0   

Matej @matplat 24. Apr 2009, 12:02

Lep pozdrav!

Kupujem svoj prvi D-SLR zato sem razmišljal o različnih opcijah:
Nov: Canon eos 450d, Nikon d60
ali pa mogoče kaj rabljenega kot je tole:
http://www.bolha.com/oglas382862942/nikon-nikon-d80-kit-objektiv-18-135-3-5-5-6-dx
ali pa tole: http://www.bolha.com/oglas382874794/nikon-nikon-d80-body
Kaj pravite?
Zanima me tudi na kaj je potrebno biti pozoren pri nakupu rabljene opreme in ali je ta smiselen?
Za komentarje se vam že v naprej zahvaljujem.

lp. Matej
 0   

Marko @alessy 24. Apr 2009, 12:31

Lahko kupiš tudi rabljenega D60 ali 450 še za manj dnara, ne vem zakaj mora biti nov.
Dejstvo je da boš za začetek potreboval nekaj v vstopnem razredu, kasneje boš pa tudi videl kam in kako daleč te bo fotografija potegnila. Če te bo vlekla naprej boš tako slejkoprej zamenjal za kaj hitrejšega in močnejšega. Ampak za začetek čist ok. Oba Nikon d60 in tudi Canon eos 450 pa ti bosta dala veliko za začetek in ne boš z nobenim zgrešil. Tudi z D80 ne.
Izberi ponudbo, ki ti bo dala največ opreme za denar, and go for it.
 0   

Žiga @zcetrt 24. Apr 2009, 14:21

Jaz bi ti predlagal D80 rabljen. Tako boš, če te bo potegnilo v fotografijo, denar lahko sprva namenjal objektivom in ne menjavi bodya, saj ti bo D80 še dolgo zadoščal.

Če pa novega, pa skoraj ziher raje Canon 450D. Več točk ostrenja (čeprav boš morda nazadnje slikal le z eno), večji nabor objektivov (D60 nima motorčka za ostrenje s starejšimi objektivi), live view in še kaj bi se našlo. Ampak, po mojem, D80 premaga 450D. Oz. zelo zavisi od uporabnika, kaj mu več pomeni. Glavne prednosti D80 so ergonomija, dodatni LCD, večje in svetlejše iskalo, dva komandna koleščka. Prednosti 450D pa nekoliko manj šuma, live view, čiščenje tipala in nekaj več pik.
 0   

David @Lebi 24. Apr 2009, 14:40

D80 za 350€ je super cena. Še 6 mesecev v garanciji. Na dolgi rok če boš "noter padu" da D80 daje več možnosti kot D60.
Odloči se, jaz bi vzel Nikon D80 in objektiv z VR za začetek.
LP David
 0   

j @sikoj 25. Apr 2009, 07:11

Jaz bi tudi brez pomislekov vzel raje rabljenega d80 kot pa d60, sicer je pa za vstopni model za moje pojme pentax k200d najboljši za svoj denar. 450d ima od teh štirih po videnem najboljšo sliko, ampak je pa ohišje podn v primerjavi z k200d in d80.

Če je d80 dobro ohranjen, te nima kaj skrbeti. Malo večji vložek v opremo malo višjega razreda v začetku se bolj splača kot pa da bo v roku pol leta d60 romal na bolho, ker si ga prerastel.
 0   

Miha @cedo 25. Apr 2009, 08:07

matplat je napisal/a:
Zanima me tudi na kaj je potrebno biti pozoren pri nakupu rabljene opreme

Preveri število posnetkov; zaklopi amaterski DSLR-ji jih zdržijo kakih 50.000.
 0   

Aleš @lial 25. Apr 2009, 08:19

@cedo: in kako to narediš?
 0   

Miha @cedo 25. Apr 2009, 08:24

lial je napisal/a:
@cedo: in kako to narediš?

S kakšnim zastonjskim programčkom z neta. Jih je kar nekaj, svojega sem pozabil in ga žal zbrisal, ko ga najdem, dam link. Sem ga pa naložil po priporočilu enega od članov tega foruma...(tudi pozabil confused ).
 0   

Aleš @lial 25. Apr 2009, 08:28

Če res kaj takega obstaja, se seveda priporočam za link.
V neki drugi debati smo namreč ugotavljali, da nekateri aparati v exif-u nimajo vpisanega tega podatka in ga je možno prebrati le z serviserskim programom, ki ta podatek dobi direktno iz čipa...
LP
 0   

Žiga @Kranjec 25. Apr 2009, 09:24

Lej glede rablene opreme je tako, treba je pogledati kaj kupuješ, je pa v veliko primerih oprema v prfektnem stanju...Jst sm kupu rablenega canon eos 350d pa je biu k nu...Tko da udvisn kaj dobiš, kukr sm reku puglej kaj kupuješ in če je uredu roba se kar odloči za nakup...Kar pogumno
 0   

Miha @cedo 25. Apr 2009, 09:26

Evo: http://www.photome.de/
Shutter count je pod Manufacturer notes. Deluje pri Nikonu D40, pri Canonu (PowerShot) pa ne.
Podoben programček je Opanda, a ima žal iste omejitve. Kot kaže, Canon teh podatkov ne zapisuje v Exif.
Bere se tudi, da se pri posodabljanju (firmware) števec resetira...
 0   

Aleš @lial 25. Apr 2009, 09:51

Aha, torej si mislil na exif.

Tam pa je res bolj malokrat zapisana ta vrednost, kar je škoda.
 0   

Matej @matplat 25. Apr 2009, 09:56

Hvala vam za izčrpne odgovore! thumbsup
Bom najprej preveril rabljeno opremo.
Programček photome je res zanimiv, me je pa presenetilo, da nekateri fotoaparati zapisujejo koordinate posnete slike, kar je že kar malo grozljivo( Veliki brat cool pa to)
lp. Matej
 0   

iztok @izo 25. Apr 2009, 10:18

pri canonu dslr-jih je tako, da lahko samo pri pro seriji (1 modeli, 5d/II ne spada med pro ohišja in nikoli ne bo, vsaj glede na pro club ipd) uporabnik pogleda število ponetkov, pri drugih ne, tiste vrednosti iz razneih pand ipd niso prave, kolkr jst vem, ker se vmes lahko dodgaja marsikaj, tudi razni reseti ipd.
število posnetkov pri drugih modelih lahko dobijo samo prek namenskega softwerja za servis, se mi zdi.
zdej kako je pri nikonu ne vem, vendar se mi zdi, da ni kaj dosti drugače, tudi ne vrjamem, da je tisto cifra ki jo dobiš s temi programčki ven prava. seveda pa ne morem trdit, čeprav za canon sem skoraj 100%.
gps infomacija je zelo fajn zadeva in to bi morali vsi fotiči imet, sploh ti orenk dragi. sicer pa verjetno lahko nastaviš ali ti vpisuje gps lokacijo ali ne.
glede tega sem še dolžan en testič že nekaj cajta, bom spisal ko bo cajt.
 0   

Miha @cedo 25. Apr 2009, 10:27

izo je napisal/a:
... tudi ne vrjamem, da je tisto cifra ki jo dobiš s temi programčki ven prava...

Bo verjetno držalo. Če me spomin ne vara, je bilo število posnetkov na mojem Nikonu pred cca pol leta višje, kot je danes bigeek
 0   

iztok @izo 25. Apr 2009, 10:48

jat, tisto cifro dobi ven po kvazi neki kodi posnetka ipd oz. serijske fotiča ipd, ven se je izkazalo, da ni pravilno, kolkr sem enkrat spremljal eno debato o tem.
za ziher je treba nest na servis pa potem oni pogledajo, vendar ne vem, če to sploh počnejo, razen ko gre res za servis fotiča. se mi zdi, da če recimo zemenjajo zaklop, potem tudi števeč resetirajo na nulo ipd.
v glavnem, gre za nameske zadeve, ki so samo za srvis, pri katerih moraš imeti tudi potreben hardver ipd, tako da kaj dosti uporbniku ne nuca. sem recimo imel priliko sprobat tak eoftwer za 300d, pa sem samo fotič ne sicer pokvaril ampak mu spremenil nek nastavitvve za fokus, da ni kaj dosti uporaben z af, hehe. bi treba imet namenske zadeve oz bi moral odnest na servis da povrnejo tovarniške nastavitve nazaj.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati