0   

Guliwer @Guliwer 27. Okt 2009, 20:45

Živjo vsem!

Na kratko: pred pol leta sem se začel ukvarjati z fotografijo in ker se hitro učim mi moj Sony a200 + 18-70 ni dvolj. Kolikor sem gledal ponudbo za Sony šepa zato sem se odločil premakniti na Canon ali pogojno Nikon.

Zaenkrat je v igri 450D/500D ali 50D. Kateri objektiv naj vzamem zraven. Budget je nekje 1500€. Zdaj pri tem fotoaparatu mi primankuje predvsem tele območje. Vem, da sta dva fotoaparata drugi rang in me zanima kaj predlagate?

Kupoval bom v decembru - do takrat se pondba ne more kaj prida spremeniti, ali pač?

Povejte še, kateri fotoaparati so v istem rangu od Nikkona.

Hvala in LP
 0   

Žiga @zcetrt 28. Okt 2009, 08:20

1600 EUR je kar veliko denarja. Osebno bi si za ta denar kupil Nikon D90, Nikkor 18-105mm VR, Nikkor 50mm F/1.8D in Sigmo 10-20mm pa še bi ostalo za dober nahrbtnik in zaščitne filtre ter dodatno baterijo.

V Foto Gradu sem videl ponudbo za D90 z 18-105 za malo več kot 900 evrov s spominsko kartico in torbico ter res da bolj skromnim objektivom Sigma 70-300mm kot darilo. Ampak se mi je zdela to res odlična ponudba.

450D oz 500D odsvetujem. 50D je pa odličen aparat. Pri canonu ne poznam objektivov, verjetno pa pride poleg kak 17-85, ampak potem bi ti pa znalo primanjkovat na tele območju.

Povej tudi, kaj želiš slikat. Tista Nikonova varianta je za praktično vse razen športne in papraci fotografije. Pri kakšni koncertni pa bi znal biti 18-105 svetlobno prešibak, zato bi bolj prav prišel kakšen Tamron 17-50mm F/2.8.

Le moje mnenje.
 0   

Guliwer @Guliwer 28. Okt 2009, 09:43

Hvala za odgovor.

Slikati mislim uglavnem tko pač splošna fotografija (narava, macro, kakšne zabave, vsega po malem) . Širokokotni objektiv ne rabim, saj mi zdaj je bilo teh 18 mm čisto dovolj. Vsekakor pa bom vzel svetlobno močan 50mm. To mi sedaj zelo manjka. Vzel bi tuki kaksen 100mm macro objektiv. Zanima pa me tudi, kako se obnesejo all-in-one objektivi - beri 18-200 in podobni.

Torej da malo strnim. Prvo kar rabim je razpon goriščine nekje do 150-200mm nato pa močan 50mm objektiv. Potem pa naprej.

Kaj pomeni oznaka D pri 50mm F/1.8D? A je to neki kao HSM ali kaj drugega?

Lahko še kdo napiše, kaj bi vzel zraven 50d?

LP
 0   

jJack @jJack 28. Okt 2009, 09:53

zcetrt je napisal/a:

...
450D oz 500D odsvetujem...

Zanima me zakaj odvetuješ ta dva? Jaz se zanimam za 500D oz. nekaj v tem rangu, da imam mogoče še za kakšen hiter video posnet. Je kaj drugega bol priporočljivega ali se ne splača iskat fotoaparat z dobrim video zapisom? Zanima me, če potem 500D ni dober še za ostalo fotografiranje (šport, razne prireditve itd...)
 0   

Žiga @zcetrt 28. Okt 2009, 10:02

Oznaka D pomeni neko elektronsko komunikacijo med Bodyem in objektivom. Omenjeni objektiv ostri s pomočjo motorčka v bodyu. Moje izkušnje so, da celo hitreje kot marsikateri objektiv z vgrajenim motorčkom (Nikon ima še dva 50mm F/1.4 objektiva, kjer tisti z vgrajenim motorčkom (novejši) ostri počasneje od starejšega brez), res pa ni tih. Je pa 1.8 zelo poceni s svojimi 140 evri za to, kar ponuja.

18-200 so bolj kot ne univerzalci in zato kakovost (ostrina, popačenja in aberacija) šepa. Če nisi navajen boljšega, so v redu, ampak vseeno je razlika v ostrini med 18-105 in 18-200 kar občutna. Velik plus je seveda manj menjavanja objektivov.

Meni 200mm ni preferenca, ker ne čutim potrebe po takšnih goriščnicah. Perspektiva mi ne ustreza. Razen za kakšne portrete mimoidočih, kar pa pokrijem z manualnim M42 200mm F/4. Za šport je pa vse, kar je šibkejše od F/4 in še brez stabilizacije pri 200mm na crop senzorju skoraj neuporabno.
 0   

Grega @Greegor 28. Okt 2009, 10:03

Jaz imam polek 40D še 450D ki je biu moj prvi aparat. Z njim sem biu zelo zadovoljen. Tak da nevem zakaj bi ga glih odsvetovav. Je pa čisto odvisno za kaj ga boš potrebovav. Je pa res da če primerjaš 450/500D 50D iztopa. Pri 450D me moti malo plastično ohišje ki pa zna bit z gripom zadovoljivo veliko in teško. Mogoče kak rabljen 40D? jaz ga imam in sem izredno zadovoljen. l.p.
 0   

jJack @jJack 28. Okt 2009, 10:06

Sem se odločal med nikon 5000D in canon 500D. Ker bo to moj prvi DSLR in se bom učil na njemu, bi mogoče res rajši vzel Canon-a tudi zaradi samih objektivov. Kasneje bi definitivno prestopil v višji razred, samo za začetek pa iščem neki za učenje. Glede rabljenih je tako, bi pa ne bi. Gledal sem v Nemčiji in dobim novega 500D za okoli 600€ s kit objektivom.
 0   

Žiga @zcetrt 28. Okt 2009, 10:25

500D je predrag za to, kar nudi. Snemanje videa ni naloga fotoaparata. Sicer v ideo je občutno boljši kot pri Nikon D90, ampak to ni družinska video kamera. Ostrenje med videom je neuporabno. Snemanje je tako uporabno le, če točno veš, kaj delaš. Ni pa za dopustniške filme.

Canon 500D je z izjemo zajema videa skoraj identičen 450D. Oba imata slabše grajeno ohišje, ki hkrati nudi tudi slabši oprijem od večjih (dražjih) kolegov. D90 in 50D (40D) imata občutno boljše oz. večje in svetlejše iskalo (prizma in ne zrcala). Hkrati imata dodatni LCD in daljšo avtonomijo z baterijo. Kolesce več za nastavitve pride še kako prav. Verjetno sem še kaj pozabil. Zdaj če je pa smiselno imeti grip na aparatu, naj pa vsak preceni zase.

450D in 500D pa sem tako suvereno odsvetoval, ker avtor govori o svojem drugem DSLR-ju. TOrej verjetno ve, da ima namen fotografirati in se ne spoznava z DSLR razredom. Vseeno pa bi za popolne začetnike prej priporočal 1000D kot pa 450D. Pa zopet: to nista slaba aparata, ampak moje mnenje je, da se splača seči malo više. Če pa nisi prepričan v svoje ukvarjanje s fotografijo, pa niže.
 0   

jJack @jJack 28. Okt 2009, 10:33

Prioriteta je seveda slikanje, snemanje se večina ne bo uporabljalo. Torej priporočaš nekaj rabljenega za začetek, da si pridem na jasno ali ja ali ne fotografija?
Ne bi pa imel fotoaparata z avtomatiko, da mi sam vse nastavlja, ker potem se res ne bom nič naučil (npr. kakšen nikon 3000D ali canon 1000D). Torej bi bila najboljša zadeva za začetek 450D ali takoj 50D?
 0   

Žiga @zcetrt 28. Okt 2009, 10:42

Tudi 5D imaš lahko na avtomatiki. In 1000D na M, A, S ali P (mislim, da ima canon malo drugače oznake;). !000d ne počne ničesar samovoljno, če mu tega ne rečeš.

Za nesigurne in tiste, ki nimajo 1000 EUR budgeta, jaz priporočam 1000D. Nikonov D5000 in D3000 ne najbolj, ker si omejen z uporabo objektivov (predvsem rabljene malo starejše robe)..

Če je budget 1000 EUR, pa NIkon D90, ki bo zadostoval še dolgo. 1000D boš, če boš aktiven in resen, prerasel in si boš želel več. Ampak ne toliko s strani posegov v delovanje kot pri udobju uporabe (hitrost nastavitev, hitrrost ostrenja, splošna ergonomija). Pozna se pa tudi pri kakovosti zajema. Ampak ne toliko, kolikor je razlika v ceni. Občutnejša razlika pa je pri posnetkih v slabših svetlobnih pogojih in z dolgimi ekspozicijami.

Glede videa pa... V oktobrski številki Monitorja je primerjava zajema videa fotoaparatov in videokamer. Nekaj kompaktov, Nikon D90 in Eos 500D sta tudi vmes.

Rabljena roba? Nikon D80 ali Canon 40D pa si zmagal. Če še nista padla po tleh smile
 0   

WhiteCell @WhiteCell 28. Okt 2009, 11:50

Jets sem bil v podobni dilemi kot ti...sem poslušal nasvete in vzel rabljenega 40D ostalo pa kupil boljše lečovje...mi ni žal €.
 0   

Peter Atanackov @Geo 28. Okt 2009, 14:08

Rabljen 5d, nimas kej izbugbit thumbsup
 0   

Guliwer @Guliwer 29. Okt 2009, 11:57

Torej malo sem gledal in ugotovil da 200mm ni taka nuja kot 50mm (1.8 ali 1.4).Tako da bom vzel najbrž 50d z kit 17-85 in čez en mesec še 50mm.

LP
 0   

WhiteCell @WhiteCell 29. Okt 2009, 14:20

Guliwer je napisal/a:
Torej malo sem gledal in ugotovil da 200mm ni taka nuja kot 50mm (1.8 ali 1.4).Tako da bom vzel najbrž 50d z kit 17-85 in čez en mesec še 50mm.

LP

se ti bolj splača 40d....je boljpša ostrina....poglej po netu primerjave...res je da ima 50d definitivno boljši displej in ostalih nekaj bonbončkov, samo verjemi da se bolj splača razliko v € investirat v boljpše lečovje

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati