0   

Luka Lavrinc @lavrinc 11. Apr 2009, 15:45

Nameravam kupiti IR filter .. In me zanima ce se ga da vrtet tako kot polarizacijskega ali je to fiksna barva.. No ce se da vrtet kako se spreminjajo barve?
 0   

Žiga @zcetrt 12. Apr 2009, 09:08

Ne da se ga vrtet. Oz lahko ga. Ampk je to barvni filter. Nimaš nič od tega.
 0   

Luka Lavrinc @lavrinc 12. Apr 2009, 09:23

aha torej se potem vse te barve kot so npr. modra,rdeca itd dodajajo v photoshopu?
 0   

Žiga @zcetrt 12. Apr 2009, 09:27

Tako je. Važno je, da ti uspe na aparatu nastavit pravo temperaturo beline. Nato pa v PS-u zamenjaš kanale. Nisem čisto prepričan, poglej tutoriale. Pred kakšnim letom sem si sposodil filter in naredil nekaj posnetkov. Mislim, da zamenjaš kanala rdeče in modre.
 0   

Luka Lavrinc @lavrinc 12. Apr 2009, 09:28

pa se mas slucajno kaksno fotko od tega? ce bi lahko pokazal kaj biggrin
 0   

Žiga @zcetrt 12. Apr 2009, 09:43

to dobiš s filtrom

to je po obdelavi

Ampak to sem res vse skupaj napravil 5 fotografij v tivoliju. Ekspozicije so na D80 precej dolge (okrog 30s se mi zdi, ne vem, zakaj ni exif podatkov...)
 0   

Luka Lavrinc @lavrinc 12. Apr 2009, 09:55

ja kak potem obdelam da dobim taksno fotografijo kot je tvoja druga?
 0   

Žiga @zcetrt 12. Apr 2009, 10:04

Znaš angleško? Initernet imaš. Pogooglaj IR photography tutorial ali kaj podobnega in si kaj preberi.

Poigraš se z leveli, nastavitvami beline (če slikaš RAW je to res preprosto), colour replacement in to je to. Vzemi si čas, da prebereš. Jaz sem si ga že kar nekaj zate smile
 0   

Luka Lavrinc @lavrinc 12. Apr 2009, 10:08

Ok hvala! Torej priporocas IR filter ali ne? Kak se ti zdijo fotografije itd...
 0   

Žiga @zcetrt 12. Apr 2009, 10:16

Filter ni poceni. Najboljše IR fotografije so narejene s predelanimi totoaparati (ponavadi Nikon D70 z odstranjenim premazom oz. filtrom na tipalu), saj le takrat lahko delaš IR fotke s takšnimi ekspozicijami, kot običajne. 30 sekundne ekspozicije so primerne le za zelo statične posnetke in pokrajine, pa še tam zgubiš na ostrini, če piha veter.

Meni je všeč, amapk preveč speciično. Z nepredelanim apaatom nujno potrebuješ stativ. Omejen si z izbiro kadrov. Zato se sam za nakup nisem odločil.
 0   

Luka Lavrinc @lavrinc 12. Apr 2009, 10:18

ok hvala se enkrat grin
 0   

Sharpshooter @Sharpshooter 12. Apr 2009, 16:10

zcetrt, in kateri filter si ti to imel? Pa še to me zanima, kako predelaš fotoaparat, da lahko slikaš IR? Ker tole zgleda zelo hudo. yes
 0   

Žiga @zcetrt 12. Apr 2009, 16:26

Firme je bil Hoya.

http://www.astrosurf.com/buil/d70/ircut.htm

Takole modificiraš. Sicer pa Google. Bi pa tista fotka bila dobra tudi če ne bi bila IR smile Seveda pa ne bi bila tako posebna.
 0   

j @sikoj 12. Apr 2009, 18:16

Samo toliko za info: Ta IR fotka iz 1x, ki je linkana, ni bila obdelana samo po preprosti IR obdelavi, torej z zamenjavo rdečega in modrega kanala oz. nekaj vmes, ampak je bila vsaj še oseba obdelana posebej, sigurno pa še kar nekaj ostalega. Hočem reči, da za tak rezultat ponavadi ne zadostuje le osnovna obdelava...

Pred nakupom IR filtra še malo pogugljaj koliko je tvoj aparat sploh primeren za IR, ker je poleg tega, da dajo različni aparati z enakimi IR filtri različne čase osvetlitve, dajo tudi dokaj različne rezultate, poleg tega tudi nekateri objektivi niso primerni za IR zaradi nekakšnega svetlega krogca, ki se pojavi na fotkah...Malo pogugljaj "lenses for IR", "hotspot IR",...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati