0 

daredevil @daredevil 10. Dec 2004, 20:42

Pozdravljeni
Mene pa zanima kako naredit najboljso sliko predmeta ki se giblje. Kaksne nastavitve kamere morajo biti. Npr . zanima me kapljica ki pade v vodo, da ujames dokaj lep pljusk. Verjetno mora biti tudi aparat malo visjega cenovnega razreda pa me zanima ce vam je ze uspelo kaj takega nardit.
Mam sicer FUJI S7000.
Hvala
   0 

rey_ @rey_ 10. Dec 2004, 20:58

aparat imaš več kot primeren......poskusi s časom 1/250s ali pa še s krajšim
   0 

misfits @misfits 10. Dec 2004, 21:20

Ne rabiš aparat višjega cenovnega razreda. Moraš imeti kratek čes, jaz sem uporabil 1/2000, ko sem slikal padajočo kapljico iz pipe. Odvisno kaj hočeš doseči. Pa fleš ne pozabi. Pa kakšna predleča za makro.
   0 

Jan @ghandaed 10. Dec 2004, 21:49

hehe krajši časi... pozabi. Nujno fleš!
acta non verba!
   0 

Imnata @Imnata 11. Dec 2004, 12:42

po moje rabis predvsem veliko časa in živcev za poskušanje in pa fotoaparat s čim krajšim Shutter lagom (zamik ali zamuda od takrat ko ti pritisnes na sprožilec in do takrat ko foto aparat zajame sliko) drugace moras bit zlo skoncentriran in malce predvidit kdaj bo kapljica priletela ob vodno površino.

lp
   0 

matija1 @matija1 11. Dec 2004, 13:37

Pozdravljeni

Rešitev fotografiranja kapljice-pljuska, ko pade v vodo bi lahko bilo narejeno na sledeči način (ena kaplica v tem primeru nebi bila zadosti).

Rabil bi flash, fotoaparat in mikrostikalo.

Fotoaparat mora imeti fonkcijo B tako, da je lahko zaslonka odprta, za osvetlitev pa je obvezna uporaba flasha (ki je tudi hitrejši kot zaklop)

Pod podstavkom nastaviš mikrostikalo, na podstavek daš naprimer kozarec poln mleka in iz primerne višine spustiš jajce v kozarec, ko pade jajce v kozarec zaradi teže pritisne na mikrostikalo, ki sproži flash ta pa opravi osvetlitev.

Ko je to pri svetlobi vse pripravljeno, preiskušeno nato to narediš pri temi. Aparat na B zaklop odpreš, flašh osvetli in to je to.

Za podobne majhne stvari v premikanju pa lahko uporabiš senzorje, ki ob zaznavi premikanja sproži flash ( opisani so primeri fotografiranja skoka žabe ....)

LP
   0 

bor @bor 11. Dec 2004, 13:42

Če bi se jest spravu slikat kapljice vode, bi najprej poskrbel za dovolj svetlobe, osvetlitve. Brez močne osvetlitve, lahko pozabiš na take hece in dobre posnetke, pa če imaš najboljši aparat, kar jih je z 1 milijoninko shuter speeda. V najbolj idealnem primeru imaš za to kakšne studijske fleše. Če pa tega nimaš, pa že pomaga kakšen malo boljši SLR fleš (mogoče dva, trije v sistemu, če jih imaš..) in malo ali pa kar nekaj iznajdljivosti...Skratka naredit je treba nekakšen improviziran studio za začetek.. smile
   0 

daredevil @daredevil 11. Dec 2004, 18:34

hvala. bom mal poskusal pa da vidmo kaj bo ratalo. kaksna svetloba pa je najbolj primerna za osvetlitev. to obstajajo kaksne cenejse variante luci. ali je dovolj flash ki je vgrajen na aparatu.
   0 

Pele @Pele 11. Dec 2004, 18:36

Fleš bo za začetek čisto ok grin
   0 

mishko @mishko 12. Dec 2004, 14:47

Za test lahko daš kakšno posodo z vodo v pomivalno korito, nastaviš pipo na enakomerno kapljanje, aparat na stojalo, flash...in klikaš da ujameš ritem in višino kapljice ob sproženju. Pa glej da ti ne bo pljuskalo po aparatu, hitro se zaigraš in pozabiš. Hitro dobiš občutek kdaj je treba sprožit, vsaj jaz sem ga. Potem pa se lahko zafrkavaš s kakšnim bolj fancy studiom, ozadji, barvnimi tekočinami , senzorji itn.
   0 

daylight @daylight 12. Dec 2004, 16:11

"V najbolj idealnem primeru imaš za to kakšne studijske fleše. "

ne bo držalo.. studijski fleši imajo dosti daljši blisk kot navadno fleši, tako da niso uporabni za zamrzmitev gibanja.

Uporabi kar navaden fleš, če se da ga imej na 1/4 moči ali pa še manj, ker tako še skrajšaš čas bliska.
   0 

misfits @misfits 13. Dec 2004, 00:05

@daredevil: za začetek probaj kar v umivalniku. Pa ni treba kakih dodatnih flešov, luči...

Sem spet polnil kartušo in se ob umivanju igel spomnil, da bi malo kapljice fotkal.
V umivalniku sem pustil kapljati vodo iz pipe. Tale mi je še najbolj všeč.
http://www.mobisux.com/album/data/500/34556Picture_8201_copy_filtered-med.jpg

FUJI S7000, f/8, 1/400s, ISO 200, predleča +4, fleš.
   0 

daredevil @daredevil 13. Dec 2004, 08:22

uffff lepo lepo. pol je cas 1/400 dovolj kratek ne rabim dajat krajsih casov. kolk si imel pa pikslov, 6mio. Jaz sem nekaj poskusal slikat sam mi tezko izostri. Si imel ti rocno ostrenje.
   0 

Borut Hočevar @bot-sub 13. Dec 2004, 08:41

Slikanje kapljic in eksplozij ter podobnih bolj ali manj hitrih zadev je domena t.i. "High Speed" fotografije. na hitro bi bila definicija ta, da je high speed fotografija vse kar je nad 1/1000s pa vse do več milijonink sekunde.

Kako kaj fotografirati pa je odvisno od primera do primera. kapljico načeloma lahko fotografiraš 1000x in upaš, da ti bo ena fotka uspela vendar je to precej "neznanstvena metoda". Dvomim, da si pripravljen žrtvovat 1000 steklenih kozarcev ta to, da bi dobil mogoče eno fotko kozarca, ki se razbije ko pade na tla biggrin

Pobrskaj malo po internetu je kar precej napisanega o temu. Tam do časov 1/10.000s še gre, naprej pa je že trda biggrin

S hišno tehniko lahko suvereno delaš fotke v tem stilu.

----------------------------------------------
Gnoj je zlato in zlato je gnoj ... Kdor nima duše,ne potrebuje zlata, kdor ima dušo ne potrebuje gnoja.
   0 

misfits @misfits 13. Dec 2004, 08:44

Nikoli ne ostrim ročno. Vedno imam 6 mpix (tole pa je izrez na okoli 3mpix).
Z ostrenjem nisem imel veliko težav (ene parkrat pa tud ni hotel izostrit in nekaj jih je neostrih). Mogoče imaš pretemno, pa tud vodo malo težje izostri.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati