0   

Jože @trigga 28. Jul 2009, 08:45

Pozdravljeni,

Enkrat v bližnji prihodnosti bom fotografiral nakit (srebro, bižuterija). Zanima me, kako naj si čim bolje pripravim "teren", da se izognem raznim odsevom softboxa in podobnim efektom (recimo kot tole)?

Oprema, ki jo imam na voljo, je fotič Olympus e-420, dva kit objektiva (14-42mm F3,5-5,6 in 40-150mm F4-5,6), en home made softbox, opcija je tudi najem fleša ( klik, na dnu strani). Kaj malega lahko tudi sam spravim skupaj (kakšno ogrodje, ohišje, kjer se bo fotkalo).

Hvala za nasvete in lep pozdrav.
 0   

Aleš @lial 28. Jul 2009, 09:11

Verjetno poznaš stran strobist.com, tam je kar nekaj uporabnih nasvetov za DIY zadeve.
Sicer pa sem mnenja, da je studijski 'šotor' (difuzni box) v tvojem primeru nujen.
Sam večkrat fotkam razne vrste orodja in si sploh ne znam več predstavljati, da bi moral kar koli pofotkati brez TEGA

LP
 0   

Alien @Alien 28. Jul 2009, 09:35

Tukaj imaš nekaj nasvet(k)ov:
http://www.tabletopstudio.com/documents/jewelry_photography.htm
 0   

Jože @trigga 28. Jul 2009, 10:08

@lial: fotkaš s fleši ali uporabljaš stalen vir svetlobe? Mogoče bi lahko uporabil kakšno namizno svetilko, potem pa ročno nastavil white ballance (da ne izpade rumeno oz. oranžno).

@Alien: Dobra stran, uporabni nasveti.

Za difuzni box sem našel še tole: DIY box. Izgleda, da bo tole še najboljša varianta (poleg tega da nabavim "pravi" box).

Pa še ena zadeva: fokus nastavim ročno in ga ne premikam ali fokusiram vsak posnetek posebej? Tako ali tako bom gledal, da bo več globinske ostrine (F8 ali več). Svetlobo izmerim enkrat in zaklenem ali merim za vsak posnetek posebej? Fotkal bom v raw+jpeg, tako da imam malo manevrskega prostora za popravke, čeprav želim že v prvo 100% rezultat, tako da na računalniku naredim kvečjemu crop.
 0   

Aleš @lial 28. Jul 2009, 10:26

Za osvetlitev uporabljam luči, skupaj cca 2500 W.
Z bliskavicami bolj redko, nekako jih nisem dovolj 'naštudiral', pa tudi posebne potrebe pri tolikšni osvetlitvi ni bilo.
Vsekakor boš lahko uporabil tudi namizne svetilke, čeprav so prenosni reflektorji postali precej poceni in morda bi si lahko privoščil dva po 500W
Za pravilno temperaturo barve pa se splača pogledati za namenskimi žarnicami z vrednetjo čim bliže 5000K

Sicer pa sam najraje fotkam kar s kompaktom (Olympus 7070), ki mi omogoča sprotni, 'live' pogled na posnetek preko LCD TV-ja, kar mi je predvsem uporabno za kompozicijo, sence, kot posnetka itd.

Še namig za domačo izdelavo box-a: dandanes se za vodovodne inštalacije uporabljajo plastične in bakrene cevi, asortiman kotnih povezovalnih delov pa je kar precejšen, tako da morda lahko zadevo narediš tudi razstavljivo.

LP
 0   

Jože @trigga 28. Jul 2009, 12:07

Kul, dva reflektorja sicer že imam (eden na stojalu, drugi za na tla), enega bom še nabavil and we're good to go biggrin
Hvala za namig glede plastičnih in bakrenih cevi. Boxa sicer nimam namena razstavljati ko bo narejen, vendar bo vseeno lažje zadevo sestavit s cevmi, pa še bolj stabilno bo.
 0   

Matej Michelizza @matejmm 2. Avg 2009, 17:41

Lahko si pogledaš kako sem si jaz naredil table top studio... http://matejmm.blogspot.com/2007/09/table-top-studio-part-2.html

lp, Matej
 0   

Oracle @Oracle 3. Avg 2009, 10:01

Jaz sem tudi sam nekaj postavljal, pa se je vseeno najboljše izkazal lightbox, ob katerega postaviš 2-3 luči bigeekk komplet za okoli 200€ je dovolj dober, da lahko slikaš vse razen večjih predmetov, z malo improvizacije pa lahko dobiš zelo kreativne rezultate (sploh v povezavi z macro objektivom)

potem pa čisto glede na objekt, ki ga fotkaš! pri nakitu bodi pozoren na odseve in kote, da boš zadeva kar najbolje predstavil. Poglej si kakšen online katalog, kako naj bi fotke izgledale! thumbsup
 0   

luka rebol @desade 17. Nov 2009, 13:50

Pri nakitu še posebej če ima velike ravne površine moreš najbolj pazit da ne vidiš noter sebe oz. vse okoli nakita saj take površine delujejo kot ogledalo.

Tudi jaz ti priporočam šotorčka....ker posebej za nakit, za kromirane izdelke oz. vse kar ima zelo gladko površino rabiš res nevtralno okolivo in to ti najbolje omogoča prav lightbox.

Poglej malo na netu za koliko se da kakšnega rabljenega dobit ker doma narejena škatla ne bo nikoli tako dobra kot namensko narejena za to, verjemi, preverjeno, predvsem zaradi materjalov in odsevnih površin.

če ne najdeš nič mislim, da ti lahko jaz kakšnega od mojih lahko odstopim.

l.p. Luka.
 0   

name1 @name1 17. Nov 2009, 13:59

http://www.cumulus.si/product/c1217/3053

takšne stvari pridejo zelo prav pri "ubijanju" fleša...seveda moraš izbrati pravi efekt za pravi material...

pa pazi pri vdihavanju, je kar strupeno!
 0   

urosm @urosm 17. Nov 2009, 14:23

Parkrat vdihneš, pa ti je vsaka slika lepa laugh
 0   

name1 @name1 17. Nov 2009, 15:32

hehehe thumbsup

en kolega je končal na urgenci po nekajurnem igranju v studiu ob uporabi dotičnih sprejev - sicer ni bilo kritično (vsaj mal kisika se je nadihal:)) ampak nekaj dni je mel glavobol...problem je če se prostor ne zrači in ko enkrat padeš "u filing" je težko nehat potem pa so lahko težave...

sam on je takrat poslikal za 1 katalog izdelkov tako da z zmerno uporabo mislm da ni pene...
 0   

urosm @urosm 17. Nov 2009, 17:29

name1 je napisal/a:
... z zmerno uporabo mislm da ni pene...

... pene na ustih misliš?
 0   

name1 @name1 18. Nov 2009, 15:13

tud to:))

treba končat offtopic da ne bo amin sleep sleep
 0   

urosm @urosm 18. Nov 2009, 17:27

name1 je napisal/a:
tud to:))

treba končat offtopic da ne bo amin sleep sleep

Kr nej. Naj si zasluži tisto bajno plačo laugh

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati