0   

Matej Mesar @MrXYZ 12. Maj 2009, 18:34

Pozdravljeni!

Nov član, začetniško vprašanje laugh No kot naslov pove, sem pred nakupom svojega prvega DSLR-ja. Nisem nek fanboy in sem imel tako izkušnje z nikon d40, kot canon 400d. Sedaj sem se odločil, da nabavim svoj prvi komplet. Katere variante mi svetujete. Nekaj sem gledal Nikon d60 in canon 450d. Oba se da dobit za ceno okoli 500 eur oz. pod in če si omisliš kakšen objektiv pridem nekje na 800eur. Ali je bolje nabavit Nikon d5000 in kasneje kakšen objektiv? canon 500d, je že malo predrag. Kaj mi svetujete stari mački (nekako mi je le nikonov UI boljši, vendar vsi kritizirajo vstopne modele zaradi pomanjkanja AF in body motorčka). Sem res v dilemi......

Pa še vprašanje glede objektiva in sicer veliko slikam panoramske zadeve in detajle, tako da kakšni objektivi bi prišli v račun
 0   

j @sikoj 12. Maj 2009, 19:05

Ne vem zakaj večina začetnikov vidi samo Canon in Nikon, ki pri vstopnih modelih ponujajo manj kot pa recimo predvsem Pentax in tudi Sony. Za moje pojme sta 450d in d60 precej manj fotoaparata kot pa recimo pentax k200d. Sicer pa lahko za ta denar dobiš tudi že sonya a700, pentaxa k20d in canon 40d.
 0   

Matej Mesar @MrXYZ 12. Maj 2009, 19:09

sikoj je napisal/a:
Ne vem zakaj večina začetnikov vidi samo Canon in Nikon, ki pri vstopnih modelih ponujajo manj kot pa recimo predvsem Pentax in tudi Sony. Za moje pojme sta 450d in d60 precej manj fotoaparata kot pa recimo pentax k200d. Za 800€ lahko dobiš k200d z dvema objektivoma, v bistvu lahko za ta denar že pri nas dobiš celo pentaxa k20d z osnovnim objektivom in pa celo sonya a700 z 18-70, ki sta višji razred DSLR.

ja ssaj veš, to je kot audi in bmw, obstajajo boljši avti pri vstopnih modelih za tisto ceno, vendar vsi mislijo le na znamko in kao kakovost smile

za pentax sem slišal veliko dobrih besed in so ga veliko hvalili, vendar nisem kaj bolj konkretnega si ogledal, sony pa so mi kolegi iz tega foha odsvetovali in so rekli, da naj se ga raje izogibam in naj me ne zavede carl zeiss.
 0   

Luka @lukas123 12. Maj 2009, 19:25

Sony alpha 700 je odličen aparat in prav tako pentax k200d, ker za isti denar dobiš več, ne vem sem mal gledal primerjave med nikoni in canoni in pentax in alphami in je a700 za moje pojme po resoluciji oz. po ostrini na posamezen pixel boljši od ostalih.
 0   

Matej Mesar @MrXYZ 12. Maj 2009, 19:42

kaj pa kakšna beseda o aparatih, ki sem jih jaz izpostavil. bom vzel v ožji izbor tudi pentax k20d.
 0   

Dejan Bogdanov @Dead_Kennedy 13. Maj 2009, 07:45

Jaz sem skoraj ziher, da boš zadevo nekoč nadgradil ... Če boš do takrat nabavljal dodatne objektive (najbrž tudi kaj boljšega), boš moral prodajat celoten sistem, seveda precej pod ceno. Jaz predlagam kakšen cenejši nov ali boljši rabljen (jaz bi bil za to varianto) Canon ali Nikon body in kakšen rabljen objektiv srednjega ranga.
 0   

Žiga @zcetrt 13. Maj 2009, 09:10

Če se imaš resen namen ukvarjati s fotografijo (se ne boš naveličal po nekaj mesecih in prodal kompleta in v oglasu napisal "1500 posnetkov"), potem se ti splača stegniti do rabljenega 40D ali novega Nikon D90. Menim, da bi ti omenjena bodya zadostovala veliko dlje, kot pa kakšen D60 ali 450D. Med tema dvema pa bi se odločil za 450D, če ti le sede lepo v roko.

Seveda se pa da tudi z nižjim rangom narest super fotografije. Le kmalu si boš želel nekaj več.

Moje mnenje.
 0   

Matej Mesar @MrXYZ 13. Maj 2009, 09:34

Hvala za nasvete, vendar sem na začetku malo skeptičen v zabijanje večjih količin denarja v boljšo foto opremo. Res da imam rad fotografiranje in sem s svojim digitalcem naredil celo morje zadev, vendar je DSLR nov svet in se spoprijet z neko tako beštijo z vsemi možnimi funkcijami, me malo straši laugh + to, da veliko potujem po severu in vzhodu evrope, kjer so fotoaparati cenjeno blago za kraje in ne bi rad takoj svojega prvega aparata za katerega sem zabil eno plačo izgubil. Canon dela nice fotke, vendar sem NIkon človek, ker oče je imel nikona in tudi digitalca imam omenjene firme, zato me zanima vaše mnenje o D60. D90 je super zadeva, vendar malo predraga za začetek in je verjetno boljše če razmislim o rabljenem D80.

Res hvala, za vso pomoč in nasvete smile
 0   

Dejan Bogdanov @Dead_Kennedy 13. Maj 2009, 09:53

Ja, ni slaba izbira! D80 ti bo še dolgo fajn služil. Objektiv pa (da ne presežeš finančnih omejitev) npr. rabljen 18-105VR ali pa 18-200VR kot večnamenski objektiv. Za začetek bo dovolj ...
 0   

Dejan Bogdanov @Dead_Kennedy 13. Maj 2009, 10:07

... aha, še to, glede D60. Uporabljam ga v službi, tako da iz prve roke: meni je predvsem premajhen in prepočasen za resno delo (naprednih nastavitev tukaj ne bom omenjal, ker si začetnik). Seveda je veliko odvisno tudi od objektiva (ki mora imeti svoj motorček ostrenja), ampak bo najbrž kmalu želja po čem boljšem in večjem. Priporočam D80 (90), ki je rang višje in ti bo dobro služil kar lep čas.
 0   

Aleš Čadež @AlsCdz 13. Maj 2009, 10:24

nikon/canon izbiro zagovarjam zaradi kasnejšega nabora objektivov in ostale opreme. Kaj izbrat pa med nikon/canon pa bi ti jst vsekakor predlagal rabljen body (na ogled preden kupiš pa povabi koga, ki se spozna na fotografijo, če se sam ne spoznaš dovolj). Govoril si o D80, je super, za začetnika ponuja preveč, ampak če maš cilj napredovat, boš hitr vse "osvojil".
Pa še dve resnici:
-objektiv je veliko bolj važen kot body yes
-fotke dela fotograf in ne aparat thumbsup
 0   

Dejan Bogdanov @Dead_Kennedy 13. Maj 2009, 11:02

ACsef je napisal/a:

-objektiv je veliko bolj važen kot body yes
-fotke dela fotograf in ne aparat thumbsup

Vsekakor se strinjam! Vseeno pa ni fajn, če po 3 mesecih ugotoviš, da si body prerasel, in da ga boš težko prodal in zamenjal za kaj bolj konkretnega.
 0   

Matej Ružič @mat 13. Maj 2009, 11:26

Me veseli da se je moj predlog o D80 iz sosednjega foruma vsaj malo prijel. yes

Tam sem kot možnost omenil tudi D200 oziroma za tvoje potrebe (družina, pokrajina...) bi ti celo bolj priporočal Fujija S 5 Pro...se da npr. dobit ta aparaat z največ 10.000 posnetki, objektivom 18-105 VR (star 3 mesece) in recimo bliskavico SB 600 za slabih 900€...in se meni zdi super paket za začetek...
Ampak to je res zgolj bolj moje razmišljanje kaj bi JAZ trenutno kupil če bi kupoval...

Moj najbolj resen predlog je še zmeraj D80 + dober objektiv, tukaj predvsem mislim na prvem mestu Sigmo 18-50/2.8 Makro HSM ali na drugem mestu Tamrona 17-50/2.8 (brez motorja ker je hitrejši). Oba staneta okoli 300€ in sta res odlična.
Če dodaš še SB 600 prideš skupaj na nakja 850€ in boš po mojem mnenju imel za dolgo časa mir. Po potrebi kupiš še kakšen daljši objektiv kasneje...

Pa malo off topic:
Vsi ki še zmeraj govorite o tem da imata zgolj Nikon in Canon dovolj velik sistem se malo zresnite...mislim da ostali proizvajalci po tej plati več nič ne zaostajajo...nekateri imajo po MOJEM mnenju celo veliko boljšo politiko npr. pri objektivih....osebno pri Nikonu ne najdem veliko objektivov, ki bi bili zame zanimivi...mogoče en ali dva...

Lp Matej
 0   

iztok @izo 13. Maj 2009, 11:35

ne gre se to,da proizvajalci ne bi zanli opreme nardit ali je ni v takšnem obsegu kot pri konkurenci. bolj je finat, kakšno stanje je ne našem trgu za povprečnega laičnega fotkarja, proji imajo ponavadi svoje kanale za nabavo, večinoma tujina.
in pri nas je pač za takšno osebo najbolje na ziher it, (no, moje mnenje pač), ker bo najmanj problemov.
definitvno pa kot že dostikrat povedano, pentax ipd znajo delat foto opremo, imajo pedigre, znanje in kvalieteto (včasih tudi nad konkurenco).
 0   

iztok @izo 13. Maj 2009, 11:42

oz. če sem reicmo bolj specifičen: če si nekdo po "vstopni" stopnji želi malo nadgradit sistem, kje ostane pri pentax ali oly varianti? original pro objektivi so pri teh dveh znamkah kr občutno dražji od konkurence, kolkr vem (vsaj za oly, recimo). ja obstajajo sigme in tamroni tudi za te znamke (vendar ne v takšnem obsegu), vendar je spet ponavadi vse treba posebej naročat ipd.
za canon /nikon varianto prideš v štacuno,sprobaš in odneseš. ok, mogoče nisem fer, ampak nekako tako je, če gledaš tudi s te plati.
 0   

Matej Ružič @mat 13. Maj 2009, 12:56

Ja s tem se pa seveda strinjam. Glede tega sta velika dva absolutno v veliki prednosti.

LP
 0   

Matej Mesar @MrXYZ 13. Maj 2009, 15:58

Koliko pa cca. pride rabljen d80 body, ker sem malo iskal na bolhi in nisem nič našel razen novih kompletov, preko ebaya pa ne bi kupoval, ker bi rad zadevo malo pregledal pred nakupom. Najcenejša varianta je mimovrste, kjer te pride nov body s 2 gb kartico + torbo = 677 eur, medtem ko imajo nekateri foto prodajalci še par kosov na zalogi- foto tivoli in se kit prodaja po enaki ceni kot d90 (pač boljši objektiv).

še ena zanimiva akcija d60 (18-55 objektiv) +torba+ 2 spominski kartici za 399 eur, pri vseh nikonovih zastopnikih (rekli so da je akcija, ker prihaja na police d5000 in d60 se umika iz prodaje).
 0   

Miha @cedo 13. Maj 2009, 16:59

Stvar je taka, da Nikon med novimi kamerami za tvoj budget nudi le d5000 s kit objektivom.

D60 in D80 sta aparata prejšnje generacije in nudita primerljiv output, je pa D80 ergonomsko boljši, hitrejši in ima mnogo boljše iskalo. Live view pa ne nudita (ker prihajaš s kompakta, ti je to mogoče pomembno).

D90 (v ergonomiji enak D80 in izven tvojega budgeta) in D5000 imata tudi zelo primerljivo kakovost slike, ima pa D5000 še manjše iskalo od D60, a ima live-view. Rabljenega jaz ne bi kupoval.

Trenutno dobiš največ muzike za 550€ pri Canonu (eos 450D + kit), če seveda iz inata nočeš Pentaxa.
 0   

Dejan Bogdanov @Dead_Kennedy 13. Maj 2009, 17:08

https://www.slo-foto.net/ftopict-14815-d80.html

Najbrž bi se dalo zglihat tam na 330-350€?!

Kit objektiv 18-55 (vr ali brez) ti odsvetujem- ti bo kmalu zmanjkalo goriščnice ali hitrosti (svetlobne jakosti). Mogoče 18-105 vr, 18-200vr (oba zaradi razpona, prvi po testih kar oster), ali pa res, kot ti je nekdo svetoval 17-50/2.8 Tamron (če rabiš svetlobno močan in oster osnovni objektiv).
 0   

Andrej @fotokaj 13. Maj 2009, 17:13

Vzemi novega D5000 in konec debate. Rabljeno boš kupoval čez leto in pol, morda dve, ko boš za 500 eur kupil D300 in boš glavni na vasi.

Pozabi rabljene D80 in D200, D60 ... ker te bodo s kakovostjo slike enostavno pustili na cedilu. Vem, ker sem uporabljal tako D200 (in naredil z njim 180.000 posnetkov) in D80 (back up), pa ti povem, da je D5000 kar se tiče kakovosti slike, čista zmaga.

Tak pač je; aparate redki prodajajo zato, ker so "znucani" - prodajajo zato, ker prihajajo vedno novejši aparati z vedno boljšo kakovostjo slike.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati