0   

Aljaž @ktjt 4. Maj 2009, 20:51

Zanima me zakaj na tutorialih na drlstips.com vedno na koncu priporoči da premakneš po slikanju nastavitve na P mode?
 0   

Žiga Šparemblek @ZiZa 4. Maj 2009, 21:17

P stands for professional smile

jst mam skoz na manual none
[url]http://photoziga.blogspot.com/[/url]
Remove the front cover from the lens before photographing!
 0   

Aleš Čadež @AlsCdz 4. Maj 2009, 21:21

ZiZa je napisal/a:
P stands for professional smile

jst mam skoz na manual none

jst pa skos na A -> amater
 0   

Peter Atanackov @Geo 4. Maj 2009, 21:22

P je za pussyje!
 0   

Aleš Čadež @AlsCdz 4. Maj 2009, 21:28

pa se posvetimo odgovoru. Vsi napredni amaterski in seveda višje imajo 4 glavne možnosti nastavitve slikanja.

P -> (niti nevem zakaj je črka P, ampak tle sta zaslonka in čas avtomatska)
A -> Aperture priority / fotograf štima kolk ma odprto blendo
S -> Shutter priority / fotograf štima kolk časa ma odprto blendo
M -> Manual fotograf štima in čas in odprtost blende

Večinoma se slika v A ali S mode-u. No tud M v določenih pogojih (studio, al pa če ne vrjameš svetlomeru, etc...)

Tko na kratko, na daljše pa kako knjigo al pa google v roke
 0   

Bostjan Bernik @bozotic 4. Maj 2009, 22:05

Ja, jaz sem tudi na A(mater) modu vec ali manj ves cas. Zelo malokrat se naredi, da mi nacin zaklopa (S) kaj pripomore, najveckrat, ko nisem zadovoljen z A pa slikam v Manual nacinu. Tako na kaksnih prireditvah in koncertih, ko imas reflektorje nasproti, pa potem nikoli ne ves, kaj bo meril svetlomer in si rajsi prej izmerim svetlobo, pa nastimam ene take nastavitve, da so priblizno dovolj dobre za rabo, potem pa vmes samo malcek popravljam po potrebi.

Aja se to, za Canonase; ti imajo pa Av pa Tv; kot Av (aperture value=A) in Tv (time value=S).
S Pjem sicer slika precej mojih kolegov, ampak meni ni bilo nikoli jasno, kaj pridobis, ce nimas vsaj enega od obeh povsem pod kontrolo (zaslonko ali zaklop). Ne vem, se mi zdi, da lahko zrzim tudi samo z nacini A,S,M.
 0   

Alien @Alien 4. Maj 2009, 22:44

ACsef je napisal/a:

P -> (niti nevem zakaj je črka P, ampak tle sta zaslonka in čas avtomatska)
A -> Aperture priority / fotograf štima kolk ma odprto blendo
S -> Shutter priority / fotograf štima kolk časa ma odprto blendo
M -> Manual fotograf štima in čas in odprtost blende

V P modu se pa ne da nastavljati blendo al kolk časa ma odprto blendo? upset
 0   

Aleš @lial 5. Maj 2009, 06:04

P pomeni 'Program' .
Pri aparatih, ki imajo še 'Avto', je P opcija tista, ki si 'zapomni', kako smo imeli izbrane nastavitve (razen zaslonke in časa), pri tem, ko 'auto' vedno vse resetira.

Priporočilo za vračanje na to opcijo je verjetno zaradi zanesljivosti hitrega posnetka, ko fotograf aparat le prižge in takoj škljocne, kar bi se pri kakšni od drugih opcij morda slabo končalo za posnetek.
Samo ugibam, ker takšnih navodil do sedaj še nisem zasledil.
 0   

urosm @urosm 5. Maj 2009, 09:35

Fotkam večinoma na M, ko pa neham, pa resetiram vse skupaj, popravim tisti dve nastavitvi, ki mi po defaultu ne pašeta, pa šaltam na P, tako da če je treba na hitro, al pa malo "bolj kr neki" neki pofotkat, ni možnosti da bi fejst mim useku - bolš slaba fotka kot nič fotke laugh

V P-ju lahko nastavljaš tako zaslonko kot čas, s tem da eno ti nastavljaš, drugo pa aparat sam prilagodi. Lahko pa še vklopiš auto ISO, pa si zmagu.
 0   

Stane Crnjak @staneC 5. Maj 2009, 09:49

P pomeni "počitnice" laugh
Vsaj meni je M uporaben, ko veš kakšno zaslonko in/ali čas želiš; npr pri uporabi bliskavice. Če uporabljaš M način in nimaš zunanjega svetlomera, uporabljaš tistega v aparatu (črtice v iskalu). Istega uporablja aparat v vseh ostalih načinih bigeek Dobiš enako osvetljeno fotko, ki pa ima lahko drugačno globisnko ostrino. Pri nastavitvi P lahko spreminjaš tako zaslonko, kot čas. Istočasno seveda. Prva tako lahko uporabljaš kompenzacijo osvetlitve. Sam največkrat uporabljam A. Navada pač. P na počitnicah in pri fotkanju kar tako, M pa ko imam fleš na stojalu...
 0   

Oracle @Oracle 5. Maj 2009, 13:55

Tudi jaz več od A in S ne rabim, občasno M, če so kakšni čudni pogoji thumbsup

Je pa zanimivo videti kaj ljudje dejansko uporabljajo, še bolj zanimivo je to, da ima veliko "profi" fotografov na eventih kar na zelenem kvadratku naštimano, da je bolj idiot proof dead
 0   

Simon @S1m0n 5. Maj 2009, 19:06

Mah, jaz mam tudi večinoma na Zelenem, vklopim pa šklocnem pa je smile. Drugače pa P, Sv in Tv pa mogoče kdaj Bult in redkeje M način. Mi je pa prav vseeno kaj drugi mislijo ko vidijo da imam na Auto (zeleno).
 0   

Bostjan Bernik @bozotic 6. Maj 2009, 06:04

Lej, saj kaj bi kompliciral. Ce dobis ven fotke, ki so ti vsec pa sprejemljive, je tud zelen kvadratek fantasticen. Saj se ga ni spomnil kaksen foto laik, ampak verjetno kopica izkusenih tehnikov in fotografov. yes
Je pa res, da sem jaz veliko bolj zaupal oz. prepustil izbiro zelenemu kvadratku na svojih kompaktih, ko pa sem enkrat presel v DSLR razred, pa videl, kaj dela DoF, se mi pa zdi, da je tista avtomatika postala prerevna zame.
 0   

Aleš Čadež @AlsCdz 6. Maj 2009, 08:22

bozotic je napisal/a:
Lej, saj kaj bi kompliciral. Ce dobis ven fotke, ki so ti vsec pa sprejemljive, je tud zelen kvadratek fantasticen. Saj se ga ni spomnil kaksen foto laik, ampak verjetno kopica izkusenih tehnikov in fotografov. yes
Je pa res, da sem jaz veliko bolj zaupal oz. prepustil izbiro zelenemu kvadratku na svojih kompaktih, ko pa sem enkrat presel v DSLR razred, pa videl, kaj dela DoF, se mi pa zdi, da je tista avtomatika postala prerevna zame.

Seveda. Če fotkaš rojstne dneve otrok in turistične fotke na počitnicah, ter na fotografijo gledaš kot na nekaj kar boš dal v album in se spominjal čez leta in leta, potem fotkaš na "zelenem kvadratku". Če pa fotkaš zato, ker bi rad ustvaril mal drugačne fotke, se morš pa mal naučit in razumet kaj zaslonka je, kaj pomeni če je dlje odprta, kaj pomeni koliko je odprta itd. In zato morš začet fotkat v drugih načinih. Tista "kopica izkusenih tehnikov in fotografov" je razvila zelen kvadratek za turistične fotografe:) Tako kot kopica izkusenih strojnikov, inženirjev, dizajnerjev, informatikov, mehanikov...pri Mercedesu naredi avto za eno nemško babico da se pelje do trgovine...biggrin
 0   

Aleš @lial 6. Maj 2009, 08:33

Heheh, dokazano dejstvo, da se v forumih, ko zmanjka argumentov vse usmeri v avtomobilizem... grin grin

In ker sem 'dedek', so mi všeč tudi stvari, ki mi omogočajo priti na cilj, brez prevelikih komplikacij.

Prav zato vedno bolj cenim svoj aparat, ki mi poleg vseh ročnih nastavitev ponuja še 'trotl' način in (sedaj boste ogorčeni) tako imenovane 'scenske' načine. Sicer sem jih resnici na ljubo uporabil le nekajkrat, vendar sem jih. Z rezultati, ki niso nek fotografski u iber dosežek, v albumu pa so več kakor dobri za vse, ki tak album gledajo.

Ko pa me prime kakšno veselje po - recimo - popolnoma manualnem načinu fotkanja, potem bom to lahko tudi počel. In tega je največ.

Če se vrnem na avtomobile - prostoren, udoben, malo športen, nezahteven in ne preveč požrešen avto, kdo ga ne bi imel?

grin
 0   

Miha @cedo 6. Maj 2009, 08:42

ACsef je napisal/a:
Seveda. Če fotkaš rojstne dneve otrok in turistične fotke na počitnicah, ter na fotografijo gledaš kot na nekaj kar boš dal v album in se spominjal čez leta in leta, potem fotkaš na "zelenem kvadratku".

In kaj je s tovrstno fotografijo narobe? Ima kaj manjšo izrazno moč? Če ne, sigurno ni kriv P.
ACsef je napisal/a:
Če pa fotkaš zato, ker bi rad ustvaril mal drugačne fotke, se morš pa mal naučit in razumet kaj zaslonka je, kaj pomeni če je dlje odprta,...
Ja, se bo res treba še kaj naučit...
ACsef je napisal/a:
Tista "kopica izkusenih tehnikov in fotografov" je razvila zelen kvadratek za turistične fotografe:) Tako kot kopica izkusenih strojnikov, inženirjev, dizajnerjev, informatikov, mehanikov...pri Mercedesu naredi avto za eno nemško babico da se pelje do trgovine...biggrin
Če ne bi bilo teh (nemških) babic, bi bil mercedes že pod vodo. grin
 0   

Žiga Šparemblek @ZiZa 6. Maj 2009, 08:43

nepožrešen z manualnim šaltanjem smile
[url]http://photoziga.blogspot.com/[/url]
Remove the front cover from the lens before photographing!
 0   

Oracle @Oracle 6. Maj 2009, 09:05

Lial, se strinjam s tabo. Niti nisem ciljal na to, da je zeleni kvadratek slab, gre se zato, da me je že parkrat prijelo na bruhanje ko sem od raznih "pro" fotografov, ki fotografirajo za ugledne slovenske revije in v rokah držijo 5d mk2 (ter podobne), slišal glupa vprašanja ala "kako narediti ozadje bolj zamegljeno" ali pa zakaj hudiča fleš prežge obraze,....

V dobi avtomatizacije vse bolj pozabljamo osnove in smo površni pri učenju tehnik. Redko kdo ve, zakaj je sploh ozadje bolj zamegljeno, če je zaslonka bolj odprta ali kaj določa mehkobo bokeha ali koliko rabiš imeti dolg čas pri 300mm v sončnem vremenu, da slika ne bo zamazana,....

in zato mi najeda, ko folk ne ve osnov, služil bi pa 3k€ na mesec. in takih je vedno več upset

če pa še malo na avtomobile presekam: tudi sam bi že nekajkrat lahko zletel iz ceste, pa me je elktronika ulovila biggrin
 0   

Aleš @lial 6. Maj 2009, 09:18

Ne, oracle, saj nisem reagiral na tvoj zapis (s katerim se glede tistega 'profi' popolnoma strinjam), bolj me je razveselila pripomba ACsef-a o avtomobilih grin grin

Sicer pa sem od 'profi' tako daleč, kakor Madona od junfra grin grin
da vklopim še drugo možnost forumov (avti in babe)

P.S.: mislim, da smo sedaj pa res čisto neresni, vsaj jaz.

Lep dan vsem!
 0   

Kris @kris 6. Maj 2009, 09:47

Nekako se mi zdi, da kljub lepi debati nihče (razen delno Liala-a) ni pravzaprav odgovoril Ktyt na njegovo (njeno) vprašanje: Zakaj je na koncu fotografiranja priporočljivo premakniti nastavitve na P mode?

Priporočljivo je zato, ker nikoli ne veš kdaj in v kakšnih svetlobnih razmerah boš naslednjič uporabil fotoaparat. Velikokrat se zgodi, da imaš aparat od prejšnjega slikanja nastavljen na neke nastavitve, potem pa pride situacija ko moraš hitro potegnit ven aparat in slikat neko zadevo, in ker v "paniki", da boš ujel dober posnetek, pozabiš pogledati kako je aparat nastavljen izpadejo fotke ali pretemne ali prežgane.
Na programu P se to skoraj ne more zgoditi, saj elektronika avtomatsko poskrbi za vsaj približno dober posnetek.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati