0   

Žiga @Kranjec 25. Mar 2009, 14:55

Nej mi kdo poenostavljeno razloži ta napis "Nikon 18-55mm"

hvala za pomoč
 0   

Žiga @zcetrt 25. Mar 2009, 16:36

Nikon 18-55 lahko pomeni nepopolno oznako objektiva in njegovih lastnosti, iz konteksta pa je možna razlaga tudi "Dslr najverjetneje ni za vas". grin

Objektive se označuje po dveh najpomembnejših karakteristikah: Goriščnici in največji zaslonki. Goriščnica pove kot zajema slike. Pri zoom objektivih se označi najmanjšo (npr 18mm) in največjo (55mm) goriščnico. Pri 18mm je kot zajema velik, pri 55 nekoliko manjši, objekt je bliže (zoom recimo temu). Podatki o zaslonki pa povedo svetlobno jakost objektiva (zaslonka vpliva tudi na globinsko ostrino).
 0   

Žiga @Kranjec 25. Mar 2009, 17:43

Ja če postavljam uprašanja v zvezi s dslr-ji, to pomeni da bi rad o nih nekaj izvedel, zato da bo čez nekaj časa nekdo rekel, da dslr-ji "so za vas". Tko da najraje kar tu prašam k mi znate vse lepo razložiti, npr. kot ta odgovor zgoraj, katerega je enostavno za razumeti.

Ok gremo k bistvu..torej ja sedaj sem jst to dojel nekako tako: manši kot je podatek v prvi vrsti, potem bo objektiv zajel večji kot in ravno nasprotno pri drugem podatku. Torej če kupm objektiv recimo z " x - 200mm" bo to neke vrste zoom objektiv, če pa kupim objektiv z manjšo prvo cifro bo namenjen slikanju porkajne "recimo"...prav razumem?
 0   

Žiga @Kranjec 25. Mar 2009, 17:58

pa še to...sedaj berem v knjigi in spet ne razumem ravno dobro. Prosim za pomoč

Berem o zaslonki in piše: F pomeni razmerje med goriščno razdalijo in premerom odprtine objektiva.

Po domače prosim smile
 0   

Chio @Chio 25. Mar 2009, 20:15

Če kupiš 18-55, boš pri 18 dobil cel monitor. Če daš na 55 boš dobil samo še manšji del monitorja.

Ja lej večja je prva cifra, bolj lahka naprej greš. Rečmo 70-200, za 15 več najprej greš že na začetku, kot na koncu 18-55. Pri 200 boš 3.8x bližje nečemu kakor pri 18-55 na koncu. Pač ja, prva cifra manša večji kot lahko zajamš. Prva cifra večja, bolj oddaljene lahko.

Pač glede zaslonke in goriščno razdaljo. Vzemimo objektiv 18-55.
Rečmo da je celotna oznaka 18-55 3.5-5.6 ( VR ).
Pri 18, boš lahko imel zaslonko odprto 3.5 kar je dobro. Ko boš zoomiral se ti bo avtomatično ko boš pr ene 30, zaslonka šla na 4. In tut ko boša na 55 bo zaslonka bla lahko odprta največ 5.6. Zato pa so objektivi kakor 70-200 2.8 dragi grin
 0   

Žiga @zcetrt 25. Mar 2009, 22:52

Kaj si zdaj povedal, sploh v prvem odstavku, še jaz ne štekam po prvem branju.

Glede goriščnice si razlagaš prav. 18 je fino za noranje prostore in pokrajine, 55 za portrete. Za portrete je fino tudi do 100mm recimo. Naprej je pa že bolj za stvari, ki se jim ne moreš približat dovolj (živali, šport, tudi kakšni arjitekturni detajli recimo).

Najbolje bo, da greš v eno trgovino in prosiš, da ti pokažejo kakšen aparat z objektivom 18-200. Poglej skozi in vrti zoom obroč. Pa glej označbe goriščnic. Tako boš videl, kakšni so koti zajema.

Glede zaslonke: Manjša kot je cifra, boljše je. Zaslonka pove svetlobno jakost objektiva (koliko svetlobe spusti noter po domače). Zapreš jo lahko pri vsakem. Zaslonka je odvisna po nekih osnovnih formulah od premera leče in goriščnice, ampak ta teorija propade, če drugje ne, pri zoom objektivih. Tako da se ne obremenjevat z njo.

Če znaš angleško, poglej v wikipedio ali pa v tvojo knjigo, kakšen vpliv ima na globinsko ostrino. Primere fotografij pri odprti in zaprti zaslonki. Seveda so tudi časi osvetlitev temu primerni.

Za začetek bo 18-55 3.5-5.6 popolnoma dovolj. Za kaj več so potem 18-105 3.5-5.6 ali 17-85mm 4-5.6. Za portrete pa za začetek 50mm 1.8. Tako ali tako pa že potem kmalu ugotoviš, kaj bi imel.
 0   

M_M @M_M 25. Mar 2009, 23:00

Tule so precej po kmečko razložene osnovne stvari povezane s fotografijo. Nič takšnega, kr nebi našel v vsakem fotografskem priročniku...
http://www.foto-koroska.net/BRISI/osn_pojmi.htm
[url]http://matjazmercnik.net[/url]
 0   

Žiga @Kranjec 26. Mar 2009, 15:48

ok najlepša hvala, ves mi je sedaj bolj jasno
 0   

Chio @Chio 26. Mar 2009, 19:19

Glede tistega monitorja biggrin Mislil sem če bi z 18-55 slikal monitor, bi ga pri 18 dobil celega ( če smo ravno v temu položaju ) pri 55 pa ne dobil celega. Seveda, če si na stolu pred računalnikom. Ja to sm pozabu povedat biggrin

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati