0   

Dejan @kepica 21. Jun 2009, 23:17

Zanima me makro fotografija in v tem sem popoln začetnik. Zanima me slikanje majhnih živalic.

Ali je za takšno fotografiranje nujno nabaviti makro bliskavico (v mojem primeru Nikonov R1 kit) ali je možno uporabiti bliskavico SB-900.
Je to bliskavico možno sprožiti daljinsko z vgrajeno bliskavico na fotoaparatu? Je opcija da bi pri tej vrsti fotografije SB-900 postavil na držalo in jo uporabil kot makro bliskavico? Ali se da SB-900 kotrolirati tudi moč bliska preko sprožitve vgrajene bliskavice?

Za odgovore se vam zahvaljujem že vnaprej.
 0   

Bostjan @Archie 22. Jun 2009, 05:14

1.) Ni potrebno nujno nabaviti R1 kita. Je pa to najbolj optimalna rešitev za macro.

2.) Odvisno od modela aparata. Nimajo vsi Nikoni vgrajenega fleša in proženja na daljavo (CLS).

3 in 4.) Če aparat omogoča CLS (proženje na daljavo) je to vsekakor opcija in lahko se z aparatom kontrolira tudi moč bliska.
 0   

Dejan @kepica 22. Jun 2009, 21:24

Nikon D90 je ta aparat.
Se pravi da zgoraj napisano vse velja?
 0   

Bostjan @Archie 22. Jun 2009, 22:22

Jp, D90 omogoča proženje ne daljavo in creative lighting (CLS), tako da ni problema. Samo po pameti namesti fleš in na drugo stran kak odbojnik, da ne bo prehudih senc.
 0   

petra @terap 7. Sep 2009, 16:47

omenjena bliskavica deluje na D80 normalno???
 0   

Ivan Pavlakovič ml. @ziggy 7. Sep 2009, 16:54

...to tudi mene zanima, kako deluje na D80.
 0   

BubikolRamios @BubikolRamios 7. Sep 2009, 16:55

Ko si boš omislil kakšno predlečo, boš, zadevno, sb900 lahko 'vrgel proč'. Nabavi si R1 KIt, priporočam. Čim manj mahanja, eni žužki so kot sfinge, večina pa ne, preden boš namestil sb900 in odbojnik, bojo že pa pa. Brez odbojnika bodo pa sence, kar je enako nula makro fotografija.

Najbojlše je imeti oboje, za slikanje rožic, npr. je r1kit za cvetove in detajle, za celo rožico, recmo 40 cm višine, pri makro objektivu, kjer moraš it kar u rikverc, pa je fajn če maš še sb 900 ali kaj takega. Lahko sicer snameš r1 in ga daš nekam blizu rožice, ampak to ni to.

Jaz imam sedaj sigmo 150 makro, če bi še enkrat kupoval bi si morda nabavil sigmo 180 makro (baje taka obstaja)

P.S. one bele zadeve ki jih dobiš v r1 kitu niso difuzorji ampak samo speljejo svetlobo k objektu, v primeru ko si z objektivom/+predlečo že zelo blizu ( < ~5 cm)
 0   

Ivan Pavlakovič ml. @ziggy 7. Sep 2009, 17:03

kako se pa r1kit obnese pri nemakro motivih...se pravi vseostali motivi (portreti, dogodki,...) ???
 0   

BubikolRamios @BubikolRamios 7. Sep 2009, 17:08

Po moje da se ne, rožca u gmajni, na razdalji 3m, premalo svetlobe. Hmm bom enkrat sprobal na (TTL-manual-full), samo po moje da vseeno ne.

Za dogodke sploh ne , če boš šklocnil 3x v razmaku po 2 sec se ti bo vsaj ena od sb200 sama ugasnila, trik je da daš ven baterijo in nazaj not ter spet prižgeš, ampak to ni glih za prireditve.
 0   

Ivan Pavlakovič ml. @ziggy 7. Sep 2009, 17:16

torej je r1 kit primeren le za makro motive...to je OK, samo cena ni OK...hehe. zaenkrat potrebujem fleš, ki mi omogoča širšo uporabo. se pravi, da z SB 900 lahko tudi makro objekte fotkaš samo je to nekoliko težje oz. več posla kot je to z uporabo r1 kit-a???
 0   

BubikolRamios @BubikolRamios 7. Sep 2009, 17:20

Cajt je gnar upset Velik cajta. In če to tko pogledaš ni prov drag. thumbsup
 0   

urosm @urosm 7. Sep 2009, 18:48

ziggy je napisal/a:
torej je r1 kit primeren le za makro motive...to je OK, samo cena ni OK...hehe. zaenkrat potrebujem fleš, ki mi omogoča širšo uporabo. se pravi, da z SB 900 lahko tudi makro objekte fotkaš samo je to nekoliko težje oz. več posla kot je to z uporabo r1 kit-a???

Lahko pa improviziraš. Veliko improviziraš, pa skor zastonj skoz prideš. Pogooglaj malo a'la "DIY ring flash" in našel boš bolj in manj bolane variante, nekatere čisto uporabne. Z 900-tko, mal domišljije in velik iznajdljivosti se da čudeže delat.

Tudi tu, kot pri večini stvari velja: KISS.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati