@stanec:
spider3 (in še nekateri ostali) recimo meri trenutno svetlobo v prostoru in glede na to nastavlja jakost osvetlitve ipd. profil je samo eden. in še enkrat: na uč nastavljat monitor je ravno to, kar si govoril o slabih objektivih, da lahko ostriš v nedogled, pa bo še vedno mehka slika.
tisti, ki kaj dajo na fotke, ža imajo (strojno) skalibran monitior, brez skrbi. vse več je takšnih..
@sigma:
me veseli, da ima kdo kakšno konkretno vprašanje, ne samo neko pavšalno blebetanje..
profili v ps-u znajo bit precej tečni in ko misliš, da vsaj nekaj veš o tem, te spet preseneti kaj in se ti poruši vsa do zdaj zbrana teorija, vsaj če po lastnih izkušnjah govorim. probal bom odgovorit, ne pa vzet to kot sveto, dej še samo malo prečekiraj net ipd..
1.) najprej glede barvnih prostorov:
najblje se je že na začetku odločit, čemu bodo fotke namenjene in glede na to izbereš profil na kameri ali potem v raw pretvorniku.
sRGB:
najboljša izbira, če bodo fotke v jpegu in če jih boš večinoma uporabljal za na net in recimo za ne prevelike printe ipd. lahko je tudi čist dobra izbira, če se nočeš preveč ukvarjat s profili na tiskalniku itd. za začetnike je ta prostor ponavadi najkoljša izbira za fotke, ker bo najmanj težav, tako doma kot v studiu glede printanja ipd.
adobeRGB:
adobov barvni prostor, ki ga podpirajo več ali manj samo adobove aplikacije (photoshop ipd). no, zadnji firefox3 podpira tuidi ta prostor, recimo, ampak nimajo vsi to nameščeno, tako da za na net je boljš klasiko furat zaenkrat.. zelo važno: podpirat ga mora tudi printer, sicer ne koncu ni nobene razlike od sRGB-ja, lahko samo faljene barve dobiš ven.
razlika med sRGB in a(dobe)RGB je v tem, da aRGB zajema širši barvni prostor (gre za 3d grafe ipd, ne bi zdej o tem), predvsem v področju modre in zelene, torej je lahko prednost pri kakšnih pokrajinskih fotkah ipd (vsaj v teoriji, v praksi pa morae tudi printer bit orenk, da to seveda izkoristiš). ko sem že omenil, printer more aRGB podpirat in bit pravilno nastavljen, sicer od tega barvnega prostora neke koristi ni.
proPhoto RGB:
"profesionalni" barvni prostor, namenjen tisku ipd, zajemo največji barvni prostor, dobim ga lahko samo iz raw datotek, sej obstaja le v 16bitih, se pravi tiff datoteke ipd. verjetno najboljša izbira za izkušene, ki delajo s tiskom, velikimi povečavami ipd, ampak zraven je še veliko ostalega, tako da recimo enemu amaterksemu fotografu kaj dosti ta prostor ne pomaga. samo še zanimivost: večina (vsaj win based) printerjev ipd dela v 8 bitih

.. no, sicer ne tolk pomembno, samo vseeno..
2.) profili v ps.ju:
tukaj je lahko ogromna napisanega, pa ni nujno, da bo za tvoj primer zadeva prav delovala, je najboljš prej se malo pozanimat o zadevah in potem seveda sprobat razlike ipd. vseeno pa:
ko obdeluješ fotko ali shranjuješ fotko, se ne pripisuje nobenih profilov za monitor, printer ipd (razen, če imaš vse naštimano in printaš doma), ker so potem lahko problemi na drugih računalnikih, web browserjih ipd, pa tudi med delom. monitor je itak že poštiman na barve, ki jih gledaš, dodaten profil samo pokvari zadevo. vsaj tako jst razmumem, oz tako mi je bilo rečeno, ko sm malo spraševal po tem.
se pravi pri color profile daš use ambedded profile (ko odpreš jpeg fotko, recimo), če imaš barvni prostor naštiman že v kameri ipd.
profili (vsaj zame oz. kot za fotografa) pridejo najbolj prav pri printanju:
lahko izbereš, da:
a) fotošop upravlja barve pri printanju (v tem moraš pripisat profil za printer oz. papir, na katerega se bo printalo) ali pa
b) printer sam upravlja barve z svojim softwerjem oz driverjem ali pa
c) izključiš barvno upravljane med printanjem
tle sem zdej precej na hitro in verjetno z napakami povedal, se ne da na brzino. najboljše it na to stran in pogledat zadeve (še najboljše pa kupit njegovo knjigo)
http://www.digitaldog.net/
http://www.digitaldog.net/tips/
http://www.ppmag.com/reviews/200402_rodneycm.pdf
http://www.ppmag.com/reviews/200404_rodneycm.pdf
..
http://www.computer-darkroom.com/ps9_print/ps9_print_1.htm
itd itd..