TS-E 24 3.5 L dober nakup ali ne?
DA
50%
 50%  [ 4 ]
NE
50%
 50%  [ 4 ]
Skupaj glasov : 8

0   

John @PixelHunter 30. Sep 2008, 11:09

Dragi trioki!

Pred kratkim sem postal lastnik mojega prvega FF ohišja - 5D in trenutno se "zalagam" z objektivi, ki jih (predvidoma) potrebujem. V kompletu z fotoaparatom sem že dobil super steklo 24-105L. Zlahka sem tudi nabavil "portretna" 50 1.8 in 80 1.8 - predvsem zaradi dostopne cene grin

Zdaj pa dilema... kupiti TS-E 24 ali ne? Poglavitni motiv moje fotografije je namreč arhitektura oziroma urbani motivi kjer "sodčaste" vertikale ne pridejo v poštev. Veliko sem prebral o tem objektivu in nekateri ga naravnost častijo, drugi se pritožujejo da mu manjka ostrine, da ima izrazit problem z vinjetiranjem in da je zaradi teh minusov absolutno predrag. Slednji prisegajo raje na 16-35 2.8 L (ali podobno) in fotke obdelujejo v PS. Torej... če kdo dotično lečo uporablja bi ga prosil za nasvet... morebiti za alternativo... pomagajte mi se odločit kam z prihranjenim jurčkom evrov cool

hvala in lp
Canon 5d, 24-105 F4 L IS USM, 50 F1.8 II, 85 F1.8 USM, 17-40 F4 L USM, BG-E4.
 0   

iztok @izo 30. Sep 2008, 11:25

hmm, kaj te zdej bolj moti, al sodček ali padajoče linije ? ker če je samo prvi primer, imaš kar nekaj linearnih širokokotnikov, ki ne delajo sodčka, seveda pa nimajo korekcije perspektive in globinske ostrine, kakor recimo t/s (tilt/shift) objektivi.
ts-e 24 ni ravno top objektiv, kar se tiče ostrine (vsaj kolkr jst vem), vendar je pač edini pri canonu v tej goriščnici. baje je 45 bolj oster, vendar najbžr ni noben tako šfoh, pač namensko orodje za delo na stativu ipd.
elternativ (vsaj za širokotnik) kaj dosti ni, imaš tiste ruske variante, ampak več ali manj so to objektivi za mf, prirejeni na canon bajonet. se pravi goriščnice tam 65mm, recimo. imaš še en starejši manualni nikkor (itak se pri teh objektivih več ali manj vse manualno), mislim da tam 20 ali 28mm, ki ga lahko prek adapterja ponucaš na canonu.
tako da, obvezno sprobaj te zadeve prej, da vidiš, kaj ti ustreza in kaj ne.
tudi ni nujno, da zelo širok kot dobro učinkuje z t/s popravki, marsikdo ima rajši kot zajema iz 45 ali 90mm objektiva (al kolk so že tista dva ostala pri canonu).

p.s. za resno delo pri korekciji perspektive (recimo arhitekturna fotografija ipd) se nucajo kamere velikega formata (lahko tudi z digitalnim hrbtom zadaj), ki z mehom omogočajo kakršnokoli nastavitev in niso omojene samo na te pomike, kot t/s objektivi na (d)slr-jih. v bistvu so t/s objektivi nekakšna mini izvedba oz. bled približek pravih sistemov (omenjenih prej) za t/s fotografijo.

sem pozabi, tu maš mnenja uporabnikov glede tega objektiva, če slučajno še nisi pogledal:
http://www.fredmiranda.com/reviews/showproduct.php?product=49&sort=7&cat=2&page=4
 0   

John @PixelHunter 30. Sep 2008, 11:55

izo
se popolnoma strinjam da bi mogu zadevo najprej sprobat. ampak teh objektivov je izredno malo - pač zaradi svojega specifičnega namena. tisto probanje nekje znotraj v šatacuni je pa dokaj neverodostojno... intenzivno iščem en primerek v okolici Lj, da pofotkam par slik na prostem - seveda.

hehe velik format... sure. pa digitalni back smile. I wish. fotografija je le moj hobi in ne full-time job. že trenutni sistem me je precej stal. mogoče čez par let le poprimem za medium format z digitalnim hrbtom... mehovko pa prepuščam profijem.

lp
 0   

misfits @misfits 30. Sep 2008, 11:58

PixelHunter je napisal/a:
tisto probanje nekje znotraj v šatacuni je pa dokaj neverodostojno... intenzivno iščem en primerek v okolici Lj, da pofotkam par slik na prostem - seveda.

maš enga na bolhi, ki ga že nekaj časa prodaja, pa še iz Ljubljane je KLIK
 0   

iztok @izo 30. Sep 2008, 12:07

ja, to remi (vsaj zdi se mi) prodaja že celo večnost, hehe
 0   

John @PixelHunter 30. Sep 2008, 12:41

hvala za link... tudi jaz opažam de je čelo večnost gor. drugače se ga da na ebayu za kakšnega stotaka ceneje dobit. a mogoče vesta če se da kje tak objektiv sposodit v slo? komercialno mislim, z plačilom...?

thx
 0   

John @PixelHunter 30. Sep 2008, 12:43

eh, kaj vas gnjavim smile tega tipa z bolhe bom vprašal...duh...
 0   

iztok @izo 30. Sep 2008, 12:44

no, da se dolgo prodaja, je logično, saj ni ravno veliko ljudi pri nas, ki bi nucalo tak objektiv (tisti, ki pa so v teh vodah, so verjetno že preskrbljeni). to je verjetno najboljša priložnost, da sprobaš objektiv v praksi, pri nas sploh dvomim, da boš ga kje v trgovini dobil, najbrž je vse po naročilu.
 0   

Martin @Bortan 10. Okt 2008, 22:40

Ima ga Studio Marinšek (Peter) v Velenju!
 0   

togrizek @togrizek 10. Okt 2008, 22:54

...
 0   

abo01 @abo01 10. Okt 2008, 23:28

50 1.8 je čisto ok objektiv, celo boljši kot 1.4. Bi bilo pa fino kakšne tvoje fotke videti, kajti kot vidim si eden od večjih teoretikov na vseh foto forumih.
 0   

John @PixelHunter 11. Okt 2008, 01:56

Hvala trioki za razpravo. Pravzaprav za en skeptičen pogled na nakup (ne) potrebne opreme. Zadnje dni sem si vzel več časa in preizkušal 17-40 F4, 16-35 F2.8 ter TS 24. Dileme ni. Za motiv arhitekture je tilt shift sistem nujen. Sploh iz manjših razdalj. Širokokotni objektivi niso slabi vendar popolna verikala pač naredi fotko nekaj posebnega.
Objektiv je naročen, z popustom iz UK za 880 EUR, nov. Z veseljem v prihodnosti pripnem kakšen produkt te leče.

togrize: ja ljubkovalno ji pravim 80-ka in se mi je napačno zapisalo . prav imaš objektiv je EF 85mm F1.8 USM. plastik-fantastik 50-ka je super za svojo ceno. ne vidim smisla v nakupu 1.4. sploh pa me je na FF kot portretna leča prevzela 85 in samo par klikov sem od tega da naročim 85 F1.2 II. pol pa rokave zavihat za to težko zverino... grin
 0   

togrizek @togrizek 11. Okt 2008, 09:56

...
 0   

iztok @izo 11. Okt 2008, 10:23

dejte se teme držat, da ne zaidemo spet v neko kreganje..
pixel hunter, veliko sreče z novo opremo in pošlji kak review (blog ali kako drugače), ziher bo marsikoga zanimala zadeva, vključno z mano.
 0   

John @PixelHunter 11. Okt 2008, 21:23

izo sure, rade volje. tnx še enkrat.
 0   

abo01 @abo01 12. Okt 2008, 14:22

Ogrizek, saj bi pokazal na katero od tvojih fotk, pa jih žal ni več v Galeriji. Kljub faksu, najboljši opremi, najboljšemu računalniku in odličnemu poznavanju vseh zadev ni kaj za videti. Žal.

(Se opravičujem za ta izpad)
 0   

togrizek @togrizek 12. Okt 2008, 21:25

...
 0   

abudabi @abudabi 30. Okt 2008, 01:27

PixelHunter je napisal/a:
Objektiv je naročen, z popustom iz UK za 880 EUR, nov. Z veseljem v prihodnosti pripnem kakšen produkt te leče.

a je že prispel iz daljne anglije? ...in kakšni so prvi utisi?
un na bolhi se še kr prodaja. a se tle ne da nč glihat da gnar tkole u tujino pošilamo? sej res EU to smo mi...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati