0   

robert @robz 15. Okt 2009, 23:54

Pozdravljeni, zadnje case opazam da se je na senzorju pojavilo nekaj prahu in razmisljam o nakupu tega kompleta

http://www.fotomarket.net/katalog/product.php?product_id=4723

zanima me ce ima ze kdo izkusnje z njim oz kaj priporocate smile
 0   

iztok @izo 16. Okt 2009, 00:28

tole ni za pucat senzor! za senzorje se dobi namenske zadeve, to je bolj za splošno optiko (objektiv, okular, kakšna očala ipd).
sicer je pred senzorjem itak zaščitno steklo, vendar vseeno, ne se heca s tem, da no bo kaj narobe, te zna drago stat šola.
to je recimo za senzorje
http://www.foto-levac.si/inline/cistilo.htm
 0   

robert @robz 16. Okt 2009, 01:28

Kolikor vem je pihalka s copicem za senzor ali ni?No za zacetek da probam vsaj razpihat delce ce se bo dalo, sicer sem do sedaj vse odkloniral v ps sam se bom vseeno bolje pocutil ce bo senzor cist biggrin drugace imam tudi tole v mislih
http://www.fotomarket.net/katalog/product.php?catalogue_cat_id=2748&product_id=3857
 0   

Žiga @zcetrt 16. Okt 2009, 07:38

Jaz sem prek ebaya nabavil pihalko. Nekaj je šlo stran, ampak kar ostane, pač ne spraviš s pihalko nikoli. Tako so se nabirali s pihalko neodstranljivi delčki in slednjič sem skoraj nesel na servis. Ampak sem si ob ceni premislil in raje nabavil sensor swabe. Očistil sem svoj aparat (D80) tako, da ni več niti najmanjšega koščka prahu in tudi kolegovega (D100). Porabil pa sem tri swabe, tako da imam še tri zapakirane.

Še največji problem je, ker ne moreš čistit v sterilnem okolju in ti hitro pride med samim postopkom kakšen nov prahec noter. Je pa res tudi to, da sem bil pri prvem čiščenju bolj pogumen, ker imam aparat zavarovan. Potem sem pa videl, da ni neka znanost in da se da pazljivo in počasi priti do super rezultatov.
 0   

iztok @izo 16. Okt 2009, 12:56

robz je napisal/a:
Kolikor vem je pihalka s copicem za senzor ali ni?No za zacetek da probam vsaj razpihat delce ce se bo dalo, sicer sem do sedaj vse odkloniral v ps sam se bom vseeno bolje pocutil ce bo senzor cist biggrin drugace imam tudi tole v mislih
http://www.fotomarket.net/katalog/product.php?catalogue_cat_id=2748&product_id=3857

ja, prej je dobro spihat, ampak govoril sem o čistilo in o tistem, s čimer drgneš po enzorju. čistilo mora bit namesnko (po mojem zelo halpljivo ipd), sicer lahko del maščobe ipd ostane gore in bo še kako poznat na sliki. sicer postopke ponoviš, pa vseeno.
tista puhalka pa itak kaj dosti ni vredno, sem jih že kr nekaj imel iz hama kompleta (ki je sicer fajn za pucat objektive). če hočeš orenk puhalko, kupi tisto veliko, rocket blower al kaj je že. s tistim pa recimo, da kaj nardiš.
 0   

cero @E-500 23. Okt 2009, 12:50

Preverjeno , lahko rečem takole
Pihalka je bolj bogo....prah samo premetavaš in enega na drugi konec aparata.
Če je na tipalu samo prah ..priporočam da malo predelaš domači sesalec.
Nakoncu cevi naredi kartonski nastavek in ga ovij s selotejpom na drugem koncu pa zalepi manjšo cevko. Sesalec nastavi na min. sesanje...pazi da se s cevko ne dotikaš senzorja.
Če pa imaš poleg prahu na senzorju še kakšno umazanijo je pa zadeva bolj zahtevna.Kupi posebne lopatice in čistilno sredstvo ...mislim da je eclipse ali nekaj podobnega , ter na delo. Najverjetneje boš moral postopek mokrega čiščenja večkrat ponovit (obilo živcev)...vedno nekaj ostane.
Najboljše pa je da vse skupaj odneseš na servis in plačaš zadevo...pa jih lahko jahaš.
lp
 0   

iztok @izo 23. Okt 2009, 13:09

ali pa če fotič daš na stojalo, ga obrneš proti tlom in potem spihaš, da prah pada dol in ne nazaj na senzor ipd. to s sesanjem se zna precej neugodno za fotič končat, če se ne pazi.
sigurno pa je, če hočeš senzor dobro spucat vse umazanije (kakšen sprijeto smet, maščobo ipd), potem brez mokrega pucanja ne gre..
 0   

Aleš @lial 23. Okt 2009, 15:58

Nekoliko predelan avtomobilski sesalec sem uporabil tudi jaz. Ker pa me je prav tisto, kar omenja E-500 malo skrbelo, sem nabavil originalne cevke : green-clean in ni mi žal, ker so dejansko na zaključku oblikovane tako, da je nemogoče kaj uničit, če si le primerno previden, jasno.
Zadeva je več kakor učinkovita, posesal sem tako jašek, kakor tudi senzor in lečico nad senzorjem ostrenja, občutek imam, da je bilo to zadnje tudi koristno.
Nato pa še mokro čiščenje s temi mokro-suhimi robčki in sedaj je že dva meseca mir. pred tem sem pihal in čistil z antistatičnim čopičem na 14 dni...
 0   

robert @robz 28. Okt 2009, 15:03

lial je napisal/a:
Nekoliko predelan avtomobilski sesalec sem uporabil tudi jaz. Ker pa me je prav tisto, kar omenja E-500 malo skrbelo, sem nabavil originalne cevke : green-clean in ni mi žal, ker so dejansko na zaključku oblikovane tako, da je nemogoče kaj uničit, če si le primerno previden, jasno.
Zadeva je več kakor učinkovita, posesal sem tako jašek, kakor tudi senzor in lečico nad senzorjem ostrenja, občutek imam, da je bilo to zadnje tudi koristno.
Nato pa še mokro čiščenje s temi mokro-suhimi robčki in sedaj je že dva meseca mir. pred tem sem pihal in čistil z antistatičnim čopičem na 14 dni...

Ok potem s temi pick up cevkami poberem prah s senzorja, ne rabim nic okoli ovijati?potem pa se s temi green clean robcki dokonco pocistim...prvo s suhim potem pa se z mokrim?torej dobim 2 drzala z robcki v pakungi?ta metoda se mi zdi kar vredu, pa se poceni je, ker za sensor swab mi je 60eur obcutno prevec

lahko te zadeve uporabim tudi za ciscenje ogledalca, ker opazam da je tam se vec prahu kot na senzorju

aja kdo ve koliko staneciscenje na servisu?

hvala in lp
 0   

Aleš @lial 28. Okt 2009, 15:21

Cevke imajo zaključek zelo mehak in brez robov, tako da kakšen dotik ali dva ne bosta škodovala.
Pri robčkih pa gre najprej moker, potem pa suh (zapisal si obratno)
Ogledalca ali pa celo medlice ne priporočam čistiti na ta način, spihovanje in sesanje še gre, da bi pa pritiskal na zgoraj omenjene elemente pa je kar prevelik rizik.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati