0   

Damjan @daGajsek 15. Jun 2009, 17:49

Zdravo!

Sem nov na forumu in si že kar prvi dan dovolim veliko smile
Predlagal bi namreč, da se kaj na aplošno napiše o objektivih, kateri naredi kaj in na kakšen način to dela.

Sam sem pred nakupom novega fotoaparata in mi ni nič kaj jasno kaj sploh je kaj.

Namreč, lastim si Canona A720IS, prekleto zadovoljen, če kaj ni okej, popravim v PS, vendar me jezi to, da ni širokokoten.
Ni perspektive, ki bi jo želel, ko slikaš neko pokrajino, tako da domov iz potovanja prineseš kup slik, ki niti približno ne prikazujejo, tistega kar si videl.
Potem te vsi gledajo postrani, ko jim opisuješ, pokazat nimaš pa kaj smile

Kupujem kit, ki pa mora biti uporaben. NI mi jasno za kaj vse se lahko uporabi objektiv 18-55mm, kateri je za doseganje večjega zooma, kateri za makro shote? kateri je širokokoten?

Prosim za čimveč namigov, ker sem že precej zmeden.

Kupujem pa nikona d60, ker boljšega ne rabim. tako da je 400€ za kit več kot dovolj. nisem profi in nikoli ne bom, zato bo moral ta zadostovati.

hvala za pomoč!
 0   

Jani @Darkmaster 15. Jun 2009, 18:17

Ti predlagam, da si kupiš/sposodiš tole knjigo:
http://www.mimovrste.com/artikel/1400378124/q=biblija%20/biblija-digitalne-fotografije-daniel-lezano-trda-2009
V njej maš lepo opisane te osnovne reči od fotografije od sestave fotooparata, objektivov do obdelave v photoshopu.

Kaj več ti pa o objektivih ne morem povedat, ker sem tudi sam začetnik.
Gre nekako tako manjša kot je številka objektiva večji je kot katerega dobiš mislim da so širokokotni do 24 al tam okoli 50mm je približno povečava ki jo vidiš z očmi, večja ko je nato številka manjši je kot ki ga zajame ter večji zoom.
 0   

urosm @urosm 15. Jun 2009, 21:09

Osnovno pravilo pri objektivih je, da bolj kot je drag, prej ti bo na tla padu. Enako velja za body.

Je pa izjema pri ženskih body-jih (telescih po slovensko). Boljši kot je, dražji je, a z večjim veseljem ga dol vržeš thumbsup

To so čiste osnove, ki jih moraš obvladat. Za vse ostalo pa so tu search funkcija na forumih, valiki brat Google, pa seveda dobre stare knjigarne in knjižnice. Tole je sicer mišljeno malce za šalo, v glavnem pa zares.
 0   

Damjan @daGajsek 15. Jun 2009, 21:23

pomagal si mi, bistvo foruma živi še naprej confused
 0   

Žiga @zcetrt 15. Jun 2009, 22:12

Kupi kit objektiv. In kmalu ti bo verjetno premalo.

Tvoj 720 is ima objektiv preračunano 35mm - 210. Kit objektiv 18-55mm je preračunano 27mm-82,5.

Torej, zdaj imaš 35-210, po nakupu D60 s kit objektivom boš imel 27-82,5. Široki kot torej mnogo bolje, "zuma" pa precej manj. (spodaj se vsak milimeter precej bolj pozna kot zgoraj. Razlika bo tako kljub navidezno minimalnim 7mm velika pri širokem kotu.)
 0   

franc @medvesekf 16. Jun 2009, 07:27

urosm je napisal/a:
Osnovno pravilo pri objektivih je, da bolj kot je drag, prej ti bo na tla padu. Enako velja za body.

Je pa izjema pri ženskih body-jih (telescih po slovensko). Boljši kot je, dražji je, a z večjim veseljem ga dol vržeš thumbsup

To so čiste osnove, ki jih moraš obvladat. Za vse ostalo pa so tu search funkcija na forumih, valiki brat Google, pa seveda dobre stare knjigarne in knjižnice. Tole je sicer mišljeno malce za šalo, v glavnem pa zares.

Ti si "car", "Prmejduš", točno tako je, kot si napisal!
Sam imam "en kup" objektivov, pa mi še noben ni "dol padu" (to pomeni, da ni noben kaj "prida", vsi pa delajo "slike"). laugh
lp Franc

p.s. poglej na: shrani.si pod nick medvesekf! (moraš se pa tam prijaviti!
 0   

Damjan @daGajsek 16. Jun 2009, 08:31

0   

franc @medvesekf 16. Jun 2009, 09:13

Nič kaj posebnega, malo denarja - malo muzike!
 0   

Damjan @daGajsek 16. Jun 2009, 09:17

Ni potem to to? vsaj za silo? smile
ne vem kak naziv ma orginalen canonov wide screen converter, ki je pa malo dražji, okoli 100 €, tist bi pa moglo bit a?
 0   

franc @medvesekf 16. Jun 2009, 09:27

daGajsek je napisal/a:
ne vem kak naziv ma orginalen canonov wide screen converter, ki je pa malo dražji, okoli 100 €, tist bi pa moglo bit a?

Ma za silo pride v poštev tudi dno "pirovske flaše"!
Dobre stvari stanejo!
Zavisi pa zakaj "stvar" rabiš.
 0   

Žiga @zcetrt 16. Jun 2009, 09:50

Predlagam ti, da poskusiš najti prodajalca adapterjev v SLO in greš poskusit.

S stvarmi za silo je pa tako... Malo imaš od njih. Res da zavisi od sile, ampak veselja z njimi nimaš delati in vedno si želiš boljše, nikoli nisi zadovoljen. Vsaka stvar ima svojo mejo sicer...

Kaj pa združevanje slik v panorame? Si na to pomislil? Če ti manjka pri tvojem aparatu le širooki kot - nakup Panasonic TZ7 ali Canon SX200IS?

Če se ne misliš resneje ukvarjati s fotografijo oz. ti zdajšen aparat popolnoma zadostuje in ne vidiš drugih pridobitev razern širokega kota, je nesmiselno kupovati DSLR. Hkrati pa obstaja velika verjetnost, da boš z adapterji le vrgel denar proč. Čeprav pri tistem iz e-baya se ti morda splača tvegati 30 EUR. Kdo bi vedel smile
 0   

Aleš @lial 16. Jun 2009, 10:13

daGajsek je napisal/a:

Razlika med originalnim Canon-om in tem ki je na linku je verjetno velika, vsaj do sedaj so se vse cenene predleče izkazale za 'šodr'.

Original je kvaliteten in istočasno prilagojen aparatu, kar pa nadomestki največkrat ne dosežejo. Izjema je Raynox - ki pa je tudi drag.

Vendar, ali nisi namenjen prestopiti v DSLR?
Ker te predleče pri dslr-jih ne 'špilajo' ravno dobro...
 0   

Miha @Fantocci 16. Jun 2009, 10:29

Originalni Canonov adapter TALE meni dela zelo dobro, ampak na videokameri, kjer zahteve niso tako stroge. Se pa tudi na sliki videokamere zelo jasno opazi, kako jo poslabša slab konverter (imel sem sposojenega), robovi postanejo neuporabno megleni. Kvaliteta se plača - pri Canonu poslabšanja sploh ne opazim.

Ti pa tudi jaz predlagam, da prestopiš na DSLR. Enim spodnji kit zadošča za večino dela - okusi in stili so različni.
 0   

Damjan @daGajsek 16. Jun 2009, 10:46

Sem pripravljen prestopiti prag zrelosti in iti na vstopno serijo DSLR, vendar oba s punco razmišljava, da je hudič vse to s sabo nosit. sploh ko se greš backpackerja.
Ta Canon je zakon, je dost majhn, gor mam naložen CHDK, z malo treniranja postane to odlično orodje.
panoramske pa ja, bi šlo, samo niti nimam stojala, ki je potreben za kasnejše lepljenje slik.

Išem alternative, ker pa je očitno ne bo, bo nakup drugega fotoaparata neizogiben. itak se rad igram stehnologijo smile
 0   

iztok @izo 16. Jun 2009, 11:02

da boš zadovoljen z dslrji oz. bolje rečeno z rezultati iz dslr-ja, boš obvezno dat čez kako leto treninga z obdelavo fotk ipd. pač gre za zakonitosti enege in drugega sistem, pri kompektih mogoče prej dobiš očesu všečno sliko, ki je lahko kar direkt sprintaš brez problema, pri dslr-jih je ponavadi malce drugače.
ker fotkaš pokrajino (če sem prav zasledil), potem je veliko globinsko osttrino (zudi pri bolj odprtih zaslonkah) na kompaktu prej prednosti kot slabost. potem imaš tukaj še manjši velikost in težo, ki je pri pohodništvo, planinarjenju še kako v plus in se odločitev za (boljšega) kompakta ne sliši več tako neumno.
zdej kompaktov ne poznam kaj preveč, se jih pa ziher najde nekaj z dobro kvaliteto in zadovoljvim širokim kotom. kaj pa vem, reicmo panaonic lx3 (baje pride nova verzija ven v kratkem, glede na prodajalca v mixiju), mogoče kakšen g10 (samo ne vem, kako je z širokim kotom, je pa ta nasploh dober z detajli ipd) itd. za pkrajino je recimo odlična tudi sigma dp1 s svojim svelikim senzorjem, ki je enak kot pri dslr bratih itd (ni pa primerna za kakšno akcijo ipd, ker je počasna skoraj v vsem, poglej test https://www.slo-foto.net/reviews-141-page2.html ).
ravno danes so objavili tudi digitalno verzijo olympus pen-a, ki je po zasnovi podoben sigmi, vendar ima možnost menjanje objektivih, vključno z staro om serijo ipd prek adapeterjev.
v glavnem, možnosti je najbrž kr nekaj, niu nujno, da je dslr edina rešitev.
 0   

yyyeb @yyyeb 6. Avg 2009, 20:33

mene pa zanima kje na objektivu piše in ali sploh piše kako močen zoom ima?
in ali so vsi objektivi primerni za vse DSLR bodyje?
 0   

Aleš @lial 6. Avg 2009, 20:43

Deliš večjo številko milimetrov z manjšo, pa je.
Na primer objektiv 50-500 ima 10 kratni zoom

in daleč od tega, da bi bili vsi objektivi primerni za vse bodije

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati