0   

Anže @Anze86 20. Apr 2009, 13:02

lp

pred parimi dnevi sem kupil novega nikon d40 z objektivom 18-55 mm af-s nikkor dx f3.5-f5.6 in imam par vprašanj glede fotografiranja. ko hočem doseči globinsko ostrino fotografijo seveda na dslrju premaknem na A in z nastavljim obročkom spreminjam F. čim manjša je F čim manj bo slika ostra po dolžini in obratno- vse razumljivo. v praksi pa imam sledeč problem: ko slikam neko osebo ali psa z dolžine cca 1 metra in nastavim da je F najmanjši (F3.6 pri 18mm) in škljocnem dobimo sliko da je zamegljenost skoraj nevidna, jaz pa hočem doseči da bi bila oseba popolnoma izostrena, ozadje pa kar se da zamegljeno??. ali se da s takim objektivom to sploh da doseči, ker ko slikam na makro npr. eno rožo se da ozadje zelo dobro zamegliti. prilagam tudi dve sliki pri kateri sem na 1. sliki uporabil najmanjši F in pri drugi sliki največji F. druga slika je v redu, vendar pri 1. sliki sem hotel doseči čim manjši dof.ali imate kakšno rešitev zame?

http://www.shrani.si/f/3p/WD/SgLpFL/dsc0017.jpg
http://www.shrani.si/f/3M/v7/5jQ0PoM/dsc0018.jpg

makro(dof se mi zdi v redu):

http://www.shrani.si/f/1z/hm/3Fh82J1B/dsc0022.jpg

hvala za vse nasvete in lp
 0   

Kris @kris 20. Apr 2009, 13:43

Pravilno ugotavljaš. S takim objektivom ni mogoče doseči tako majhne globinske ostrine kot bi si ti želel, razen, če se objektu ki se ga fotografira povsem približaš. To si pa tudi sam že ugotovil pri makrotih. Bo treba nabavit še kak tele objektiv, vsaj ene 200 mm pol bo pa to špilalo. thumbsup Da se pa tudi ozadje naknadno naredit neostro v kakem od programov za obdelavo fotografij. To je še najcenejša varjanta. biggrin
 0   

Sandokan @Sandokan 20. Apr 2009, 13:54

Za portret daj na 55mm in f5.6, pa probaj
Je boljše kot f3.5 in 18mm.

Kupi 50mm f1.8 za portrete, pa bo še boljše.

lp
 0   

Žiga @Kranjec 20. Apr 2009, 13:55

Ja teoretično si vse dobr povedu, je pa še ena stvar kukr je že kris puvedu in sicer oddaljenost...Če si bližje predmetu in je ozadje daleč stran, potem bo to neke vrste makro posnetek in bo ozadje bolj zamegljeno...Če pa boš dlje od njega, potem bo to večji problem, in kokr ti je kris reku, za to rabš teleobjektive ker se zaslonka pri spreminjanju f-ja ohrani vedno enaka...(če maš ti zaslonko na 18mm f/3.6 bo to pr 55mm že f/5.6 kar je definitivno preveč za to kar ti hočes...)

Torej pri prvih 2 slikah, kaj bi lahko naredil bolše...preprosto stopi 1-2m bolj naprej in poslikaj...boš videl razliko...Lp

Tle bi ti prou pršu kšn objektiv k ma recmo 50mm pa ene f/1.8...ga dobiš za ene 150-100 e na bolhi...
 0   

Jessie @Jessie 20. Apr 2009, 15:32

Ja kup si en spodobm Macro objektiv za rožice fotkat, pa še kakšnga 70-200 2.8
Za začetek bodo tudi Sigme dobre. grin
 0   

Jessie @Jessie 20. Apr 2009, 15:33

Ja kup si en spodobm Macro objektiv za rožice fotkat, pa še kakšnga 70-200 2.8
Za začetek bodo tudi Sigme dobre. grin
 0   

Anže @Anze86 20. Apr 2009, 15:58

ok hvala vsem za nasvete, bo zgleda treba kupit še kakšen dodaten objektiv da se bom lahko še več igral s fotografiranjem.

Kranjec ne razumem pa kaj bi pomagal če bi stopu 1-2 metra naprej glede na to da sm fokusiral na tisto ovenelo rožo. pol roža ne bi bila več v dometu smile
 0   

Miha @Fantocci 20. Apr 2009, 16:01

In že boš prišel do težave vstopnih Nikonov (D40, D60, D5000) - zaradi odsotnosti motorčka v bodyju je zelo omejen z objektivi.
Tudi na tisto poceni 50-tko lahko pozabiš, če se ne motim.
 0   

Žiga @Kranjec 20. Apr 2009, 16:16

"Kranjec ne razumem pa kaj bi pomagal če bi stopu 1-2 metra naprej glede na to da sm fokusiral na tisto ovenelo rožo. pol roža ne bi bila več v dometu smile"

Hotu sm povedat da ce si bližje predmetu in je ozadje bolj oddaljeno, tem bolje bo zamegljeno če boš fokusiral na rožo...probaj pa boš vidu, to je sam praksa
 0   

Anže @Anze86 20. Apr 2009, 16:23

ja sm se približal objektu kar se je dal da je fotoaparat lahko še izostril(seveda sem nastavil na dsrlju na funkcijo macro) in tako je nastal izdelek:

http://www.shrani.si/f/1t/Bn/4k03lQN5/slika.jpg

Meni se zdi tale fotka, da mi je še kar uspela smile
 0   

Žiga @Kranjec 20. Apr 2009, 17:25

Ja ni slabo...zdej vidš kaj bližina nardi na globinsko ostrino smile Vaja dela mojstra vrjem smile

K če mau logično pogledaš...če bi sliku eno osebo ke na cirka 10m in dou na 18mm f/3.6 če misliš da bi bila globinska ostrina majhna se motiš bila bi dobra globinska ostrina, kar pomeni da bi bilo ozadje dokaj sprejemljivo... To je usa umetnost pr globinski...Zdej če hočes neki ultra za portrete al pa tut rožice tko kukr si zdej sliku, se pa kup 50mm f/1.8 k je kr dobr za take zadeve, še posebaj pa za portrete...Ta objektiv je zelo poceni in tudi zelo oster je... je pa dobr to da pri 50mm (seveda je to fixna goriščnica - kar pomeni da je ne moreš spreminjati) še vedno ohrani f/1.8...naprimer ta tvoj objektiv pa pr 55mm skoči zaslonka na 5.6 isto kukr vsak kit...No to je pa res usa umetnost, ko to osvojiš je čisto preprosto...Lp
 0   

Anže @Anze86 20. Apr 2009, 18:12

Kranjec hvala za vse informacije in pa vsem ostalim, če me bo še kaj kdaj matralo se bom pa kr javil ponovno smile
 0   

Žiga @Kranjec 20. Apr 2009, 18:52

ni problema, zato smo tle
 0   

Anže @Anze86 6. Maj 2009, 19:21

Zdravo

Znova se oglašam za pomoč. Danes sem šel slikat psa v gozd. svetloba je bila nekoliko bolj mračna. Psa sem postavil v sedeč položaj in je bil pri miru. slikal sem na A (apperture priority) in nastavil na 55mm in F5,6 in škljoc. pritisnem najprej do polovice in potem do konca. in rezultat: celotna slika brez vsake ostrine (meglena). ko slikam v istem položaju psa na AUTO je slika zadovoljiva. hočem uporabljati funkcije kot so A in S priority in ne AUTO saj tako dobiš več umetniške svobode kot na AUTO. prosil bi za pomoč da mi poveste kaj delam narobe

in še eno vprašanje: slikanje psa v teku. nastavim na S in čas na 1/60, nastavim tudi na AF continous. preden začne pes tečti ga fokusiram (držim gumb do polovice) , mu sledim, in ko steče mimo mene škljocnem, in sledim naprej. rezultat: okolica kar v redu zamegljena vendar tudi pes ni ravno oster kot bi moral biti. ali slikam prav ali delam kaj narobe?

hvala za vsakakršnjo pomoč
 0   

Boštjan @stipe 6. Maj 2009, 20:01

Moje skromno amatersko mnenje - sklepam, da imaš v obeh primerih predolg čas. 1/60 je za "zamrznitev" psa v gibanju precej preveč (moraš se pomakniti bolj proti 1/200), zadovoljivega panninga pa s psom verjetno ne boš uspel narediti, ker se ne gibljejo vse njegove točke hkrati v isto smer kot npr. pri avtu, temveč se parcialno premika levo, desno, gor in dol.
Kar se pa tiče fotografiranja v temačnem gozdu s prioriteto zaslonke (to najbrž veš, da v tem primeru fotoaparat sam določi čas) pa je verjetno problem tudi isti... pri zaslonki 5,6 ti je fotoaparat izmeril svetlobo in izračunal predolg čas za fotografiranje iz roke, najverjetneje manj kot 1/20 (predpostavljam, da imaš ISO fiksen). Ker nisi imel čisto mirne roke, je fotografija stresena. Na AUTO pa je fotoaparat enostavno dvignil ISO na 400 ali 800 in tako ustrezno skrajšal čas, da ti je uspelo narediti ostro fotografijo.
 0   

Anže @Anze86 6. Maj 2009, 21:48

verjetno bo tole dvoje kar si povedal kar držalo ja. stipe hvala za pojasnila. bom drugič bolj pazil pri nastavitvah
 0   

Anže @Anze86 25. Maj 2009, 12:02

ko slikam kakšen predmet, osebo karkoli v bližini in je v ozadju nebo(sončno,oblačno) mi nebo popolnoma osvetli in je samo belina- prežganina. zanima me kako se rešim te težave saj hočem da je ozadje čimbolj naravno. verjetno je kaj v merjenju svetlobe in white balance tko da prosim za vsak nasvet kako fotoaparat nastaviti(nikon d40)
 0   

Miha @cedo 25. Maj 2009, 12:24

Anze86 je napisal/a:
ko slikam kakšen predmet, osebo karkoli v bližini in je v ozadju nebo(sončno,oblačno) mi nebo popolnoma osvetli in je samo belina- prežganina. zanima me kako se rešim te težave saj hočem da je ozadje čimbolj naravno. verjetno je kaj v merjenju svetlobe in white balance tko da prosim za vsak nasvet kako fotoaparat nastaviti(nikon d40)

V tvojem primeru je predemt v bližini manj osvetljen, zato je nebo prežgano. Nastavitve v aparatu pri tem ne pomagajo. Rešitev je, da predmet dodatno osvetliš; najlažje kar z vgrajenim flešom. Pri D40 je to enostavno tudi pri soncu, saj ima sinhronizacijo 1/500s.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati