0   

gusar @gusar 18. Nov 2004, 15:35

Hojla

Kako narediti fotografijo, ko je vse ozadje megleno, avto pa oster.
Slišal sem, da se to dela tako, da daš aparat na daljši čas, avtu pa slediš.
Sem poskusil, pa mi je bilo vse megleno pa seveda presvetlo.....

kako?
 0   

andyz @andyz 18. Nov 2004, 16:11

Ja, najprej nisi povedu, al se avto giblje al pri miru stoji. Domnevam, da avto pelje. Nastaviš razdaljo na razdaljo avtomobila (ponavadi na točko, kjer se bo avto pripeljal), potem počakaš da pride avto, ga spremljaš in škljocneš. Čas ne sme biti prekratek (kašna 1/250 sek ali manj), seveda pa je to zelo odvisn od objektiva, tako da splošnega recepta ni. Če imaš dober aparat (hiter avtofokus), bo šlo s fokusiranjem tudi kar direktno na avto, samo čas pa moraš nastavit ročno. Če pa bo predolg čas (pod 1/125), bo pa seveda vse zmazano, še posebej, če gre za objektiv z daljšo goriščinico.
Probaj parkrat z različnnimi nastavitvami, pa boš vidu.
andyz
 0   

gusar @gusar 18. Nov 2004, 16:35

A, tako torej...

Bom nekako poskušal.
Hvala
 0   

damir lovenjak @damirr 18. Nov 2004, 19:09

po mojih izkusnjah je 1/250 prehitro, jaz mam okrog 1/60, samo je pa problem, ker so fotke preosvetljene. poskusaj z EV kompenzacijo in majno zaslonko. najbolje je, ce lahko rocno stimas tako zaslonko kot cas osvetlitve, kar pa premorejo le drazji aparati. drugace pa; vaja dela mojstra
 0   

andyz @andyz 18. Nov 2004, 21:32

Ja seveda, daljši čas bolj je ozadje zabrisan sam je to močno odvisn od objektiva. Če maš več kot 200 mm potem bo pri 1/60 tud vse ostalo zabrisan, če nimaš stativa. Se strinjam, da je najbolš oboje naštelat ročno.
andyz
 0   

Matev @Matev 18. Nov 2004, 22:37

meni so ratovale slike z 1/30 sec ali 1/60 sec dolgim časom osvetlitve
drugače se pa temu reče panning

http://www.pbase.com/marrozik/paning

http://www.experience.epson.com.au/help/understandingcolour/COL_G/0301_5.htm

http://photography.miningco.com/library/glossary/bldef_pan.htm

seveda pa lahko tudi digitalni paning izvedeš
v fotošopu ozadje zabluraš z motion blurom

http://www.photos-of-the-year.com/panning/
 0   

willy2 @willy2 19. Nov 2004, 09:29

Bistvo so ti že opisali (paning) sledenje je to po čem sprašuješ , za takšno delo je najbolje da si nastaviš manual focus (če nimaš SLR aprataz res hitrim objektivom , ki je sposoben focusirat hitre objekte) na daljino, kjer se ti giblje objekt čim daljši čas po mošnost daljši od 1/125s seveda pa mora bit v skladu expozicije da ne dobiš preveč osvetljenih slik in potem slediš objektu v smeri njegovega gbanja med pritiskom na sprožilec, seveda pa za to rabiš nekaj časa , da dobiš občutek bo trba kar nekaj časa vadit najbolje, da daš kakšnemu mulcu za sladoled in se naj vozi z kolesom mimo tebe ti pa treniraj.

Tukaj imaš prikaz sledenja z dolgim časom 1/90 in slikanja z kratkim časom 1/500 slika je moja ker se pa prijavljam iz drugega računalnika in mi je zmeraj zbrisalo avtomatsko prijavo na enem ali na drugem sem se prijavil z drugim imenom (za info vsem willy =rado)
https://www.slo-foto.net/modules.php?name=Galerija&file=details&image_id=1379&mode=search
 0   

primoz75 @primoz75 19. Nov 2004, 09:35

Ma panning...v biostvu moraš malo probat...vaja dela mojstra...

ena moja star fotka....

https://www.slo-foto.net/modules.php?name=Galerija&file=details&image_id=6332
 0   

willy2 @willy2 19. Nov 2004, 09:40

Primož zelo dobro viden efekt paninga , na moji ni toliko viden ker gibanje v zraku ni tako hitro je bil potreben zelo kratek premik aparata.
 0   

primoz75 @primoz75 19. Nov 2004, 09:49

Samo probat je treba...nasploh pa je to zdaj lahko z digitalci...

drugače je panning pogojen tudi z smerjo gibanja....
 0   

iztok @izo 19. Nov 2004, 12:33

ja, tukaj je več ali manj potrebno vaja, saj itak kot vse v fotografiji :mrgreen: . ja, ena varjenta, je tudi tist motion blur, če si pedantan in vešč fotošopa, znajo bit rezultati zelo fajn. dostkrat tudi npr. za avto kataloge "varajo" tako. tu maš tudi finto, ko npr. radial/motion blur ustvariš efekt ko se kao mirujača kolesa vrtijo ipd..
se splača malce poigrat s tem
8)
 0   

Denis Ferlič @DenisF 10. Jul 2005, 16:17

hm meni je malo razlika med predelavo v PS-ju in paningom ki si ga naredi s fotoaparatom. Sam me zanima če je poskusil kdaj paning z aparatom kot je nikon 8800.

A bi mi kdo lahko malo pokazal kako to gre? Saj teorijo znam na pamet samo v praktičnem delu mi ni najbolj uspelo v PS-ju bi komot to naredil ampak mi to ni to.

lp, Denis
 0   

Pele @Pele 10. Jul 2005, 20:03

Prid ti v LJ pa ti bomo pokazali smile
 0   

Denis Ferlič @DenisF 10. Jul 2005, 20:15

Pele pridi v mb, pa mi pokaž?! Mogoče bomo pa res kdaj skupaj v lj, samo sedaj nimam nič planirano...
 0   

Pele @Pele 10. Jul 2005, 20:24

No tukaj se lepo pokaže olitka prelepe štajerske in njenih prebivalcev. Rofl Če ne veš, vedno hodijo ljudje, ki potrebujejo uslugo do tistih, ki jim uslugo nudijo. No sicer si pa na nekem štajerskem forumu, pa naj ti tam pokažejo kako se to naredi. Piknikov pa imate kar nekaj.
 0   

iztok @izo 10. Jul 2005, 20:41

a zato radota ni več tukaj, so ga čevapčiči premamili.. :mrgreen:
 0   

Pele @Pele 10. Jul 2005, 20:58

Radotu slo-foto ni deloval, tako kot bi mu moral. Od danes naprej mu dela tako kot more in mislim da bo malce več časa prisoten tukaj, kot je bil zadnje tedne.
 0   

Denis Ferlič @DenisF 10. Jul 2005, 21:12

čevapčiči kej kdaj? biggrin bigrazz
 0   

rado @rado 10. Jul 2005, 22:27

Tu sem tu Izo, čevapčiči so pa bili dobri Rofl

Denis v vriskaču sem ti napisal za paning z hibridom pa uporabi manual focus tudi z SLR povečini delajo tako ker se uporabljajo krajše goriščnice in daljši čas tako , da je zaslonka tako precej zaprta in je ostrine po celem območju dovolj z AF samo upočniš zadevo in ti objekt lahko pobegne.
Pokazat ti pa tega nihče ne more , če poznaš osnove paninga .
Slediš v smeri gibanja objekta vse kar je potrebno je to , da dobiš občutek pravilno sledit in če bo med 10 fotkami ena dobra je to to a misliš, da profijem uspejo vse.

Fotke z ralya so pa dobre.
 0   

rado @rado 10. Jul 2005, 22:32

Pele je napisal/a:
No tukaj se lepo pokaže olitka prelepe štajerske in njenih prebivalcev. Rofl Če ne veš, vedno hodijo ljudje, ki potrebujejo uslugo do tistih, ki jim uslugo nudijo. No sicer si pa na nekem štajerskem forumu, pa naj ti tam pokažejo kako se to naredi. Piknikov pa imate kar nekaj.

Ja Pele verjetno bi mu res kdo lahko pokazal z nami na picnicu je bil tudi Dragiša Modrinjak upokojen fotoreporter eden od pionirjev športne fotografije pri nas.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati