0   

ramseus @ramseus 21. Sep 2009, 06:26

fino zdaj bom ugotovil, da fotografiram čist prepocen smile
http://www.stacyreeves.com/photographers-pricing-guide/
 0   

ramseus @ramseus 21. Sep 2009, 08:18

itak izračun uspel sad
...če odbijem vse strošk življenja sad pa samo opremo želim amortizirati...morm 3h/poroko slikati vsaj za 300€ pa na koncu dobijo od mene samo eno ubogo knjigo brez usnjenih platnic ter z min. obdelavo fotk... smile
Če bi si zdaj vsi amaterski (wanabe) fotografi izdelali tale preračun...bodo fotkanja drugo leto precej dražje vsaj x 1,5, če si bodo hoteli kupiti kruh ali vsaj novo opremo.

my 2cents
 0   

Peter Bernik @Noob 21. Sep 2009, 10:04

Haha, a ti bi za manj delal tako poroko? Jst sm jo sam če sem delal uslugo (pa brez knjige, printov in karkol), sicer pa 300-500 EUR za 2 uri. Pa kaj ste nori, da bi delali za manj? Mislim ok, če nekdo nima pojma je itak še 30 EUR preveč za plačilo, samo nekdo, ki nima pojma, itak ne gre oz ne bi smel it fotkat poroke, vsaj ne brez tega da mladoporočenca to vesta in se s tem strinjata.
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

Andrej @fotokaj 21. Sep 2009, 10:53

Univerzalni cenik za fotografiranje porok ne obstaja. Nor ni tisti, ki na uro računa 25 eur, niti tisti, ki na uro računa 500 eur. Vsak si ceno določa sam, povrh vsega pa nekatere stranke ne zahtevajo dosti, pač zgolj "fotodokument" poroke, medtem ko so drugi lahko izjemno zahtevni in jim snemanje in fotografiranje pomeni bistven del poročnega dne.

Poroka je celodneven dogodek in 2-urno fotografiranje ponavadi pomeni le fotografiranje poročnega obreda in nekaj formalnih posnetkov, medtem ko fotografiranje poroke ponavadi pomeni snemanje vsega od priprav ženina in neveste do zadnjega pijančka na ohceti, kar največkrat traja od 14 do 18 ur.
Rad bi vas videl (in vaše izdelke), ki fotografirate poroko 15 ur in na koncu računate 2 do 4 jurje ... Vsa čast in slava.
 0   

ramseus @ramseus 21. Sep 2009, 12:07

Noob je napisal/a:
Haha, a ti bi za manj delal tako poroko?

Ne. Se ne izplača.
 0   

ramseus @ramseus 21. Sep 2009, 12:20

fotokaj je napisal/a:

Poroka je celodneven dogodek in 2-urno fotografiranje ponavadi pomeni le fotografiranje poročnega obreda in nekaj formalnih posnetkov

jap in to stane min. 300€ če si vsaj malo pošten do stroškov, ki jih imaš pri tem:)

Vse skupaj ti vzame vsaj 6ur skupaj z obdelavo in predhodnim dejtanjem z nevesto...in to ni 2-urno šklocanje. Pol pa še amortizacija tvoje opreme, ki jo premoreš. Mal seštej pa prideš hitro na znesek, ki jih moraš v 2letih amortizirat... kalkulator v roke pa računat .

shy
 0   

Andrej @fotokaj 21. Sep 2009, 15:11

ramseus je napisal/a:
fotokaj je napisal/a:

Poroka je celodneven dogodek in 2-urno fotografiranje ponavadi pomeni le fotografiranje poročnega obreda in nekaj formalnih posnetkov

jap in to stane min. 300€ če si vsaj malo pošten do stroškov, ki jih imaš pri tem:)

A sem napisal, da je preveč? Da je premalo?
Nisem.
Napisal sem zgolj, da "zame" 2 urno fotografiranje obreda in formalnih posnetkov ni enako "fotografiranju poroke" - to zame pomeni celodnevno delo; fotografiranje priprav, šrange, prevoza, obeh obredov, formalnih posnetkov, portretiranje svatov (sorodnikov), ohceti ... In če to traja 15 ur, pač ne moreš računat 150-250 eur na uro. No, lahko, a takih poročnih fotografov je malo, še manj pa takih strank. Stranke, kakršne fotografiram jaz, pač za celo poroko zapravijo v povprečju 5-7 jurjev.
Fotografiranje obreda je pač fotografiranje obreda.

ramseus je napisal/a:
Vse skupaj ti vzame vsaj 6ur skupaj z obdelavo in predhodnim dejtanjem z nevesto...in to ni 2-urno šklocanje.

2-urno šklocanje je natanko 2-urno šklocanje in nič več. Al ti za 2 uri dela računaš 6 ur?
Stroški postprodukcije so tvoj in ne strankin problem in so že vključeni v ceno. Nekdo, ki postprodukcijo obvlada, bo imel po 2-urnem škljocanju le pol ure dela za računalnikom, nekdo drug morda pet ur. Je ta drugi upravičen do višje urne postavke?
 0   

ramseus @ramseus 22. Sep 2009, 08:04

Ne me narobe razumet fotkaj...se čist popolnoma v celoti strinjam s teboj in si si že v celoti odgovoril sam...želel sem samo poudariti stvari, ki se jih nekateri nadebudneži ne zavedajo...

Vic je v tem, da fantje namesto, da bi asistirali raznim fotografskim mačkom, kjer bi gladko lahko zaslužili 20/25€/h in se tako kaj naučili, gredo raje poslikat celo ohcet (15ur +) za 300€ in na koncu ti nevesta prinese reševat CD s fotkami za katerega ne veš ali je to nekdo resno mislil ali se je "zmotil", skratka miljon fotk za zjokat...in pol ji prijaviš ceno, retušerska ura je pa po 20€/h...pol gremo pa še enkrat v jok...
Škoda no...jaz bi šel zastonj asistirati oz. za second shooterja Videtiču, Horvatu, Šajnu ali pa komurkoli iz www.ispwp.com, ker vem, da bom odnesel marsikaj neprecenljivega.
 0   

Zelod @flambirana_oFca 22. Sep 2009, 19:37

Dokaj poučno, priznam... thumbsup
Sam še vstopam v zaslužkarsko fotografijo. Nekaj honorarnih udejstvovanj je že za menoj, prihajajo pa nove ponudbe za sodelovanje itd. S tem pa tudi zame, nepoznavalca profitibilne fotografije, težke odločitve.

Čaka me ravno nekaj takega je fotokaj zapisal - "celodnevna" prisotnost na poroki in podobnem slavju (od 12 do 15 ur). Lahko kateri okvirno napiše koliko stranki računati v takem primeru?
Če računam točno postavkah; kilometrina, čas na poti, ura fotografiranja, ura prisotnosti/čakanja, osnovna in/ali zahtevnejša grafična obdelava, priprava na digitalne medije... - ne pridem skozi nikakor pod 900 EUR. Glede na kvaliteto, ki jo ponujam, se mi zdi to upravičena cena. Za naročnika pa že kar vem, da me bo ob tem znesku "nekam sunil", ker si verjetno misli, da bo to stalo kakšnih 400-500 EUR. upset
Kako v takem primeru postopati in prilagoditi predračun? Računati po uri ali rajši reči paket prisotnosti/slikanja 15 ur stane toliko-pa-toliko EUR?
Hvala pa lep pozdrav
 0   

Miha @cedo 22. Sep 2009, 20:03

900 € za 15 ur? Bodi realen. Pa brez zamere; cenim fotografski poklic, kot vsakega.
 0   

Leon @blastx 22. Sep 2009, 21:21

Nazadnje sem dobil 550€ za cel dan slikanja. Po urah brez pavze, bi jih naštel 8, ampak je hitro minilo.

Selekcija izmed vseh 1000 slik, kjer sem izbral 40 najboljših in jih postproduciral je trajala cca 3ure naslednji dan, potem pa še 2 ure, da sem jih šel natisnit in zložil v poročno knjigo, plus 30 malih dvostranskih map od slik mladoporočencev za svate. Shranil potem še na 2 DVDja, priredil da se avtomatsko predvajajo slike in tako je minilo okoli 14h dela.

Sem amater in opreme nimam profesionalne, kot že neštetokrat povedano je važen fotografski talent in ne samo oprema.

Za profesionalce, ki ponavadi izdajo račun, pa vem, da tudi za tak podvig zahtevajo 800€ ali več. Sem videl že par takih poročnih knjig in priročnikov, ki so mi bili tako za smernice, kaj se pričakuje od mene in tako imam že 2letno rutino pri takih ceremonijah.
 0   

Gregor Gomboc @George 22. Sep 2009, 22:00

Noob je napisal/a:

Seveda. Ker še poznam vrednost denarja.
 0   

Gregor Gomboc @George 22. Sep 2009, 22:02

ramseus je napisal/a:
Vic je v tem, da fantje namesto, da bi asistirali raznim fotografskim mačkom, kjer bi gladko lahko zaslužili 20/25€/h in se tako kaj naučili, .

In ti fotografi kar v vrsti čakajo, da bodo lahko vzgojili konkurenco...

In opreme v nobenem primeru ni potrebno amortizirati v dveh letih.
 0   

Peter Bernik @Noob 22. Sep 2009, 22:19

Evo zarad vsega tega kar tukaj pišete, se sam ne mislim več yebat s porokami. A toook? jst delam za to cel mesec...bla bla. In naštevanje, da za isto ceno dobijo še poročni album in fotke. Seveda dobijo, ampak kakšen. Pa ne me narobe razumet, niti slučajno se nimam za hudega poročnega fotografa, niti kakršnegakoli drugega. Pravzaprav se nikoli nisem imel za poročnega fotografa, to je pač prišlo tako samo od sebe, ko ti pač posel zrihtajo prijatelji in znanci ali pa celo njim fotkaš (no ok mel sem nekaj časa tut tak job). Ampak da bi zaradi tega delal celo poroko za pol cene marsikaterega obrtnika, katerega fotke so točno take, obrtniške, mi na kraj pameti več ne pade. Recesija je naredila svoje, tako da za 400-500 EUR, raje naredim par reportaž, manjših naročil, bookov...In sproščeno fotkam, ko vem da ni neponovljivih trenutkov, ko enostavno ne smeš nič zgrešit (nikoli nisem, samo si pač vedno v ključnih delih uradnega dela na trnih).
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

Peter Bernik @Noob 22. Sep 2009, 22:29

George je napisal/a:
Noob je napisal/a:

George je napisal/a:
ramseus je napisal/a:
Vic je v tem, da fantje namesto, da bi asistirali raznim fotografskim mačkom, kjer bi gladko lahko zaslužili 20/25€/h in se tako kaj naučili, .

Tole more bit pa že rekord nizanja nesmislov v eni sami temi biggrin
 0   

Zelod @flambirana_oFca 22. Sep 2009, 22:36

cedo je napisal/a:
900 € za 15 ur? Bodi realen. Pa brez zamere; cenim fotografski poklic, kot vsakega.

Prosim napiši več. Seveda, da ni nobene zamere. Ampak ne vem katero realnost si mislil - pretirana cena ali prenizka? confused

Jaz se s fotografijo dejansko ukvarjam popolnoma ljubiteljsko. In, ker ljudi vidijo kaj ljubiteljsko nastane, so me začeli sami spraševati, če bi slikal za njih to pa to... No, tu sem si pa rekel konec moje pretirane gostoljubnosti in popuščanja ter njihovega izkoriščanja.
Postavim pač svojo ceno zdaj, če pa kdo hoče naj vzame ali pusti. Spoznal sem, da je moja ura predraga, da bi jih kar tako zastonj poklanjal. In ravno tega si ne želim, da bi potem še npr. 10 neplačanih ur porabil za postprodukcijo. Če že grem v posel, nočem izgube ampak profit. smile

noob, če prav razumem je poročna fotografija že po defaultu slabo plačan posel glede na vložen trud in čas?

lp
 0   

Peter Bernik @Noob 22. Sep 2009, 22:48

oFca: definitivno, če delaš po takih cenah kot jih nekateri tukaj omenjajo. Zame ni bil. Zdaj ko je vedno težje, zaradi recesije in več konkurence, se pač ne grem več. Vsekakor pa ni po defaultu slabo plačan za Horvata in podobne grin .

Vsakomur svoje, kot sem že v prvem postu povedal, pa me nekateri niso razumeli. Recimo dober primer je povedal kolega, ki je snemalec. O fotografiji nima preveč pojma (pač ravno toliko kot iz videa lahko pobere, pomoje še DOFa ne šteka, ker tm na majhnih senzorjih to ne igra vloge), ima pač D80, 17-70 in mislim da SB 600 in mu je nekdo rekel da mu da 300-400 EUR za fotkanje poroke in da ga bk kakšne bojo, sam da je (dobesedno!). Tako poroko, če folk še poznam, da mi ni zoprno ostajat na ohceti in fotkat bebave pijančke, tudi sam z veseljem sprejmem. Malo škljocam, čisto sproščen, kot da bi fotkal najbolj nepomembno reportažo. vmes se ga nažgem, obdelam pa tko da obdelam prvo v LR in pritisnem sync za vse ostale. Pa je kar je, honorar res še polovičen ni za kar bi sicer delal celo poroko, samo itak ne bi bil pod nobenim pritiskom, ne bi imel nobene odgovornosti, delal bi ravno toliko da bi in se še fino imel. In ne skrbi te za ime, ker tega itak nihče ne bo videl haha.
 0   

Gregor Gomboc @George 23. Sep 2009, 06:23

Noob je napisal/a:
Tole more bit pa že rekord nizanja nesmislov v eni sami temi biggrin

Res al kaj?? Zanimivo.

Hudičevo visoko se cenite tukaj. Res nevem od kod ta vzvišenost.

Če ti zaračunaš za fotografiranje poroke (brez knjige itd) kjer si 15ur recimo 900€ in imaš še 20ur postprodukcije pomeni to urno postavko cca. 35€.
Ni slabo, res ne.

Če to sedaj preračunam na mesečno raven, ki ima v normalni službi 172 urni delovnik pomeni to 6.330€ honorarja. RESPEKT!!!!!!!!!!!!!

In če sedaj malo logično sklepam po vašem pisanju, pridem do dveh možnih zaključkov:

1) v službi imate svijnsko dobre plače o katerih bom jaz kljub izobrazbi vedno zgolj sanjaril. Veste koliko je vaš čas in delo vreden, ter ste si izpogajali le pošteno plačilo za dobro delo.

2) v kolikor vaša plača v službi le ni tako visoka ste za u ku**c uskužbenci. Tega se zavedate in zato službe še niste pustili. Plačilo je primerno delovnemu vložku.

Ine ne pridite mi zopet z amortizacijo. Opreme niste ob nakupu nikoli imeli namena amortizirati. In če se sedaj pojavi kakšna priložnost za kak zaslužek, pa je treba opremo dobiti povrnjeno v dveh letih? Ne, ne. Najbolje v enem, pa še urna postavka za delo naj bo vsaj 30+€.
 0   

ramseus @ramseus 23. Sep 2009, 07:23

George je napisal/a:
Noob je napisal/a:

no evo..."samo predvidevam" -tipičen primer umetniškega poročnega fotografa, ki mu je fotografiranje hobi in ne vir zaslužka in ne zna postaviti svoje cene. Vem kako izgledajo tvoje slikce in verjemi mi, da so vredne veliko več kot si misliš in mogoče bi od tega hobija lahko celo živel, še kar nekaj je takšnih na trgu poročne fotografije.

George je napisal/a:
ramseus je napisal/a:

Nihče te ne bo sam prosil, da mu prideš asistirati lahko se jim pa sam ponudiš.
Nihče te ne sili amortizirati opreme v 2letih, pri cenah na katere namiguješ je najbrž ne boš nikoli. In ni bilo mišljeno samo amortizacija opreme, tukaj notri so skriti še stroški servisov opreme ter zavarovanje opreme...vsak zase najbolš ve.

cedo je napisal/a:

noob, če prav razumem je poročna fotografija že po defaultu slabo plačan posel glede na vložen trud in čas?
lp

Ne ni slabo plačano. Če si "maček" lahko računaš kolikor hočeš.
Pod "maček" sem mislil strice, ki to področje obvladajo u piko in jih lahko nezadovoljna stranka tudi toži, če ji izdelek ni všeč smile jap tudi to obstaja...poročna pogodba, ki zavezuje tebe in poročni par, k določenim stvarem.
http://www.popphoto.com/Features/Top-10-Wedding-Photographers-of-2009 recimo teli mucki...

+še dva članka za dobro jutro in za tiste, ki se jim, da to brati:)
http://brianx.com/lifestyle/photography-prices.html
http://wedding-planning.suite101.com/article.cfm/the_cost_of_wedding_photography[/url]
 0   

Peter Bernik @Noob 23. Sep 2009, 07:46

George: to kar ti pišeš je bad bussiness. Enostavno ne moreš imeti več stroškov (in to samo z opremo), kot je prihodkov. Tako ne moreš vodit nobene firme, ker bi vse propadlo. In točno to profesionalni fotografi so, imajo podjetja. Sam ga nimam, samo to še ne pomeni, da bom delal zato za drobtinice. Grem raje na pivo, kot da fotkam poroko za 100 eur (2 urno) ali pa celo za par 100 eur. Če si ti s tem zadovoljen ok. Eni so taki debili, da si delajo stroške, fotkajo celo popoldne in se potem trkajo po prsih, ker so podpisanem v nekem lokalnem časopisu, ki ga prebere 500 ljudi. O nižanju cen ostalim, pa ne bom jamral, tako pač gre povsod danes.

In še to, primerjava z urno postavko v službi je totalno neprimerljiva. Valda ne moreš tega primerjat s plačo prodajalca, administratorja...ki cele dneve drka eno in isto. Pač strokovno delo, primerjaj ga recimo raje z zobarji, odvetniki. Štruco kruha ti usak lahko isto poda izza pulta, fotko al pa plombo ti pa lahko naredi dobro ali slabo in če slednje, zagreni del življenja...

Žal mi je da razmišljaš tako kot stranke, no vsekakor se potem ne čudim, da si ne moreš izboriti dobre cene.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati