0   

Vid @Vintagefan 2. Mar 2009, 13:58

Imam Zenit EM, olimpijskega, in me zanima, kateri fleši bi bli kompatibilne, če ima kdo, koliko so itd..? Zanima me tudi, kako pri navijanju poslikanega filma nazaj narediš tako, da se film ne zatakne ob zobnikih za previjanje naprej, ga malo privzdigneš z roko ali obstaja kakšen trik?
 0   

Miha @cedo 2. Mar 2009, 14:32

Zenit nima vročega čeveljčka (hot shoe) zato kupi tak fleš, ki ima kabel za sinhronizacijo (kje na bolhi, da ne bo dražji od tvojega zenita). Film previješ nazaj tako, da ga sprostiš - mislim, da na zenitu tako, da v levo obrneš kolešček na spodnjem delu gumba za proženje. Aparata ne odpiraj preden je film previt!
 0   

Alien @Alien 2. Mar 2009, 14:48

Kako bi pa ti to res izvedel, da bi film malo privzdignil od zobnikov? Bi med previjanjem še pregledoval, če so slike uspele? biggrin
 0   

Vid @Vintagefan 2. Mar 2009, 14:53

maš prav, glupa;)
 0   

Miha @cedo 2. Mar 2009, 15:01

Še to, za ceno fleša na bolhi kupi raje kak drug SLR - jih je malo morje, in vsak bo boljši od Zenita grin
 0   

Aleš @lial 2. Mar 2009, 16:19

cedo je napisal/a:
Zenit nima vročega čeveljčka (hot shoe) zato kupi tak fleš, ki ima kabel za sinhronizacijo (kje na bolhi, da ne bo dražji od tvojega zenita). Film previješ nazaj tako, da ga sprostiš - mislim, da na zenitu tako, da v levo obrneš kolešček na spodnjem delu gumba za proženje. Aparata ne odpiraj preden je film previt!

Zenit EM (Olympic edition) IMA nastavek (čeveljček) za bliskavico:

In tudi možnost kabelskega priklopa.
Bliskavic, ki delujejo z njim je precej, tako na bolhi, kakor tudi na sejmu starin (stara Ljubljana) in boljšjaku (Avto sejem).
Cene se gibljejo med 10 in 15€, odvisno od modela. najpogosteje se dobijo NoalAustria, nekaj podobnega imam tudi doma in čaka na preskus grin grin :

LP
[/img]
 0   

Vid @Vintagefan 2. Mar 2009, 16:26

jah, zeniti so mi všeč, sicer pa ima tudi sentimentalno vrednost, hehe:P Všeč mi je starodobna robustnost komunizma, hehe.. Aha, hvala, bom pobrskal po bolhi.
 0   

Vid @Vintagefan 2. Mar 2009, 16:55

metz 25b1 bi blo dobr za zravn?
 0   

Miha @cedo 2. Mar 2009, 17:05

Lial, glede na tvojo kilometrino, sem predvideval, da lučuješ med "hot-shoe", ki ga zenit nima, in "cold-shoe", ki ga imajo vsi maloslikovni aparati tam od 40-tih let naprej grin

Torej, "hot-shoe" je čeveljček s kontaktom za sinhronizacijo, zato "hot". Zenit ima pa spredaj (vidno na tvojih priliženih slikah) kontakt, kamor fleš priključiš.

P.S. Fleš na spodnji fotografiji (Kjer je vidno, da ni priključen) ne bo prožil. biggrin
 0   

Aleš @lial 2. Mar 2009, 18:59

Je res in ni...

Moj Zenit IMA hot shoe, torej sanke, kjer je en pol na njih, drugi pa v sredini:

Tako nekako razumem izraz hot-shoe (če se spet motim, me prosim popravi)

Res pa je, da sem se pri modelu EM olympic verjetno motil, vsaj po slikah sodeč, tako da imava na nek način oba prav, le da sem jaz delal zmedo s pametovanjem...

Se opravičujem!

LP
 0   

Aleš @lial 2. Mar 2009, 19:13

Ja, še to:
ker me je zaskrbelo, če imaš glede proženja pri kombinaciji, ki sem jo pokazal (moj komplet, slika spodaj) prav, sem vstavil dve bateriji in poskusil.
Res ni bilo nič!
-
-
-
-
-
cry cry
Vendar ne zaradi aparata, temveč zaradi slabih kontaktov batrij v flešu.
thumbsup
Ko sem poskusil še z drugim takšnim cenenim flešom (Culmann DC32) pa je pričakovani blisk le prišel.

LP
 0   

Aleš @lial 2. Mar 2009, 19:20

Konec dober, vse dobro grin grin grin

Malo heca.

LP
 0   

Miha @cedo 2. Mar 2009, 21:05

No, samo da se razumeva grin

Jam imaš prav, tvoj zenit ima hot-shoe, tisti za katergega pa sprašuje Vintagefan, in za katerega sem jaz s svojim postom odgovarjal, ga pa nima. Zato pa rabi fleš s kabelčkom.

@Vintagefan, metz za katerega sprašuješ, je kompatibilen. Ima pa isti prodajalec na Bolhi, če se ne motim, še enega cenejšega.
 0   

tmt @tmt 2. Mar 2009, 21:30

Flop -flop in zgodba se je srečno končala biggrin
 0   

Vid @Vintagefan 2. Mar 2009, 21:38

tako je, hvala za informacije, me veseli, da imamo v sloveniji soliden portal, na katerem so dejansko ljudje, ki imajo kaj pojma, in lahko svetujejo... težko dobit koga moje generacije 89', ki ima kaj pojma o kakršni koli napravi starejši od 10 let. lp
 0   

Vid @Vintagefan 9. Mar 2009, 18:53

a se da svetlomer preprosto dokupit in zraven uporabljat, če se ti pokvari oz. izrabi.?
 0   

Miha @cedo 9. Mar 2009, 19:00

Vintagefan je napisal/a:
a se da svetlomer preprosto dokupit in zraven uporabljat, če se ti pokvari oz. izrabi.?

Se da, vendar je svetlomer dražji od rabljenih zenitov / praktik biggrin
 0   

Vid @Vintagefan 10. Mar 2009, 19:59

hmm, prebral dosti gradiva o svetlomerih, pa še vedn mi ni jasno, recimo da ga uporabljam zraven katerega koli starega zenita, katerega svetlomeru ne zaupam preveč. Ali svetlomer podržim ob aparatu, zmerim svetlobo v smeri slikanja in naravnam fotkič po izsledkih, ali moram svetlobo izmeriti na objektu, tam kjer fotkam?
 0   

Miha @cedo 10. Mar 2009, 20:09

Vintagefan je napisal/a:
hmm, prebral dosti gradiva o svetlomerih

Ne verjamem grin

Vintagefan je napisal/a:
pa še vedn mi ni jasno, recimo da ga uporabljam zraven katerega koli starega zenita, katerega svetlomeru ne zaupam preveč. Ali svetlomer podržim ob aparatu, zmerim svetlobo v smeri slikanja in naravnam fotkič po izsledkih

Na tak način meriš odbito svetlobo in je enako kot če uporabiš svetlomer v aparatu

Vintagefan je napisal/a:
ali moram svetlobo izmeriti na objektu, tam kjer fotkam?

Tu pa meriš vpadno svetlobo. Vsaka metoda ima svoje prednosti. Zdaj pa kako knjigo v roke in naštudirat.

PS: spregledal ZS

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati