0   

Ervin Kralj @ErvinKralj 7. Nov 2008, 12:31

Pozdravljeni,

pri objektivu Sigma 28-300mm F3.5-6.3 DG Macro (body je Canon 20D) se mi je pokvaril obroč za spreminjanje goriščnice - vrti se v prazno čeprav AF še dela in če ga ročno vlačiš ven in notri dela OK.
Ko obroč vrtim se v določenem trenutku začuti rahlo škrtanje, sicer se vrti v prazno.
Ali se je mogoče že kdo sam ukvarjal s popravilom take zadeve?

Če je zadeva preveč zahtevna, bi jo najbrž znali popraviti v Fotomehaniki?

Hvala in lp,
ErvinK
 0   

Aleš @lial 7. Nov 2008, 12:55

Tega nisem počel prav na tem objektivu, enak problem sem imel pri Sigmi 28-70/2.8
Popravila sem se lotil sam in ugotovil, da so se odvili trije vijaki, ki sicer tečejo po špirali obroča leče in s tem menjajo goriščnico.
Ko sem želel še izvedeti, zakaj se je to zgodilo, sem dobil lakoničen odgovor serviserja, da tako pri Sigmi (in tudi drugih) pač je - enkrat so preveč, drugič pa premalo zategnjeni vijaki. Največkrat sicer pravilno, tu in tam pa se zgodi Murphy.

Če ne boš popravljal sam, je Fotomehanika pravi naslov.

LP
 0   

M_M @M_M 7. Nov 2008, 13:08

Če daš na fotomehaniko, lahko mirno pozabiš na objektiv za obdobje vsaj pol leta. Odsvetujem. no
[url]http://matjazmercnik.net[/url]
 0   

Ervin Kralj @ErvinKralj 7. Nov 2008, 13:31

lial je napisal/a:
Tega nisem počel prav na tem objektivu, enak problem sem imel pri Sigmi 28-70/2.8
Popravila sem se lotil sam in ugotovil, da so se odvili trije vijaki, ki sicer tečejo po špirali obroča leče in s tem menjajo goriščnico.
Ko sem želel še izvedeti, zakaj se je to zgodilo, sem dobil lakoničen odgovor serviserja, da tako pri Sigmi (in tudi drugih) pač je - enkrat so preveč, drugič pa premalo zategnjeni vijaki. Največkrat sicer pravilno, tu in tam pa se zgodi Murphy.

Če ne boš popravljal sam, je Fotomehanika pravi naslov.

LP

Hvala za odgovor.
Če prav razumem zadeva / popravilo ni tehnično pretirano zahtevno in bi se popravila lahko lotil sam. Ali pač?
So za popravilo potrebna kakšna specilana orodja?

Hvala in lp,
ErvinK
 0   

Jernej @Horse 7. Nov 2008, 14:45

Na tvojem mestu bi se obrnil na podjetje Infocona v Trzinu. So "uvoznik" za Sigmo v SLO in ko sem jim v popravilo zaupal objektiv, za katerega sem bil mnenja, da mi skorajda ni več pomoči, so ga porihtali, tako da mi spet pridno služi, poleg tega pa so bili stroški popravila cca. 10% novega objetiva, kar je za predviden obseg del sorazmarno malo.
 0   

Miha @cedo 7. Nov 2008, 15:15

Popravilo objektiva doma ti odsvetujem, razem če si zelo spreten in imaš primerno orodje. Razstaviti ti ga bo verjetno uspelo, problem ga bo sestaviti...

Jaz imam s fotomehaniko, v nasprotju z nekaterimi, odlične izkušnje. V zadnjem mesecu sem bil pri njih dvakrat (čiščenje objektiva za povečevalnik in neke malenkosti na bodijih). Prvo zadevo so mi zrihtali v parih dneh, na drugo sem pa počakal 20 min. Vedno so mi tudi povedali ceno vnaprej. Problem verjetno nastane, ko čakajo na kak rezervni del.
 0   

Aleš @lial 7. Nov 2008, 16:08

ErvinKralj je napisal/a:
Če prav razumem zadeva / popravilo ni tehnično pretirano zahtevno in bi se popravila lahko lotil sam. Ali pač?
So za popravilo potrebna kakšna specilana orodja?
Hvala in lp,
ErvinK

Ne vem, koliko si spreten s finomehaničnimi zadevami, zato težko vem, če boš lahko to naredil sam. Od splošnih orodij je zelo pomemben set mikro-križnih izvijačev (pa ne tisti kitajski), specialno pa je orodje za odvijanje notranjih matic, ki imajo na obodu dve zarezi. Ta problem sem rešil z izdelavo svojega orodja takšne vrste, nekoliko sem predelal staro kljunasto merilo (s partizanskim imenom 'šubler'), v enem primeru pa sem moral to orodje izpiliti iz jeklene pločevine.

Tole pa je najvažnejše:
Kadar koli sem se lotil popravila kakšnega objektiva, sem postopek razstavljanja sproti fotografiral, vijake pa sistematično zlagal v ločene posodice.
Le v primeru popravila 'bigme' (Sigma 50-500) sem potreboval sestavni načrt, ki mi ga je preskrbela Infocona, oziroma JJ.

In vedno sem popravljal le, ko ni bilo druge možnosti, ali pa mi vrednost objektiva ni predstavljala problem!
(zgodba o 'bigmi' pa je specialna grin in se je kljub vsemu končala na servisu)

Vsekakor dobro premisli in presodi, če si sposoben takšnih del, če ne, je servis cenejši!

LP
 0   

Simon @partyzan10 7. Nov 2008, 18:12

Meni se je zgodil podoben primer na Sigi 24-70 2.8 samo s to rzliko, da mi ni hotel ostriti in je samo škrtalo. Potem se ga nesel v fotomehaniko in naslednji dan me možakar že poklical in rekel da je popravlen in ga lahko pridem iskat.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati