0   

Oracle @Oracle 31. Mar 2009, 09:38

Pozdravljeni,

očitno bo potrebno še povečati zbirko glažovja (kljub 10-20, 28-75, 50, 70-300) biggrin

išče se torej fiksen objektiv, ki je odličen za portrete, zaželjeno pa je tudi, da ima 1:1 macro funkcijo.

na prvi pogled bi ustrezali:

- canon 85mm 1.8
- canon 100mm 2,8
- canon 100mm 2.0
- sigma 105mm 2.8
- tamron 90mm 2.8

85mm nima macra, je pa zato med temi top of, kar se tiče portretov, za macro naj bi bil v tem primeru eden izmed boljših Tamron, pri katerem pa me moti blenda 2.8.

kakšne so vaše izkušnje pri takih situacijah? ali obstajajo še druge alternative?

lp,

Miha
 0   

Simon @SimonG 31. Mar 2009, 09:42

85mm 1.8 in predleča raynox dcr 250 za makro.
 0   

Oracle @Oracle 31. Mar 2009, 09:47

koliko pa je izgube kvalitete pri tej predleči? pred časom sem namreč eno probal, pa je bila tako zanič, da potem nisem probal nobene več...pa bo očitno treba kupit nekaj cool
 0   

Jessie @Jessie 31. Mar 2009, 09:57

Tamron 90, Raynox leča je pa odlična. grin
 0   

Dejan Bogdanov @Dead_Kennedy 31. Mar 2009, 10:21

Nikkor 105vr laugh
Brez hecov: Tamron je po mojih izkušnjah res fajn. Ne vem, zakaj te moti blenda 2.8? Ni dovolj? Tudi kot portretni je ok! Lep bokeh. Leča dcr250 je pa tudi odlična zadeva (si očitno kaj slabšega sprobal)... Meni je edina slabost Tamrona v tem, da nima notranjega ostrenja, kar zna bit moteče (odvisno kaj boš fotkal). Zgleda ceneno, ampak je vreden vsakega €! Še to: oster je že pri 2.8, ni potrebno zapirat blende.
 0   

M_M @M_M 31. Mar 2009, 10:22

Makro in portretna sta dve povsem drugačni zvrsti fotografije. Pri makru težimo k čim večji globinski ostrini, pri portretih pa ravno obratno. Makro objektiv s svojo zgradbo omogoča večji DOF.

sam za makro uporabljam Sigmo 105 v kombinaciji z raynox predlečami. Super kombinacija. Je pa Sigma 105 makro tudi precej uporaben portretni objektiv - jasno, če se zavedaš, da gre za makro objektiv in nisi pretirano obseden z min-dof-šitom. Oster je kot britev, goriščna razdalja ravno prava edino ostrenje pri makro objektivih je precej počasno, saj se v makru večinoma uporablja MF...

Canon 85 f/1.8 je bolj uporaben pri portretih ravno zaradi lepe neostrine - bokeha, zelo dobre ostrine ter precej hitrejšega USM ostrenja.

Sam imam Sigmo 105 f/2.8 macro in Canon 85 f/1.8 in oba sta fenomenalna objektiva. Ampak vsak je namenjen svojemu področju.

Če se postavim v tvojo kožo in nebi imel nobenega izmed teh dveh ter bi imel željo po makru + portretih, potem bi trenutno vzel Canon 100 f/2.8 USM.
Dober makro objektiv ki omogoča povečavo 1:1 - z raynoxi še precej več - in zelo soliden portretni objektiv, ki je s svojim USM ostrenjem zadovoljivo hiter tudi za nekoliko bolj dinamične portrete. Cena za takšno kakovost tudi ni pretirana. Moje mnenje je, da pri tem objektivu trenutno največ pridobiš.
[url]http://matjazmercnik.net[/url]
 0   

Miha @mauss 31. Mar 2009, 10:36

imel zelo podobno dilemo, kupil Canon 100 2.8 makro.
oster kot britev, ravno prav dolg, preizkuseno najhitrejsi in najtisji med makro objektivi, se ne razteguje(kot sigma&tamron), na 2.8 imas za cm globinske - ce se zelis igrat min-dof portretiranje, ce ga zapres, bodo pa itak vsi portretiranci uzaljeni 'ker tolk gub pa nimajo'... thumbsup
...
 0   

Jessie @Jessie 31. Mar 2009, 10:57

@mauss laugh thumbsup
 0   

Oracle @Oracle 31. Mar 2009, 10:57

M_M in ostali, hvala za komentarje!

zavedam se, da sta te dve zvrsti "nasprotujoči" glede optičnih karakteristik, ampak sem v procesu nabave računalniške opreme v vrednosti mojega avta in malo "stiskam" laugh

100 2.8 je tudi meni všeč, čeprav je malo dražja, bi pa ostrina verjetno pripomogla k delu v studiju (slikanje izdelkov).

dilema je torej tamron 90 ali canon 100. po testih sodeč sta optično skoraj identična, ohišje je v prid canonu (za ohišje mi je tudi vseeno, ker se ne bom metal z njim po blatu).

da še malo bolj razdelam, kaj bo slikano s tem:

- produkti- studio
- portreti
- občasno kakšna dirka - panning
- macro - predvsem rože (ljubiteljsko)

macra niti ne bi dajal zraven, če me nebi prevzel po tem ko sem skoraj zastonj dobil sigmo 70-300, ki sem jo mislil imeti samo za en projekt, pa sem jo obdržal ravno zaradi (kvazi) macra thumbsup
 0   

Stane Crnjak @staneC 31. Mar 2009, 11:46

Če se greš projekte, studijsko delo in podobne zadeve za stranke, potem nabavi objektive kot se šika. Makro za makro, portretnega za portrete, ... Veš kako pravijo na Balkanu" Bez alata ni zanata". grin
 0   

iztok @izo 31. Mar 2009, 11:48

tudi sam dam glas 100/2.8. se mi zdi, da en malce pozabljenih v canon seriji, ker mogoče nima rdečega obročka gor, šiša pa marsikateraga "ta belega".
aja, kater fotič je?
drgač pa 85 in 100/2 (verjetno sof fokus varianta) nista macro objektiva.
 0   

Oracle @Oracle 31. Mar 2009, 11:53

Stane, verjami, delam na tem, ampak trenutno naročam 3x Mac PRO in 6x 26" monitorje, tako da bodo objektivi še počakali kakšnega pol leta. izposoja pa se mi tudi ne splača, saj se nekatere stvari vlečejo po več mesecev in je predrago...sicer je pa za 5x5cm slike v katalogu vseeno, za na njihovo spletno stran pa bo tudi to dobro thumbsup ko pa delam za kakšne druge projekte, ki se tiskajo na velike formate pa pride v poštev samo L serija, ki pa mi zaenkrat še ni cenovno dostopna (cel komplet) thumbsup
 0   

iztok @izo 31. Mar 2009, 11:55

še enkrat, L še ne pomeni, da bo ostrina takšna, da dol padeš (čeprav je recimo pri fiksnih ta kr dokaj pogosto pravilo). imajo pa svoje (tudi ostale) prednosti, seveda.
 0   

Oracle @Oracle 31. Mar 2009, 11:58

fotiča bosta Canon 50d in 5d mark2 občasno thumbsup
 0   

iztok @izo 31. Mar 2009, 12:00

potem kot pravim, obvezno probat 100/2.8 grin
 0   

Oracle @Oracle 31. Mar 2009, 12:00

no, L sem izpostavil kot praviloma kvalitetno znamko, ki je poleg tega še zatesnjena in ima kvalitetna ohišja, kar pride prav pri kakšnih prireditvah in podobnem thumbsup ko bo enkrat dovolj denarja bo itak hassy prišel za modne portrete, do takrat pa bomo gurali šajtrgo biggrin
 0   

Milan @milko27 12. Apr 2009, 10:46

A mi lahko kdo pove kakšno povečavo bi dobil z Canon EF 50mm f1.4 USM in predlečo raynox dcr 250 in če to sploh gre skupaj
 0   

Matjaz @mbbirdy 12. Apr 2009, 15:07

EF Canon 100 mm F2.8 macro ali bratec dvojček za EF-S 60 mm F2.8 macro.
Ostrina, brez CA, brez sodčka. Skratka - the objektiv.
 0   

Milan @milko27 12. Apr 2009, 17:34

Kaj pa odgovor na moje vprašanje
 0   

Dejan Bogdanov @Dead_Kennedy 13. Apr 2009, 10:36

milko: gre skupaj. Če se ne motim ima isti premer kot Nikkor 50mm, ker pomeni filter 52mm. Raynox 250 paše na premere od 52 do 67mm (adapter priložen).

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati