0   

Jure Makovec @DizzyReed 30. Mar 2009, 20:13

kako je zdaj s tem fotičem, je za kaj ali ni? smile

je bilo govora, da je okej in da ni, slišal sem veliko v plus in veliko v minus, zanimivo pa, da se je oboje nanašalo na eno samo stvar - število mpix in koliko se to pozna na kvaliteti fotke.

torej, se splača ta fotič nabavit za čas, dokler nam Canon ne postreže z nečim novim v seriji 1 (kar pa tudi naj ne bi bilo več tako daleč)?

sam 90% fotkam v RAW načinu, kar omili probleme s šumom, pa glede na to, da bi polno resolucijo malokrat potreboval, me zanima, kako je s kvaliteto fotke, če fotkam na sRAW1, kateri ima kukr 7,1 mpix. se šum bolj skrije ali je isti šmorn?
 0   

Luka @lukas123 30. Mar 2009, 20:39

Aparat ima toliko mpix kolikor jih ima, tko da če fotkaš v nižji resoluciji nič ne spremeniš ker se pixli ne bodo povečali.
Drgač je pa aparat super, če pa res ne rabiš toliko mpix se ti pa splača pogledat še za 40d
 0   

Jure Makovec @DizzyReed 30. Mar 2009, 20:51

40D imam že zdaj, ampak ... eno leto in ima 180.000 škljocev. sem heavy user, veliko delam športa. sem že gledal za 1D serijo, pa mi vsi kolegi pravijo, potrpi do konca leta, ko pride nov 1D. glede na to, da je bil v zadnjem mesecu 40D 3x na servisu in da bo zaradi nezanesljivega AF-ja še enkrat ... in da stalno nekaj nagaja, raje dodam še 50D, pa magar potem oba prodam, dodam nekaj denarja in voila - 1D. smile

vsaj tak je plan, samo toliko sem slišal glede 15 mpix na malem senzorčku, po drugi strani pa toliko dobrih stvari ...
 0   

Bostjan @Archie 30. Mar 2009, 21:02

lukas123 je napisal/a:
Aparat ima toliko mpix kolikor jih ima, tko da če fotkaš v nižji resoluciji nič ne spremeniš ker se pixli ne bodo povečali.
Drgač je pa aparat super, če pa res ne rabiš toliko mpix se ti pa splača pogledat še za 40d

Piksli se res ne bodo povečali, se bo pa fotka zato zamnjašal. SRAW1 funcinonira le nekoliko drugače (procesorsko združevanje pikslov). SRAW1 ima manj šuma kor RAW, če gledaš 100% crope, ker gre za pomanjšano fotko, ki je zajeta po celem tipalu. Pri vsakem pomanjševanju se šum zmanjša.

Če to počneš na kompu dobiš pri kompresiji RAW na veliksot sRAW1 le malo boljši rezultat glede detajlov in šuma, kot je SRAW1 direkt iz fotiča.

Fajn Canonova pogruntavščina in s prihodom 24 MP tipal (FX) bo to postala nuja.
 0   

j @sikoj 30. Mar 2009, 21:23

Kolikor sem uspel preizkusiti 50ko, ima slednji glede na 40d, tri dobre izboljšave: veliko boljši lcd, možnost višjega iso in pa af micro adjustment, vse ostalo je pravzaprav enako, tudi šum...
 0   

Jure Makovec @DizzyReed 30. Mar 2009, 21:36

tudi šum - se pravi je na ISO 3200 isti šum, kot na 40D? ker bi velikokrat rabil višji šum, pa 40D ponuja samo 1600 in 3200, pri 50D pa obstajata še 2000 in 2500, kolikor vem ... sicer s 40D velikokrat posežem po ISO 3200, ampak raje ne, kot ja - za male printe še gre, 15 x 10 je ravno še okej print ...

šport bi pa dostirat prišel uporaben 3200 ISO.
 0   

martin @pikoli 30. Mar 2009, 21:43

samo ista količina šuma pri 100% cropu na senzorju z več pixli dejansko pomeni manj šuma, saj lahko sliko pomanjšaš in se tako malo zebiš šuma.
 0   

j @sikoj 30. Mar 2009, 22:16

Meni se je šum do ISO 1600 zdel enak, je pa pri 50ki manj opaznega bandinga pri 3200 in tudi barve in kontrast so lepše ohranjene. Kakšne poglobljene primerjave niti nisem delal, ker mi je tudi 3200 pri 40ki dober, tudi na printu 30x20, le pravilne nastavitve redukcije šuma je treba nastaviti in pravilno osvetlitvi, je pa res da pa na monitorju pa 3200 res ne zgleda najbolje. smile

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati