0   

Rok @Rokic 22. Mar 2009, 08:44

Pozdravljeni!
Že nakaj časa se ukvarjam s problemom čiščenja filtrov oz. leč objektivov.
Problem nastane, ko z mikro krpo čistim, se na koncu pojavi "maščoba" na lečah in posledično.... motne slike.
Če grem s papirnatim robčkom, pa je problem "prah", ki nastane pri razpadanju le tega.
Kako je z uporabo določenih čistil? Se jih lahko uporablja? Kako je občutljiv "premaz" na lečah in filtrih? Posebej me zanima kako je s čistilom za LCD zaslone, ki ne vsebujejo alkohola.

Kako vi čistite leče? Kakšen predlog bi bil dobrodošel.

LP
 0   

Žiga @zcetrt 22. Mar 2009, 09:03

Papirnate brisačke delajo raze na lečah. In to res ni fino. Dobijo se čistilne krpice iz "mikro vlaken", sam pa sem naročil enkrat en kit, kjer dobiš tekočino krpico in pihalko (da najprej odpihneš vse, kar se da).
 0   

togrizek @togrizek 22. Mar 2009, 10:12

...
 0   

Žiga Šparemblek @ZiZa 22. Mar 2009, 10:12

une papirčki so d best (varianta rizl) mal dahneš v lečo in s tistm spucaš u nulo. 50 komadov je slabe 4€ če se ne motm.
[url]http://photoziga.blogspot.com/[/url]
Remove the front cover from the lens before photographing!
 0   

Peter Atanackov @Geo 22. Mar 2009, 10:47

Isopropanol ali pa etanol (samo mora bit nad 90%, ker ce ni ti ostane voda gor, ki pusti fleke) in pa vata. Najboljsa varianta, mikrovlakna in podobno je sranje. Ti pridejo trdni prasni delci vmes in delas praske. Robckom se pa ne niti priblizevat.
 0   

Rok @Rokic 23. Mar 2009, 20:04

samo a ni alkohol škodljiv za premaze na lečah/filtrih?
Kolikor vem, ravno zato čistila za LCD zaslone ne vsebujejo alkohola (morda pa se motim)
 0   

iztok @izo 23. Mar 2009, 20:19

po mojih izkušnjah so najboljši tisti papirčki na bazi riža, ki ne poškodujejo premaza in ne puščajo valken, za razlike do krpic. krpice tudi nabirajo razne maščobe ipd in včasih samo razmažeš svinjarijo, medtem ko papirček ponucaš samo enkrat.
seveda pa je prvi pravilo, da je treba lečo prej dobro spihat ipd, da ne s kakšnimi drobci praskaš potem med čiščanjem in če se le da, pucat na moker način.
tudi vsi papirčki niso ravno na enakem nivoju, jst sem zadovoljen recimo s tistim hama kompletom (papirčki, čistilo, puhalka, puhalka je za v smeti, ostalo pa je ok), medtem ko sem enkrat kupil ene druge papirčke, pa nio bili kaj prida, samo razmazali so.
http://www.mixi.tv/katalog/product.php?product_id=1280152120&view=more
aja, čistilo se najprej nanese na papirčke, da se vpije in ne dirket na lečo.
 0   

Luka @lukas123 23. Mar 2009, 20:32

Mam še jest eno vprašanje mimogrede in sicer zadnje cajte sem dost fotkal slapove ponoči in je bil objektiv izpostavljen vodnim kapljam(pršenju) tudi do 2 uri in zdej je problem ker nikakor ne moram očistit teh pikic iz prednje leče. Imam prov tekočino za leče (mislim da vsebuje nekaj alk. no vsaj vonj ima po alkoholu) in sm probal ene 3krat spucat, ampak grejo proč samo pikice čisto na sredini pri robu pa zaenkrat še ne.
Nisem si mislil da je voda tko trdovratna? Ali pač. confused
 0   

Rak @Rak 23. Mar 2009, 20:34

Jaz pa še vedno uporabljam čopič iz gamsovih dlak, če pa je kaj "mastnega", pa malo alkohola v usta in huknem hlape na lečo, potlej pa s čopičem..... biggrin Z raznimi priporočenimi tekočinami sem pa enkrat prav fin premaz na očalih uničil... mad
 0   

iztok @izo 23. Mar 2009, 20:35

@lukas:
to se je verjetno kamen nabral iz kapljic vode. probajz kisom dol spravit, samo ne vem, kako kaj deluje na premaz ipd. po moojem ne bi smel škodit, sej so ti naparjeni premazi več ali manj iz raznih kovin ipd. vseeno pa previdno s tem če imaš možnost, rajš stestiraj prej na kakšne objektivu, ki je za odpis oz ti ni tolk pomemben.
drgač pa za v prihodnje zlato pravilo, ko se gre fotkat k rekam, morju ipd: uv ali navadni prozorni filter gor!
 0   

Luka @lukas123 23. Mar 2009, 20:40

Ja bo treba zgleda res en prozoren filter nabavt pa da ga mam kr skoz gor.
Se mi pa zdi čudn zakaj te namaze ne dajo na notranjo stran prednje leče?
 0   

iztok @izo 23. Mar 2009, 20:48

ne bi imeli efekta, hehe.
ne se sekirat preveč, ti sodobni premazi so zelo trpežni, za bolj neugodne razmere pa itak daš filter gor, če ga ne že prej nucaš.
 0   

Žiga Šparemblek @ZiZa 23. Mar 2009, 21:35

izo je napisal/a:
po mojih izkušnjah so najboljši tisti papirčki na bazi riža, ki ne poškodujejo premaza in ne puščajo valken, za razlike do krpic. krpice tudi nabirajo razne maščobe ipd in včasih samo razmažeš svinjarijo, medtem ko papirček ponucaš samo enkrat.
seveda pa je prvi pravilo, da je treba lečo prej dobro spihat ipd, da ne s kakšnimi drobci praskaš potem med čiščanjem in če se le da, pucat na moker način.
tudi vsi papirčki niso ravno na enakem nivoju, jst sem zadovoljen recimo s tistim hama kompletom (papirčki, čistilo, puhalka, puhalka je za v smeti, ostalo pa je ok), medtem ko sem enkrat kupil ene druge papirčke, pa nio bili kaj prida, samo razmazali so.
http://www.mixi.tv/katalog/product.php?product_id=1280152120&view=more
aja, čistilo se najprej nanese na papirčke, da se vpije in ne dirket na lečo.

to ja! morm nabavt še en pokc tistih papirčkov... una flaška je še skor polna smile
[url]http://photoziga.blogspot.com/[/url]
Remove the front cover from the lens before photographing!
 0   

Peter Atanackov @Geo 23. Mar 2009, 21:41

Jaz sam menim da je najboljs isopropanol (ce ga le lahko kje staknete) in vata, to se uporablja za pucanje optike teleskopov, ki imajo se dosti bolj obcutljivo optiko kot objektivi. Samo moras met malo obcutka, ker ti lahko ostanejo lise gor. Drugače pa Etanol in isopropanol ne skoduje coatingom.
 0   

Iztok Fink @tumpo 24. Mar 2009, 08:08

Jest mam pa eno, mogoče mal butasto vprašanje.
Ko je objektiv nov, je leča premazana z nekim premazom. Čemu služi ta premaz?
Jest sm, ko je bil objektil nov, po nevednosti z krpico obrisal ta premaz dol. Pač nism vedu, prah al neki je blo na leči in sm reku, predn navijem zaščitni filter bom pa tole dobro spucal sleep
Čeprov po slikah pomoje ni bistvene razlike, čemu so ti premazi?
 0   

Luka @lukas123 24. Mar 2009, 08:11

to naj bi bil ene vrste uv premaz, zato pa obstajajo prav čistila za leče
 0   

iztok @izo 24. Mar 2009, 08:26

tumpo je napisal/a:
Jest mam pa eno, mogoče mal butasto vprašanje.
Ko je objektiv nov, je leča premazana z nekim premazom. Čemu služi ta premaz?
Jest sm, ko je bil objektil nov, po nevednosti z krpico obrisal ta premaz dol. Pač nism vedu, prah al neki je blo na leči in sm reku, predn navijem zaščitni filter bom pa tole dobro spucal sleep
Čeprov po slikah pomoje ni bistvene razlike, čemu so ti premazi?

čak malo, o čem to govoriš? premazi (da se razumemo, gre za mikrometrske naparjene nanose na bazi kovin ipd)so na lečah zaradi veliko razlogov, vsem pa je skupni cilj izboljšanje slike (povečevenja kontrasta, zmanjšanje aberacij itd itd).
brez modernih nanosov na lečah bi bile fotke takšne, da bi vas kap (če malo pretiravam), vsaj na dnevni svetlobi. vsak, ki je kdaj fotal z kakšnim zelo starim objektivom brez kakšni posebnih nanosov, ve, o čem govorim..
za kakšno dodatne nanose, ki bi pa služili kot čista mehanska zaščita leče, pa prvič slišim, za to so pogruntali pokrovčke, če lahko vrjamete..
lahko pa, da se je naredila kakšna plast umazanij na leči, če je bil objektiv kje nepremirno skladiščen ali zaščiten ipd.
 0   

Aleš @lial 24. Mar 2009, 08:52

Verjetno je res bil kakšen prah, ali kaj podobnega.
Sicer pa komplicirati pri čiščenju leč nima smisla - moderni premazi se zlepa ne poškodujejo in tu zadošča krpica za očala ali spran kos majice, antistatična krpa za gospodinjstvo, na koncu pa rižev papir.
Razen seveda, če kdo ne drgne svojih objektivov dvakrat na dan grin grin
 0   

togrizek @togrizek 24. Mar 2009, 09:02

...
 0   

Iztok Fink @tumpo 24. Mar 2009, 09:03

Ja, kako naj opišem, kot bi bila tanka plast olja namazana čez prvo, zunanjo lečo (enakomerno, ne kot packe). Takoj ko sm začel brisat z robčkom, se je spackalo in zlahka se je ta plast odstranila. Ni blo treba glih nevemkolk drgnt.
Zihr sm, da je blo fabrško narejeno, objektiv Tokina, kuplen nov pri Mix..

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati