0   

Andrej @malossi 16. Nov 2008, 13:50

... ker sem bolj kot ne "novopečeni" fotograf, mi žal še ni čist vse jasn, tako da se že vnaprej opravičujem za "neumna" vprašanja.
Evo tukaj je problem. Pred časom sem slikal downhill tekmovalce, kjer sem rabil kratke osvetlitvene čase (okoli 1/800) in za dosvetlitev sem hotel uporabiti še fleš. Tukaj se je pa zataknilo. Čim sem odprl fleš, mi je osvetlitveni čas avtomatsko povečalo na 1/200 in ne glede kaj sem naredil, tega nisem moglel spremeniti. Seveda sem namesto dobrih slik dobil preosvetljene zmazke....
Nekako sem si predstavljal, da bi mi zunanji fleš kot npr sb600 ali 800 pomagal rešiti ta problem... a si prav predstavljam? confused Sem že fuul nekih forumov, navodil in guideov pregledal, pa nikjer nisem našel odgovora na moje vprašanje...
 0   

Miha @cedo 16. Nov 2008, 14:08

sinhronizacija s flešom je 1/200, tako da ne glede kateri fleš uporabiš, najkrajši čas osvetlitve ostane enak. Seveda je problem le pri fill-in (dosvetlitvi). Sam čas bliska je mnogo krajši. D40 je na tem področju boljši saj ima sinhronizacijo 1/500.
 0   

Andrej @malossi 16. Nov 2008, 14:18

Se pravi, da če bi hotel to zadevo zrihtat, bi moral zamenjati body??? Ne razumem, kako to misliš, da je problem samo z dosvetlitvijo?
 0   

Anže @AlienW 16. Nov 2008, 14:39

Z zunanjim flešom bi zadevo rešil, saj imajo sinhronizacijo za kratke čase.
 0   

Andrej @malossi 16. Nov 2008, 15:42

zdej mi pa ni več jasn. kaj je pa s tistim, da bi mogu menjat body?
 0   

Tomaž Košmrlj @krzej 16. Nov 2008, 17:46

Dvomim, da D40X podpira sinhronizacijo hitrejšo od 1/200s (Auto FP High Speed Sync Mode). Vem, da D40 tega ne podpira.

D40 nima pravega zaklopa in je za ćase hitrejše od 1/90s uporabljen elektronski zaklop. Tako se lahko D40 sinhronizira s flasem pri vseh časih. Kot pri kompaktih. Npr tudi pri 1/4000s . Trik je v tem, da D40 ne sme prepoznati, da je nanj priklučen flash, saj drugače omeji čas na 1/500s. Stestirano z SB25.
(To velja tudi za D50, D70.)
 0   

Miha @cedo 16. Nov 2008, 19:24

malossi,

kdo pravi, da menjaj fotoaparat??

Večina zavesnih zaklopov ima najkrajšo sinhronizacijo s flešem na 1/250 (d40 je izjema). Če motiv dosvetljuješ s flešom to pomeni, da je najkrajši čas ekspozicije omejen na 1/250 s, tu ne moreš nič. Če je motiv prehiter za ta čas, bo pač zmazan. Če pa je glavni in edini vir svetlobe fleš, (kadar slikaš v temi) katerga blisk je zelo kratek (lahko je krajši od 1/10.000 s), bodo tudi najhitrejši motivi / objekti zamrznjeni ne glede na čas zaklopa.

To so osnove, zato hold your horses.
 0   

Andrej @malossi 16. Nov 2008, 20:01

Cedo,

ni bilo nič slabega mišljeno s mojim prejšnim postom, ubistvu sploh ninič letelo nate, samo napisal sem, kako sem vse skupaj razumel. thumbsup

Napisal sem tudi, da sem začetnik pri teh zadevah...

ne razumem, kako lahko fotkič "ve", kdaj dosvetljujem in kdaj ne, kajti jaz mu lahko dam komando samo on in off (no pa izjema je zadnja zavesa in redeye reduction). V nobenem primeru pa ne morem določat vsega tega, kar gor omenjate. Vsaj mislim, da ne.

Se pravi da tudi če bi menjal body z nekim višjim rangom,(npr D90, D300) zadeva tam nebi bila nič drugačna?
 0   

Tomaž Košmrlj @krzej 16. Nov 2008, 20:06

cedo je napisal/a:
malossi,
Večina zavesnih zaklopov ima najkrajšo sinhronizacijo s flešem na 1/250 (d40 je izjema). Če motiv dosvetljuješ s flešom to pomeni, da je najkrajši čas ekspozicije omejen na 1/250 s, tu ne moreš nič. Če je motiv prehiter za ta čas, bo pač zmazan. Če pa je glavni in edini vir svetlobe fleš, (kadar slikaš v temi) katerga blisk je zelo kratek (lahko je krajši od 1/10.000 s), bodo tudi najhitrejši motivi / objekti zamrznjeni ne glede na čas zaklopa.

Z aparatom,ki podpira FP High Speed Sync, in ustreznim flashem čas osvetlitve ni več omejen na 1/250s oz. max. sinhronizacijski čas. Moč flasha se pri FP zmanjša.
 0   

Miha @cedo 16. Nov 2008, 20:21

Fotkič seveda ve kdaj uporabiš fleš (vgrajeni ali zunanji) in takrat čas zaklopa avtomatsko nastavi tako, da sinhrinizacija špila. Kot sedaj že veš je to 1/250 s ali tam nekje. Če bi čas pustil na recimo 1/1000 s, bi dobil osveltljene samo pol slike. Razlog je v zgradbi in delovanju zavesnega zaklopa, ki je vgrajen v zrcalno refleksne fotoaparate. Sestavljen je namreč iz lamel ali zaves (od tu ime), ki tečejo vzporedno po vertikali. Razporek nastane ko se prva lamela odmakne. Takoj zatem se z druge stani začne spuščat druga lamela, ki zaklop zapre. Čas ko je prva lamela odmaknjena, druga pa se še ni zaćela spuščati, ko je torej zaklop popolnoma odprt in lahko svetloba (fleš) osvetli cel senzor ali film je 1/250 s. V tem kratkem času se sproži blisk fleša. Upam ,da je sedaj bolj jasno, da zamenjva aparata ne sprememni teh osnovnih dejstev. Če še kaj ni jasno, vprašaj.
 0   

Boštjan @stipe 16. Nov 2008, 21:06

Pri D40X ni rešitve - 1/200 je z bliskavico (vgrajeno ali zunanjo) najmanjši čas, ki ti je na voljo.
 0   

Miha @cedo 16. Nov 2008, 21:15

Trik pri FP sinhronizaciji je, da se blisk fleša podaljša za toliko časa, da lamele zaklopa prepotujejo vso pot od ene do druge strani. Takrat je lahko sinhronizacija krajša, saj fleš ne proži v trenutku, ko so lamele popolnoma razprte (tj. v skrajnih legah). Na prvi pogled zgleda fajn, ima pa več pomanjkljivosti: 1.) že omenjeni daljši blisk 2.) fleš seka na polno, tako da se zelo podaljša čas med bliski, kar ni uporabno za športno fotografijo in 3.) običjno odpovejo vse avtomatike in je zato treba delati vse na M, objekt pa mora biti statičen (npr. portret s fill-in).
 0   

Tomaž Košmrlj @krzej 16. Nov 2008, 21:19

cedo je napisal/a:
Fotkič seveda ve kdaj uporabiš fleš (vgrajeni ali zunanji) in takrat čas zaklopa avtomatsko nastavi tako, da sinhrinizacija špila. Kot sedaj že veš je to 1/250 s ali tam nekje. Če bi čas pustil na recimo 1/1000 s, bi dobil osveltljene samo pol slike. Razlog je v zgradbi in delovanju zavesnega zaklopa, ki je vgrajen v zrcalno refleksne fotoaparate. Sestavljen je namreč iz lamel ali zaves (od tu ime), ki tečejo vzporedno po vertikali. Razporek nastane ko se prva lamela odmakne. Takoj zatem se z druge stani začne spuščat druga lamela, ki zaklop zapre. Čas ko je prva lamela odmaknjena, druga pa se še ni zaćela spuščati, ko je torej zaklop popolnoma odprt in lahko svetloba (fleš) osvetli cel senzor ali film je 1/250 s. V tem kratkem času se sproži blisk fleša. Upam ,da je sedaj bolj jasno, da zamenjva aparata ne sprememni teh osnovnih dejstev. Če še kaj ni jasno, vprašaj.

Aparat ve da imaš priključen flash, v primeru da je ta flash komunicira z aparatom. Če ne komunicira, ampak se odziva samo na signal za proženje, aparat ne ve da je flash na aparatu. Preizkušeno z D40 in SB24, Sb25,.. . Ker ima D40 (D50,D70) elektronski zaklop od (1/90s), ni omejitve glede prve in zadnje zavese. Vse to sicer nič ne pomaga lastnikom D40X.
 0   

Andrej @malossi 16. Nov 2008, 21:42

super, fajn ste mi razložl... zdej kokr sem pogledal, ni ne pri d90 (isto 1/200) ne pri d300 (do 1/320 -neka opcija) neke bistvene razlike v tem pogledu...
Kako je pa z brezžičnim upravljanjem več bliskavic hkrati? Kokr vem, zadeva funkcionira preko IR bliskov Master bliskavice... Al se motim? Ali D90 potrebuje za master bliskavico neko zunanjo ali zna biti master tudi builtin bliskavica?
 0   

Miha @cedo 16. Nov 2008, 21:45

Drži, če fleš priklopiš preko adapterja in kabla na "hotshoe" ga aparat ne zazna. Pravkar sem probu Metz 45 in D40. Čas 1/4000 in vse o.k. Če je pa fleš vgrajen ali pa ga nasadiš direktno, ga aparat zazna in tudi v M na moreš čez 1/500 s(1/250 pri drugih).
 0   

Miha @cedo 16. Nov 2008, 21:48

wireless flash:

http://www.kenrockwell.com/nikon/ittlslave.htm

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati