0   

Tadej @WiNDsch 10. Dec 2008, 15:20

pri fotkanju v studiu (Elinchrom studio flashi) imam težavo z realnim prikazovanjem nekaterih barv (največja odstopanja so pri vijola barvi - potegne na modro). Podoben problem sem opazil tudi pri zeleni barvi in njenih odtenkih.
WB imam naštiman na custom ali pa na sun (5400k),
Ali je problem v aparatu (Canon 350d) in njegovih zmoglivostih, ali je posredi kaj drugega.
Ali se da fotoaparat kako nastaviti, da s tem ne bi popačil drugih barv, za katere se mi zdi da so pravilno prikazane?
Objektiv: Canon 17-40
 0   

Kris @kris 10. Dec 2008, 15:50

Nič nisi povedal o tem ali imaš kalibriran monitor, fotkaš v RAW ali kar JPG itd. ...
 0   

Jernej @Horse 10. Dec 2008, 19:38

Kako pa nasavljaš custom WB?
 0   

Aleksander @Aleksander 10. Dec 2008, 20:08

Prvo custom WB če imaš možnost iz grey card 18%, v kolikor ne vzemi bel list postavi ga tja k je model ali pač kar fotkaš en shoot in to shrani pod custom WB. V kolikor to ne pomaga si lahko pomagaš iz kalibracijo barvne palete samo to moraš pa od nekoga si sposoditi, ker verjetno je nimaš, k pa še to nebo dajalo ralnih brav pol je pa nekaj narobe iz aparatom. Predpogoj da se teorija spremeni v prakso pa je da imaš pravilno nastavljen LCD (kalibriran) in fotk ne urejaš iz kakšnim napačnimi nastavitvami v Raw konverterju....

lp Aleks
 0   

Simke @Simke 11. Dec 2008, 01:16

No se bi tukaj kar vključil, zanima me glede belega papirja. Namreč enkrat sem bil na eni tekmi in so mojstri pršli z enim lisotm in ga je en prijel drugi slikal - OK.

Samo kako ostrit na bel papir...a ma kej narisan gor ali pač nič ..mogoče MF ? Se mi je zdelo da je uštimal zadevo v parih sec.
 0   

iztok @izo 11. Dec 2008, 02:36

ni tako kritično, da je v fokusu. pač rabi eno fotko prej, kjer ima belino, da potem celo serijo naslednjih fotk brez beline poštima na tisto prvo (ali na licu mesta v kameri z wb ali pa kasneje z raw konverterjem).
glede reproduciranja pravih barv, pa je skoraj nujno, da se skalibrira tudi kamera, oz se naredi barvni profil, ki zagotavlja, da bodo zajete barve enake barvni skali (recimo kodak).
nekaj linkov
http://www.luminous-landscape.com/reviews/accessories/dig-calib-profil.shtml
http://www.rags-int-inc.com/PhotoTechStuff/AcrCalibration/
http://lightroom-news.com/2007/03/28/camera-calibration-panel-tips/
 0   

Tadej @WiNDsch 11. Dec 2008, 10:43

- Monitor nimam skalibriran, ker pa so fotke za objavo vem, da ni stvar samo na monitorju (tudi na drugih monitorjih je isto).
- Fotkam jpeg, z razlogom ker nimam cajta za RAW - na enkrat naredim cca 400 fotk in med njimi izberem cca 50, ki so ok. Časovno sem pri fotkanju zelo omejen, zato kasneje nimam časa za obdelavo - post produkcija je drugje.
- Custom WB naredim z greycard (18%), včeraj pa sem poskusil na bel list. Razlika v barvah je bila minimalna, zdi se mi celo, da so bile bolj realne ko sem imel WB na belo podlago. Pri vijolični barvi pa mislim da je bil problem še bolj izrazit - še bolj je na modro potegnilo??
- IZO hvala za linke, mislim, da je to naslednji korak, ki ga moram preizkusiti.
- ali kdo ve, če je to kolikor toliko normalno, da pri vtopnih DSLRjih kot je Canon 350d pride do teh odstopanj in, če so te zadeve bolje poštimane pri npr Canon 5d?
 0   

ogabe @ogabe 11. Dec 2008, 11:01

Simke je napisal/a:
No se bi tukaj kar vključil, zanima me glede belega papirja. Namreč enkrat sem bil na eni tekmi in so mojstri pršli z enim lisotm in ga je en prijel drugi slikal - OK.

Samo kako ostrit na bel papir...a ma kej narisan gor ali pač nič ..mogoče MF ? Se mi je zdelo da je uštimal zadevo v parih sec.

Ni potrebno, da je v fokusu. Jaz osebno delam to z belim papirjem, direktno na led, sneg ali asfalt itd. Pri papirju ni kriticno, razen ce je gor kaksen tekst, pri snegu, ledu ali asfaltu (ter popisanem papirju) pa je veliko bolje, ce stvar ni v fokusu. Zato fokusiranje ni problem grin
[url=http://www.photo.si]PhotoSI[/url]
 0   

chips @chips 11. Dec 2008, 11:46

wind, tudi meni se kdaj pa kdaj zgodi, da v studiu dobim kak cyan ali magenta stih na fotkah (fotkam pa vedno AWB). Ampak saj zato imamo RAW, da se tole popravi. Toplo priporocam.
[i:0172c3323d]"Z zensko, ki jo ljubim, gledam soncni zahod in si mislim: 1/250, f8" (Canon)[/i:0172c3323d]
| [url=http://www.deniszupan.com]DENISZUPAN.COM[/url] | [url=http://blog.deniszupan.com]BLOG[/url] |
 0   

Stane Crnjak @staneC 11. Dec 2008, 12:06

Simke je napisal/a:

Saj sploh ni nujno, da je v fokusu. Pri custom WB lahko sprožiš, tudi če ni v fokusu.
 0   

Bostjan @Archie 11. Dec 2008, 12:17

staneC je napisal/a:
Saj sploh ni nujno, da je v fokusu. Pri custom WB lahko sprožiš, tudi če ni v fokusu.

Pri večini novejših kamer je to res, če je pa kamera malce strajšega datuma pa ni nujno tako.
 0   

Aleksander @Aleksander 11. Dec 2008, 15:00

WiNDsch je napisal/a:
- Monitor nimam skalibriran, ker pa so fotke za objavo vem, da ni stvar samo na monitorju (tudi na drugih monitorjih je isto).
- Fotkam jpeg, z razlogom ker nimam cajta za RAW - na enkrat naredim cca 400 fotk in med njimi izberem cca 50, ki so ok. Časovno sem pri fotkanju zelo omejen, zato kasneje nimam časa za obdelavo - post produkcija je drugje.
- Custom WB naredim z greycard (18%), včeraj pa sem poskusil na bel list. Razlika v barvah je bila minimalna, zdi se mi celo, da so bile bolj realne ko sem imel WB na belo podlago. Pri vijolični barvi pa mislim da je bil problem še bolj izrazit - še bolj je na modro potegnilo??
- IZO hvala za linke, mislim, da je to naslednji korak, ki ga moram preizkusiti.
- ali kdo ve, če je to kolikor toliko normalno, da pri vtopnih DSLRjih kot je Canon 350d pride do teh odstopanj in, če so te zadeve bolje poštimane pri npr Canon 5d?

Delal sem ogromno iz 350d v studiju, vendar pojav kot ga opisuješ ni bil nikoli prisoten. Ja med 5D in 350D vsekakor je razlika gre le za popolnoma drug IQ aparata. Ker si omenil da fotkaš v jpeg si mogoce preveril da ni po pomoti v parametrih avto tone kej spremenjen? Imaš nastavjen srgb barvni profil? Najlazje bos pa izključil da je iz aparatom vse ok če sprobaš enako sceno z drugim aparatom.

lp Aleks
 0   

Tadej @WiNDsch 11. Dec 2008, 15:09

Nastavljeno imam na srgb.
Klical sem tudi na Canon servis, kjer mi je serviser rekel, da sicer lahko pregleda in prenastavi, da pa se boji, da bo to vplivalo tudi na druge barve.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati