0   

damjana @deemica 23. Jun 2009, 19:41

Ejla, zanima me če mi lahko kdo svetuje kateri objektiv je bolje izbrati za nikon D40?

Kaj to pomeni na nikon D40?
50mm F1.4 EX DG HSM - Sigma
Na fotoaparatih z APS-C velikostjo senzorja je objektiv ekvivalenten 80mm, kar velja za srednje telefoto področje.

Gre pa za to, da bi rada našla nakaj najbolj primernega za portrete, ker 85/AF-S ni?!
 0   

Dejan Bogdanov @Dead_Kennedy 23. Jun 2009, 19:59

50mm na FF je 75mm (ne 80) na cropu. Kaj pa fali 85-ki?
 0   

Miha @cedo 23. Jun 2009, 20:10

Težka odločitev! Sigma naj bi imela malo lepše neostrine, čeprav tudi nikon ne zaostaja veliko, je pa slednji pri optimalni zaslonki še malenkost ostrejši, čeprav tudi sigma ne zaostaja veliko. grin
Ti lahko fotokaj pove več; je testiral nikona.
Meni je 50mm objektiv najbolj pomemben, ker ga največ uporabljam in bo nekoč canon 1,2/50 morda razlog, da zamenjam sistem.
 0   

Dejan Bogdanov @Dead_Kennedy 23. Jun 2009, 20:11

Sorry, spregledal - D40 nima vgrajenega motorčka za ostrenje, torej ti med Nikkorji preostaneta 35/1.8 ali 50/1.4, pri Sigmah pa 30mm f/1.4 EX DC HSM in 50mm f/1.4 EX DG HSM.
 0   

Dejan Bogdanov @Dead_Kennedy 23. Jun 2009, 20:15

Mogoče še tale spisek objektivov za D40, če ti morda še kdaj prav pride: http://www.nikonians.org/forums/dcboard.php?az=show_topic&forum=152&topic_id=13319&mesg_id=13319&page
 0   

damjana @deemica 23. Jun 2009, 20:24

Ja, spisek teh objektivov sem že pregledala in je tako presneto res malo izbire za AF-S, da je kaj bolj specifičnega teško. Tudi meni se zdita oba objektiva dokaj enakovredna, razlika je le 80€ v ceni - Sigma 436€, Nikkor 348 €. Tko da... verjetno se v tem primeru splača kupit cenejšega, ne vem no... Če bi kdo rad še kaj dodal, prosim lepo.
 0   

Andrej @fotokaj 23. Jun 2009, 20:49

Če kupuješ objektiv z zaslonko f/1.4, pol ga kupuješ zato, da z njim fotografiraš pretežno v območju f/1.4 - f/2.8 in meni osebno je vseeno, kateri od teh dveh objektivov je boljši v območju f/4 - f/8.

Čeprav so razlike karseda majhne, je Sigma v centralnem delu slike (govorim na podlagi lastnih testov na FX aparatu) vseeno malenkostno ostrejši objektiv pri odprtih zaslonkah in je kot tak tu v prednosti. Je pa Nikkor bistveno ostrejši po vogalih.

Ker sprašuješ o objektivu za uporabo na DX aparatu, je zate čisto vseeno, kakšna je ostrina objektiva po vogalih, ker teh vogalov na sliki itak ne boš videla.

Velika razlika je tudi v hitrosti AF; Sigma je občutno hitrejša, Nikkor pa je, kot pravijo v zadnjem testu na DPReview, v ostrenju za celih 50% počasnejši od svojega predhodnika Nikkorja 50/1.4 AF-D. Je pa zato toliko natančnejši.
Sam s Sigmo nisem imel težav pri AF in sem bil pravzaprav prav pozitivno presenečen. Odtlej sem govoril že s kar nekaj drugimi uporabniki tega objektiva, ki pa so znali povedati tudi kakšno pikro o nenatančnosti AF te Sigme, predvsem na aparatih nižjega razreda.

Kar se mene tiče, je stvar jasna; če bi jutri kupoval 50mm objektiv, bi vzel Sigmo. Pa sem nikonaš, navdušen, in bi prav rad napisal, da je Nikkor boljši objektiv. Pa ne morem.

Sem pred cajtom odprl tudi temo z vzorčnimi fotkami, posnetimi s to Sigmo in D3:
https://www.slo-foto.net/ftopic-12744-days0-orderasc-20.html

Kakšno koristno informacijo se da dobit pa tudi na spodnjih povezavah:

http://www.dpreview.com/lensreviews/nikon_50_1p4g_n15/page3.asp
http://www.dpreview.com/lensreviews/sigma_50_1p4_c16/page4.asp
https://www.slo-foto.net/ftopict-12764.html
 0   

damjana @deemica 23. Jun 2009, 21:07

Ejla, hvala za izčrpne informacije - mislim da bo odločitev dosti lažja kot prej.

Potem pa bo itak treba naredit neki iz tega, da ne bo ostalo ostalo samo pri teoriji.

lep pozdrav
 0   

abo01 @abo01 23. Jun 2009, 21:33

Hm, če mene vprašaš, Nikon 35mm f1,8. Poceni, dober, hiter. Drugače pa ti ne morem svetovati, ker imam Canona, tam je Sigma boljša, prepričljivo.
 0   

Alien @Alien 23. Jun 2009, 21:46

Za portrete na D40 ti priporočam Nikona 50/1.4G.
 0   

Rok Krisper @Krispi 24. Jun 2009, 15:21

Sam uporabljam Sigmo 50mm F1.4 EX DG HSM prej v kompletu z D40x in
sedaj z D90.

Na obeh aparatih je objektiv oster in zelo kvaliteten ... HSM poskrbi za hitro in natačno ostrenje. thumbsup

Če bi še enkrat kupoval bi sigurno spet vzel Sigmo.
 0   

damjana @deemica 24. Jun 2009, 16:33

Olala, večinoma smo istega mnenja > tko da super - tudi jaz sem se bolj nagibala k Sigmi, vendar sem kolebala zaradi cene (čeprav neke velike razlike ni); ko bo stvar zalaufala, že pokažem kakšen izdelek, kajti na slo-foto nič ne objavljam, zaenkrat le na eyefetch-u.

Hvala še enkrat in lep pozdrav iz Tolmina (pridite na kakšen festival, bomo skupaj fotografiral)
 0   

Ziga Radsel @yigy 23. Jan 2010, 11:19

Da ne odpiram nove teme...kako je z uveljavitvijo mednarodne garancije pri nas. Ker nameravam v USA kupit Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM in me skrbi glede potencialnih AF tezav.
 0   

Janez Pelko @Wartburg 23. Jan 2010, 18:27

Glede bokeha je pa tako, da Nikon tja do zaslonke 2 nima najbolj prijetnega. Za Sigmo pa žal ne vem, je nisem uporabljal. Kot je dejal fotokaj, tak objektiv kupiš, da ga uporabljaš pri odprtih zaslonkah. Bokeh pa je zame vsaj toliko pomemben kot sama ostrina. AF pa za večino stvari zadošča, tudi če je zelo počasen.
 0   

Erazem @erazem 23. Jan 2010, 18:53

Na servisu pomojem načeloma nebi smel imeti težav, se da z Juretom precej zmenit, vsaj moje izkušnje s servisom so take. Če se že kritizira Sigmino preverjanje kakovosti, odtehta zastopnik in servis.
erazem
 0   

FotoGruL @FotoGruL 26. Jan 2010, 20:06

ker se je že tu veliko psialo o teh objektivih
me zanima: razlika med Nikkor 50mm f/1.4D in Nikkor 50mm f/1.4G
 0   

Janez Pelko @Wartburg 26. Jan 2010, 21:01

Jaz sem 1.4G kupil predvsem zato, ker mi je stari 1.4 AF (prva generacija) na D700 pravilno ostril le v centralni točki, v vseh ostalih pa je imel izrazit front focus. Ne vem pa, kako se obnaša 1.4D. Neke strašne razlike v ostrini sicer nisem opazil, sploh pri zaslonki 1.4. Je pa res, da 1.4G hitreje dobi tisto pravo ostrino, že pri f2, dočim 1.4 AF šele nekako pri 2.8. Ampak to so res male razlike, ki jih na sprintani fotki praktično ne vidiš.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati