0   

Matej @paradajzar 22. Apr 2009, 19:38

Pozdravljeni!

Danes sem poskusil prvič v življenju poskusil fotografirati mini slap, in ker sem začetnik mi je seveda ratalo narediti nič drugega kot eno samo skropucalo. Torej, kot sem nekje prebral sem v manualnem načinu nastavil čas zaklopa na par sekund in najmanjšo zaslonko. Uporabil sem tudi stativ. Fotografija je ratala precej preosvetljena, zato sem skrajšal čas zaklopa in ni pomagalo. Uporabljam Nikon D80 z objektivom 18-70. Prosim nekoga naj mi razloži, kakšna nastavitev je pravilna v takšni situaciji. Zanima me tudi, kako naj nastavim fotoaparat za fotografiranje npr. avtomobilov na avtocesti ponoči. Imam izposojen stativ pa bi ga rad izkoristil.
 0   

misfits @misfits 22. Apr 2009, 19:47

Ni bilo vredu, ker na manual moraš pravilno glede na svetlobne pogoje nastavit zaslonko in čas. Raje uporabi prioriteto zaslonke (A) in zaslonko zapri skoraj do konca, iso daj na najmanj, aparat pa bo sam nastavil ustrezen čas, da bo fotka pravilno osvetljena.
 0   

Chio @Chio 22. Apr 2009, 20:08

Ja rečmo. Daljši je cajt, bolj mora biti zaprta zaslonka ( večja je cifra ). Torej bi moral pri slapovih ob času 1/15 rečmo meu zaslonko f25 al pa tm. Uporabli tut svetomer grin

Za avte ponoč. Od 4 do ene 15s tut, pa najbl zaprta zaslonka biggrin

- Če je fotka presvetla, bolj zapreš zaslonko ( večaš f cifro ) ali pa daš hitrejši cajt ( npr 1/30 je 1x hitrejš od 1/15)

- Če je fotka pretemna, bolj odpreš zaslonko ( manjšaš f cifro ) ali pa daš počasnejši cajt ( npr namesto 1/1000 daš 1/500)
 0   

martin @mart911 22. Apr 2009, 20:11

Ja lohk si pa tut kakšen filter omisliš, če hočeš met zamazano vodo še vedno potrebuješ dolg čas, filter ti bo pa mal svetlobo zmanšu
 0   

brane4 @brane4 23. Apr 2009, 06:59

lahko pa si izbereš tudi primeren čas dneva, na primer pred mrakom... grin
 0   

Matej @paradajzar 23. Apr 2009, 15:45

hvala za vse odgovore in nasvete. škoda, da danes dežuje in ne morem fotografirati.
 0   

iztok @izo 23. Apr 2009, 15:47

dež zna biti zelo fotogeničen, ne se vstrašit malo vode. grin
 0   

Matej @paradajzar 4. Maj 2009, 16:37

ok po parih poskusih mi je uspelo nekaj spacati skupaj:) ugotovil sem, da v sončnem dnevu nikakor ni možno fotografirati slapov, ker je presvetlo in podaljšan čas zaklopa še bolj osvetljuje fotografijo. tako da bolj je temno, boljše je.
ali kod ve za kakšen lep slap v sloveniji, ki bi bil vreden fotografiranja?
 0   

David @Lebi 4. Maj 2009, 17:41

Tule imaš link: http://www.slapovislovenije.info/slapovi.htm
Avto natankaj, vzemi tripod polne baterije in gasaaaa po sloveniji.
LP upset
 0   

iztok @izo 4. Maj 2009, 19:24

če hočeš "milk effect" po (močni) dnevni svetlobi, bo treba nabavit en močnejši nd filter in bo problem rešen.
 0   

Matej @paradajzar 4. Maj 2009, 19:30

kakšen filter (ime) priporočaš?
 0   

iztok @izo 4. Maj 2009, 19:39

hja, filtrov je veliko na trgu, vendar nekje s kakšnim heliopanom, b+w ali hoyo (pro) kaj dosti najbrž ne moreš falit.
zdej ali je znamka zelo pomembna ali ne pri nd filtru, pa ne vem. za recimo polarizaor sem se že prepričal, da je.
 0   

Oracle @Oracle 5. Maj 2009, 14:09

tako, kot so že rekli thumbsup čim bolj zaprta zaslonka (do tiste meje, ko rata objektiv spet neoster - ponavadi okoli f15-20), temen filter (polarizator zna biti ok pri vodah), ostalo je potem igračkanje thumbsup
 0   

photot @photot 5. Maj 2009, 23:17

Morda ti pomagata tale članka:
http://www.apogeephoto.com/sept2004/jaltengarten9_2004.shtml
http://www.alexwisephotography.net/blog/2007/11/18/shooting-waterfalls/

Še namig glede filtrov:

Polarizacijski filter ti bo zmanjšal prepustnost za svetlobo v razponu med 0.7 do 1.5 "blende" (pri 1.5 blende to pomeni npr. 1/60 sekunde brez filtra in 1/20 sekunde s filtrom). Poleg tega bo pokazal sceno z malce bolj zasičenimi barvami zaradi delne odstranitve odbojev svetlobe.

ND filter (ang. Neutral Density) bo, odvisno od izbrane moči, zmanjšal prepustnost za svetlobo, a ne bo odstranil odbojev svetlobe. Moči so od 1 do 5 "blend", največkrat pa se kupi moč 2 ali 3 blende.

Jaz za slapove in slapiče uporabim ISO 100, zaslonko f11 ali f13 ter polarizacijski filter. V gozdu v oblačnem vremenu to popolnoma zadostuje za nekaj sekund ekspozicije. V redkih primerih bi si želel imeti še dodaten ND2 filter.
 0   

Simon @partyzan10 6. Maj 2009, 08:14

Kater ND je pa najbolje kupit ND2, ND4 ali ND8.?
 0   

Tomislav @tomaz_urh 6. Maj 2009, 09:34

partyzan10 je napisal/a:
Kater ND je pa najbolje kupit ND2, ND4 ali ND8.?

mam 4 in 8.....

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati