odkar sem prestoi v DSLR svet več kompakta ne primem v roke (razen kadar je res treba pa še takrat se ful kislo držim zraven laugh )

Zdaj ne vem koliko je cena za ta P80?

Kot rečeno če mora biti Nikon potem rabljenega D70s ali D80, če je pa lahko kaj drugega pa poišči malo po netu Pentaxov K200D dvojni kit za 599€...če ga boš prijel v roke te bo znal zelo presenetiti (imajo ga pa v Comshopu in Mercator tehniki).

Lp Matej
 0   

Primož Uršič @primvs 23. Jul 2008, 08:37

Cena obeh je pod 400€
D40 z objektivom AF-S DX 18-55
 0   

Peter Atanackov @Geo 23. Jul 2008, 08:51

sploh ne gledat, kupi DSLR-ja. Omogoca fuul vec svobode kot kompakt. Ni sploh za primerjat!

D40 ima veliko vecji cip, posledicno veliko manj šuma, opticno iskalo, moznost menjave objektivov itd. Tu sploh ni debate, kupi si d40.
 0   

Rene @EN-EL9 23. Jul 2008, 08:56

jaz ti tudi priporočam DSLR. vidim da imaš tudi izkušnje z SLR tak da neboš mel večjih problemov. glavno pa je da imaš smisel, vse ostalo pa tak kot je rekel mat pride samo smile
 0   

Matej Ružič @mat 23. Jul 2008, 08:58

Ja za isti denar absolutno D40...

čeprav bodo velike omejitve pri nakupiu nadaljnih objektivov, splph kakih cenejših in odličnih, ki na D40 ne bodo imeli AF...

Zato ga jaz nikoli, ampak res nikoli ne bi kupil. Raje še prišparat 100€ pa kupit kaj drugega.

Lp
 0   

Primož Uršič @primvs 23. Jul 2008, 09:14

hja, sej zdej smo pa tam smile
primvs je napisal/a:

- Precejšen del slik je s potovanj, tako da niti ne razmišljam o tovorjenju velikega števila objektivov naokrog.
-. Velikosti nad A4 še nisem delal, do sedaj nisem kaj veliko razmišljal o video snemanju istočasno, vendar je ta opcija včasih zelo zanimiva.
- .... zaradi fotografiranja srednjih razdalj, v mraku in z neposredne bližine.

pomisleki in razmerje med kvaliteto slik
 0   

Matej Ružič @mat 23. Jul 2008, 09:28

Za potovanja:
Ja kompakt je glede velikosti in vsestranskosti v prednosti.
VENDAR saj ne rabiš za celo vrečo objektivov...dovolj je en širokokotni in en tele pa imaš vse pokrito. Tudi če bosta "samo" kit objektiva bo kvaliteta fotografij veliko boljša od kompakta.

razvijanje:
res je tudi s kompaktom lahko razviješ A4 fotkom ali večjo. Vendar jaz po svojih fotkah vidim da to enostavno ni isto. DSLR dela enostavno bollj čiste in za oko lepše fotografij, poleg tega naknadna obdelava na računalniku odpira veliko več možnosti kot fotka iz kompakta - tudi ko sta obe fotki JPEG.

Video:
hja jaz imam za to kamero.

Variabilnost:
Kot rečeno kompakt s takim zoomom je v določenem pogledu zelo priroče.
Spet VENDAR: jaz imam gor objektiv 24-70mm, ki pokriva 90% mojih potreb. Dejansko sem tele objektiv prodal ker ga enostavno nisem uporabljal.
Tako da tle se moraš najti in ugotoviti, katere razdalje največ uporabljaš...

In še enkrat: kvaliteta slik, še posebej kadar je malo svetlobr (kar je za fotoaparat ZMERAJ, razen ko si re zunaj na soncu), je nedvomno na strani DSLR-ja, in to z velikim naskokom.

Lp Matej
 0   

Peter Atanackov @Geo 23. Jul 2008, 11:03

mat je napisal/a:
Za potovanja:
Ja kompakt je glede velikosti in vsestranskosti v prednosti.
VENDAR saj ne rabiš za celo vrečo objektivov...dovolj je en širokokotni in en tele pa imaš vse pokrito. Tudi če bosta "samo" kit objektiva bo kvaliteta fotografij veliko boljša od kompakta.

razvijanje:
res je tudi s kompaktom lahko razviješ A4 fotkom ali večjo. Vendar jaz po svojih fotkah vidim da to enostavno ni isto. DSLR dela enostavno bollj čiste in za oko lepše fotografij, poleg tega naknadna obdelava na računalniku odpira veliko več možnosti kot fotka iz kompakta - tudi ko sta obe fotki JPEG.

Video:
hja jaz imam za to kamero.

Variabilnost:
Kot rečeno kompakt s takim zoomom je v določenem pogledu zelo priroče.
Spet VENDAR: jaz imam gor objektiv 24-70mm, ki pokriva 90% mojih potreb. Dejansko sem tele objektiv prodal ker ga enostavno nisem uporabljal.
Tako da tle se moraš najti in ugotoviti, katere razdalje največ uporabljaš...

In še enkrat: kvaliteta slik, še posebej kadar je malo svetlobr (kar je za fotoaparat ZMERAJ, razen ko si re zunaj na soncu), je nedvomno na strani DSLR-ja, in to z velikim naskokom.

Lp Matej

Se popolnoma strinjam, bi le se dodal, da je d40 znan po temu, da ima zelo malo šuma kar je dodaten plus. In ce ga mislis imet za potovanja si lahko kdaj v prihodnosti se nabavis kaksen 18-200mm objektiv od Nikkorja ali pa Sigme, ker so prav temu namenjeni.
 0   

Boštjan @stipe 23. Jul 2008, 13:09

Se strinjam z Geo-m. Pri meni se predvsem na potovanjih kombinacija D40X in Nikkor 18-200 VR odlično obnese (sem začetnik v fotografiji).

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati