0   

Sandokan @Sandokan 29. Nov 2008, 13:41

Pozdravljeni!

Včeraj zvečer sem nekaj fotografiral (čas 6s in iso 800),
pa sem odkril rdeče, modre in bele pixle.

Aparat je še v garanciji, zato me zanima, če kdo ve koliko
teh pixlov lahko ima senzor. (Canon 400d)

Pri krajših časih sta vidna samo en,dva bela pixla.

Hvala za odgovor.

Emil
 0   

iztok @izo 29. Nov 2008, 13:47

to so hot/dead pixli.
pri daljših exspozicijah so skoraj na vsakem fotiču kje kakšen pojavi, čeprav imajo dsr-ji precej manj problemov glede tega. mislim,da je dorečeno, do katerega števila je lahko teh pixlov, da je še za prodajo, ko testirajo te zadeve. seveda, lahko pa zmeraj dobiš kakšnega, ki je mogoče malce bolj v okvari, senzorji so pač delikatna zadeva.
mislim, da je to možno odpravit, vendar bo treba na servis, ker s posebnim softwerjem to poštimajo (v bistvu podvojijo sosednji pixel, če se prav spomnem, razen v primeru dead pixla, kjer nimaš kaj). vem, da so recimo oly kompakti včasih imeli že v firmwerju to opcijo, ostali pa glih ne. kako je pa to danes, pa ne vem, canon ziher nima tega, vsaj tako v firmwerju ne-
 0   

Sandokan @Sandokan 29. Nov 2008, 13:56

Ja, tudi Fuji s6500fd ima softwersko zrihtano, ker ko naredim sliko so tudi rdeči pixli, nato pa jo pogledam, ko jo posneme, pa ni nobenega....

Pri 400d, pa sem pri 6s in iso 800 opazil kar 10 rdečih, 5 belih in 5 modrih pixlov.
Nekateri so bolj močne barve kot drugi, moteči so pa vsi.

Garancija poteče sredi decembra.

Aja, aparat pa je bil kupljen v AVSTRIJI, tako da bom, če bom moral na servis
verjetno v Avstrijo....ali se motim?
 0   

iztok @izo 29. Nov 2008, 14:26

ne, a3 naj bi uveljavljal tudi evropsko garancijo (če si jo seveda dobil). praktično vse štacune oz. servisi bi morale uveljavljat evropsko garancijo, če se že gremo zakone, vendar praksa ni ravno takšna.
 0   

Bostjan @Archie 29. Nov 2008, 17:29

Pri dolgih ekspozocijah pride do (pre)gretja tipala in posledično do "obarvanih" pikslov. Pojav je povsem normalen.

Barvaste piksle načeloma prepreči vklopljen "long exposure noise reduction", ki deluje takole. Po daljši ekspoziciji posnetka, takoj naredi še eno ekspozicijo pri zaprtem zaklopu. Elektronika ve, da bi moral biti drugi posnetek popolnoma črn.. v resnici pa zaradi segretja pikslov temu ni tako. Z informacijo o pregretih pisklih se nato procesor loti ta pravega posnetka in jih odklonira. To se zgodi tudi v raw!

No, da se ne boste spraševali, kaj si da fotič toliko dela, potem ko slikate z dolgimi časi.

Long exposure NR pa le vklopite, ker nima veze z običajno redukcijo šuma.

Torej najprej preveri, kako je s tem na tvojem aparatu.
 0   

Sandokan @Sandokan 29. Nov 2008, 20:30

Archie...thank you wery much

Long exp. noise reduction je bilo OFF, pa sem dal na Auto, pa ni več nobenih napak.... thumbsup

Jaz sem pa že planiral za naslednji teden vožnjo v Graz laugh

lp
 0   

Bostjan @Archie 29. Nov 2008, 20:35

Sandokan je napisal/a:
Archie...thank you wery much

Long exp. noise reduction je bilo OFF, pa sem dal na Auto, pa ni več nobenih napak.... thumbsup

Jaz sem pa že planiral za naslednji teden vožnjo v Graz laugh

lp

Samo, da deluje! grin
 0   

Stane Crnjak @staneC 30. Nov 2008, 09:40

Ne vem, kako je pri Canonu, ampak pri Nikonu D80 in D90 vklopljen Long exposure NR močno zmanjša (prepolovi) število posnetkov na sekundo.
 0   

Bostjan @Archie 30. Nov 2008, 09:55

Očitno veliko slikaš s časi nad 8s?!?

Tole kar si napisal ne drži čisto. Zadeva je efektivna le pri časih osvetlitve nad 8 s. in torej ne more zmanjšat števila posnetkov na sekundo.

No way!!!

Ti kar lepo vklopi "Long. EXp. NR" na N, da ne boš imel hot pikslov pri časih nad 8s.

Sicer pa..... navodila na strani 167.
 0   

Stane Crnjak @staneC 30. Nov 2008, 11:35

Boštjan, škoda da nimam več D80, da bi ti lahko pokazal v živo. Misfitsu sem že pokazal, kakšna je razlika. Očitna! Prvič sem pa to videl napisano v eni temi na NikonCafe forumu.
Pri D90 je reazlika manjša. V navodilih na strani 167 (Nikon D90) piše:
"Pri zaporednem fotogradfiranju bo hitrost fotografiranja padla, padla pa bo tudi kapaciteta pomnilnika." .
 0   

Stane Crnjak @staneC 30. Nov 2008, 11:52

Sem šel probat in pri D90 razlike praktično ni. Pri D80 pa je bila razlika očitna. Verjetno so v navodilih pustili staro verzijo
 0   

Luka @lukas123 30. Nov 2008, 11:58

Ja to je res imam tudi jaz d90 in nimam nikoli vklopljen long exposure noise reduction, ker mi slednji zmanjša kapaiteto pomnilnika za več kot 2x.
In tudi pri časih do 15minut nimam vklopljenega Long exp. NR, ker se mi na sliki pojavi največ do pet pixlov in se mi zaradi teg zdi malo neumno čakati pol ure na naslednji posnetek, ko pa nazadnje teh mrtvih pixlov sploh ne opaziš ali pa jih odkloniraš.
Pri pentaxu je bila pa stvar drugačna imel sem k200d in ko se slikal z časi do samo 2minuti in če nisem imel vklopljenega NR sem imel na sliki na tisoče hot pixlov. Tudi pri časih 1/50s je bilo kar nekaj hot pixlov če sem izklopil NR.
 0   

Bostjan @Archie 30. Nov 2008, 12:50

staneC je napisal/a:
Sem šel probat in pri D90 razlike praktično ni. Pri D80 pa je bila razlika očitna. Verjetno so v navodilih pustili staro verzijo

Sem presenečen, da je bila razlika pri D80, ker v navodilih ravno tako piše, da je zadeva aktivna od 8s dalje. ( v bistvu piše isto kot v angl. navodilih za D90). Ampak D80 je bil itak mlinček bolj počasne sorte, tko da me ne bi čudilo. Tam je bilo več stvari čudnih.

Pri D200, D300 in D3 upočasnitve zanesljivo ni in se zgodi le v primeru pri aktivatizaciji "job nr". Verjamem, da je enako pri D90, ker je povsem enaka tudi navedba v navodilih za D3 (le čas ekspozicije je drugačen).

Sicer pa .. angleška verzija:

0   

Stane Crnjak @staneC 30. Nov 2008, 13:03

Da ne bomo odkrivali tople vode. Kakšen lastnik D80 naj proba, pa bo... Pri D90 se prej zapolni "buffer", fps pa je identičen (od oka).
 0   

Bostjan @Archie 30. Nov 2008, 13:24

Nč od oka.... da se videt...

Sicer lahko pa vsak naredi dve raspaljotki pri maksimalnem fps. Eno z Long. Exp. NR on in eno z off in potem pogleda exif-e, kjer so časi navedeni na stotinko sekunde natančno. Samo naj pazi, da bodo časi osvetlitve kratki oziroma enaki v obeh primerih (n.pr. 1/1000s)

Mogoče bo kdo presenečen, kot sem bil jaz, ko sem zrafaliral 10 posnetkov:

Jpeg large + fine...Long. EXP. NR ON

Časi posnetkov v sek (10 posnetkov):

27:00, 27:06, 27:23, 27:30, 27:41, 27:53, 27:64, 27:75, 27:87, 28:00...

nisem vedel, da d3 zmore pri FX celo 10 posnetkov v eni sekundi bigeek

isto z Long. Exp. na OFF:

1:58:92, 59:00, 59:16, 59:23, 59:35, 95:46, 59:58, 59:69, 59:80, 2:00:00

trej z nastavitvijo na OFF celo za 8 stotink sek počasneje. ???

Verjetno gre za slučaj, ker je navsezadnje deklarirano 9 fps.

tko lahko počkirate tudi, če nam proizvajalci lažejo glede fps-ja.
 0   

gasper trampus @gtyrant 30. Nov 2008, 14:25

sem probal na d80 z on in off nr funkcijo.
pri zaporednih posnetkih se pozna počasnejse delovanje.
drugače pa če klikneš ? , ti piše da se upočasni za 1,5-2x.

koga zna ta počasnost res spravt ob živce...

sem naredi še posnetek pri 18s, in je bil pri on aparat 8 sekund dlje zaposlen
Musick ta kill for !!! ....
 0   

Luka @lukas123 30. Nov 2008, 18:03

kko 8 sekund dlje zaposlen??? Če si mel NR na on potlej ti bo aparat zaposlen natanko toliko časa kot je porabil da je nastala slika, se pravi če si čas nastavil na 30 sekund pol ti bo odstranjevanje hot pixlov z zaprtim zaklopom trajalo natanko 30 sekund, vse skupaj 1 minuta.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati