0   

Andrej @fotokaj 16. Jun 2009, 08:39

Čeprav začetki DSLR in nasploh digitalne fotografije segajo mnogo več let nazaj, je bilo včeraj 10 let, kar je Nikon predstavil svoj, pa tudi sicer prvi "pravi" (profesionalni) DSLR - Nikon D1.

Thom Hogan:
"The D1 shook up the whole status quo in both high-end film and digital cameras, and ushered in the modern DSLR era."

"In a skilled photographer's hands, the D1 is quite capable of capturing better-than-slide dynamic range, generating Velvia-like saturated color, and can produce resolution good enough for full magazine page images."

"The D1 is like a Mack truck compared to consumer digital cameras."

"I've seen 11x14" (cca 28x35cm) prints from a D1 that are indistinguishable (to me) from film."

Copy/paste iz testa D1 na DPReview:

"The D1 is everything the professional photographer could need and a whole lot more ..."

"Consider the market back then, as a professional the only digital's you would be considering would be the 2 megapixel, $12,000+ Kodak DCS series, Nikon hit the headlines with a 2.7 megapixel, all one brand, $5,000 professional SLR which offered features, build quality and a smaller size not previously seen in the pro market. An amazing feat."

"Remember also that the D1 was the first digital SLR to shoot JPEG, extremely important to many professional photographers."

"Without doubt the D1 was the camera which changed the face of the digital SLR market, since then we've seen products and announcements from other manufacturers but still nothing to compete with the D1."

"Built around two of the best film SLR's around, the F5 and F100"

"Shutter speed: 30s to 1/16.000s (pazi - 1/16.000!!!) + BULB"

"D1 keeps flat areas clean and smooth while maintaining detail and sharpness. This is true of both ISO 200 and 400, noise really only becomes apparent at ISO 800 and higher."

"The D1 is really VERY good for night photography, the below samples are both 15 and 30 seconds, certainly there's some noise visible in the 30 second exposure but nothing too imposing. The 15 second shot is almost completely clean with lots of detail and a really amazing exposure. Top marks for the D1 at night."

Resnično vsem predlagam, da preberete test tega aparata na spodnjem linku; kaj hitro postane jasno, da je bil D1 v svojem času dejansko "boljši" aparat, kot je D3 danes:

http://www.dpreview.com/reviews/NikonD1/

Jasno postane pa tudi, kako zahtevni (oz razvajeni) smo DSLR uporabniki danes ... Pa še nekaj; cena nekega približno lepo ohranjenega D1 se še danes vrti okrog 300 eur!
 0   

ogabe @ogabe 16. Jun 2009, 08:55

To je Nikonova verzija grin Prava je pa malenkost drugacna.... beri: december 1998, Canon EOS D6000, 6mpix itd. grin Tako da Nikonov D1 le ni prvi "pravi" dslr smile
[url=http://www.photo.si]PhotoSI[/url]
 0   

Andrej @fotokaj 16. Jun 2009, 09:00

ogabe je napisal/a:
To je Nikonova verzija grin Prava je pa malenkost drugacna.... beri: december 1998, Canon EOS D6000, 6mpix itd. grin Tako da Nikonov D1 le ni prvi "pravi" dslr smile

Ogabe, spregledal si besedo "profesionalni" ...

Pa tudi sicer; D6000 je bil Kodakova elektronika, Canon je dal "le" body (EOS F1n), tako da to ni "Canonov lasten"DSLR fotaparat. Pravzaprav se je ta aparat najprej prodajal kot Kodakov produkt pod imenom Kodak Pro DCS 520 in šele zatem kot Canon D6000, tako da ta aparat ni bil niti slučajno Canonov produkt; pač, prodajali so ga lahko pod svojim imenom v zameno za body, nič drugega.
Pa še nekaj; stvar je bojda koštala okrog 65.000 takratnih DEM, D1 pa 5.500 USD in slednji dejansko je PRVI DSLR fotoaparat, ki ga je "od A do Ž" razvila in naredila katera od fotografskih firm. Vsi drugi (Kodak, Fuji, Canon ..) so kombinirali elektroniko in mehaniko iz različnih virov.
 0   

ogabe @ogabe 16. Jun 2009, 09:08

Aja sorry... Canon ni profesionalni fotoaparat bigrazz
PS: Da ne bo pomote... D6000 je bil narejen na osnovi EOS 1n, tako da tudi nekako sodi v rang pro opreme grin Ce pa poracunas se ceno (okoli $30.000) pa sploh grin
PS #2: Zgledal pa je takole:
 0   

ogabe @ogabe 16. Jun 2009, 09:11

fotokaj je napisal/a:
in slednji dejansko je PRVI DSL fotoaparat, ki ga je "od A do Ž" razvila in naredila katera od fotografskih firm. Vsi drugi (Kodak, Fuji, Canon ..) so kombinirali elektroniko in mehaniko iz različnih virov.

Fotokaj sorry samo ce to gledas na tak nacin, potem Nikon se danes nima digitalnega fotoaparata. Senzorji so od koga ze? grin
 0   

Dejan Bogdanov @Dead_Kennedy 16. Jun 2009, 09:12

pa smo spet tam, ne? jaz za Nikona navijam! bigrazz
 0   

Andrej @fotokaj 16. Jun 2009, 09:15

ogabe je napisal/a:
Fotokaj sorry samo ce to gledas na tak nacin, potem Nikon se danes nima digitalnega fotoaparata. Senzorji so od koga ze? grin

Ma, ja, vem - glej, jaz sem danes zjutraj prvič vse živo prebral o tem aparatu, to ni na mojem zelniku zraslo - kot pravijo na DPReview:

"The D1 was Nikons answer to Kodak's domination of the professional SLR's market. It marked an important step in history, the first digital SLR designed and built solely by one of the big manufacturers ("home grown")."

Ja, no, a štekaš zdaj - "home grown" - D1 je bil prva domačica ...grin

O tem govorim, nič drugega. Da pa nihče, ne Nikon, ne Canon, niti kdorkoli drug ne izdela 100% vseh komponent v svoji fabriki pa itak vsi vemo.

Dead_Kennedy je napisal/a:
pa smo spet tam, ne? jaz za Nikona navijam! bigrazz

Neizogibno.

Sem itak vedel, kaj bo in prav zato sem že v čisto prvem stavku te teme napisal, da "Čeprav začetki DSLR in nasploh digitalne fotografije segajo mnogo več let nazaj ...", pa ni nič nucalo.
Če bi se še za mejo boril tako kot fotografi za svojo firmo aparata, bi blo naše vse tam nekje od Reykjavika do Ankare ....
 0   

Marko Mahne @Mahne 16. Jun 2009, 09:27

Mene pa ta kreganja spominjajo na eno temo iz Bicikel.com, kjer so se prepirali kdo je boljši človek, tisti ki vozi MTB ali cestaka. Ker sem pred kratkim zamenjal Nikona za Canona, me zanima, če sem zdej boljši ali slabši človek laugh
 0   

iztok @izo 16. Jun 2009, 09:35

isto kot pri biciklih, stvar trenda. včasih je bil folk pri nas malo bolj na rdeče, zdej je trunutno rumeni "in". fotke so pa konstatno slabe, ne glede na firmo. biggrin
glede d1: ja, je že kr lepa številka, odkar so ti digitalci na sceni, čeprav treba priznat: prvi dslr, ki je bil dosegljiv za rajo, je bil 300d in ta je najbrž naredil več za obe firmi (pa še kako zraven) , kot vsi ti dragi začetki skupaj, ko se je pogruntalo, da mogoče nle ni tako majhen trg za to. danes so dobički mogoče že v miliardah..
 0   

Dejan Bogdanov @Dead_Kennedy 16. Jun 2009, 09:43

Citiram:
Če bi se še za mejo boril tako kot fotografi za svojo firmo aparata, bi blo naše vse tam nekje od Reykjavika do Ankare ....

good one! thumbsup laugh
 0   

Andrej @fotokaj 16. Jun 2009, 09:52

izo je napisal/a:
... čeprav treba priznat: prvi dslr, ki je bil dosegljiv za rajo, je bil 300d in ta je najbrž naredil več za obe firmi (pa še kako zraven) , kot vsi ti dragi začetki skupaj ...

Ma Izo ... nič ni treba priznavat, ker nihče ničesar ne zanika, štekaš?

In še enkrat - D1 je bil prvi dosegljiv in razširjen PRO DSLR, kje vse so bli pa ostali prvi, pa tu v tej debati sploh ni važno. Dejansko je bil D1 prvi konkreten začetek digitalne fotografije, kot jo poznamo danes, pa Canonaši to obračajte kakor hočete bigrazz

Pa jebiga, Canon v svetu digitalnega itak ni bil prvi v ničemer; prvi je bil Sony leta '81 s svojo Mavico, drugi Nikon, ko je l. '86 na Photokini predstavil predhodnika današnjih DSLR aparatov, Nikon SVC, prvi DSLR, ki se ga je dejansko dalo kupit v "štacuni", pa je l. '91 predstavil Kodak na osnovi Nikonovega F3 ohišja; Kodak DCS-100 (1.3mp).

Canona pač nikjer ni bilo do leta '95, ko je v sodelovanju s Kodakom predstavil EOS DCS 1. Ampak ne se razburjat, saj vsi vemo, da če so pri Canonu na začetku malo bolj dremali, so pa kasneje, po letu 2000 naredili "dr-mr", tak da ste vseeno lahko na kaj ponosni.

Pač niste bli prvi, big deal!
bigrazz
 0   

iztok @izo 16. Jun 2009, 09:58

čist možno, čepram jst glih nimam tega občutka (se mi zdi, da je v dslr začetkih bolj c oral ledino, ampak to je čist osebna opazka, se lahko motim )
http://lens-reviews.com/Canon-DSLR-History.html
ampak ok, jst sem to kasneje začel nucat, hehe..
 0   

Andrej @fotokaj 16. Jun 2009, 10:10

Izo, kot pravim; Kodakova elektronika in razvoj ter znanje v Canonovem ohišju.

Prvi Canonov "lasten" fotoaparat, kot Nikonov D1, je bil Canon D30, predstavljen jeseni 2000.

Evo, test Canonove domačice D30 na DPReview:
http://www.dpreview.com/reviews/canond30/

Če bi moral sam izbrat prelomnice v svetu DSLR fotografije, bi jih naštel takole:

1) Sony Mavica, 1981
2) Nikon SVC, 1986
3) Kodak DCS-100, 1991
4) Nikon D1, 1991
5) Canon 1Ds, 2002
6) Canon 300D, 2003
 0   

iztok @izo 16. Jun 2009, 10:18

hja, no, vsi so nekje tu, par mesecev gor dol. je bilo najbrž veselo pri inženirjih takra, hehe. pač stvar strategije. z 1d-jem kakšno leto kasneje je potem c uspelo spravit zadevo med pro press fotografe (vsaj zak je moj občutek), tistega nikona kaj dosti ni nucal nobeden, po mojem (ali pa zelo v majhen procentu). danes pa je slika malo drugačna in prav je tako, zmeraj ima nekdo rahlo prednost..
 0   

Andrej @fotokaj 16. Jun 2009, 10:22

izo je napisal/a:
tistega nikona kaj dosti ni nucal nobeden, po mojem (ali pa zelo v majhen procentu).

A misliš D1? - dej Izo nehaj! Mal net poglej, pa boš videl, kaj so v takratnih razmerah pomenile prodajne cifre D1.
Ti kar mal na pamet govoriš, a ne?

V dobrem letu od predstavitve je Nikon prodal več kosov D1 fotoaparatov, kot vsi drugi proizvajalci DSLR aparatov skupaj!
http://www.robgalbraith.com/bins/content_page.asp?cid=7-3784-3800

D1 je praktično "naredil" trg za kasnejše modele Canonov in Nikon je svojo smer izgubil šele kasneje z modeloma D1H in D1X.
 0   

iztok @izo 16. Jun 2009, 10:29

sej pravim, za nikona ne poznam, se pa spomnem, da je večina press fotografov v takratnih časih (al pa recimo kakšno leto kasneje) bila na canonu, vsaj recimo ameriški in evropski trg. no, sicer pa je to stavr nikoli dorečenih zadeva, verjetno, ne bom trdil ničesar..
 0   

Bostjan @Archie 16. Jun 2009, 11:12

Zgodnji razvoj digitala pri Nikonu (v navezi s Kodakom) se od modela do modela lepo vidi tukaj:

http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/nikon/htmls/models/digitalSLRs/index.htm
 0   

abo01 @abo01 16. Jun 2009, 12:39

D1 je bil kar zanimiv, doma se mi še vedno nekje svaljkajo testne fotke. Drugače pa vse, kar je bilo pred 2000 je bilo sodelovanje s Kodakom, edino za Canona D2000 ne vem.
 0   

Andrej @fotokaj 16. Jun 2009, 13:00

abo01 je napisal/a:
Drugače pa vse, kar je bilo pred 2000 je bilo sodelovanje s Kodakom, edino za Canona D2000 ne vem.

Tudi Canon D2000 je Kodak;

Kodak Pro DCS 500 = Canon D2000 (2 mp)
Kodak Pro DCS 520 = Canon D6000 (6 mp)
 0   

urosm @urosm 16. Jun 2009, 14:40

Nikon je the best. Pika. thumbsup

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati