0   

Anže @AlienW 18. Okt 2008, 18:09

Že dalj časa se mi je zdelo da imam pri avtomatskem ostrenju v neskončnost vedno mehke fotografije. Ker je problem najbolj izrazit pri 200mm pri uporabi Sigme 70-200 2.8 sem menil da je pač mehka pri teh mm. Danes pa sem poizkusil ostriti manualno in ugotovil da sem se motil. Objektiv je optično popolnoma uredu, vendar z avtomatskim ostrenjem ne izostri dobro ko fotografiram kaj res oddaljenega. Probal sem tudi s Tamronom 17-50 2.8 in ugotovil da tuki pri uporabi Tamrona ostrenje malo fali. Ko ne ostrim na "neskončnost", teh problemov nimam.

200mm@Sigma 70-200

Auto fokus:

200mm@Sigma 70-200

Manual fokus:

200mm@Sigma 70-200

Auto fokus:

Manual fokus:

50mm@Tamron 17-50

Auto fokus:

Manual fokus:

Vse fotografije samo pretvorba iz RAWa v jpeg.

Kaj bi to lahko bilo? Je morda problem v bodyu? Hvala...
 0   

Anže @AlienW 19. Okt 2008, 15:05

Nihče ne ve kaj bi lahko bilo narobe?
 0   

Lenart @Lenxyx 19. Okt 2008, 15:52

pomoje si naletel na malo čuden objektiv in se fotoparat in objektiv ne marata. probaj si sposoditi enak objektiv in poglej če imaš iste težave.
 0   

Anže @AlienW 19. Okt 2008, 15:56

Vendar je problem tudi pri Tamronu, sicer skoraj neopazen, pa vendar.
 0   

Dejan Bogdanov @Dead_Kennedy 20. Okt 2008, 08:17

Kako je pa pri manjših goriščnicah? Najbrž so tudi tukaj odstopanja, ki so samo bolj opazna pri večjih? Če imaš body, ki ti to omogoča, poskusi z nastavitvami front/back focus za vsakega od objektivov, in shrani nastavitve. Minimalna odstopanja so opazna pri veliko objektivih (jaz sem 4 od 6 svojih manualno popravil, sicer malenkostno, pa vendar). Je pa res, da če gre za preveliko korekcijo, bo najbrž objektiv za zamenjat.
 0   

iztok @izo 20. Okt 2008, 10:31

na žalost je tako, da so objektivi najbolj "netočni" z af-jem ravno pri neskončnosti, se mi zdi, ker zelo majhen premik pomeni ostro ali neostro sliko. verjetno je z originalnimi objektivi mogoče malo manj težav, vendar še vedno to ni zagotovilo, da ne bo problemov z ff ali bf-jem.
če ni problemov z fokusom pri bližnjih objektih, je verjetno najboljš pustit, kakor je in ponucat liveview (če je seveda na kameri) in manual fokus za kritične posnetke z fokusom na neskončnosti.
ja, in če kamera omogoča micro af kalibracije, je možno tudi to uporabit, vendar ni nujno, da bo zadostavalo, ker gre za minimalne popravke, ki tudi različno delujejo pri različnih goriščnicah, tako da, je potrebno precej testiranja ipd.
če je odtsopanje veliko, pa je seveda najbolj poštimat objektiv (če je problem sploh na objektivu) na servisu. samo vprašanje, kako so pri nas za to usposobljeni, kolkr vem, za takšne zadeve morajo ven poslat robo (vsaj za canon) za res "laboratorijski" servis, drugo je , če poštimajo na pamet in upajo, da bo nekako delovalo. oz. manj veš o tem bolje je, kr samo glava boli..
 0   

iztok @izo 20. Okt 2008, 10:37

aja, pa pri tvojih primerih je tudi malce problem za af, da nima pravega kontrasta (enake tonske vrednosti objektov, canon af recimo vidi v čb) ali pa so objekti premajhni. tudi take (oz predvsem take) reči treba vzet v zakup in vedet, da af ni vsemogočen.

ups, exif pravi nikon. no, sej je podobno..
 0   

Kris @kris 20. Okt 2008, 11:38

Zanimivo ... Meni se na canonu 20D dogaja, da mi pri fotkah v JPG formatu
dela front fokus, če pa z istim objektivom fotografiram isti objekt v RAW, pa je
ostrina tam kjer mora bit. bigeek Ima kdo kako idejo zakaj bi se pa to dogajalo?
 0   

Bostjan @Archie 20. Okt 2008, 12:37

kris je napisal/a:
Zanimivo ... Meni se na canonu 20D dogaja, da mi pri fotkah v JPG formatu
dela front fokus, če pa z istim objektivom fotografiram isti objekt v RAW, pa je
ostrina tam kjer mora bit. bigeek Ima kdo kako idejo zakaj bi se pa to dogajalo?

Tole bo pa bosa! AF modul nima z RAW in jepg nastavitvijo čisto nič.
 0   

Anže @AlienW 20. Okt 2008, 13:31

Uporabljam D80, tako da nimam ne liveviewa, katerega zaradi nerodnosti itak ne bi uporabljal. D80 prav tako nima kalibracij za posamezne objektive. Pomoje bo najbolje da preizkusim še z originalnim objektivom ter še z eno sigmo, tako da vidim v čem je problem?
 0   

iztok @izo 20. Okt 2008, 13:45

ja, najboljš, čimbolj stestiraj, preden greš težit na servis. in res opoštevaj tisto glede dost velikega objekta in kontrasta za af senzor. mogoči lahko vklopiš tudi vse af točke, ko ciljaš na neskončnost (če je ves kader oz objekt na "neskočnosti"), če to kaj pomaga..
 0   

Stane Crnjak @staneC 20. Okt 2008, 14:36

Ja, če je objekt manjši kot AF točka zna biti težava. Samodejna izbira točk pri taki fotki tudi ni primerna. A na prvi fotki je sploh kaj ostrega ali ne?
 0   

Anže @AlienW 20. Okt 2008, 15:18

Bom poizkusil tudi z vsemi af točkami.
Stane, ne na prvi fotografiji ni ostro prav ničsmile
 0   

ogabe @ogabe 20. Okt 2008, 16:11

Tule je problem zgolj to, da fotoaparat sploh nima kam za fokusirat. AF pike niso tako majhne in miniaturne objekte, ki za povrh niso pretirano kontrastni, zelo tezko sploh opazijo. Drugace pa na prvi fotki trava zadaj na hribu ni tako zelo neostra grin
[url=http://www.photo.si]PhotoSI[/url]

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati