0   

Gaber @Bagi 29. Jan 2009, 22:52

Kot je že v naslovu napisano me najbol zanima to kako vi sprobate objektiv v trgovini ko kupujete novega oziroma ko kupujete rabljenega pri "uličnem" prodajalcu
Ga nataknete na svoj body naredite par slikc pr odprti pa zaprti zaslonki, preverte sliko na LCD od fotiča če je ostrina ok, preverite če ni prahu in fungusa v notranjosti al kako?! Na kaj vse je treba paziti pri nakupu in podobno?
Take misli se mi vedno vrtijo po glavi ko kupujem kak objektiv smile

Mislm da bi bla to lahko zelo zanimiva in poučna tema, če bi se malo razpisali o tem yes

LP
 0   

Borut @laborutory 29. Jan 2009, 23:36

Tole najprej, vse kar si napisal... jaz nerad hodim nazaj potem, če kaj od tega najdem doma, vedno pa tudi preverim, če nima front/back fokusa... neseš zraven stativ in en fokus chart, pa na hitr pregledaš fotke na prenosniku in je to v glavnem to v trgovini, sicer pa tak sčasoma vidiš, če si imel srečno roko takrat smile
You don`t have to be a freakon to use Nikon.
 0   

Žiga Šparemblek @ZiZa 29. Jan 2009, 23:39

to kar si napisu + fajn je da preverš če se zaslonka zapira na vseh stopnjah.z gumbom za preverjanje globinske ostrine (al kako se reče po naše - Depth-of-field preview button) seveda na vseh gorišnicah...
[url]http://photoziga.blogspot.com/[/url]
Remove the front cover from the lens before photographing!
 0   

Simke @Simke 30. Jan 2009, 10:24

More bit kr zanimivo ko prideš v trgovino s svojo celotno kramo daš stativ vn in...- trgovci pa samo no bigeek sneaky
 0   

Primož Fideršek @piXi 30. Jan 2009, 11:23

ampak raje še vedno to kot 5 krat nazaj hodit yes
 0   

Žiga Šparemblek @ZiZa 30. Jan 2009, 13:39

ma sj trgovci take šlamparije pa spet ne prodajajo cool sicer pa itak že po fotkah vidš če vse špila kot mora.
 0   

Gaber @Bagi 30. Jan 2009, 15:14

kako pa pol doma preverte ostrino objektiva oziroma kako sploh narediti dober test objektiva?
 0   

Žiga Šparemblek @ZiZa 30. Jan 2009, 15:25

lej, a boš objektiv nabavu zato da ga boš testiral, al zato da boš z njim fotkal? če po prvmu fotošutingu vidš da so fotke neostre pač greš stestirat če ga objektiv serje (ampak to bi mogu že pred nakupom preizkust)

sepravi če boš s fotkami zadovoljen pol sam fotkej pa nč pipetkat.
 0   

Primož Fideršek @piXi 30. Jan 2009, 16:58

thumbsup
 0   

Peter Atanackov @Geo 30. Jan 2009, 17:36

Ma ko testiraš objektiv pač pogledaš če vredu izgleda od zunaj, narediš par slik in itak takoj vidiš če je kej narobe. Najbolj je treba bit pozoren na dve stvari po mojem, na front in back focus pa, da nima kakšnih smeti notri med lečami.
 0   

Aleš @lial 30. Jan 2009, 18:02

Vsekakor je nivo testiranja odvisen od zahtevnosti fotografa.
Sam nisem pretirano natančen glede tega, pa vendar sem zadnje čase s seboj ob nakupu vedno nosil fokus karto. In ob eni priložnosti, ko je bil objektiv že sumljivo poceni (rabljen), me je prav to odvrnilo od nakupa. In prodajalec ni mogel drugače, kakor da se je strinjal.

Glede ostrine: marsikateri objektiv, ki ne bi smel biti oster morda kljub vsemu je in obratno. To velja za objektive nižjega in srednjega cenovnega razreda, nad 2k ojrov pa verjetno teh problemov ni (vsaj upam, da ne grin ) Moj primer je z Minolta kit objektivom, ki poseka marsikaj, kar nima oznake 'kit' in izgleda bolj pro.

Testiranje v trgovini: več in bolj natančno se to naredi, bolj jasno je, če je trgovina vredna tega, da v njej pustimo težko dobljene solde. Če se s testiranjem ne strinjajo, ali če pri tem komplicirajo, je to že signal za odhod. takšna štacuna bi ob reklamaciji funkcionirala še bolj neprijazno.

Toliko o mojem mnenju.

LP
 0   

Samo @kekec46 5. Apr 2009, 10:35

Zdravo!
jaz sem bolj nov v teh zadevah, pa me zanima kako testiraš front/back fokus ?
 0   

Žiga Šparemblek @ZiZa 5. Apr 2009, 10:40

fotografiraj rob mize na najbolj odprti zaslonki potem pa pogledaš če je ostro tam kjer mora bit al ne...
 0   

maja @maaaja 15. Okt 2009, 18:47

Focus chart printate al ga kupite?
Če ja, kje? Oz. kje se dobi pdf?

LP
 0   

Aleš @lial 15. Okt 2009, 18:54

Vtipkaj focus chart v google pa bo morda kar prvi zadetek pravi... grin grin
 0   

iztok @izo 15. Okt 2009, 19:18

lial je napisal/a:
Vsekakor je nivo testiranja odvisen od zahtevnosti fotografa.

in od tega, kakšen objektiv kupuješ. če recimo gledaš kakšen f/2 ali bolj svetel objektiv, ti bo najbrž še kako iritiralo, da potem tist uč ne bo oster, ampak nos ali pa uho, seveda pri doprti blendi, ampak zato ga tudi kupiš. to recimo ni pipetkanje, ampak konkreten problem.

lial je napisal/a:

Glede ostrine: marsikateri objektiv, ki ne bi smel biti oster morda kljub vsemu je in obratno. To velja za objektive nižjega in srednjega cenovnega razreda, nad 2k ojrov pa verjetno teh problemov ni (vsaj upam, da ne grin ) Moj primer je z Minolta kit objektivom, ki poseka marsikaj, kar nima oznake 'kit' in izgleda bolj pro.

čist možno je, da je pri objektivu nad 2k ff ali bf. človek sicer pričakuje, da temi ni tako, vendar optika je zakomplicirana reč, pri teh zadevah nobeden ne more zagotavljat 100% konsistence, zmeraj so rahla odstopanja (verjetno že od brušenje leč dalje).
glede tvoje minolte: sicer ugibam, ampak ni tolk v objektivu (ki vrjamem, da lahko imaš zelo ostro verzijo), ampak v senzorju, tiste minolte so imele dosti bolj ostre detajle iz ccd čipa, če se prva spomnem ene primerjave. seveda pa to govorim na splošno in iz drugih videvanj.

upam, da ne zameriš, če sem si tvoj komentar sposodil za iztočnice grin
 0   

Aleš @lial 16. Okt 2009, 05:32

Ni problema, izo!
Na enem od forumov (pa ne me vprašat kje, ker se ne spomnim) so ugotavljali razliko med Canon 70-200/2.8 in Sigmo 70-200/2.8, kjer je več kakor pol cenejša Sigma dala boljše rezultate v ostrini.
Ker to nekako ni 'šlo skupaj', so našli še en primerek Canon-a, ki pa je bil enak Sigmi !
Verjetno bi bila možnost, da bi s še kakšno Sigmo dobili spet drugačen rezultat
Tako kakor si zapisal - zadeve se očitno tudi pri dragih zadevah lahko 'zaštrikajo' kjer koli v proizvodnem procesu.
Glede kit-a: kolikor sem uspel preskusiti do sedaj, gre res za 'boljši' primerek. Ki je ostrejši tako na Minolti, kakor tudi na Alphi.
Glede težav z ff/bf pa: večinoma je korekcija dokaj enostavna zadeva, le prave roke (in volja) morajo poseči vmes.
LP

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati