0   

Leon Aleksander @alex1980 28. Jul 2008, 16:31

Verjamem, da ste naveličanih podobnih tem, pa bom vseeno poiskusil srečo.

Situacija je sledeča. Rad potujem (kdo pa ne), še raje odkrivam kotičke sveta, ki jih naša civilizacija še ni našla in uničila. Te spomine bi rad prinesel s seboj nazaj vendar ne samo v glavi.

Do sedaj sem si vedno le izposojal digitalce (takšne in drugačne) in vedno bil razočaran nad rezultati, ki so se pokazali na monitorju, ko sem se vrnil. Zato sedaj kupujem konkreten fotoaparat, ki bo zabeležil te dragocene trenutke za vedno.

Naj takoj povem da sem novinec kar se tiče naprednejših fotoaparatov. Sem pa tudi precej domač z vso elektroniko, ki jo pozna današnji svet, tako da pridobitev znanja za ravnanje s takšnim fotoaparatom ne bo pomenil peklenskih muk zame.

Kot pa je običaj, se vse prične in konča pri denarju. Moj trenutni proračun znaša tja do 800€, mogoče kakšen € več, če bo aparat dejansko upravičil višjo investicijo. S tem mislim recimo aparat za 750€ vi bi mi pa predlagali aparat za 830€.

Potreboval ga bom predvsem za lastne potrebe, potencialno pa tudi za službo.
Slikal bom predvsem naravo od blizu in daleč, njene prebivalce.

Če pa ga bom potreboval tudi v službi, bo pa namen slikanja predvsem za revije (oglaševanje) in posledično tudi za jumbo plakate.

Zaželjeno je da se slike lahko printajo (seveda v tiskarni) do formata A2 če bo potreba.

Se za moj proračun najde primeren D SLR fotoaparat, glede na moje želje po zvrsti slikanja? Naj gledam za KIT komplete ali vsako komponento posebej? Kaj bi v bistvu sploh potreboval?

Hvala za odgovore in nasvete.
 0   

togrizek @togrizek 28. Jul 2008, 17:58

...
 0   

dobran laznik @marcelmai 28. Jul 2008, 19:13

Jaz bi namesto teh nerodnih dvojnih kitov rajši svetoval en mali body in 18-200 + 50ko 1.8. S tema dvema objektivoma boš lahko naredil praktično vse, pa še vse skupaj bo šlo v malo torbo, idealno za potepanje. Za večino posnetkov maš 18-200, vse goriščnice na razpolago za nepredvidljivo akcijo, ko pa rabiš hudo ostrino ali mali DOF za prave portrete pa našravfaš 50-ko.
 0   

Dean Zupančič @ironmaiden 28. Jul 2008, 21:22

Jaz bi ti tudi svetoval 18-200

In to Nikkor 18-200VR, pač najbolši objektiv v tem razponu, po možnosti rabljen, zraven si omisli rabljen D70/D50/D40/D40x, u bistvu je dokaj vseeno in to je to.

Skupaj ne bi smelo preseč 800 EUR.

Če si bil VEDNO razočaran nad rezultati ne glede na digitalca potem boš moral tud malo znanja pridobit, dober aparat še ne pomeni avtomatično dobre slike
 0   

roman @romeno 28. Jul 2008, 23:28

togrizek je napisal/a:
Rezultati niso odvisni le od aparata, ampak predvsem od fotografa grin Nekateri vrhunski fotografi tudi s kompakti naredijo vrhunske rezultate. Glej npr.: http://cpn.canon-europe.com/content/technical/canon_powershot_g9_for_pros.do#container

Nebi dal roke v ogenj, da so fotografije na zgornjem naslovu res z G9 slikane. Vsaj exif bi lahko pustili. Po drugi strani pa je res, da je kvaliteta fotografije v največji meri odvisna od osvetlitve.
 0   

Leon Aleksander @alex1980 29. Jul 2008, 04:22

Se zavedam, da dober aparat ni enako dobra slika. Me je pa motilo do sedaj, da sem že v štartu (po prenosu na comp) imel nejasne detajle in spacano sliko.

Če dam primer- Slikal sem kačo (cca 2m stran), ki se je sončila na skali. Na ekrančku digitalca (mislm da je bil eden od canonov s 4m pix) je bila slika videti jasna in lepa. ko sem jo doma prenesel na comp in se je slika raztegnila čez ekran, so bili detajli zapacani (že brez povečave) in videlo se je kar ene roza in zelene pixle vmes. Ko sem to natisnil na A4 (v upanju da nekaj bo pa le) je prišla ven taka katastrofa, da raje ne razmišljam o tem.

@togrizek- vm da bi bilo bolje najprej kupiti naprednejši kompakt. Ker pa finančni minister ne dovoljuje novih nakupov vsake pol leta, bom raje kompaktne preskočil, da mi ne bo prekmalu žal. Hvala za izčrpen odgovor.

Sicer se ta trenutek najbolj nagibam k E-520 (predvsem zaradi opisov in ocen), me pa zanima kaj bi izbrali če bi se morali odločati med E-520 in pentax K200D (slednjega sem bil namreč odpisal, saj je bil na spletni strani kjer sem gledal preko 800€).
 0   

roman @romeno 29. Jul 2008, 09:17

Jaz bi vzel Pentaxa, predvsem zaradi manualnih objektivov z m42 navojem, ki jih na bolhi prodajajo za male pare.
 0   

chips @chips 29. Jul 2008, 10:04

romerno, mislim....uporabnik je zacetnik v fotografiji, ti bi mu pa svetoval manualne objektive? Svasta...
[i:0172c3323d]"Z zensko, ki jo ljubim, gledam soncni zahod in si mislim: 1/250, f8" (Canon)[/i:0172c3323d]
| [url=http://www.deniszupan.com]DENISZUPAN.COM[/url] | [url=http://blog.deniszupan.com]BLOG[/url] |
 0   

roman @romeno 29. Jul 2008, 14:56

Vprašal je kaj bi izbrali in ne kaj naj izberem.

Pa sem povedal svoje mnenje.
 0   

Leon Aleksander @alex1980 30. Jul 2008, 04:04

Res sem vprašal kaj bi VI izbrali, ker sem želel odgovor, kaj bi kdo izbral in zakaj. Ne maram namreč pojasnil "kazala-čula".

No odločitev je padla (E-520) bo moj prvi D-SLR. Zakaj? Vsi Članki ga namreč hvalijo (tudi njegove predhodnike), kot idealen fotoaparat za hobi in potovanja, v te opise bom lahko dvomil šele ko ga bom dejansko uporabljal. Druga stvar so slovenski meniji (ni angleščina težava, vendar zaradi spoznavanja samih nastavitev mi bo prišla ta trenutek kot začetniku slovenščina bolj prav) in kot tretje me je prepričala dolžina garancije.
Hvala za nasvete do sedaj. Bi pa potreboval še enega.

Ker je do krajev, ki jih običajno obiskujem nemogoče priti z avtomobilom, se na pot vedno podam s kolesom in seveda peš. Sedaj me zanima kakšen vpliv na fotoaparat imajo lahko vibracije, ki jih povzroča tresenje, ko se voziš po gozdu in brezpotjih? Sicer ne divjam (na način kot to počnejo profiji na tekmovanjih). Lahko izničijo garancijo ali vplivajo na kvaliteto fotografij? In ali je za ta namen boljši kovček ali torbica za fotoaparat? Nahrbtnik namreč ne pride v poštev (torbico lahko potem dam v nahrbtnik), ker so v nahrbtniku s katerim potujem še hrana, pijača in spalna vreča, kovček pa lahko pritrdim na prtljažnik kolesa.
 0   

Matjaž Milharčič @MatH 30. Jul 2008, 14:17

Če se z biciklom voziš po brezpotjih, bo bolje za aparat, če ga imaš v nahrbtniku. Tako bo deležen bistveno manj vibracij, kot če ga imaš v kovčku na prtljažniku, in živela bosta srečno do konca svojih dni.
[size=10:ac19f3ba61]Kdor kadi sto let, dolgo živi.[/size:ac19f3ba61]
 0   

Leon Aleksander @alex1980 1. Avg 2008, 14:05

hvala, me pa zanima še nekaj. je najbilje vzet eno poceni varianto torbice v katero gre fotoaparat in objektivi, ali se splača malce globje seči v žep- vsaj glede na to da bo v nahrbtniku.

Vem da so to začetniška vprašanja- ampak če bi kaj takega spraševal pri trgovcu te kaj hitro pelje žejnega čez vodo.
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 1. Avg 2008, 14:52

Za robustno torbo se splača plačat denar; to je edina zaščita med udarcem in opremo. Dražjo kot imaš opremo, boljšo torbo rabiš.
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati