0   

Uroš Uršej @Lucifix 1. Sep 2009, 13:41

Počasi, a zanesljivo sem se lotil prenove portala Slo-Foto.net. Poudarek ne bo toliko na grafični prenovi, ampak predvsem na funkcionalnosti. Kot prvo je potrebno združiti bazi uporabnikov foruma in galerije v skupno. Kar pomeni skupna prijava oziroma registracija.

Ideja prenove je portal bolj približati tipu socialnih omrežij.

In ker si bom v kratkem vzel nekaj več časa za prenovo vas naprošam, da mi napišete vaše želje s katerimi bi izboljšali Slo-Foto.net.

Imam pa tudi sam eno prošnjo. Zaradi pomanjkanja znanja na nekaterih področjih, kot je javascript, bolj natančno Jquery-ju, me zanima ali mi je kdo pripravljen priskočiti na pomoč? Največja težava se pojavlja pri sistemu dodajanja fotografij in pa še pri nekaterih drugih skriptah.
Če si pripravljen priskočiti na pomoč, mi piši na elektronski naslov info [a] slo-foto.net. Večna slava junakom!

Dobrodošli torej vsi vaši predlogi s katerimi bi želeli izboljšati Slo-Foto.net thumbsup

I need you! biggrin
 0   

Jannn13 @Jannn13 1. Sep 2009, 15:12

Odlično bi bilo, če bi lahko dodajali slike neomejenih velikosti oz. take ki jih ni treba pred tem obdelovati (stiskati), da bi jih lahko objavili. biggrin

Drugače pa je Slo-Foto net že zdaj odličen! thumbsup

LP Jannn13
 0   

Ratter @Ratter 1. Sep 2009, 15:57

Odlično bi bilo,če bi lahko naredili Workshop fotografij v galeriji.
To pomeni,da bi lahko jaz popravil fotografijo kogarkoli v galeriji in mu tako prikazal moj predlog kako izboljšati njegovo fotografijo.
Recimo,da naredim izrez po moji presoji ali kaj odkloniram ali popravim barve in kontraste ali naredim sephia fotografijo,če presodim,da bi bila taka bolj všečna.
To ni omalovaževanje avtorja fotografije,ampak ponudiš svoj predlog in svoj pogled kako bi se dalo določeno fotografijo še boljše sfiniširati.

Nekaj podobnega imajo tukaj:
http://www.trekearth.com/

Dejstvo je,da nas je velika večina tukaj zato,da se nekaj naučimo.Na tak način se da pridobiti izredno dosti fotografskega znanja in znanja iz obdelave fotk.

Sicer pa si upam dati izjavo,da je SLO-FOTO že sedaj najboljši slovenski fotografski portal.
Ali pa vsaj najbolj resen.
 0   

Heretic @Heretic 1. Sep 2009, 17:56

Kljub temu, da nisem več ne vem kako aktiven na portalu, mi je obiskovanje v petih letih pustilo nek vtis rasti (odraščanja?) tega portala.

Združitev galerije in foruma se mi zdi zanimiva. Opažam, da večina itak uporablja enako uporabniško ime na forumu in galeriji. Res, ta združitev se mi zdi logičen naslednji korak za SF, ker če ne drugega to ločevanje povzroča težave novim uporabnikom, ki se pozabijo registrirat v galeriji. Luc, kako to da je bila ta ločitev sploh bila narejena? Namerno ali zaradi kakšnih programskih težav? Bi ta združitev pomenila zgolj odstranitev dvojne registracije in da bi recimo v galeriji/forumu imel gumb za ogled profila na forumu/galeriji? Ali bi šlo za združitev profila, kjer bi se na eni strani pregledovalo tako en kot drug profil?

Verjetno si se za združitev odločil tudi na podlagi ankete. Zanima me, kako se bo upoštevalo še druge odgovore, ki so prejeli nek relevanten odstotek glasov. Testi? Upam da se nisi odločil samo za to združitev, ker potem bi to delovalo malo zoprno - združitev je konkreten rezultat, "več testov" pa je le dolgoročen proces, ki zahteva več poglobitve - vsaj v zasnovi, ne pravim da združitev ni zahtevna naloga. Da ni to neka rešitev po liniji najmanjšega upora. No upam da so moji dvomi brezvezni in da načrtuješ še kaj smile

Če se malo odmaknem od tiste ankete - kaj je sploh (trenuten) namen SF? V eni spregledani temi je nekdo zanimivo ugotovil, kakšna poplava makro fotografij je zadnje čase. Tudi sam sem to opazil, me pa zanima če gre zgolj za trend ali se bo pokazalo, da je SF v teh letih spontano zrasel v fotografski portal, kjer se najde veliko makro fotografov. smile

Torej, kaj sploh želimo od SF? Uporabnike bi razdelil v dve skupini - tiste ki objavljajo, ker radi objavljajo in tiste, ki objavljajo, ker iščejo nasvete, znanje, pomoč. Nerodno je, da je za slednje neprimerno težje poskrbet. Predlog, da bi na stran umestili nekakšen predelovalnik fotografij je vreden premisleka. Čeprav je prej nujno, da se razčisti, v kakšno smer naj bi SF šel - se bo delalo za ene, druge ali vse uporabnike? Luc, ravno zaradi tega:

Lucifix je napisal/a:

Ideja prenove je portal bolj približati tipu socialnih omrežij.

me skrbi. Ne vem kako je z vpogledom v statistiko, ampak verjetno lahko ti vidiš koliko se uporablja privat vriskač in recimo statusi v galeriji - nekakšne sledi, ki trenutno dišijo po "socialnih omrežjih". Če se to uporablja, je normalno, da gre razvoj v to smer - če so dejanja uporabnikov kažejo na takšne želje. Ne zaupam preveč temu odmikanju od "fotografskosti" portala. V to se verjetno ne spuščaš zaradi pomankanja priliva uporabnikov, ker kolikor spremljam je konstantno verjetno po 25 uporabnikov na teden, še letos jih bo verjetno 10000. Aktivnost in obstojnost je druga stvar, ki se je po mojem ne da ustavit, saj je povsod tako. In naj pri tem odmikanju od korenin navežem na tole:

Ratter je napisal/a:

Sicer pa si upam dati izjavo,da je SLO-FOTO že sedaj najboljši slovenski fotografski portal.

Kaj pomeni, da bi približal socialnim omrežjem? Jaz bi se tega lotil zelo previdno, ker je to kar je Ratter povedal kar precej vredna lastnost, škoda bi jo bilo izgubiti in odraščanje portala obrnit za 180 stopinj.

Lepo se imejte in lep pozdrav thumbsup
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 2. Sep 2009, 08:46

Jannn13 je napisal/a:
Odlično bi bilo, če bi lahko dodajali slike neomejenih velikosti oz. take ki jih ni treba pred tem obdelovati (stiskati), da bi jih lahko objavili. biggrin
Drugače pa je Slo-Foto net že zdaj odličen! thumbsup
LP Jannn13

Hvala, vzeto v zakup grin

Ratter je napisal/a:
Odlično bi bilo,če bi lahko naredili Workshop fotografij v galeriji.
To pomeni,da bi lahko jaz popravil fotografijo kogarkoli v galeriji in mu tako prikazal moj predlog kako izboljšati njegovo fotografijo.
Recimo,da naredim izrez po moji presoji ali kaj odkloniram ali popravim barve in kontraste ali naredim sephia fotografijo,če presodim,da bi bila taka bolj všečna.
To ni omalovaževanje avtorja fotografije,ampak ponudiš svoj predlog in svoj pogled kako bi se dalo določeno fotografijo še boljše sfiniširati.
Nekaj podobnega imajo tukaj:
http://www.trekearth.com/
Dejstvo je,da nas je velika večina tukaj zato,da se nekaj naučimo.Na tak način se da pridobiti izredno dosti fotografskega znanja in znanja iz obdelave fotk.

Zanimiva ideja, bom si pogledal kako deluje tam opisan princip in videl kako bo to kaj izvedljivo.

@heretic:
Ko sem odprl portal še nisem bil tako vešč spletnega programiranja in sem dobil dve različni skripti: eno za sam portal in drugo za galerijo. Sedaj ko je nekaj več znanja in volje pa je čas, da se zadevi združita.

In kaj bi temu doprineslo? Skupen profil uporabnikov je vsekakor na prvem mestu. In v kolikor bi se popularnost portala še dodatno dvignila (tudi s pomočjo tujega trga, tako ja grin ) bo vsekakor bolj pregledno pregledovati dogodke, ki jih ustvarjajo vaši prijatelji (saj poznaš princip Facebooka in ostalih večjih skupnosti).

Je pa ravno združitev tista, ki me je do sedaj zadrževala pri nadaljnjem razvoju portala. Nekaj idej oziroma izboljšav že imam, kaj pa bi tudi rad slišal od vas.

Drugače pa kot sem omenil, Slo-Foto.net bo ostal Slo-Foto.net grin

Glede ostalih odgovorov v anketi pa je tako... glede testiranja opreme bo verjetno noob kaj več napisal. Drugače pa ni bil nevemkak feedbeck s vsemi temi testi in pa tudi sposojanje foto opreme v Sloveniji je tako tako. 3 dni za test enega fotoaparata? No to je že druga tema...

Je pa res da se je število postov v vriskaču približuje številu postov v forumu. In po vsej verjetnosti bo status uporabnikov v galeriji z združitvijo nadomestil prav vriskač.

PS: navajaš, da se št. članov približuje številki 10.000, ampak verjetno si pozabil še na galerijo. Po mojem "štetju" nas je že več kot 12.000 grin
 0   

Marko @fe64970103 2. Sep 2009, 08:56

Sam sem uporabnik portala cca. 1 leto. Pretezno sem na portalu zaradi galerije slik, obcasno pa zaradi foruma.

Trenutno so trije razredi v "galeriji". Ucilnica, cakalnica in galerija. Ucilnica je namenjena entry level fotkam, cakalnica tistim, ki cakajo da jih "bogovi" spustijo v galerijo, galerija pa je nek prostor za pohvale. Kriteriji za prehod v galerijo so zgodba zase, ki si zasluzi povsem samostojno in loceno debato.

Na SF pogresam neko kategorijo oz. galerijo kjer bi se dalo fotke kontruktivno kritizirat. Prostor, kjer bi lahko fotograf s pomocjo raznih kritik in pogledov lahko rastel v fotografskem smislu. Prostor za komentarje ze obstaja, vendar so komentraji pretezno: "fajna", "vsecna", "lepa",... Redko kje se najde kaksna argumentirana in konstruktivan kritika. Menim, da je za rast SF nujno potrebna kategorija "Kritika", kjer je namen objave oz. komentiranja podati kritiko na fotko. Kritika naj bi bila konstruktivna. To bi po mojem mnenju privabilo tako kritike kot tudi kritik zeljne (kar seveda lahko preraste v neko kemercialno obliko kasneje). Menim, da je potrebno delat na kvaliteti in ne kvantiteti, sicer lahko SF hitro preide v flickr.

Mnenje ?

marko
 0   

Bostjan @Archie 2. Sep 2009, 09:09

Citiram:

1. Ideja je seveda zanimiva, ampak popravljanje fotografij veliksoti ca 800 x 533 najbrž ni opcija, dosti večjih pa sistem verjetno ne prenese.

2. To bi moralo biti specialno področje in ne znotraj galerije, čakalnice, učilnice.

3. Avtor bi moral imeti možnost v sistemu določati, al se sme ali se ne sme popravljat njegove fotografije - konec koncev gre za avtorsko delo in pri tem ponavadi velja tisto o .. da se sme zadeva objaviti samo v nespremenjeni obliki, celoti... itd Mene kar strese ob misli, da bi nekdo z velik veselja za malanje v PS šaril po mojih fotkah. Naj gre in si svoje nardi bigrazz
 0   

chips @chips 2. Sep 2009, 09:51

Glede preoblikovanja SFja v neko socialno mrežo, sem mnenja, da to ni potrebno. SF je še zmeraj foto portal in če pogledamo na tuje, se vsi tovrstni portali držijo klasike. Vsekakor je integracija portala z galerijo nuja, saj se tudi sam spomnim, ko mi ob registraciji ni bilo čisto nič jasno zakaj je stvar ločena.

Ta "workshop" finta ni niti tako napačna, vendar kot je Archie omenil, bi morala biti omogočena le s privolitvijo avtorja. Predpostavljam pa, da uvest zadevo iz tehničnega vidika, ni niti tako enostavna (oz. poceni) zadeva.

Bi pa raje kot digitalni workshop videl več realnih workshopov. Digitalna akademija je že uspešno (in s tem pridno nadaljuje) razvila že pravi brand. Resda tiste variante "Z Oskarjem po Ljubljani" za 100 EUR so mi čisto mimo, pa vendar se najdejo tudi delavnice recimo z Očkom in podobnimi, ki so vsekakor vredne obiska. Pogrešam poleg fotografskim delavnic tudi Photoshop delavnice, sploh na kakšnem višjem nivoju.

Fe, s Flickrom ni nič narobe. Resda je v principu image hosting portal, pa vendar so znotraj tega oblikovane razne skupine, ki so na zelo kvalitetnem fotografskem in debatnem nivoju (recimo Strobist ).

Toliko zaenkrat.
[i:0172c3323d]"Z zensko, ki jo ljubim, gledam soncni zahod in si mislim: 1/250, f8" (Canon)[/i:0172c3323d]
| [url=http://www.deniszupan.com]DENISZUPAN.COM[/url] | [url=http://blog.deniszupan.com]BLOG[/url] |
 0   

Marko @fe64970103 2. Sep 2009, 10:00

chips: razen strobist in "Art of landscape (http://www.flickr.com/groups/art_of_landscape/)" ne poznam nobene, ki je na nivoju. Jaz "fajna", "vsecna", ...ne smatram kot nivo kritike. Moj point je v predlogu, da se uvede mesto, kjer lahko fotograf s pomocjo kritikov raste.
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 2. Sep 2009, 10:04

Kaj bi želeli mogoče, da lahko ustvarjate svoje skupine uporabnikov in v njih dodajate fotografije, povabite druge člane ipd.?
 0   

Ratter @Ratter 2. Sep 2009, 14:44

Archie.Fotografije v velikosti 800x533 se dajo odlično popravit.Saj ni poanta v tem,da se bomo tukaj šli minimalizem.Štos je v tem,da včasih vidiš kakšno dobro fotografijo v galeriji in ti v sekundi šine v glavo,kako bi lahko bila še boljša.Sem bil več kot tri leta član na strani: http://www.trekearth.com/
in naredil kar nekaj workshopov.Meni je bilo sploh všeč,če mi je kdo mojo fotografijo popravil,da je bila potem bolj všečna.Saj fotografij,ki jih nalagaš tukaj v galerijo (verjetno) ne boš nikjer prodajal.
Še vedno je moje mnenje,da ko naložiš fotografijo v galerijo,dejansko rečeš.Evo kaj menite?
Saj mogoče ti nekdo tudi naredi slab Workshop.
Potem pač vidiš,da si ti boljši in nič hudega.
Stvar špila.In še naprej trdim,da nas je tukaj večina zato,da bi se nekaj naučili.
Saj tudi izmenjava informacij je učenje.

Glede preoblikovanja v socialno mrežo.Moje mnenje je,da treba iti čim bolj v strokovnost.
Kaj ti pomaga,če imaš na portalu 50000 članov,če vsi skupaj ne znajo naredit ene dobre fotke.
Bolje 1000 članov,ki imajo nekaj pojma o fotografiji in katerih galerijo z užitkom pogledaš.
Saj danes lahko nalagaš že svoje fotografije v razne šalabajzarske galerije,ki jih je morje.
Tisti naj kar tam ostanejo.Jaz jih sem ne bi vabil.
Imel sem v mislih fotografije v smislu :"Moj kužek taček na domači preprogi."
Ker,če pa se to tukaj začne,potem pa ne,da bo več članov.Manj jih bo.
Jaz bom prvi,ki se bo pakiral.
 0   

Marko @fe64970103 2. Sep 2009, 16:39

Ratter je napisal/a:

Glede preoblikovanja v socialno mrežo.Moje mnenje je,da treba iti čim bolj v strokovnost. Kaj ti pomaga,če imaš na portalu 50000 članov,če vsi skupaj ne znajo naredit ene dobre fotke. Bolje 1000 članov,ki imajo nekaj pojma o fotografiji in katerih galerijo z užitkom pogledaš. Saj danes lahko nalagaš že svoje fotografije v razne šalabajzarske galerije,ki jih je morje.
Tisti naj kar tam ostanejo.Jaz jih sem ne bi vabil.
Imel sem v mislih fotografije v smislu :"Moj kužek taček na domači preprogi."
Ker,če pa se to tukaj začne,potem pa ne,da bo več članov.Manj jih bo.
Jaz bom prvi,ki se bo pakiral.

Popolnoma se strinjam.
 0   

Tomaž @sixtoo 2. Sep 2009, 17:47

Da še sam dodam moje videnje. Če se bo šlo v smer "popravljanja" fotografij, potem to odločitev vsekakor pozdravljam. Bo pa treba to uredit nekako tako, da bo avtor dovoljeval popravo fotke. Sam sem še precej zelen v fotografiji in ravno zaradi tega nerad objavljam na SF, ker ne dobim nobenega pametnega odziva in nasveta kako fotografijo naredit boljšo. Pa mislim, da sem daleč od tega, da sem edini, ki tako misli. Kot ne napisal @fe "da se uvede mesto, kjer lahko fotograf s pomočjo kritikov raste!" thumbsup
Glede popravkov fotografij, Se bojite, da bo kdo slabo popravil. Tudi na napakah se učimo in tudi v tem primeru se da iz tega pobrat kaj koristnega.

Osebno pogrešam teste opreme. Vem, da je polno tujih strani, kjer si lahko prebereš odzive itd. ampak z nekim dobrim sistemom testiranja, bi sigurno zadeli v polno. Konec koncev lahko tudi kakšnega forumaša vzamete s seboj na test, če je začetnik mu bo to vsekakor fascinantno in spet se lahko kaj nauči iz tega.

Če pa ciljate na socialna omrežja... Do neke mere da, ampak Slo-Foto naj ostane slo-FOTO yes yes
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 2. Sep 2009, 19:20

Kar sem mislil s socialnim omrežjem je bolj v tem smislu, da bi se uporabniki bolje povezali med sabo. Med drugimi tudi razne skupine kot na primer Poročni fotografi, Makro fotografi ipd. Tudi limit dodajanja fotografij bi se lahko povečal, a še vedno bi lahko oddali 1 fotografijo v čakalnico.

Imam pa še eno vprašanje. Ravno izdelujem galerijo in imam en problemček. Opažam namreč, da so komentarji na večino drugih straneh urejeni od najnovejšega proti starejšem - obratni vrstni red kot je sedaj. Kakšen predlog bi mi tukaj prišel prav. upset
 0   

Marko @fe64970103 2. Sep 2009, 19:57

Mislim, da vrstni red komentarjev ne igra bistvene vloge. Nikoli nisem pomislil na to da bi bilo obratno bolje.
 0   

Primož Fideršek @piXi 3. Sep 2009, 06:41

hehe sam res, mislim da smo tega že tak navajeni da niti ni moteče biggrin
 0   

chips @chips 5. Sep 2009, 22:16

Kaj pa aplikacija za objavljanje fotk z GSM aparatom?
[i:0172c3323d]"Z zensko, ki jo ljubim, gledam soncni zahod in si mislim: 1/250, f8" (Canon)[/i:0172c3323d]
| [url=http://www.deniszupan.com]DENISZUPAN.COM[/url] | [url=http://blog.deniszupan.com]BLOG[/url] |
 0   

Marko @fe64970103 6. Sep 2009, 06:34

Ne vidim razloga zakaj bi taksna aplikacija dvigala kavaliteto slik na SF. Prej obratno.
 0   

Ratter @Ratter 6. Sep 2009, 06:38

fe64970103 je napisal/a:
Ne vidim razloga zakaj bi taksna aplikacija dvigala kavaliteto slik na SF. Prej obratno.

Sva že dva istega mnenja.
 0   

Primož Fideršek @piXi 6. Sep 2009, 07:44

potem bi to mogla bit povsem druga sekcija recimo tako je galerija/cakalnica/ucilnica bi še bla mobilno

drugače pa je moje mnenje zelo podobno fe64970103 glede tega

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati