0   

Jan Kajfež @Geccko 16. Jun 2009, 00:14

Imam eno neumno vprasanje, kako za hudica se sploh slika s tako gmoto pred foticem:
http://www.fotomarket.net/katalog/product.php?catalogue_cat_id=2683&start=40&product_id=4898

Mislim....a obstaja kaksen stativ da se ga da gor naslonit, neki sem sicer opazil da ima neko drzalo...? Ker a ni to nekam tezko da bi bil samo "prisraufan" na body?

Takole na sliki izgleda sicer hudo smile samo v praksi pa vrjetno ni najbolj prakticen ane?
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

Ime Priimek @dunda 16. Jun 2009, 04:18

To so objektivi za handheld. Takšnega ne smeš dati na stojalo. Poglej primer thumbsup

Šalo na stran. Vsi večji objektivi imajo navoj za stojalo, da lahko najdeš pravo težišče. Če dobro pogledaš, boš tudi na omenjenem linku videl, da ima nekaj spodaj.
 0   

Jan Kajfež @Geccko 16. Jun 2009, 04:45

Loool, bo treba mal fitnes obiskat biggrin
Samo kako se pa to obnese kej v samem handlanju...a so nosilci na body-jih dovolj mocni da taka zver visi na njem....tisto spodaj res zgleda kot nekaksen nosilec ja :/
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

Ime Priimek @dunda 16. Jun 2009, 04:46

Brez skrbi - je zadeva zamišljena tako. Seveda pa se pričakuje, da imaš dobro stojalo in glavo.
 0   

Aleš @lial 16. Jun 2009, 06:10

Geccko je napisal/a:
Loool, bo treba mal fitnes obiskat biggrin
Samo kako se pa to obnese kej v samem handlanju...a so nosilci na body-jih dovolj mocni da taka zver visi na njem....tisto spodaj res zgleda kot nekaksen nosilec ja :/

Verjetno si mislil na bajonet v bodiju. Seveda so, vendar je pri večini težjih objektivov montiran nosilec in je montaža stojala boljša na tej točki.
Ima pa ta oblika nosilca na Sigmi še eno funkcijo - prenašanje vsega skupaj je lažje, ker je nosilec obenem tudi ročaj. Čeprav je malo kratek, se vseeno lahko uporabi.
 0   

ogabe @ogabe 16. Jun 2009, 07:37

lial je napisal/a:
Verjetno si mislil na bajonet v bodiju. Seveda so, vendar je pri večini težjih objektivov montiran nosilec in je montaža stojala boljša na tej točki.

Sicer za to Sigmo iz prvega linka ne vem (se mi pac ne ljubi iskati koliko je zares tezka), za 300/2.8, 400/2.8, 500/4 in 600/4 pa to definitivno ne drzi. Bajonet NI dovolj mocan, da bi lahko imel monopod ali tripod privit na body, bajonet pa bi podpiral celotno tezo objektiva. Sicer bi verjetno zdrzalo, definitivno pa ni zdravo za aparat in za objektiv. sploh ce jih mislis uporabljati vec kot enkrat. Da o sami uravnotezenosti niti ne govorim.
[url=http://www.photo.si]PhotoSI[/url]
 0   

Aleš @lial 16. Jun 2009, 09:51

Seveda, kakor vedno, Ogabe - ti imaš prav !

Pa se mi sploh ne ljubi prerekati s tabo, kaj je res in kaj ne, da bo takoj jasno.
 0   

Stane Crnjak @staneC 16. Jun 2009, 10:12

Saj govorita o isti stvari, a ne de? Da se tele-objektivi na stojalo montirajo preko nosilca na samem objektivu in ne na navoj v body-ju. cool
 0   

iztok @izo 16. Jun 2009, 10:25

ne vem, jst tudi bigme ne bi ravno nucal tako, da bi na stativ nataknjen fotič in ne nosilec objektiva. upset , sploh ko iztegneš objektiv do konca, je najbrž kr velika sila na bajonet. možno pa, da nosi, nimam izkušenj..
 0   

Aleš @lial 16. Jun 2009, 11:07

@izo: verjetno si videl, da sem zapisal, kako je bolje montirati objektiv na stojalo in ne body.
Vendar sem zapisal tudi, da je bajonet v bodiju čisto dovolj močan za prenašanje Sigme 170-500, o kateri je govora v prvem prispevku.

To lahko trdim, ker sem bigmo (ki je malenkost lažja) prenašal po goščavju tudi tako, ga sem držal bodi, prej je bil to KM7D, občasno tudi 5D, sedaj pa je A700.

In ker se v večini primerov, ko sem v dilemi, poskušam praktično prepričati o stvari, v tem primeru o 'moči' bajonetnih nastavkov, sem že pred leti naredil preskus - na odsluženo Minolto 300i sem obesil prav tako zanič objektiv in izmeril točko loma.
Vzmetna tehtnica (ribiška) je pokazala 43 kg na ročici 200mm, preden je bajonet v bodiju počil.

Od takrat naprej mi slaba dva kilograma bigme ne povzročata skrbi.
 0   

ogabe @ogabe 16. Jun 2009, 11:09

lial je napisal/a:
Seveda, kakor vedno, Ogabe - ti imaš prav !

Pa se mi sploh ne ljubi prerekati s tabo, kaj je res in kaj ne, da bo takoj jasno.

Aha se pravi da je po tvoje ok, da bajonet fotoaparat podpira 2, 3, 4 ali celo 5kg tezak objektiv. Ok pa naj bo, konec koncev imas s temi objektivi le vec izkusenj grin
[url=http://www.photo.si]PhotoSI[/url]
 0   

iztok @izo 16. Jun 2009, 11:18

lial, možno, da sem kaj spregledal..
glede večjih objektivov: nimajo brezveze tiste podstavek zraven (pomojem), prvi vzrok je že to, ker je center težnosti ponavadi tam nekje in tako stojalo tud dosti lažje prenaša obremenitve. pravtako pa je tudi verjetno v delovanju objektiva, ker malo pa verjetno tudi sama teža ohišja ipd vpliva na poves (pa najbrž tudi frikcija pri af ipd) leč itd, če ni objektiv vpet na svojem stojalu, ampak na kameri. pa tudi tist navoj na ohišju fotiča je na tak način kr precej obremenjen, lahko da potem hitro to postane šibki člen riga (ampak očitno na zgoraj napisano ne).
no, v praksi so najbrž te razlike zanemarljive, pri večjih objektivih pa res ne vidim nobene prednosti rinit na stativ body in ne objektiv. mojih 5 centov, sicer pa se vsak po svoje odloči, kako mu je lažje delat in kako misli, da je prav.
 0   

Aleš @lial 16. Jun 2009, 11:28

Daleč od tega, da bi bilu nosilci na objektivih brez veze. Bom zapisal še enkrat:
NUJNA je uporaba tega nosilca, ko fotkamo iz stojala.
Istočasno pa bodi lahko drži pri prenašanju tudi težje objektive.
Odgovoril sem na dilemo:
Geccko je napisal/a:
Samo kako se pa to obnese kej v samem handlanju...a so nosilci na body-jih dovolj mocni da taka zver visi na njem...
, kjer sem sklepal, da misli na bajonet in ne na navoj...
Lahko da sem narobe prebral, kaj vem.
 0   

iztok @izo 16. Jun 2009, 11:37

aja, tako pa že. vendar vprašanje, kolk imaš sploh močno zapestje (no, večji grip tudi najbrž pomaga), da recimo z eno roko potem "hendlaš" rig, kjer ima recimo objektiv 3,4 kile ali več, hehe. bigma je najbrž že bolj na meji..
 0   

Jan Kajfež @Geccko 16. Jun 2009, 21:58

Hehe, ste se pa razpisal biggrin mene je pa smao mal firbc matru k sem se bolj nov v tem hobiju pa je se veliko ugank smile

No ja zdej razumem da je bajonet na body-ju dovolj mocan da prenese tako tezo, samo je pa bolj priporocljivo uporabit nastavek za stojalo na samem objektivu kot pa na bodyju...no sej to je skoraj da samoumevno smile mislim...teza vseeno prispeva svoje smile

Kako se pa kej obnese slikanje z roke s takim objektivom, jaz imam ze pri mojem objektivu k ima max 105 mm goriscnico tezave slikat pri malo slabsi svetlobi.. sad
 0   

Primož Fideršek @piXi 17. Jun 2009, 07:18

boš mogo kakšnega šluknit , pa boš takoj mel naravni IS sistem bigrazz
 0   

Jan Kajfež @Geccko 18. Jun 2009, 00:10

Lool, to bi pa slo ja .... samo pol bo sele kriza biggrin
 0   

Tomaž Lovrec @xfire 18. Jun 2009, 14:42

ogabe je napisal/a:
lial je napisal/a:

Sicer za to Sigmo iz prvega linka ne vem (se mi pac ne ljubi iskati koliko je zares tezka), za 300/2.8, 400/2.8, 500/4 in 600/4 pa to definitivno ne drzi. Bajonet NI dovolj mocan, da bi lahko imel monopod ali tripod privit na body, bajonet pa bi podpiral celotno tezo objektiva. Sicer bi verjetno zdrzalo, definitivno pa ni zdravo za aparat in za objektiv. sploh ce jih mislis uporabljati vec kot enkrat. Da o sami uravnotezenosti niti ne govorim.

To držalo na objektivu ima dva namena. Prvi je to da za njega lahko držiš objektiv med slikanjem, drugi pa je to, da se nanj pritrdiš tripod/monopod, tako da ohišje odzadaj "visi". Ohišje pa ni tako težko da ga bajonet ne bi prenesel. Sploh pa ni samo problem v tem da bajonet ne bi prenesel teže, če na stativ z takim objektivom pritrdiš ohišje, bo v trenutku ko boš spustil stativ/fotoaprat, objektiv ravno trčil v zemljo, ker bo stativ prekucnil.

Zakaj se pa taki objektivi uporabljajo, jaz jim rad pravim "vohunske" slike. Se "igraš" lovca z fotoaparatom in na lovskem stolpu čakaš da v daljavi prviandrajo na plano srne ali druga divjad in jih poslikaš. Taki "neumno veliki" objektivi imajo tudi ponavadi "neumno velik" razpon goriščne razdalje.
 0   

primoz75 @primoz75 18. Jun 2009, 22:49

xfire je napisal/a:
To držalo na objektivu ima dva namena. Prvi je to da za njega lahko držiš objektiv med slikanjem,

kdo pa je tebi to povedal? upset
 0   

Tomaž Lovrec @xfire 18. Jun 2009, 22:59

primoz75 je napisal/a:
xfire je napisal/a:
To držalo na objektivu ima dva namena. Prvi je to da za njega lahko držiš objektiv med slikanjem,

kdo pa je tebi to povedal? upset

Z neba mi je padlo...vidim da obožujete flame war. smile

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati