0   

furbi @furbi 8. Nov 2008, 11:14

Zivijo!

Rad bi slisal vase mnenje; komu nosite razvijat in skenirat diase.

V kratkem se bom vrnil iz potovanja in bi rad cim prej neso razvit in skenirat diase.

Do sedaj sem vedno razvijal v Dia Studiju, pri Klemencu. Razocarali so me v tem, da so mi veliko krat porisali diase. Vedno je bil izgovor, da imam prah v fotoaparatu. Razumem, da bi bil ris na diasih neraven, ampak je ravna linija. Ce primerjam vec potovanj, so naceloma diasi porisani na enakem delo. Ne vse, ampak obicajno celi film, pol pa nekaj filmov vredu in spet kak porisan.

Mislim, da je to pri njih prolem, ker sem govoril z kolegom, ki so mu enako naredili.

Nosi kdo razvijat diase v Foto Format? Kaksne izkusnje imaste z njimi? Mogoce kdo ve, s kaksnim skenerjem skenirajo diase?

Hvala za pomoc

Furbi
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 8. Nov 2008, 12:38

Jaz sem pri DiaStudiu nekajkrat dobil praske, vendar ni bilo kritično. Bolj me moti prah na skenih.
V Fotoformat še nisem nesel in me tudi zanima feedback.
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size
 0   

Gasper @gash 5. Dec 2008, 13:41

Sem kupu skener za 100 eur (Minolta dual) in sem skeniral za arhiv moje najljubše in že zdavnaj not dobil denar. na začetku so problemi, ampak se kmalu naučiš kaj je treba. Pa potrbno je primerno nastavit monitor. Vzame dosti časa. Ampak na koncu se splača. Rezultati so boljši kot pri klemencu.
 0   

iztok @izo 5. Dec 2008, 16:03

risi so lahko med razvijanjem, sknira pa se itak skoraj v istem postopku, če prav vem, verjetno na mašini naredijo vse. lahko ti res kje fotič drgne film, vendar pol bi najbrž na vseh filmih imel to..
najboljši skne bopš verjetno dobil iz kakšneg boljšega bobenskega skenerja, ki pa mora bit tudi prav vzdrževan in oseba, ki dela z njim mora imet precej znanja. najbrž pa boš v drugem rpimeru dobil čisto primerljiv sken iz boljšega "suhega" nameskega skenerja. te najbrž tudi nucajo še tisto studii, ki še delajo s filmi, se pa najde še kje kak bobesnki skener, vendar redko..
če rabiš skener izključno za leica format, se kot so že povedali, splača nabait kakšen rabljen namesnki skener. dajo zelo zadovoljiv rezultat (ko se naučiš delat s temi zadevami, je treab kr precej se naučit), samo ne spet neke leve zadeve kupit. s kakšnim nikonom, minolta, canonom ipd ne moreš falit, najbrž..
 0   

Miha @cedo 5. Dec 2008, 16:17

Foto format ima dva skenerja. Eden je na sami mašini, ki printa in razvija fotke, drugi pa je namenski (ne boben). Na prvega skenirajo vse iz negativa do vključno velikosti fotografije 30x40cm, na drugega pa skenirajo dia filme za povečave od vključno 30x40cm naprej. Vsaj tako so mi povedali pred približno enim letom, ko so mi skenirali neke diase za fotke velike 30x40. Bil zelo zadovoljen. So mi pa skeniral tud 120 čb film (TXP) pa so bile povečave 30x30 bolj tako-tako.
 0   

iztok @izo 5. Dec 2008, 17:22

mašina itak poskenira film, ker na digitalni način "printa" oz. bolje rečeno osvetljuje fotke (do recimo tam nekje 30x40cm, večji formati so druga pesem). tako,da je digital že dolgo med nami, pa jih sploh veliko ni vedelo..
 0   

Miha @cedo 5. Dec 2008, 17:43

Izo, imaš prav. Je pa res, da so še pred petimi leti v mnogih minilabih imeli stare fujijeve frontirke, ki so bile analogne. Takrat približno so se pri nas "razpasle" tudi Agfine digitalne mašine. Hotel sem povedat, da skeniranje filmov v mini labih (ali foto studijih) ne poteka, kot bi si kdo mislil, ročno na kakem pro (hassleblad, haidelberg) ali high-end nikon skenerju, ampak filme enostavno spustijo skozi mašino in zadeva je fertik v minutki ali dveh. Ti pa v Foto formatu (pa verjetno še kje) diase za povečave od 30x40 naprej skenirajo ročno (mislim, da na nikonu). Pred printanjem jih imaš pa možnost pogledat na monitorju.
 0   

Gasper @gash 6. Dec 2008, 10:36

V foto formatu se da tudi zmenit, da ti povečave naredijo direktno z preslikavo na fotopapir (stara šola). Imam doma dokaze da je razlika očitna. upam, da gospod ki to dela še živi.
 0   

Miha @cedo 6. Dec 2008, 12:00

Mislim, da komercialno analogne povečave izdelujejo le še v Nord foto. Ja, če kdo še pomni Cibacrome postopek, ve kako izgleda dobra povečava iz dia filma.
 0   

Janez Vrhovec @Crnobeli 9. Dec 2008, 00:51

Pred nekaj dnevi sem za 80€ kupu skener ima rezolucijo do 9600 pix -zares.
Je ful počasn - za diase je dost 4200 pix traja 10 min.
Brez prask, če delaš sam.
Naenkrat vložiš strip 5 posnetkov.
zravn dobiš še OCR, ki na zna slovensk.
 0   

Janez Vrhovec @Crnobeli 9. Dec 2008, 01:01

Vidm da kar neki zanima tole skeniranje.
Tale skener skenira tud negative in jih zlo dobr obrne v barvne slike brez velik odstopanja v barvah.
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 9. Dec 2008, 10:41

Jst sm tudi pred časom kupil enga takega epsona, pa sem bil zelo razočaran, ker ni pri filmih nobene ostrine. Je pa super za standardno skeniranje (knjige, fotke, dokumenti...)
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size
 0   

iztok @izo 9. Dec 2008, 12:21

nikio, kaj si kupil?
flatbedi imajo ta problem, da nimajo avtofokusa in da ponavadi z njihovimi držali za film optimalni fokus ni dosežen.
za dobit detajle ven pač moreš kupit namenski skener (bobenske skenerje bom nekako izpustil iz debate, ker niso ravno za domačo uporabo),
 0   

Miha Babnik @mbabnik 10. Dec 2008, 20:22

Citiram:
Mislim, da komercialno analogne povečave izdelujejo le še v Nord foto. Ja, če kdo še pomni Cibacrome postopek, ve kako izgleda dobra povečava iz dia filma.

Žal ne več, sem jaz hotel narediti nekaj Cibacrome povečav iz diasov pa so mi naredili z digitalnim postopkom na Fuji Endura papir. Sicer zelo dobro toda hotel sem Cibacrome, kar sem jim tudi povedal a so rekli, da tega pa že nekaj časa ne delajo več.

Drugače pa tudi mene zanima kje bi se dalo film dobro poskenirati na Frontierju (pa ne pri Klemencu ali Fotoformat).

L.P.
Miha
 0   

Miha @cedo 10. Dec 2008, 20:35

@mbabnik,

škoda, na svoji internetni strani Cibacrome še vedno oglašujejo.

Kar se pa skeniranja na frontierkah tiče, pa mislim, da ni razlik (največkrat skenirajo na 2000x3000 in stane od 5-7 eur za cel nerazrezan film).

Izberi takega, kjer s filmom ne delajo kot svinja z mehom. Ponavadi ga dobiš nazaj popraskanega...
 0   

Miha Babnik @mbabnik 12. Dec 2008, 14:46

Sem probal s poceni filmom Kodak Color Plus pri foto Bobnar v stari Ljubljani, kjer imajo Agfa Dlab mašino in sem z rezultati ter ceno zadovoljen. Tako, da bom za razvijanje in skeniranje negativov uporabljal kar njih dokler bo rezultat uredu.

Pa naj še prilepim fotografije skenurane pri obeh fotostudijih:

Foto Bobnar, Agfa D-lab, osnovni sken, Kodak Color Plus 200

Dia Studio, Fuji Frontier, osnovni sken, Fuji Superia 1600

Pri slednjem se vidi, da je desna polovica slike svetlejša, čeprav v času fotografiranja s tiste strani ni bilo svetlobe. Jaz sem že sumil, da so zanič svetlobna tesnila na fotoaparatu ampak zgorbja slika dokazuje, da temu ni tako.

Diase pa v Dia studiu še vedno delajo dobro in nisem imel nobenih problemov.

Miha

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati