0   

Miha @mistika 8. Jun 2009, 11:23

Mi lahko prosim nekdo na enostaven način (po domače) razloži, kaj je recimo sploh bistvena razlika med temi DSLR fotoaprati ?

Sem začetnik, tko da si ne predstravljam, kaj ima zdaj tisti za 1000€ več kot oni za 400€. Je samo razlika v kvaliteti slike, v nastavitvah? Kaj je tista res najbolj važna razlika? hvala
 0   

Žiga Šparemblek @ZiZa 8. Jun 2009, 11:52

več daš... več imaš - od kakovosti fotk do kakovosti izdelave body-ja... za začetnika so entry level fotiči (tapocen) pri tvojem seznamu sta to 1000d in 450d... pol boš pa vidu/vidla kako naprej.
[url]http://photoziga.blogspot.com/[/url]
Remove the front cover from the lens before photographing!
 0   

Jernej @Horse 8. Jun 2009, 12:31

Jaz bi predlagal, da vzameš kakšen kit komplet, dokaj osnovnega nivoja; tako se boš lažje odločil(a) za naprej, ali se ti sploh splača nadgrajevati - ni malo primerov, ko se ljudje odločijo za nakup "tapravega" fotoaparata, kasneje pa okoli skačejo z žepnimi kompakti, ker so "tapravi" preveč štorasti...

Nekako pa se za ugodno praviloma izkaže varianta nakupa rabljene opreme. Takšen nivo foto opreme je ponavadi v rokah ljudi, ki znajo cenit (svojo) opremo in tako (skoraj) ni bojazni, da bi dobil(a) zmatrano ali pokvarjeno robo. Priporočljivo je le, da s sabo vzameš koga, ki se vsaj malo spozna na tem področju in se tako izogneš morebitnim nategom.
 0   

Miha @Fantocci 8. Jun 2009, 13:02

mistika je napisal/a:
....
Sem začetnik, tko da si ne predstravljam, kaj ima zdaj tisti za 1000€ več kot oni za 400€. Je samo razlika v kvaliteti slike, v nastavitvah? Kaj je tista res najbolj važna razlika? hvala

Po moje je ravno v kvaliteti slike še najmanjša razlika. Prav vsi so v pravih rokah sposobni narediti dobro sliko. Slike pa ne dela fotoaparat, temveč fotograf s svojim znanjem in občutkom.

Razlika med fotoaparati je v "novosti" (starejšim modelom hitro cena pade, pa čeprav niso nič slabši od novih) in v dodatnih funkcijah, ki jih omogočajo in jih človek izkoristi ali pa tudi ne (LiveView, video, več posnetkov/sekundo, magnezijevo ohišje namesto plastičnega, zatesnjenost pred vlago...)

Ena od najbolj važnih razlik je prisotnost stabilizatorja, pa vseeno ali v bodyju ali pa v objektivu. Z njim bo marsikatera slika uspela, ki sicer ne bi, še posebej začetnikom, ki so malo bolj "nervozni" ob pritisku na sprožilec.
 0   

Tomaž Lovrec @xfire 18. Jun 2009, 12:46

mistika je napisal/a:
Mi lahko prosim nekdo na enostaven način (po domače) razloži, kaj je recimo sploh bistvena razlika med temi DSLR fotoaprati ?

To vprašanje sem si zastavil pred nekaj časa tudi sam, pa sem mislil, ko j* vse skupaj, kupim nekaj poceni za začetek, itak je samo hobi in bom kasneje videl kako in kaj...Še kako mi je danes žal za to.
Nabavil sem Nikon D40, sosed zraven mene ima Nikon D70(če se ne motim). Glavne razlike:
- Teža fotoaprata...težji kot je fotoaprat, bolj je mirna roka, se da rešiti z baterijskimi "podstavki", ki dodajo nekaj teže
- ISO razpon, pride do temačnih trenutkov ko ISO navijem na maksimum, zaslonko odprem do konca in še zmeraj moram čas zaslonke povečati na nelagodno dolžino da se kar fajn pomučim z svojimi nemirnimi rokami da dobim kolko tolko pametno sliko, če bi imel večji ISO razpon, bi vsaj nekoliko se teh težavic rešil
- različna področja ostrenja, jaz imam samo levo, sredina in desno, torej levi, sredinski ali desni del slike bo izostren, medtem ko D70 recimo ima še področje ostrenja zgoraj/spodaj
- še kake funkcije, recimo horizontalne/vertikalne smernice v "view finderju" da lažje "poravnaš" sliko z horizontom, recimo, pa še kaj se najde.

Iz teh dodatnih funkcij in boljših zmogljivosti kasneje lahko pridejo iz takšnega fotoaprata tudi boljše slike. Če slikaš pa non-stop na AUTO, pa nima kake veze, koliko je stal fotoaparat.
 0   

urosm @urosm 18. Jun 2009, 13:50

xfire je napisal/a:
... še zmeraj moram čas zaslonke povečati na nelagodno dolžino da se kar fajn pomučim ...

Kje se pa to nastavi?
bigrazz laugh

xfire je napisal/a:
... različna področja ostrenja, jaz imam samo levo, sredina in desno, torej levi, sredinski ali desni del slike bo izostren, medtem ko D70 recimo ima še področje ostrenja zgoraj/spodaj...

To pa rešuješ z rekompozicijo ... če pa si na avtomatiki, se pa tak aparat odloči sam, in to ponavadi točno tisto kar ne rabiš ostro. Tudi pri tadragih je tko.

Če so to razlike vredne nekaj 100 EUR ... confused

laugh laugh laugh
 0   

Tomaž Lovrec @xfire 18. Jun 2009, 14:02

Čas odprtja zaslonke? Oz. Shutter speed. Hand book.

Vem da se da rešit z rekompozicijo, ampak mi je postalo to že nadležno oz. nepotrebno opravilo. Hitreje je preklopiti med področjem ostrenja in poslikati.
 0   

Miha @mistika 21. Avg 2009, 08:25

Ufff hvala za vse odgovore.... Pridno ste se razpisali biggrin
Torej če jaz vzamem tega kot začetnik bom imel čez glavo dosti, tudi po pol leta, če se bom pridno okvarjal z njim...
 0   

Jernej Lasič @Sviri 21. Avg 2009, 09:06

xfire je napisal/a:
Čas odprtja zaslonke? Oz. Shutter speed. Hand book.

Vem da se da rešit z rekompozicijo, ampak mi je postalo to že nadležno oz. nepotrebno opravilo. Hitreje je preklopiti med področjem ostrenja in poslikati.

čas zaklopa, ne zaslonke. hand book.
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

Peter Atanackov @Geo 21. Avg 2009, 18:00

Ooo ma imamo spet "strokovne" debate...

Vzami tisto kar bos najbolj potreboval, opisi malo kaj bos slikal. Drugače pa ja, vsi so več kot dovolj dobri smile.

Samo vzami kit, tist link ko si poslal je samo za ohisje, brez objektiva.

http://www.ceneje.si/foto/digitalni-fotoaparati/digitalni-fotoaparati-d-slr/CX0007FA42_-_canon-digitalni-d-slr-fotoaparat-eos-450d-plus-objektiv-18-55-mm
 0   

dean kosmač @mulc 6. Sep 2009, 17:29

nisem hotel odpirati nove teme, nabavljam DSLR aparat znamke Canon, in me zanima če bi moji objektivi od neke starejše minolte SLR pasali na ta aparat, AF naj bi te objektivi imeli, vendar je to enako kot pri novem canonu?
 0   

Miha @cedo 6. Sep 2009, 17:38

Ne. Povej na kateri Minolti si jih uporabljal (da sploh vidimo, če so AF) in za katere objektive gre. Mogoče so uporabni na Sony-ju.
 0   

Aleš @lial 6. Sep 2009, 17:38

Ne bodo, Minolte so imela drugačen bajonetni nastavek, nekoliko manjši.
Če pa so ti objektivi starejši od 30 let, je pa sploh možnost, da ne pašejo nikamor več.
Kaj pa piše na treh objektivih?
 0   

dean kosmač @mulc 6. Sep 2009, 17:41

gre za DYNAX 5000i
prepisano iz enega izmed objektivov:
AF zoom 35-80mm 1:4 (22) 5.6 fi 46mm
 0   

Miha @cedo 6. Sep 2009, 17:44

Ja, pašejo na Sony-ja, venda gre za najcenejše Minoltine objektive, pa še širokega kota ne boš dobil, saj se na crop aparatih tvoj 35-80 "spremeni" v 50-120mm.
 0   

Aleš @lial 6. Sep 2009, 17:45

V tem primeru jih lahko prodajaš lastnikom Sony/Minolta DSLR-jev, ker so verjetno vsi uporabni.
Ta, ki si ga opisal, je zanimiv zaradi sposobnosti fotkanja v macro načinu in če ima kovinski bajonet, bi znal biti tudi precej oster, tisti s plastičnim so pa v večini povprečno dobri.

edit - sem spregledal podatek o filtru - žal je to res najslabši od vseh Minoltinih 'kit' objektivov...
 0   

Aleš @lial 6. Sep 2009, 17:46

hehehe, cedo, to je bilo drugič, še enkrat pa daš za pijačo. grin grin grin
 0   

dean kosmač @mulc 6. Sep 2009, 17:50

cedo je napisal/a:
Ja, pašejo na Sony-ja, venda gre za najcenejše Minoltine objektive, pa še širokega kota ne boš dobil, saj se na crop aparatih tvoj 35-80 "spremeni" v 50-120mm.

ok tega ravno ne razumem najbolje, zakaj se kot spremeni?
 0   

Miha @cedo 6. Sep 2009, 17:50

Zmenjeno! Na Minolto še zmeraj trzam; je bil moj prvi "zaresni" aparat. (Dynax SPXi, če poznaš)
 0   

Miha @cedo 6. Sep 2009, 18:00

Vidni kot objektiva je odvisen od njegove goriščnice (upam, da veš kaj je to) in od velikosti senzorja/filma. Amaterski DSLR aparati imajo senzor za polovico manjši, kot je bil včasih format običajnega filma, ki si ga uporabljal v dynax 5000. Posledica je, da moraš pri soniju, pentaxu in nikonu goriščnice množiti z 1,5, pri canonu z 1,6, pri olympusu pa z 2x.

tako bi bil tvoj (35-80)x1,5 = 50-120mm.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati