0   

zacet @zacet 6. Nov 2009, 16:27

Imam opremo NikonD80 + kit objektiv 18-55 VR, sedaj pa sem se odločil, da zadeve še malo nadgradim z SB900 Speedlight in 35mm 1,8 objektivom.

Čaka me pomembno fotografiranje v zaprtem prostoru v učilnici. Slikati imam namen seveda z sb900, ker pa sem pri tem res začetnik, se ne znajdem najbolje, kako zadevo narihtati na ''trotl''ziher. Ni pa ravno situacija za eksperimentirati, ker se lahko vse skupaj ponesreči.

Sedaj ne vem, ali slikati s kakšnim filtrom na flashu? Uporabiti difuzor? Ali razpršilec svetlobe?

Kaj je najbolje, oz. kaj svetujete tisti, ki ste v takšni situaciji že bili in sedaj bolj kot ne te stvari slikate že rutinsko?

Res bi bil hvaležen za pomoč.

Hvala in lep pozdrav
 0   

urosm @urosm 6. Nov 2009, 16:56

Postavi se v en podoben prostor, pa sprobavaj. Pa ne kar nekaj, brezveze. Pogooglaj "flash photography". Pa na strobist.com malo poglej ... kolikor hočeš tega je. Instant nasvetov pa ni.

Imaš nasvetov, napotkov in znanja malo morje. V par odgovorih tukaj pa je nemogoče opisati kaj vse je važno in kaj vse se lahko zgodi. Če ni to fotkanje že jutri, imaš še šanse, da se do takrat kaj malega naučiš.

Če pa pojma nimaš, kaj počneš, pa aparatovi avtomatiki zaupaj. Je veliko večja verjetnost, da bodo posnetki uspeli.
 0   

zacet @zacet 6. Nov 2009, 18:08

Hvala za odgovor bom pobrskal, ampak sem vseeno pričakoval kakšno informacijo več.

Ravno v tem je problem, da nimam veliko časa ampak samo par dni in nimam dostopa do podobnega prostora.

Zato pa me ravno zanima vsaj par smernic, da ne bom probaval brez zvezne stvari, ki tukaj odpovejo.

Ali uporabim difuzor ali ne...ali razpršilec, filtre...itd. kakršenkoli nasvet bi mi prišel prav.

LP
 0   

Aleš @lial 6. Nov 2009, 18:53

Ker je del tvojega vprašanja tudi: "Kaj je najbolje, oz. kaj svetujete tisti, ki ste v takšni situaciji že bili in sedaj bolj kot ne te stvari slikate že rutinsko? "

Res je, da sem pred prvim fotografiranjem imel nekaj minut za testne posnetke, torej možnost za katero praviš da je ni, kljub temu pa sem poskušal fotografirati kar se da 'na ziher'. To sem rešil tako, da sem:
- ves čas uporabljal stojalo
- slikal v RAW
- uporabil žični prožilec brez bliskavice
- isti posnetek ponovil z bliskavico na 45° (strop je bil previsok)
- še enkrat z bliskavico z doma narejenim odbojnikom (elastika+bel karton)
- še enkrat isto z wireless proženjem, torej dve bliskavici

Rezultat je bil, da sedaj vse delam z wireless opcijo, ker so fotke na ta način izpadle najbolje.

Ne vem, če imaš možnost več posnetkov, verjetno pa vsaj dva lahko narediš.
 0   

urosm @urosm 6. Nov 2009, 20:15

Če imaš možnost wireless - torej da bliskavico kam postaviš, potem to izkoristi. Pa na manual daj flash, in pred začetkom naštudiraj potrebno moč bliskavice. Z močjo ne pretiravaj, da bo čas polnjenja čim krajši.

Tako boš imel "sceno" vedno enako osvetljeno, ne glede na to, kje boš ti (oz. tvoja podpira tudi wireless TTL, če nočeš na manual). Če imaš možnost dveh bliskavic pa si zmagal. Če obe pravilno odbijaš od zidov/stropov, boš imel toliko svetlobe, da jo boš lahko čez odprta vrata ven spuščal.

In takole lahko potem še pa še pa še ... nikdar konca. Če praviš, da imaš par dni, potem ne lenari. Saj ni treba, da treniraš v enakem prostoru. Kjerkoli, karkoli. Ti da dragocene izkušnje.

Mene so doma skoraj izselili, ko sem bil v ta najbolj vneti fazi učenja in testiranja fleširanja. Soseda je že vesolce vidla pr nas skozi okno.
 0   

zacet @zacet 9. Nov 2009, 01:08

1. Kako pa je z difuzorjem ali kakšnimi izmed 4imi dodanimi filtri za bliskavico?
2. Bi na mojem mestu uporabljali ves čas 35mm fiksni objektiv? Razen da dobim vse skupaj noter, potem bi še zamenjal na 18mm.

3. Vedno bolj razmišljam, da bi res prožil wireless...kaj pa je najboljše mesto da bliskavico postavim? Bom probal seveda ampak vseeno da me malo usmerite...predvidevam, da najbolje iz strani-kontra stran na kateri bom jaz ali raje postavim na tla,mizo...

hvala še enkrat za smernice...

4. če bi pa imel flash, kar na aparatu, bi narihtal na repeat mode, da lahko hitro sprožim 3x in menjam odprtost zaslonke...to namreč, zato, ker je seveda nerodno dolgo časa utrujati s posnetki.

Veliko je na vaji, se absolutno strinjam in bom tudi čim več prebral, probal do dneva ko gre zares.

LP
 0   

zacet @zacet 10. Nov 2009, 14:30

Uporabim difuzor ali pa kakšne barvne filtre, ali se to za takšne primere po navadi ne uporablja?

Doma se mi zdi, vse malo popačeno, ko se s tem igram.
 0   

urosm @urosm 10. Nov 2009, 16:29

Saj ti na vsakem filtru piše, za kako luč kompenzirat je. To so stvari, ki niso za igrat laugh
 0   

zacet @zacet 10. Nov 2009, 16:32

Pa dobro, samo zanima me, če se v takšnih primerih sploh filtri uporabljajo ali ne?

Saj imamo doma prostore z različnimi viri svetlobe, mar ne?
 0   

urosm @urosm 10. Nov 2009, 21:09

Seveda. Za vsak vir svetlobe je svoj filter. Saj kar nekaj o tem tudi v navodilih za fleš piše.
Idealno je, če je v prostoru samo en tip svetlobe, bliskavico filtriraš za ta tip in si zmagal. Če pa so mešani tipi svetlobe, pol je pa štala.

Fotkaj v RAW, boš potem lažje popravljal, če bo treba.

Preveč komplicirat pa spet ni treba.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati