0   

Gaber @Bagi 24. Jan 2009, 13:51

Lep pozdrav

zadnje case prebiram razne poste in ugotavljam ali se res splaca dati okoli 500€ vec za D90 - v sloveniji seveda! Sej zunaj so podobne cene, D80 je zelo poceni D90 pa drzi ceno ker je pac nov!
Na razlike pa mislim predvsem novi CMOS senzor in pa hitrejse ostrenje!? ali je to za kasnega "nedeljskega" fotografa sploh pomembna funkcija? Sam razmisljam o nakupu novega bodyja ampak po pravici povedano ne vem ce bi dal toliko za body, ce lahko za ta denar dobim nov D80 in pa objektiv v rangu tamron 17-50 z blendao 2.8!
Torej zanimajo me vasi nasveti, predvsem tistih, ki ste oba poskusili! Ali je v RAW zapisu res taka razlika v detajlih in tisto aktivno D osvetljevanje? Sam rad fotografiram predvsem naravo in me zanima ali bodo detaljli res bolje vidni, ker mislim delati tudi malo vecje printe -> A3 - seveda pa vem da je veliko odvisno tudi od objektiva!
Tista funkcija za snemanje videa mi ni pomemba bolj so mi barve in detajli same slike!
No sedaj se pa razpisite o tem! In ja vem da je ze kar nekaj testov na tujih straneh in podobno a vseeno me zanima vase mnjenje smile
se kot info:
v nemčiji D80 body 429€, D90 pa 774€ ! Torej se splača it gor iskat za istih 350 razlike?

Lp
 0   

Luka @lukas123 24. Jan 2009, 14:05

JO
Jest bi na tvojem mestu rajši uzel D80 in s tem res prihraniš za boljši objektiv, je pa res da razlik je kar ogromno napram d90.
Raw fajli so popolnoma enaki, mogoče še clo pri d80 malo boljši(zaradi manjše komprEsije). Cmos senzor naj te ne zavede, ker glede šuma je slabši, je pa boljši glede hitrosti, se pravi hitrejše zaporedno fotografiranje, pa še manj se greje kar se pozna pri dolgih časih, npr. pri 30 minutni ekspoziciji ima d80 že ogromno hot pixlov nakar pri d90 jih pa sploh ni opaziti, ampak tu odtehta boljša kontrola barvnega šuma pri ccd tipalu.

Active-d-lighting je res zlo dobra stvar , ampak deluje samo v jpg-jih, v raw pa itaq dosežeš lahko še boljši učinek, ker Raw ima največ DR.
Pol še ena zlo dobra stvar pri d90 odpravljanje CA-ja v jpg-jih.
Body-ja spa si pa zlo podobna kot pa kvaliteti in izgledu.
Pa tista dva megapixla razlike tudi ne boš opazir, razen to da ima d90 več šuma že pri iso 200.

Uzami d80, pa še en dober objektiv in boš zlo zadovoljen. thumbsup
LP, Luka
 0   

Gaber @Bagi 24. Jan 2009, 14:10

Ja sej nekako tako ciljam, zato sm pa odprl tole temo, ker ponekod tako hvalijo D90 da me je bilo kar malo strah glede nakupa D80 smile

Hitrost mi ni tako pomemban ker narava ne bezi grin pixli pa tudi ne!
Torej ta D lightening deluje samo pri jpg? Raw je potem enak? To potlej spolh ni ne vem kaka razlika zame!
Edino D90 ma se tisti odstranjevanje prahu ane?

Torej se splaca D80 vzet, super!
Se kasno mnenje?
 0   

Luka @lukas123 24. Jan 2009, 14:16

Ja ima d90 še kar nekaj prednosti, vendar jih ti verjetno niti ne boš potreboval, ja ima pa tudi odstranjevanje prahu, ki pa morm rečt da deluje odlično, v več kot pol leta menjavanja objektivov mi ni blo niti enkrat treba spucat senzorja.

Baje pa da se da active-d-lighting uporabit tudi na RAW, ampak to samo z capture NX, za katerega bi pa moral plačat al pa ga prek torrenta potegnt.

Kar se pa slike tiče in detajlov pa ni nobene razlike, edino d90 ima malo več dinamičnega razpona.
 0   

Žiga @zcetrt 24. Jan 2009, 14:21

Imam D80. In sem zadovoljen. Ampak bi pa podal nekaj mnenj na lukasove trditve...

CMOS velja za tipalo z manj šuma. Tako, gledano generalno, kot tehnologija. In tudi po testih sodeč naj bi tako bilo.

Kompresija raw datotek? Ta naj bi bila brezizgubna, torej pomenijo manjše datoteke le izboljšavo algoritmov in nikakor ne izgubo na kakovosti. Saj ravno v tem je poanta RAW formata.

D-lightning imata oba in ga ne bo nihče, ki si za fotko vzame 5 minut časa za obdelavo na računalniku , ne bo uporabljal.

Ima pa d90 še live view, ki bi znal včasih prav prit.

Moje mnenje bi bilo, da D90 ni vreden 350 EUR več glede na D80. Definitivno pa ni slabši od D80. V nobenem pogledu.
 0   

Luka @lukas123 24. Jan 2009, 14:53

Kje pa si to pobral da naj bi cmos imel manj šuma, ravn zarad tega so prej skoz uporabljal tako video kot foto kamere z ccd tipali ker je cmos imel preveč šuma, ko je canon dal ven prvi aparat z cmos tipalom, jim nikakor ni dobro stekel v prodajo ravno zaradi velikih problemov tako z barvnim šumom kot luminance. Uglavnm nikakor ni res da ima cmos manj šuma kot pa CCD.

Kompresija RAW datotek: Kakor ti praviš, da naj bi bila brezizgubna, ampak žal ni, kar malo si preberi po spletu da je nikon končno priznal da kompresija raw fajlov v teh aparatih kateri nimajo možnosti nastavljanja kvalitete raw-a le ni brezizgubna, ampak je stisnjena v temnih predelih in prav tako v svetlih, zato pa pri d90 kar hitro pride do posterizacije. Primer: sem imel pentaxa k200d kateri je imel raw fajle skoraj dvakrat večje kot pa jih ima d90 in nikoli nisem imel probleme z posterizacijo in slabimi tonskimi prehodi, nakar z d90 jih pa občasno imam(samo se ne sekiram, si govorim, če me bo to tako zelo motilo si bom pa kupil d300 ali d700 biggrin ).
 0   

Stane Crnjak @staneC 24. Jan 2009, 15:20

lukas123 je napisal/a:
JO
Jest bi na tvojem mestu rajši uzel D80 in s tem res prihraniš za boljši objektiv, je pa res da razlik je kar ogromno napram d90.
Raw fajli so popolnoma enaki, mogoče še clo pri d80 malo boljši(zaradi manjše komprEsije).

RAW datoteke niso enake.

lukas123 je napisal/a:
Cmos senzor naj te ne zavede, ker glede šuma je slabši, je pa boljši glede hitrosti, se pravi hitrejše zaporedno fotografiranje, pa še manj se greje kar se pozna pri dolgih časih, npr. pri 30 minutni ekspoziciji ima d80 že ogromno hot pixlov nakar pri d90 jih pa sploh ni opaziti, ampak tu odtehta boljša kontrola barvnega šuma pri ccd tipalu.

Ne vem kaj naj rečem.... Hmmm, totalne neumnosti mi najprej pade na misel...
 0   

Luka @lukas123 24. Jan 2009, 15:38

Ja jest tud ne vem kaj naj rečem...................hm, kakor za koga, ampak meni je bolj pomembna kvaliteta slike kot pa neka blazna hitrost in majhna poraba, je pa res da rad delam nočne posnetke, tko da mi je cmos dober zaradi manj mrtvih pixlov in ccd boljši zaradi manj šuma, sploh barvnega.
StaceC, drgač si pa kle mal preber http://www.photo.net.ph/blogalicious/2008/03/11/cmos-sensor-vs-cd-sensor-which-one-is-better-for-digital-cameras/ zakaj je ccd boljši.

Pač, nimaš kej, eni so zlo obsedeni s svojimi firmami in hvaljo vse po vprek, tudi če bi bil totaln šit notr thumbsup
 0   

Stane Crnjak @staneC 24. Jan 2009, 15:59

Ne boš verjel, ampak sem se lastil oba, oz D90 imam še vedno. CCD je bil na papirju boljši, ampak se je v praksi pri visokem ISO izkazal za slabšega. Sicer pa, razlike oz prednosti D90 pred D80 so še najmanjše zaradi senzorja...
 0   

Luka @lukas123 24. Jan 2009, 16:06

Ja to se pa čist strinjam, samo se mi je pa vseeno pri iso 100 ali 200 zdel d80 boljši glede šuma, drgač pa vsake oči imajo svojega malarja cool
 0   

Gaber @Bagi 24. Jan 2009, 16:13

staneC v cem pa so potem prednosti oziroma razlike?
ce si imel oba potem lahko veliko poves o primerjavi in zakaj si ostal na D90!? Predvsem me zanima kaj so zate prednosti D90 in kaj ti je pri D80 manjkalo bigrazz
 0   

heroj @heroj 24. Jan 2009, 16:27

oboje dela fotke grin

Odvisno od potreb, denarja, itd. D80 je seveda starejši model, zato po specifikacijah slabši. A je zato tudi cenejši. Prednost D90 je predvsem v manj šuma pri iso nad 800. Važno je, da znaš dobre stvari fotiča čimbolje izkoristiti grin

LP
 0   

Primož @Zebdi 24. Jan 2009, 17:23

Imam D80; zelo zadovoljen, motita me le dve stvari - želel bi si manj šuma pri višjih ISO vrednostih (hja, le kdo si ne želi tega) in pa moti me amplifier glow, ki se pojavi pri dolgih osvetlitvenih časih. Ta je na D80 res katastrofalen, ne vem pa, kako se glede tega obnese D90....
 0   

Luka @lukas123 24. Jan 2009, 17:44

na d90 ni amplifier glowa, sm delal čase daljše od ene ure pa nism nikjer zasledu
 0   

Gaber @Bagi 26. Jan 2009, 07:26

No ja res je da me malo zanima tudi slikanje lune in podobno a za to se nimam pravega objektiva-teleskopa tako da s tem se bom ukvarjal le na SLRu smile

Torej, je D80 kar prava izbira in je za tako ceno kot se sedaj prodaja best buy v tem segmentu ce prav razumem!

Hvala vsem za odgovore, seveda pa upam da bo se kdo kaj napisal na to temo, seveda predvsem pomankljivosti pri D80 napram D90 in podobno!

Torej body imam smile sedaj pa samo se v lov za objektivi grin

Lp
 0   

Andrej @fotokaj 26. Jan 2009, 09:38

Vzemi D90.
V celoti, ko potegneš črto je pač boljši aparat, predvsem je velika razlika v kakovosti slike nad ISO 400.
Če nimaš dovolj denarja, ga pa še mal našparaj in pol kup D90.
 0   

heroj @heroj 26. Jan 2009, 11:52

fotokaj bo že vedu grin

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati