0   

Marjan Krebelj @Nikio 27. Dec 2008, 18:07

Tole sem objavil na blogu, sedaj pa poslovenjeno še tule. Kot prvo me zanima debata, in če pridemo do pametnih rešitev, bo to verjetno ljudem lahko služilo kot vodič pri odločanju glede opreme.
Argument je seveda pisan za amaterje, profiji določajo vrednost svoje opreme glede na profit.

Osnova:

V grobem se fotografska oprema vsake sorte deli v tri cenovne razrede; nizki, srednji in visoki. Seveda se tako kvaliteta kot tudi funkcionalnost s prestopanjem v višji razred zvišuje, vendar pa lahko skoraj vsak kos opreme najdemo v vsakem izmed teh razredov. Tako obstajajo nizko, srednje in visoko cenovne kamere, različni tipi objektivov (sploh širokokotniki so doma v vseh treh razredih), stojal... ipd. Izbira cenovnega razreda je bolj stvar debeline denarnice kot pa osnovne funkcionalnosti opreme (kompakt ostane kompakt ne glede ali je nizko, srednje ali visokocenovna kamera, tudi če visokocenovna ponuja več kvalitete in zmožnosti).

Drugi parameter, ki je potreben pri računanju, so fotografove potrebe, ambicije in njegovo fotografsko znanje. V grobem bi rekel, da so vse tri postavke linearne s številom shootingov, ki jih opravi (ali planira) letno. Fotograf z več ambicijami, bo težil k večim seansam, zaradi katerih bo bolj izurjen. Bolj izurjeni lahko svojo opremo bolje spoznajo in izkoristijo. Kdor fotografira le nekajkrat letno verjetno ni dovolj izurjen (tudi če je podučen), da bo izkoristil vse, kar mu lahko draga oprema ponuja, po drugi strani pa bo rutiniran fotograf pogosto omejen s preslabo opremo.

Izračun:

C = N x V, kjer je

C - količina denarja, ki naj ga fotograf investira
N - število letnih shootingov
V - cenovna vrednost v Eurih, glede na razred

Za nizki cenovni razred ocenjujem vrednost V = 7 Eur, za srednji cenovni razred V = 10 Eur in za visoki cenovni razred V = 14 Eur.

Primer izračuna:

Nizki cenovni razred; V = 7 EUR
- Manj aktivni fotografi; 30 shootingov
Ti slikajo le na rojstnih dnevih, kaki žurki in dopustih. Verjetno ne opravijo več kot 30 slikanj letno, zato je priporočena vrednost njihove opreme 7 x 30 = 210 EUR. To je tudi cena nizkocenovnih kompaktov.

- Srednjeaktivni fotografi; 30-120 shootingov
Recimo, da ti poleg omenjenih zadev poslikajo še kako bolj "umetniško" sliko na izletih ali kar tako. Ti slikajo recimo 70-120x letno, zato se jim splača investirati med 490-840 EUR, kar jim nabavi boljši kompakt ali nizkocenovni SLR, odvisno od nadaljnjih ambicij.

- Zelo aktivni fotografi; nad 120 shootingov
To so tisti, ki ne znajo nikamor brez aparata. Verjetno slikajo vsaj 200x letno, kar pomeni, da se jim splača vložiti v opremo vsaj 1400 EUR (nizkocenovni SLR, pa nekaj objektivov).

Srednji cenovni razred; V = 10 EUR
Tisti, ki ne mislijo ravno šparat, posebej zapravljat pa tudi ne, bodo za 10 x 30 = 300 EUR dobili svojim potrebam primerno opremo, torej malce boljši kompakt.

Za dobrih 700-1200 EUR se dobi že spodobna začetniška SLR oprema (cenejši body pa malce boljši objektiv, na primer), ki bo tem fotografom nudila obilo priložnosti za kreativnost.

To so zahtevni uporabniki, ki morajo še vedno malce šparat. Verjetno precej široka množica amaterjev. Za 2000 EUR bodo imeli že zelo spodobno opremo, kvalitetnejšo kamero in verjetno vsaj en dober objektiv.

Visoki cenovni razred; V = 14 EUR
30 x 14 = 420 (napredni kompakt ali vstopni SLR)

980-1680 EUR zagotavlja vrhunsko opremo za ljubitelje, ki bolj poredko slikajo. Tu je že srednjekakovostni SLR s srednjekakovostnimi objektivi.

Če nekdo slika 200x letno in želi imeti vrhunsko opremo, potem 2800 EUR omogoča nakup semi-pro kamere in kak zelo dober objektiv.

Seveda so to bolj spodnje kot zgornje vrednosti za vsako kategorijo. V dobi digitalov se bodiji menjavajo kot gate, objektivi pa so nikoli končana zgodba, toda če naj nekdo v štartu oceni, koliko investicijskih stroškov ga lahko ta hobi stane, se meni zdi to dobra ocena.
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size
 0   

iztok @izo 27. Dec 2008, 18:19

ne štekam tega čist: to je tako, kot če bi se spraševal, kolikokrat se je treba peljat v portorož in nazaj, da se recimo "splača" kupit ferrari, da se boš tam kazal, pa seveda užival v vožnji..
enim je dovolj, če se s fičkom pripeljejo, drugi pa si pač lahko tudi kaj več privoščijo.
vsaj tako jst vidim zadevo, če govorimo o amaterjih, kakor si omenil..
pri projih je več ali manj sprotna nabava najboljše tehnike nuja, ne luksuz. konkurenca pač ne spi.
 0   

togrizek @togrizek 27. Dec 2008, 19:09

...
 0   

Bostjan @Archie 27. Dec 2008, 19:16

Če že nič drugega manjka v formuli pomemben faktor: globina kupčevega žepa.
 0   

Aleš @lial 27. Dec 2008, 19:47

Z vsem spoštovanjem do avtorjevega truda - tudi meni je takšen izračun čisto mimo.
Ne rečem, da se računa posel, vendar hobi ???

V teh sedmih letih, kolikor se bolj aktivno ukvarjam z digitalno fotografijo, nisem niti enkrat pomislil na takšen izračun (se/ne splača), ampak samo, ali bom z opremo ki sem jo kupoval lahko užival, se sprostil, pozabil na druge probleme in kaj vem kaj še.

Tega pa se v številkah ne da izraziti. še manj pa v formuli.
 0   

chips @chips 27. Dec 2008, 20:29

Kaj pa jaz, kam spadam s tistimi parimi porokami letno in opremo za nek K ojrov? grin

Saj se ni potrebno opredeljevat v cenovne razrede glede opreme. Vsak pac kupi kar lahko in kar rabi.
[i:0172c3323d]"Z zensko, ki jo ljubim, gledam soncni zahod in si mislim: 1/250, f8" (Canon)[/i:0172c3323d]
| [url=http://www.deniszupan.com]DENISZUPAN.COM[/url] | [url=http://blog.deniszupan.com]BLOG[/url] |
 0   

heroj @heroj 27. Dec 2008, 21:48

tudi, če si amater. Pri športni fotografiji je oprema takoj preko 2000 € grin
 0   

Stane Crnjak @staneC 27. Dec 2008, 22:00

laugh laugh Kako malo je treba, da se človek nasmeji. Kupiš najcenejši DSLR in 50mm f1,8 in fotkaš non-stop. Vsak dan. Ker si hudo nadarejen in delaš fotke za dol past, imaš čez nekaj let razstavo v Narodni galeriji. Kaj je že bilo vprašanje? upset
 0   

roman @romeno 28. Dec 2008, 01:52

Jaz bi namesto o aktivnosti fotografa raje govoril o tehnični kvaliteti fotografije, ki jo uporabnik želi doseči. Če fotografiraš rojstni dan v mraku, s kompaktom in direkt fleshom ter si zadovoljen z rezultatom potem bo tudi 300 € dovolj, če pa želiš boljši rezultat potem pa pač moraš globlje seči v denarnico.
 0   

Dragan @lippi 28. Dec 2008, 14:15

a j**o vas vse skupaj!!!

pa sej človek ni napisal, da je to zakonska formula, ki jo misli objavit na Wikipediji in v Uradnem listu!

Meni se zdi njegov izračun čisto na mestu!! Kot sem že na blogu napisal, je na svetu in v fotografiji vse relativno.. eno imajo denar in si za prvi lens kupijo 70-200 2.8 IS L in Mark III, drugi pač nimajo in se "mučijo" z neki kompaktom... tukaj ne odkriješ tople vode..

Fora je, da se na portalu pojavlja na letni ravni najmanj 360 tem, ki se začnejo z nalsovom "sem začetnik, kaj naj kupim?!"... in če se ne motim tudi tam vprašate prvo zakaj rabi opremo (= kolko rabi opremo), kolko misli zapravit itn...

Ta Nikiova rešitev se mi zdi precej sveža.. kot neko vodilo za začetek.. na koncu se pa itak odloči vsak sam!
http://www.draganzlatanovic.com/
http://draganzlatanovic.com/blog
[b:067885716f]Imagination is more important than knowledge...[/b:067885716f]
 0   

Peter Atanackov @Geo 28. Dec 2008, 16:40

to je krneki... upset
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 28. Dec 2008, 23:14

Hvala lippi...

Saj bi še kaj razložil, ker je v bistvu precej logično, ampak če se nekateri ne potrudite niti prebrat, kaj šele razumet, potem nima smisla...
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati