0   

Aleš @tele 28. Nov 2008, 01:21

Živjo,

mi lahko nekdo bolj podrobno razloži, kako delujejo AIS leče na fotoaparatu, ki jih "ne podpira". Za matrix metering vem, da na fotoaparatih od D80/D90 nižje ne deluje.
Kako je pa z spot metering oz. center weighted metering? Ta tudi temeljita na matrix? A ni tu fora TTL (thru the lens), zakaj bi bila razdalja ali kaj drugega važno, kar dobi od objektiva?

Z guglanjem najdem bolj v stilu metering doesn't work, oz. matrix metering bolj pogosto.

LP
 0   

Boris Žorž @glajda 28. Nov 2008, 12:54

Lahko slikaš samo v M načinu z metodo poskusov. Slikaš, preveriš rezultat, popraviš... Ostali načini ne delujejo.
 0   

Aleš @tele 28. Nov 2008, 12:56

klinc ;-) še zadnje upanje je šlo ...

Hvala za odgovor!

LP
 0   

Miha @cedo 28. Nov 2008, 13:10

Matrix je Nikonovo tržno ime za večconsko merjenje svetlobe. Da stvar deluje, potrebuje fotoaparat podatke o goriščni razdalji in svetlobni moči objektiva. Objektiv lahko posreduje ta dva podatka mehansko ali elektronsko. Mehansko deluje le z dvema fotoaparatoma: FA in F4. Vsi AIS in AF objektivi imajo ob bajonetu posebna ušesca, ki ta dva podatka posredujeta omenjenima fotoaparatoma. Vsi AF objektivi (in nekateri AIS eksoti) pa so opremljeni tudi s CPU kontakti, ki informacijo o goriščni razdalji in svetlobni moči posredujejo v elektronski obliki. To informcijo lahko sprejmejo vsi analogni Nikoni od 501 do F6.

Problem, ki pa nima veze s kompatibilnostjo, ampak je Nikonova tržna taktika, da prodajo čimveč objektivov, je ta, da pri amaterskih DSLR-ji svetlomer z AIS objektivi sploh ne dela (ne matrix, ne spot, nada).

D700 in D3, ki sicer ne ponujata možnosti prenosa potrebnih informacij z AIS objektivov po mehanski poti (kot je to pri FA in F4), omogočata, da si uporabnik v meniju izbere AIS objektiv, ki ga trenutno uporablja in s tem je Matrix merjenje mogoče.

Upam, da je bilo razumljivo.
 0   

Aleš @tele 28. Nov 2008, 13:10

Še nekaj i vprašal za ziher.
Če v M nastaviš zaslonko in čas, ali tudi kazalec pod/nad svetljenosti v okularju nič ne kaže?
Ali je res samo še sunny rule in približki, torej neka naštudirana fiksna ekspozicija za sončno/oblačno vreme, potem pa rafalno bracketing +/- 2/3EV?

Sprašujem za telefoto, kjer se situacija precej spreminja glede na svetlo/temno ozadje, zato me to bolj zanima, za slikanje pokrajine ni problema 3 slike naredit in izbrat pravo nastavitev. Tako že zdaj počnem.

LP
 0   

Aleš @tele 28. Nov 2008, 13:17

Hvala cedo, zdaj mi je veliko bolj jasno. Kot vedno, barabe v marketingu! :-D
 0   

Alien @Alien 28. Nov 2008, 13:28

V marketingu so ti čisto lepo napisali s katerimi objektivi kaj dela na D90. Preberi navodila pa boš videl. Hiter pregled imaš pa tukaj:
http://www.kenrockwell.com/nikon/compatibility-lens.htm#dslr
 0   

Aleš @tele 28. Nov 2008, 13:34

Ja, sej deloma sem to že vedel, bolj me je zanimalo kako in zakaj.

Pa tako fajn je marketing šinfat, dej no laugh . Še v vsaki firmi, kjer sem delal, je bila to no. 1 zabava/izgovor inženirjev laugh .
 0   

Boris Žorž @glajda 28. Nov 2008, 13:39

V M načinu nimaš podatka o pod/preosvetljenosti v okularju. Sploh nimaš merjenja. Razlog je pa že Cedo napisal. Da pa je to marketinška fora, pa lahko vidimo pri Olympusu in Pentaxu, kjer vneseš max zaslonko in potem zadeva deluje.
 0   

Miha @cedo 28. Nov 2008, 13:50

Še na Canon EOS lahko prek adapterja uporabiš skoraj vsak objektiv in svelomer v stop-down (tj. pri delovni zaslonki) dela...
 0   

Alien @Alien 28. Nov 2008, 13:51

Saj pri Nikonovih ne-amaterskih aparatih tudi deluje.
 0   

Aleš @tele 28. Nov 2008, 13:51

A tudi Nikona AIS potem?!?

Citiram:
Še na Canon EOS lahko prek adapterja uporabiš skoraj vsak objektiv in svelomer v stop-down (tj. pri delovni zaslonki) dela...
 0   

Miha @cedo 28. Nov 2008, 13:56

Tudi.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati