0   

živa @naja 10. Sep 2008, 16:42

lep pozdrav vsem

Sem lastnica Nikona d60 na katerem imam objketiv 18-55. Danes sem pa kot darilo dobila objektiv 70-300. V kratkem se opdravljam na potovanje, kjer želim (seveda) posneti čim boljše fotke. ker sem pa v fotografiranju še nova me zanima v kakšnih situacijah uporabiti kateri objektiv. Fotografirala bom portrete, naravo ter zgradbe.

Hvala za odgovore
 0   

gašper @gapy 10. Sep 2008, 18:51

čist odvisno, to morš sama ugotovit. Za naravo je večinoma bolj priročen širokokotni objektiv torej v tvojem primeru 18-55, odvisno od situacije, če hočeš nekaj približat potem zoom objektiv 70-300, vendar če nimaš VR al pa velike svetlobne jakosti, potem je težko dobit dobro sliko pri focusu 300, razen seveda v sončnem vremenu. za portrete tud odvisno al hočeš samo portret, al pa z okolico.

Najboljše da natakneš vsak objektiv malo gor, greš pofotkaš in vidiš kaj ti v katerem trenutku bolj odgovarja.
 0   

Marko @alessy 10. Sep 2008, 19:27

Ja res je težko svetovat, ker najbolje je, da sama malo preizkusiš in boš videla kakšen način fotografiranja ti bo všeč...

Če boš v množici ljudi se boš z 70-300 mm lažje približala kakšni situaciji in posnela neopažen portret z majhno globinsko ostrino s katero lahko izvržeš moteča ozadja. Ampak je pogoj dobra svetloba in hitri časi zaklopa !
Če boš slikala naravo in stavbe, ti bo verjetno bolj prav prišel široki kot oz. razpon med 18-55mm in tudi večja globinska ostrina s katero boš ravno skušala zajeti vse ...

Je pa seveda čisto odvisno od situacije... Najbolje je da če nisi prepričana kako in kaj, da poizkusiš oboje in kaj hitro boš videla kako ti bolj paše oz. kakšen način fotografiranja ti bolj leži.
Je pa res da z 70-300 znaš hitro izgubiti na ostrini slike v primeru če boš slikala iz rok, tako da poizkusi izkoristiti vsak steber ali kakšen zid na katerega se lahko nasloniš in tako skušaš zmanjšati stresenost slike...
Pač skušaj opazovat čas zaklopa in nekak upoštevat v primeru če nimaš stabilizatorja slike, da je goriščnica približno enaka času zaklopa. Torej če slikaš z 300mm, da je čas zaklopa minimalno 1/300 sek... Če pa imaš stabilizato pa lahko zaklop upočasniš še nekako za 3X torej bi pri 300 mm lahko slikala z minimalno 1/100 sek... Kar je več je bolje, kar je manj je slabo... Vse je pa odvisno od svetlobe in od ISO nastavitve občutljivosti. Večji ko je iso hitrejši časi so možni, slabša je kakovost zapisa in obratno... Pri nikonu D60 je zmožen odličnih slik med iso 100 in iso 400.... Nekje pri iso 800 se že začne malo bolj pojavljati šum ampak če te ne moti, potem ni problema. Iso 1600 pa uporabljaj v temnejših prostorih kjer ni druge....

Eto , na kratko sem ti malo razložil, kaj več boš pa morala sama izprobati...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati