0   

Aleš @lial 5. Maj 2009, 07:11

Mogoče tema ne paše čisto sem, vendar upam, da bo kakšen poznavalec vseeno lahko pomagal.
Torej: v Corel Draw-u poskušam nastaviti delovno površino na realno velikost, pa mi ne uspe.
Po pregledu vseh možnosti v helpu sem že malo obupal, lahko pa da je kakšna nastavitev, za katero ne vem.
Da bom še bolj natančen: rad bi, da bi bilo 1000px res toliko in ne neka default velikost (ki jo sicer pri exportu Corel pravilno shrani), delovna površina nastavljenega lista pa je manjša.

Hvala za vsak namig!

LP
 0   

Aleš @lial 7. Maj 2009, 06:24

Kaj res nihče ne ve? cry

Mogoče vsaj namig, kje so tisti ki bi lahko vedeli, torej forum, blog, karkoli...
 0   

Kris @kris 7. Maj 2009, 06:52

Ustvariš nov dokument, za enote izbereš pixle (desno obkroženo), tam kjer je levo obkroženo pa nastaviš točno velikost delovne površine v pixlih.

0   

Aleš @lial 7. Maj 2009, 07:10

Hvala, kris, vendar to ni problem, problem je, ker na ekranu ne dobim površine v željeni velikosti (1:1), temveč mi jo ne glede na nastavitve vedno prikaže enako veliko. Oziroma drugače - recimo 1000x1000px mi kaže v enaki velikosti, kakor na primer 2000x2000 px.

Je kakšna rešitev?
Mogoče imam kje v programu narobe nastavljeno, kakšna kljukica ali kaj podobnega?
 0   

Kris @kris 7. Maj 2009, 07:46

Ne vem če te ravno razumem, ampak slutim, da imaš problem s tem,
da je Corel vektorski program in zanj pravzaprav velikost delovne površine
ni pomembna. Velikost 1 cm x 1 cm bo prikazoval enako kot velikost 1 m x 1 m.
Tisto "pravo", vidno velikost boš dobil šele, ko boš naredil export v bitno sliko, naprimer jpg, tif, bmp ...
Važno je, da ti veš da delaš v pravem merilu in razmerju. Jaz običajno delam v mm, z istimi vrednostmi kot bi bili pixli. Zadevo potem exportiram v jpg in jo v photopaintu ali photoshopu pomanjšam na željeno velikost v pixlih.
 0   

Aleš @lial 7. Maj 2009, 08:45

Ja, si me prav razumel in kot kaže res ni rešitve.
To za delovno površino vektorskih programov sem sicer vedel, upal pa sem, da obstaja kakšen trik, nastavitev velikosti lista ali kaj podobnega, kar bi mi delo precej olajšalo (problem imam pri sebi, v realni predstavi izgleda na netu)

Še enkrat hvala za trud!

LP
 0   

Jernej @Horse 7. Maj 2009, 09:07

Hmmm... Osebno si pomagam na dva načina:

- pri prvem si vmesne korake exporeteram v JPG, kjer določim velikost v pixlih. Označiš tisto, kat bi rad imel kot objekt, klikneš na export (File / Export). V oknu kjer izbiraš ime in lokacijo novega fileja, bodi pozoren na to, da imaš spodaj odkljukano "selected only". Ko zadevo "shraniš", se ti odpre še eno okno, kjer si izbereš resolucijo oz. dimenzijo, v kateri bi rad to imel. Narejen file (npr. jpg/gif) potem pregledam, če mi ustreza.

- drugi postopek pa je mogoče malce bolj "štorast". Zadevo na podoven način exporteram v EPS (v pojavnem oknu, ki se pojavi po izbiri lokacije) bodi pozoren na to, da nastaviš CMYK ali RGB odvisno od tega, kakšne "ratrske!" slike imaš v grafiki (če so samo vektorji, to ni pomembno), v drugem zavihku pa izberi "object" in ne page. EPS nato odpri s Photoshopom, kjer si dimezijo lahko izbereš in s tem ne vplivaš na kvaliteto.

Upam da je pomagalo.
 0   

Aleš @lial 7. Maj 2009, 09:32

Pravzaprav, Horse, tako nekako tudi delam vendar mi to nekako ne 'sede'

Občutek imam, da bi Corel lahko prilagodil velikost delovne površine velikosti ekrana, čeprav ne vem kako.

Hvala za pomoč!
 0   

Jernej @Horse 7. Maj 2009, 09:45

Mogoče bi ti pa lahko lažje pomagai, če bi nam zaupal, kaj točno ustvarjaš - banner, ozadje za page, dopisni list, jumbo plakat... biggrin
 0   

Aleš @lial 7. Maj 2009, 09:54

Kompleten izgled strani velikosti 1000x700
 0   

Kris @kris 7. Maj 2009, 10:47

Pomagaj si z guidelines-i, ki si jih nastaviš ob robovih strani, pa potem
povsod tam, kjer se ti na strani kaj deli (menuji itd.) ...
Nastavit se jih da v nulo točno in potem ima človek tudi lažjo predstavo
kako bo stvar zgledala ko bo končana.

Sem brodil po nastavitvah, pa nisem našel kje bi se dalo nastavit, da bi
prikazoval točno ekransko velikost. Mogoče si pomagaš tako, da v
view managerju nastaviš svoj procentualni pogled na stran. Pri meni recimo,
ene 130% pogled približno kaže ekransko velikost, ni pa še to čist točno.
 0   

iztok @izo 7. Maj 2009, 10:59

nastavi pod page size 1000x700 pix, pojdi v options/page/size in nastavi resolucijo na 72pix na inčo (čeprav moderni monitorji nucajo 96 se mki zdi, ampak rajš probaj s 72). mislim da bi to moralo biti to, je pa možno da treba še kje kaj nastavit, tudi pri importu ali potem exportu pazi, da bo takšne resolucija ipd.
 0   

Aleš @lial 7. Maj 2009, 11:04

Hej, kris, res najlepša hvala!
To z view managerjem je rešitev !
Res da ni v nulo, vendar dovolj za to kar rabim!

Če bom kadarkoli, kakorkoli lahko jaz v pomoč tebi, bom vesel.

LP
 0   

iztok @izo 7. Maj 2009, 11:06

lial, probaj še mojo varianto. če se ne motim, bi morala biti 100% točna.
 0   

Aleš @lial 7. Maj 2009, 11:11

izo, hvala tudi tebi, vendar mi vztrajno ohranja velikost na nekem defaultu.
Edino z view managerjem sem spravil zadeve na uporabno razmerje.

Hvala!

LP
 0   

iztok @izo 7. Maj 2009, 11:18

ravno to čisto majhna odstopanja lahko naredijo največ škode, sploh pri web postavitvah.
moralo bi ti delat, vsej meni da, tudi pri uvozu imajo fotke pravo razmerje v pixlih glede na dokument.

snap dej še na 1pix za ziher in to je to.
 0   

Aleš @lial 7. Maj 2009, 11:32

Kakor vidim na hitro, bo tudi to šlo, izo!

Vendar zdajle drvim v službo, malo 'sekirat mulce', bom zvečer poskusil še več.

P.S.: ker sem precej boljše volje, kakor zjutraj, bo tudi 'mulcem' bolj fino grin grin
 0   

iztok @izo 7. Maj 2009, 11:44

da se popravim od prej:
za točno to kar ti sprašuješ bo najbrž prava rešitev od obeh, od mene kot pravilno nastavitev dokumenta, od krisa (oz nekaj v tej smeri, se mi zdi, da bi so moglo to dat točno naštimat, da je 1pxx res 1pix na ekranu) pa nastavitev povečave dokumenta.
čeprav se mi zdi, da bi moral imet pravo razmerje, če imaš v delovnem okolju povečavo 100%, pri previewu skoz cel zaslon (f9) imaš pa pravo razmerje pixlov.
 0   

Kris @kris 7. Maj 2009, 12:46

Lial - Ni blema. Hvala v naprej. thumbsup
Izo - pri 100% sigurno ni pravo razmerje, to sem najprej sprobal.
Probal sem zdejle tudi (f9) ampak žal tudi tu odstopa za enih 20 pixlov od dejanske velikosti.
 0   

iztok @izo 7. Maj 2009, 12:55

kris, problem je ker corel avtomatsko nastavit delovno površino, glede na to, kolk ima tolsov gor naloženih ipd. vseeno pa se mi zdi, da se najbrž da kje nastavit tako, da bo 1pix, tudi evlik 1 pix na delovni površini, samo je res point v tem, ker corel v osnovi ni bil namenjen za takšne hece.
a si zmeril točne pixle? ker mogoče je ravno tist nek doaten rob v nastavitvah (ne vem zdej na pamet kaj že, ne bleed) teh 20pixlov. možno je tudi, da treba nastavit 96 dpi (ponavadi imajo moderni monitorji takšno "nativno" resolucijo), samo treba se malce igrat s tem.
corel je kar se tega tiče precej tečen, in mi je že marsikaj "pokvaril", ker je bilo treba hitro oddat in se mudi, pa pozabi kaj obkljukat oz. bolj odkljukat, ker ima polno teh skritih nastavitev. enkrat mi je čist zasral barve v pdf-ju, pa sem potem odkril, da je banalna zadeva, samo moraš se v tist gozdiček kljukic odpravit. seveda sem to pogruntal kasneje, ko je že bilo vse mimo in nezadovoljstva.
zato se že lep cajt spravim navajat na ilustrator, samo kaj, ko sem se navadil na corel in ponavadi v njem hitrej nardim, ker mi je bolj znan.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati