0   

andrej @cokolino 10. Jun 2009, 09:49

Vceraj sem nabavil EOSa 500 in sigmo. Prodajalka mi je ponujala se UV
filter tam nekje za 30 eurov. Kako je kaj z tem. Ali ga imam potem skozi na objektivu. Ali samo ob mocnem soncu. Prosim se za kak nasvet. Hvala vsem za odgovore. Pa vem da se sedaj kak smeje na racun mojih vprasanj ampak
nic hudega. Kdor ne vprasa ne ve. LP vsem.
 0   

misfits @misfits 10. Jun 2009, 10:42

UV filter imaš vedno na objektivu, razen, če hočeš uporabit polarizacijski ali še kak drug filter se ga sname.
 0   

Marko @alessy 10. Jun 2009, 12:01

Tako je. UV filtri se uporabljajo za zaščito prednje leče objektiva. Če imaš kakšen poceni kit objektiv niti ni takšna stvar če ga nimaš.
Je pa pametno imeti filter pri dražjih objektivih. UV filter lahko zamenjaš kadarkoli, prednje leče objektiva pa ne v primeru če ti prleti kaj v objektiv, ali če z njim kam rukneš.

Ob močnem soncu, bleščanju itd... pa se uporabljajo polarizacijski filtri, ki ti izničijo bleščanje ter povdarijo kontraste in barve. Zelo uporabna stvarca.
 0   

jani @jannyy 22. Jun 2009, 19:08

cokolino če si lahko sposodim temo....
kako veš kateri filter paše na določen objektiv ?
ali se meri v milimetrih ali kako ? Jaz imam 18-55 nikkor zaenkrat in kako vem kateri filtri mi pašejo gor ?

hvala thumbsup
 0   

Dejan Bogdanov @Dead_Kennedy 22. Jun 2009, 19:35

na vsakem objektivu imaš navedem premer navoja za filter - v tvojem primeru je premer 52mm, torej gledaš med filtri z navojem 52mm
 0   

Tomaž Lovrec @xfire 23. Jun 2009, 12:38

misfits je napisal/a:
UV filter imaš vedno na objektivu, razen, če hočeš uporabit polarizacijski ali še kak drug filter se ga sname.

Zakaj bi pa UV filter snel dol? Jaz ga mam vedno gor in če hočem še kak drug filter, ga samo privijem na UV filter.
 0   

Miha @cedo 23. Jun 2009, 12:49

xfire je napisal/a:
misfits je napisal/a:

Zakaj bi pa UV filter snel dol? Jaz ga mam vedno gor in če hočem še kak drug filter, ga samo privijem na UV filter.

- večja možnost vinjetiranja;
- večja možnost poslabšanja ostrine in kontrasta zaradi refleksije - svetloba potuje skozi dodatna 2 ali tri stekla (če je drugi filter polarizator), kar pomeni 6 površin, preden pride do objektiva.
 0   

Tomaž Lovrec @xfire 23. Jun 2009, 13:01

cedo je napisal/a:
xfire je napisal/a:
misfits je napisal/a:

- večja možnost vinjetiranja;
- večja možnost poslabšanja ostrine in kontrasta zaradi refleksije - svetloba potuje skozi dodatna 2 ali tri stekla (če je drugi filter polarizator), kar pomeni 6 površin, preden pride do objektiva.

Ja...mi je posvetilo ko sem že enkrat kliknil Pošlji. smile
Hvala za razlago.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati