0   

JureV @JureV 1. Dec 2004, 17:29

Včeraj sem gledal na tv slo en zelo zanimiv dokumentarec
o našam digitaliziranem svetu. "Digital", to je vse lepo in prav, toda
lahko se zgodi, da bo naša zgodovina izbrisana za vedno. Danes svet nampreduje neverjetno hitro in tudi tehnologija. Danes je eno leto star
PC ali digitalni fotoaparat že zastarel in ga je (tako nas prepričujejo prodajalci) treba zamenjat.
Danes na svojem popolnoma novem digitalcu snemamo filmček o našem malem otročičku in mislimo, da je to za vedno. Predstavljamo si kako bo čez 20 let to gledal in se z vsemi spominjal "lepih starih cajtov".
Vendar pa se lahko oziroma se bo tehnologija, sofware, hardware...čez 20 let popolnoma spremenil in tudi, če bomo imeli ta filmček nekje na
cd-ju , ali še ga bo možno predvajati, ali bo naša takrat super mega stvarca znala prepoznati, tedaj že gromozansko zastarele formate ali softvare.
Življenska doba cd-jev, diskov, bla, bla, bla se ne more primerjati s fotoalbumi, knjigami. Resno se vprašam, če bi Biblijo takrat napisali
na cd in ne na papir, ali bi sploh vedeli za njo.
Danes se tako dogaja disketam, kasetam....kako se bo čez 20 let godilo
cd-je in dvd-jem? Nihče ne ve, in mislim, da se te nevarnosti nihče ne zaveda. Ali bomo še imeli možnost oživljanja spominov, ki smo jih doživeli v preteklosti, v danes hitro napredujočem svetu pomeni teh nekaj let že cela večnost.
[url=http://www.tarok4.com/][img:cb4cc67d4e]http://www.tarok4.com/themes/default/images/t8.gif[/img:cb4cc67d4e][/url]
http://blog.slo-foto.net/jurev/
 0   

iztok @izo 1. Dec 2004, 17:41

spomine ne moreš zbrisat :wink: , vsaj če ne dobiš kakr orenk šus po glavi, sm takrat je itak vseeno.
ja, zgleda, da je tukaj film v prednosti, nč, kr lepo stare fotiče kupit., če kdo proda kakšnega 20d pocen, se javim.
slowenien bi znal tukaj kaj pokomentirat, on je ortodoksni "analogaš" :mrgreen:

ja, pa tiste kugle s textom so ble tudi zanimiva, podoben koncept, kot takrat, ko so tisto sondo "vsem" znanjem brcnili v vesolje, če je bo kdo od ta zalenih mogoče kdaj našel. sm tiste kugle bo nekdo že čez kak teden spizdil, al pa takoj, ko bo prilika..
 0   

Gregor Prodan @progre2 1. Dec 2004, 18:14

smile tudi če bo tip spizdu to mu bo ostalo ... vedno bodo ostale na zemlji ... tako da bigrazz
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 1. Dec 2004, 18:16

Sem slišal v službi, ko mi je sodelavec to pripovedoval. Bojda obstaja ena gljiva, ki razžira plast na CD-ju in dobesedno "poje" vse podatke :evil:

Kaj mi zna kdo povedat naslov oddaje in po možnosti kdaj bo ponovite, ker bi jo res rad gledal.
 0   

kjask @kjask 1. Dec 2004, 19:01

ja, cdji niso večni, ampak kdo jih pa hrani 20 let?
sam sem imel prve stvari arhivirane na disketah (ok, niso ble fotke...), ko so prišli cdji, sem jih dal na cd, zdaj ta arhiv zaseda eno stezo na dvdju... čez pet let bo kdove na kakšnem mediju...

prav tako video - vhs sem še pravočasno digitaliziral, da se ne izgublja kvaliteta, za to sem si kupil posebni disk, zdaj imam original na dvdjih... čez leta bo sitnica na terabajtnem disku... smile

hočem rečt, da se splača arhiv obnavljat - ko pride nov medij, si narediš duplikat na novem mediju... prav tako formati... če imaš danes mpeg2 filme, si jih čez leta spremeniš v mpeg12 ali karkoli... jpg v ???, verjetno bo s takrat aktualnim procesorjem pretvorba hipna... smile

za vsak slučaj pa se splača še kakšen pc na podstrešje pokopat, ko je samo še za staro šaro... bodo vnuki z veseljem gledali starine, če ne bo prej zarostalo... smile

sicer pa tudi človeški spomin ni večen... o čem že govorimo? biggrin
 0   

JureV @JureV 1. Dec 2004, 19:06

Ponovitev je bla danes ob 3 vjutro, pa ob 14.uri tak, da....
aja naslov pa je enak kot moj

ayt
[url=http://www.tarok4.com/][img:cb4cc67d4e]http://www.tarok4.com/themes/default/images/t8.gif[/img:cb4cc67d4e][/url]
http://blog.slo-foto.net/jurev/
 0   

Samo ŠTEHARNIK @samo 2. Dec 2004, 07:42

Kjask-menim, da si najbolje zadel. Kljub " paniki", ki bi nas morala zajeti, ko so opisovali tehnološki razvoj pomnilniških medijev zadnjih 20 let in njihovo zastaranje. Seveda, če trakove s skrivnostnimi zapisi(kot so to storili v SZ) hraniš v kletnih arhivih, pa se sesuje režim, ki je podpiral delo znanstvenikov, tajnih agentov...potem so lahko podatki rez za večno izgubljeni.
Kot je Kjask napisal -bomo pač presnemavali svoje podatke na aktualne medije.
 0   

David Vatovec @davidv7 2. Dec 2004, 08:44

Prednost digitalizacije je, da je neskončno originalov, vse kar kopiraš je popolnoma enako originalu.

Zato je prekopiranje na nove medije dokaj enostavno.

Film sicer traja dlje ampak počasi izginja in je staranje irreverzibilno.

Vsakemu svoje bigrazz
 0   

ogabe @ogabe 2. Dec 2004, 10:00

Vidim da vas je vecina starih 20 let in da v racunalnistvu niste prav doma (nekdo ki instalira windowse ali linux in e-mule zame ne steje ravno kot strokovnjak). Kopiranje je ze lepo in easy. Kaj pa tisto kar pozabis skopirat? Poleg tega je se malo morje drugih stvar, ki pri tem pridejo v postev, ne samo gobice, ki razzirajo cd-je. Vecina se vas teh stvari niti ne zaveda, cez 30 ali 40 let pa se boste... sploh ko boste nekje nasli en eksoticen konec plastike (beri: dvd) z enimi cudnimi fileti gor (beri: jpeg), ki ga kot prvo nikamor ne boste mogli vtaknit (kar naj nekdo poskusa vtakniti nekam 5 1/4" disketto), kot drugo pa ziv bog tistega formata ne bo vec znal prebrat.
Ja verjamem, da se bo vecina stvari prekopirala na nove medije in skonvertirala v nove formate, vedno pa bo nekje nekaj pozabljenega. In pri x konverzijah in kopiranjih se % pozabljenega samo veca.
 0   

kjask @kjask 2. Dec 2004, 11:50

ogabe, pri opisu si me skoraj trofnil: točno 20 let se ukvarjam z računalništvom, tako ali drugače... smile

če imaš kakšno 5 1/4" disketo, ti jo lahko presnamem. Imam enoto - sem jo pred leti spravil, za vsak slučaj biggrin
 0   

David Vatovec @davidv7 2. Dec 2004, 13:22

Jaz imam tudi enoto za te diskete, tako, da če si kaj pozabil, ni frke. Lahko ti tudi spravim kakšno stvar dol iz magnetnega traku če želiš :-)

Koliko je že star jpeg 20 let?
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 2. Dec 2004, 13:33

Tukaj sem nekaj našel o zgodovini JPEG formata:
http://www.photo.net/learn/jpeg/#hist
 0   

David Vatovec @davidv7 2. Dec 2004, 13:46

Leta 1983 je ISO začel razvijati kompresijski računalniški format. Leta 1986 so izsledke objavili v standardu.

Sem falu za par let bigrazz
 0   

Blaž Ogorevc @balž 2. Dec 2004, 13:47

No in vidiš možnost biznisa. Prišparaš tehnologijo in čez dvajset let šibaš denarce.

In kako bo čez dvajset (30,40) let izgledal tale forum? :roll:
Balž

Look at the Earth talking to you! YAB grin
 0   

Gumby @Gumby 2. Dec 2004, 13:51

ogabe je napisal/a:
...Kaj pa tisto kar pozabis skopirat?...

Za tisto si si popolnoma sam kriv. Kar je pri vsem skupaj pomembno je to, da je kopiranje digitalne informacije brezizgubno in relativno zelo preprosto. Kjask ima tukaj popolnoma prav. Ze res, da imajo knjige, filmi... whatever daljsi rok trajanja, ki pa se zmeraj niti slucajno ni neskoncen. Ohranitev teh medijev (kakor tudi njihovo kopiranje) povzroca mega vec tezav in stroskov kot pa je to z digitalnimi mediji.
Moji vnuki bodo pravgotovo lahko pogledali moje fotografije v isti kvaliteti kot jih gledam sam, jaz pa fotografij svoje babice ne bom nikoli videl taksnih, kot jih je ona (OK, dober priblizek si nekako naredim s PhotoShopom - pa smo zopet pri digitalnem).

JureV je napisal/a:
...Resno se vprašam, če bi Biblijo takrat napisali
na cd in ne na papir, ali bi sploh vedeli za njo...

Mislim, da bi, ce bi takrat zapisali biblijo na CD in uporabili se kjask-ovo metodo kopiranja na nove medije, danes lahko brali originalno biblijo in ne tako, ki je mutirala in se spreminjala skozi cas. Dvomim, da je danasnja biblija dejansko enaka kot originalna...

In ja, Ogabe, tudi sam sem star 37 let (precej vec kot 20) in se z racunalnistvom ukvarjam ze od daljnjega 1983 leta (hodil na srednjo racunalnisko, racunalniski faks, delam kot racunalnicar, bla, bla, bla...)

Pa brez zamere

LP, Gumby
 0   

ogabe @ogabe 2. Dec 2004, 16:08

Ok 5 1/4 diskete sem dal za primer, ker jih vsaj polovica tukaj sploh nikoli ni videla smile Torej... lahko preberes luknjane kartice (ja bi rad videl nekoga, ki bo rekel, da ima to doma za rezervo). Sicer pa nisem pisal o tem kaj bo cez 3 ali 5 let ampak cez 50. Takrat ti tudi shranjen disketar ne bo pomagal, ker ga ne bos imel nikamor za priklopit. Mislis, da bo stvar cez 50let se vedno laufala na ide? Mocno upam da ne smile Na zalost je moja prava sluzba (fotografija je pac le hec in sem ter tja kaj denarja) taka, da vem kako te stvari gredo in kaj vse pase pod to.
Glede jpega pa samo tole... ce je stvar zunaj ze 20 let ne pomeni da bo se naslednjih 20. Jpeg je zares cisto po pravici povedano zanic format, vendar pa je za vecino ljudi zaenkrat zadovoljiv. Vecina ljudi ne rabi 100MB slik, da o tem, kdo si jih lahko privosci (predvsem zaradi prostora) sploh ne govorim smile Vsekakor pa bo v zelo bliznji prihodnosti zunaj nov format, ki bo imel enako ali boljso kompresijo in boljso kvaliteto. Kako? Pojma nimam smile
Gumby se strinjam da ce nekaj pozabis si si kriv sam. Samo to ni point tega. Point je, da bos zaradi tega ostal brez dolocenih stvari (pa slike pri tem nimajo veze). Ja saj vem, da lahko vsak rece, da tudi knjige pogorijo, pa filmi obledijo itd. Vse je res. Samo problem je ker se te stvari jemlje hudicevo na easy. Pa zares ni tako na easy.
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 2. Dec 2004, 22:54

Ko ravno poteka debata o shranjevanju fotografij in ostalih podatkov na trdem disku.

V mapi My Documents sem imel shranjene glasbene datoteke, fotografije (sreči nič posebnega) in še mnogo ostalih kar dosti pomembnih stvari.
Odločil sem se, da ponovno inštaliram Windowse in ob tem še pomislil nisem, da mi bo popolnoma izbrisal čisto vse datoteke iz mape My documents. Sem pač čisto pozabil, da se ta mapa ustvari ob inštalaciji... no lahko bi me vsaj opozoril na to, a bom raje sebe krivil sad
 0   

kjask @kjask 2. Dec 2004, 23:22

zoprno!

jaz imam vse podatke na D particiji, tudi maile. Ko moram vsake toliko naložiti na novo windowse in programe (C particijo celo formatiram na novo), mi podatki vedno ostanejo nedotaknjeni... "my documents" pustim izključno za sprotne nepomembne stvari...
S C-ja si pred novo instalacijo skopiram edino "favorites" na varno... Pa adress book... za instalacijo windowsov je najbolje sformatirana particija... :wink:
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 2. Dec 2004, 23:27

Ja vsako minuto sm bolj besen... zdj vidm da mi je še digitalno potrdilo zbrisal :evil:
 0   

David Vatovec @davidv7 2. Dec 2004, 23:36

Ogabe saj po svoje imaš prav, digitalizacija dopušče veliko večje "šlamparije", ampak za to ne moreš kriviti tehnologije, površen človek je površen človek, poznam ljubi, ki izgubljajo diase, negative itn. tako, da je v digitalni tehniki to samo še lažje - vedno si pa je vsak sam kriv.

Je pa res, da digitalizacija zahteva visoko stopnjo tehnologije, da samo prideš do podatkov. Vzemimo za primer atomsko katastrofo, če bi kdo preživel in ne bi imel kaj boljšega za delat kot narediti neko fotko, bi mu bilo veliko lažje to napraviti iz ČB negativa kot pa iz CD-ja - in to tudi brez elektrike!

Ampak to je res skrajni primer in v taki situaciji dvomim, da bi razmišljali o fotkah,....

Koliko podatkov ste pa dosedaj izgubili zaradi prehoda iz luknjanih kartic na diskete in nato CD-je? Aha, če so pomembni podatki - nič, se pač pazi nanje!

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati