0   

maja @maaaja 15. Okt 2009, 19:13

Glede na to: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Focal_length.jpg
in glede na DX format in full frame.

Objektiv 50 mm je flat(normalen) pri full frame-u in je tele pri Dx-u.
Ali pa je flat pri obeh, amapk je crop-an pri Dx-u?
Potem je 35mm flat na Dx-u?

Zanime me za dx format in fotografiranje brez deformacije, torej flat.
se pol vzame 35mm?

Lp!
 0   

Peter Bernik @Noob 15. Okt 2009, 19:23

Če hočeš skozi fotoaparat gledat približno tako kot na svoji oči, vzemi 35 za dx grin .
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

iztok @izo 15. Okt 2009, 19:35

ojoj, ta tema je tabu biggrin
čim bom kaj napisal, jih bo takoj sto za menoj. vtipkaj v iskalnik crop vs. zum, pa ti bo vse jasno, hehe.
čist tako, po kmečko in zelo laično: 50mm objektiv je zmeraj 50mm, fizično ga ne spreminjaš, ne gelde na kater fotič ga natakneš.
če ga recimo natakneš na dslr fotič z aps formatom senzorja (ki je recimo za kaj pa vem, četr manjši od "velikega", ff senzorja), potem zradi manšega izreza iz tega senzorja dobiš projekcijo, ki daje občutek, kot da gre za vidno polje iz recimo 80, ne 50mm objektiva. v ostalo se ne bo spuščal, ker se zavleče v neko akademsko pričkanje..
torej, da: če hočeš približno takšen zajem vidnega polja, ki ga na ff dslr ali analog (film fotiču) dobiš s 50mm, moraš na aps dslrju uprabit nekaj v stilu 35 mm objektiva.
za canon se množi oz deli s 1.6, za nikon pa 1.5. se pravi na aps canonu (400, 450, 500, 30, 40, 50, 7d ipd) bo 35mm objektiv nekaj takšnega kot 56 mm na ff (35*1,6).
mislim, da bo dovolj za začetek biggrin
tisti tvoj link pa je samo primerjava, kako se ozadje spreminja glede na goriščnico, če je recimo ostren objekt zmeraj enako velik v kadro. ni ravno to, kar sprašuješ.
 0   

maja @maaaja 15. Okt 2009, 19:38

Samo meni je crop čist jasen, mene zanima odzadje; ) perspketiva, ki se spreminja pa tudi če samo navidezno. Torej da je flat.
 0   

iztok @izo 15. Okt 2009, 19:59

sicer mi je zdej bolj jasno, kaj si mislila s flat, čeprav ne čist.
kot sem rekel: da, objektiv bo zajemal enako vidno polje kot dobrih 50mm na ff fotič, torej bo enako "flat" (kolk tole čist 100% drži, se ne bom prerekal, ampak recimo)..
pri objektivih oz fotgrafiranju je bolje biti konkreten in pozabit na pojem perspektive, ker je lahko konfuzno, sploh če imaš kaj podlage iz risanja, opisne geometrije ipd, lahko bolj zmede kot pomaga. vsaj mene je. razmišljaj samo o tem, kolk stopinj vidnega polja določen objektiv pri določeni goriščnici zajame in to je to. "deformacije" so iste, spreminjaš samo izrez. bi ti moral na primeru pokazat (pr sosedih se je remi enkrat hecal s tem), ker mene je tudi medlo to, ampak kot sem rekel, pustimo..
samo še o tistem flat-u: načeloma je tako, da se reče, kar je pod 50mm (na ff), da je širokokotni (objektiv)k, kar je več pa tele(objektiv). ampak vseeno se recimo za portret obraza ponuca kaj pa vem 80mm+ objektiv, saj zaradi dovolj velike razdalje od objekta (v tem primeru obraza) ne popači, po domače napihne obraza. upam, da zdej razumeš, kam ciljam.
gre za relacije med razdaljo in goriščnico..
 0   

maja @maaaja 15. Okt 2009, 20:11

grin Hvala za odgovore.
Ja to kaj si napisal v zadjem stavku: popačenje - če pa ni popačenja pa je normal oz. jaz sem to imenovala flat.
Torej 50mm ne popači ne na full frame ne na DX? : )

ni mi bilo čist jasno, če se pri DX in FF spremeni focal lenght, kolk zdaj razumem se ne spremeni. Samo crop nastane. smile
 0   

Peter Bernik @Noob 15. Okt 2009, 20:47

Sicer pa dalša kot je goriščnica, bolj flat bo fotka. "skompresirana".

Drugič je pa fajn da napišeš še kaj fotkaš, ti lažje povemo, kateri objektivi so najprimerjenši za to...
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

maja @maaaja 15. Okt 2009, 21:16

Kateri objektivi so primerni zame ni bilo vprašanje; ) se pa zavedam ,da sem nerodno vprašanje postavila. hvala vseeno.
 0   

Miha @cedo 15. Okt 2009, 21:52

maaaja je napisal/a:
Objektiv 50 mm je flat(normalen) pri full frame-u in je tele pri Dx-u.!

Drži.
maaaja je napisal/a:
Potem je 35mm flat na Dx-u? !

Drži.
maaaja je napisal/a:
Zanime me za dx format in fotografiranje brez deformacije, torej flat.se pol vzame 35mm?Lp!

Da.

Če pod "flat" razumeš objektiv, ki podaja razmerje med bližnjimi in daljnimi objekti približno tako, kot človeško oko, brez popačenj (kot širokokotniki) in zbitosti (kot teleobjektivi).

p.s. še to: perspektiva se spreminja samo s stojiščem. (položajem fotoaparata).
 0   

maja @maaaja 15. Okt 2009, 22:10

Cedo: ja točno to mislim z flat.

Samo potem bi bila žariščna razdalja drugačna pri FX in FF z istim objektivom?
Ampak saj ni? senzor-predmet razdalja je ista, samo crop-ana je.
Če pride do popačenja pri FX in ne pri FF z istem objektivo?

A zdaj FX samo cropa al tud žariščno* razdaljo spremeni?
 0   

Miha @cedo 15. Okt 2009, 22:20

maaaja, žariščna razdalja je napisana na objektivu, te ne moreš spreminjat. Kako pa se bo ta žariščna razdalja obnašala (bo nek objektiv deloval, kot širokokotnik ali teleobjektiv), pa je odvisno od velikosti senzorja, ki zajame sliko.

Obstajajo še večji senzoriji, kot je FF; tam je normalen objektiv (po tvoje flat grin )tak z žariščno dolžino 80mm, pri studijskih kamerah, ki zajemajo na film velikosti 9x12cm, pa je normalen objktiv 150mm. Pri slednjih je recimo 70mm objektiv ultra širokokotnik.

Z drugimi besedami: slika posneta s 35mm objektivom na 1,5 cropu, bo z izjemo nekaj večje globinske ostrine, delovala identično tisti posneti s 50mm objektivom na ff kameri.
 0   

maja @maaaja 15. Okt 2009, 22:43

ČE povzamem ves spis ...le crop-a.
 0   

RZ67 @RZ67 16. Okt 2009, 11:54

Mogoče bo tole razjasnilo pojme http://the-digital-picture.com/Canon-Lenses/Field-of-View-Crop-Factor.aspx grin
 0   

iztok @izo 16. Okt 2009, 12:01

ne gre za crop vs. zum, to smo že razčistili. gre samo zato, kako daljša goriščnica "zbija" (bolje rečeno izreže manjši del) vidno polje in s tem tudi navidezno zmanjša deformacije objektov v kadru.
in recimo, da če nočeš preveč "deformacij" na sliki, da se je dobro poslužit goriščnice in ali nad 50mm. čeprav kot pravim, gre tudi za razmerje med goriščnico in razdaljo do objekta ipd, ampka ne bi o tem..
idelno (torej brez deformacij) bi vidno polje projeciralo nekaj, kar preslika sliko direkt (vzporedni snop), se pravi kot fotokopirc, recimo, vendar to ne gre..
 0   

Miha @cedo 16. Okt 2009, 12:47

izo je napisal/a:
idelno (torej brez deformacij) bi vidno polje projeciralo nekaj, kar preslika sliko direkt (vzporedni snop), se pravi kot fotokopirc, recimo, vendar to ne gre..

Seveda gre, če fotkaš 2D objekte (kot jih fotokopirc). cool
Če pa fotografiraš 3D objekte in rabiš natančno (al pa vsaj merljivo) projekcijo, potem pa potrebuješ super umerjene inštrumente (Linhof Metrica - geodeti; ELCAN (kanadska Leica) - vojska,...))
 0   

iztok @izo 16. Okt 2009, 12:48

ok, pustimo zdej lidarje ipd, hehe
 0   

urosm @urosm 16. Okt 2009, 12:56

Kaj se nista vidva enkrat že okoli čisto iste zadeve pričkala. Morda celo večkrat thumbsup

Če se motim, mi oprostita, se mi res ne da po zgodovini foruma brskat. Sam tkole po spominu, se mi zdi da sta vidva laugh laugh laugh
 0   

Miha @cedo 16. Okt 2009, 13:03

Kdo se prička? upset
 0   

iztok @izo 16. Okt 2009, 13:04

čist možno. in verjetno si tudi ti imel kaj za pripomnit laugh in, ja, noben se ne prička, mislim, da smo se čist razumeli.
 0   

Miha @cedo 16. Okt 2009, 13:13

ja, ja, s tole projekcijo in perspektivo je križ; zgleda, da smo jo odkrili fotografi, ne, 1.5 crop fotografi! laugh

hec je, da sta nam o tem že vse povedala slikarja in matematika Giotto in Ucello (pa še njuni trije manj pomembni kolegi) v 14. stoletju!

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati