0   

kostjap @kostjap 3. Nov 2009, 15:17

v zadnjih objavah sem opazil razliko pri prikazanih barvah. No, pojavile so se, odkar imam canon 7d.
Na računalnikih, kjer imam nameščen software od canona (kar je prišlo zraven fotoaparata .. dpp, zb.. itd..) vidim barve drugače, kot na računalnikih, kjer nimam nameščenega prej omenjenega sowtwarea..
Bega me še bolj, ker na vseh računalnikih vidim tumbnail slike enake barve, ob odprtju slike pa so barve popolnoma drugačne..
recimo slika
https://www.slo-foto.net/portfolio/kostjap/galerija/57099
https://www.slo-foto.net/portfolio/kostjap/galerija/56815
je občutno drugačna.. na mojem zaslonu (dve postaji) vidim ruj lepo rdeč, na računalnikih, kjer pa software ni nameščen pa je bolj rjave barve..
Ali je to mogoče, da Canon 7D ni popolnoma podprt.. Čudi me, ker nisem slikal v RAW, temveč v jpeg, kar po mojem je en splošen standard, kjer ne bi smelo priti do razlike, ampaj pride...

Kje delam napako?
 0   

Jože @trigga 3. Nov 2009, 15:20

Monitorji so kalibrirani? Jaz imam tudi podoben primer, recimo ko delam na lcd tv so vse barve izjemno žive, ko isto fotko gledam na laptopu, so barve bolj blede. Na lcdju v pisarni pa je neka srednja reč, po moje še najboljše od vsega skupaj.
 0   

kostjap @kostjap 3. Nov 2009, 15:28

ni težava v kalibraciji monitorja, ker do sedaj nisem imel takih odstopanj, pa nisem menjal nič.. In opažam, da na dveh računalnikih, kjer imam nameščen software od canona prikazuje barve drugače, kot na preostalih štirih računalnikih, kjer nimam nameščenega softwarea od canona...
In kot sem napisal v thumbnailu na strani slo-foto prikazuje barve na vseh računalnikih enake barve, tudi na tistih, kjer je canonov software nameščen.. v thumbnailih pa so barve take, kot jih prikazuje na računalnikih, kjer canonov software ni nameščen..
Zanima me, če ima še kdo canona 7d in podobne težave?
 0   

kostjap @kostjap 3. Nov 2009, 15:46

no, da še povem, da imam to barvno težavo pri objavljenih zadnjih petih fotografijah, vmes je tudi ena narejena z 40d, preostale pa s 7d... In točno ta težava je nastala po namestitvi canon softweara 7d.. čudno to..

No, eno fotko bom proval objaviti tako, da bom v photoshopu shranil za web, pa bom videl kaj bo ratalo..
 0   

iztok @izo 3. Nov 2009, 16:01

tukaj verjetno ni hec v kalibraciji monitorjev, ampak samo v barvnem prostoru, ki je uporbljen pri fotkah. po domače adobeRGB (aRGB). to barvni prostor ni podprt v vseh softwerjih ali brskalnikih, zato so rezultat bolj sprane barve (predvsem v rdeči ipd).
če so fotke za na web in niso namenjene za nadaljne resno delo, potem je bolje ponucat navaden srgb.
poglej malo v meni fotiča, kaj imaš izbrano.
 0   

kostjap @kostjap 3. Nov 2009, 16:05

hvala za namig, vendar na aparatu imam sRGB.in ne adobeRGB..
 0   

iztok @izo 3. Nov 2009, 16:09

mogoče sam softwer pripiše profil oz bavni prostor, da imaš potem težave. je pa res, da je 7d dosti sveža zadeva in mogoče je zaradi tega kakšen hec (če prav vem, še ni čistio podprt v adobe raw ipd).
sem pa skoraj ziher, da bo nekj v zvezi s profili, barvnimi prostori ipd, v 90% je pri takšnih težavah..
 0   

kostjap @kostjap 3. Nov 2009, 16:40

verjetno bo nekaj na temu kot praviš... in res v adobe raw ni še popolnoma podprt in tudi res je, da recimo v lightroomu z zadnjim adobe raw (5.5) kaže bolj rumene barve..
 0   

kostjap @kostjap 4. Nov 2009, 08:05

evo, zdaj sem shranil v photoshopu "save for web" in je pravih barv..

https://www.slo-foto.net/galerija_slika-57139.html

napram prej

https://www.slo-foto.net/galerija_slika-57099.html

sicer do zdaj tega nisem počel.. kaže pa, da v bodoče bom moral...
 0   

mpusnik @mpusnik 4. Nov 2009, 09:56

Zdi se, da razlika med fotografijama ni stvar profila, ker je pri obeh slika na sredini enaka.

Kostjap, če imaš roki Photoshop lahko prilimaš zgornji fotografiji v dve plasti (Layer) in naredi razliko med njima (Difference se mi zdi) in bi mogla biti sredina črna.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati