0   

Gregor @Galc 2. Avg 2008, 22:31

Zanima me, če obstaja kak program, s katerim bi slikam lahko dodajal keyword, po katerih bi lahko kasneje slike iskal!?
Primer: Imel bi sliko roze Planika, pa bi v keyword za to sliko dodal roza in planika.
Ko bi zelel najti najbolso sliko Planike, bi v iskalnik enostavno vpisal planika in bi ti zlistalo vse slike, ki so oznacene s tem "keyword-om", ali pa bi iskal roza in bi ti zlistalo vse slike, ki so oznacene z roza.
Lahko pa bi slikam dodal imena vseh, ki so pristoni na sliki, kasneje bi slike dolocene osebe priklical z iskalnikom in tako bi ti zlistalo samo slike, na katerih se ta oseba nahaja.
Ali kdo pozna tak program?

Kako imate rešen problem s shranjevanjem slik in iskanjem le teh seveda!?
 0   

milosh @milosh 2. Avg 2008, 22:34

acdsee,...
 0   

Milan Mendaš @bliskavica 23. Nov 2008, 21:43

Picasa je zelo dobra in freeware. Če nastaviš na začetku zadevo dovolj sistematično lahko imaš bazo fotografij, ki jih lahko filtriraš po svojh nazivih, besedah, delih besed, avtorjih ali kraju ali datumu ....Celo po barvah ki prevladujejo na neki fotografiji lahko filtriraš. Na hitro sestaviš prezentacijo... Najdeš jo tukaj http://picasa.google.com/
 0   

Aleš @lial 24. Nov 2008, 06:44

Arhiviraj po možnosti na svojo particijo diska, za iskanje pa uporabi kar opcijo, ki ti jo ponuja operacijski sistem... Ta bo našel vse, kar bo imelo v imenu 'roža' (ali kaj podobnega, če pa omejiš iskanje na določeno particijo (kjer so samo tvoje slike) in dodaš še končnico (na primer jpg) boš našel vse.
 0   

Stane Crnjak @staneC 24. Nov 2008, 07:59

Za tako, neprofi rabo, se mi zdi čisto OK tudi Fotogalerija v Visti. Je pa fajn, če ključne besede dodajaš sproti.
Me pa zanima, če so vsi programi "kompatibilni" med sabo; PSElements vidi vse ključne besede dodane v FotoGaleriji kot "eno besedo". Ne moreš jih poiskati po posameznih ključnih besedah,ki si jih dodal v drugem programu. Enako se je zgodilo, ko sem ključne besede dodal v Irfanu. V FG so bile vse ključne besede združene v eno besedo.
 0   

Primož Govekar @gokky 24. Nov 2008, 09:18

Programi so kompatibilni med sabo, če uporabljajo iste standarde in znotraj standarda tudi iste ključne besede. Načeloma pa se vse vrti okoli XMP in IPTC.

Nekaj malega sem že pred časom napisal na

http://primoz.govekar.si/?id=40&fmod=2

Sedaj sem samo še dopolnil z novimi informacijami o iTag (po novem sicer podpira RAW, pa .NET 3.5 potrebuje).
 0   

Aleš @lial 24. Nov 2008, 09:34

Zdaj me pa res zanima, zakaj preimenovanje datoteke ni dovolj dobro?

Ko recimo fotko z imenom IMG00012.jpg, preimenujem v rozica-12.jpg, jo bo iskalnik z načinom iskanja rozica*.jpg našel, poleg nje pa še vse ostale.

Kje je problem?

Za vpis podatkov v sliko vidim razlog edino v zaščiti avtorstva. To pa je z originalom, ki ga imam na kompu itak dokazljivo, če pa imam še RAW, pa sploh.

Hvala za pojasnilo!

LP
 0   

Stane Crnjak @staneC 24. Nov 2008, 09:49

Sem na začetku tudi sam shranjeval fotke po imenih; slon001, pokrajina036,... pa se mi ni obneslo. Sedaj pustim ime tako kot je in jim dodajam ključne besede, kjer je pač več možnosti, ker lahko dodaš rožica, vrtnica, rastlina, travnik, vrt, trn,...., in lahko iščeš po katerikoli besedi in jih imaš pod ključnimi besedami skupaj. Vrtnico iščeš pod vrtnico in ne pod vsemi rožcami;) Verjetno pa da ne shranjuješ rozica-vrtnica-rastlina-vrt-travnik-trn.jpeg ?

gokky,

bom prevril, kako in kaj, ampak še1x jih pa ne grem označevat. confused
 0   

S @futzy 24. Nov 2008, 10:42

Isces recimo rdeco rozico v pesku na plazi.

Kaksno bo ze ime datoteke oz search parameter?? pa ne govorim to o fotografih, ki imajo 2000 fotk ampak 40.000...

Keywords in caption je edina zadeva, ki ti omogoca ucinkovito iskanje, kategorizacijo in je seveda nuja, ko gre fotka naprej.

Recimo Lightroom, Bridge, Photo Mechanic,.. to so programi, ki so zelo uporabni pri tej nalogi. In upostevajo standarde.

Poimenovanje datotek pa razen za cisto osnovo (recimo NovoLeto_2008_001.jpg in podobno) ni primerna zadeva.
Ce mi ne vrjamete se boste sami slej ko prej prepricali, ko bo potrebno poiskat 4 leta staro sliko tocno dolocenega motiva.
 0   

ogabe @ogabe 24. Nov 2008, 10:44

lial je napisal/a:
Zdaj me pa res zanima, zakaj preimenovanje datoteke ni dovolj dobro?

Zato ker je krepko krepko prepocasno, ce nic drugega. Da o tem, da ce hoces imeti spodobno urejene stvari, in imena postanejo "malce" predolga niti ne govorim.
[url=http://www.photo.si]PhotoSI[/url]
 0   

Aleš @lial 24. Nov 2008, 11:07

Se strnjam, da je takšno preimenovanje imena lahko predolgo, ne vidim pa nič več dela v tem, če vpisujem ključne besede, ali pa preimenovanja.

Ker pri objavljanju fotk na Foto-naravi velikokrat opažam imena datotek z imenom motiva in v nekaterih primerih dodano še kaj (tudi pri aktivnih profesinalnih fotografih) sem tak način, skupaj s delitvijo po tematiki pričel uporabljati tudi sam.

Če sedaj želim najti fotko izpred nekaj let, reduciram iskanje na ime in datum nastanka. Pri redko kateri mi potem vrne več kakor 100 zadetkov, ki jih potem lociram na osnovi sličic v predogledu iskalca.
Meni ta sistem zadošča.

Še enkrat hvala za Vaša mnenja!

LP
 0   

Primož Govekar @gokky 24. Nov 2008, 11:10

Sam sem eden tistih revežev, ki je dal skozi vse faze označevanja. Od tega, da sem na začetku imel vse z istim datumom v isti mapi (samo datum, brez opisa), do razporejanja motivov v direktorije po kategorijah (živali/maček) in ne nazadnje do ključnih besed.

V nekem trenutku sem bil zaradi duplikatov prisiljen preiti iz imenovanja map na označevanje, s tem, da še vedno imam nekaj 1000 fotk (od cca. 50k njih), ki jih še nisem uspel označiti. Se je pa delo močno pospešilo z iTag, duplikatov pa se še nisem uspel v celoti znebiti.

Ključne besede so se izkazale kot dobra vmesna rešitev, še vedno pa gledam za brezplačno kombinacijo ključnih besed in kategorij (kot je npr. IMatch http://www.photools.com/im0001.php ).

Sprejemam predloge.
 0   

Aleš @lial 24. Nov 2008, 11:33

Še čisto malo, pa me boste prepričali, da si zapletem življenje (in praznim proračun) še z enim programom... grin grin grin

Bom pa kaže res moral malo dodelati svoj sistem, posebej ta zadeva z Imatch je zanimiva...
 0   

S @futzy 24. Nov 2008, 11:35

lial:
Prvic k bos fotko poslal na kaksn stock ali agenciji ali malo bolj resnemu odjemalcu bos videl zakaj preimenovanje fotk ni dobro =)

Sploh, ce bo ta zahteval opise in besede v vec jezikih grin
 0   

ogabe @ogabe 24. Nov 2008, 11:46

lial je napisal/a:
Se strnjam, da je takšno preimenovanje imena lahko predolgo, ne vidim pa nič več dela v tem, če vpisujem ključne besede, ali pa preimenovanja.

Ce dodajas IPTC v recimo Photoshopu potem ja. Ampak vsaj za IPTC obstajajo namenski programi, s katerimi imas te stvari urejene veliko hitreje in bolj prijazno. Zato je razlika med preimenovanjem, katerega moras bolj kot ne delati na roko, in dodajanjem komplet IPTC-ja v ustreznem programu, kaksnih 1:500 grin
Da potem o iskanju teh stvari niti ne govorim.... zopet smile
[url=http://www.photo.si]PhotoSI[/url]
 0   

Tomislav @tomaz_urh 11. Mar 2009, 23:01

pozdrav
a obstaja kakšen enostaven program
za iskanje po keywordih v fotkah v vseh formatih?

recimo da dodam v lr ali ps vse keyworde itd....
ampak s kom zdej hitro iskat?

oziroma ali photo mehanic to omogoča---hitro iskanje po vseh diskih.ne samo po posameznih mapah

nekaj od zgoraj omenjenih od Primoža sem probal,
pa se mi en obeša, drug pa zahteva net frame itd

ali je še kaj funkcionalnega za priporočilo?
 0   

S @futzy 11. Mar 2009, 23:05

Ce ti kaj pomaga.. v MAC OS zna to ze Spotlight - torej default sistemski iskalec (Kot v Windowsi Find, samo da tam ne vem ce isce po meta podatkih)...

drugace pa Lightroom zna to po svoji bazi iskat... zna tut Bridge (Adobe paket)...
 0   

Primož Govekar @gokky 12. Mar 2009, 07:45

Predlagam iTag ( http://www.itagsoftware.com ). Preprost (zame celo malo preveč) in uporaben.
 0   

Tomislav @tomaz_urh 12. Mar 2009, 08:05

drugace pa Lightroom zna to po svoji bazi iskat... zna tut Bridge (Adobe paket)..

zdej ne vem ali jaz ne znam s keywordi dobro iskat, vendar sta ta programa
omejena-saj iščeta samo po posameznih mapah in ne po celem disku....
lp
 0   

Tomislav @tomaz_urh 12. Mar 2009, 08:17

IMatch

kaj je to gdo ze izprobal?

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati